مقالات

علت استفاده از میلگرد در بتن چیست؟

علت استفاده از میلگرد در بتن

یکی از اصلی‌ترین و همین‌طور مهم‌ترین مقاطع فولادی، میلگرد بوده که نقش موثری را در ساختمان‌سازی ایفا می‌کند. میلگرد و بتن می‌توانند منجر به مقاومت بالای ساختمان‌ها شده و از آن‌ها در برابر حوادث طبیعی محافظت کنند. از طرفی بتن نیز یکی از مصالح ضروری در ساختمان‌سازی به شمار می‌رود که قرن‌ها است از آن در سراسر جهان برای پایه‌ها، دیوارها، پیاده‌روها و دال‌ها استفاده می‌کنند. بتن‌ها از دوام و مقاومت بالایی برخوردار بوده و می‌توانند فشار زیادی را تحمل کنند؛ به عبارت دیگر، بتن‌ها وزن زیادی را بدون ترک‌خوردگی تحمل خواهند کرد؛ اما بتن عملکرد ضعیفی در استحکام کششی از خود نشان داده و علت استفاده از میلگرد در بتن نیز برای همین منظور است.
مقاومت کششی کم در بتن باعث می‌شود تا منافذ داخلی آن به راحتی ترک بخورد. مقاومت فشاری بتن با تغییر اندازه، مقدار سنگ‌دانه و نوع، قابل تنظیم است. البته هیچ‌کدام از آن‌ها در تغییر مقاومت فشاری بتن تأثیر نخواهند داشت. برای افزایش مقاومت کششی بتن می‌توان به آن میلگرد اضافه کرد. میلگرد می‌تواند منجر به افزایش استحکام کششی در سازه بتنی شده و به توزیع وزن آن کمک کند. این امر مانع آسیب و ترک ساختار بتن خواهد شد.

همان‌طور که می‌دانید اصلی‌ترین ویژگی یک ساختمان مقاومت بالای آن است که باید مورد توجه مهندسین عمران در زمان ساخت و ساز قرار بگیرد. بتن و میلگرد به عنوان دو ماده اولیه می‌توانند مقاومت ساختمان را در برابر فشارهای مختلف افزایش دهند. قبل از اختراع میلگرد، سازه‌های بتنی محدود بوده و استفاده از آن‌ها مشکلاتی را به وجود می‌آورد. امروزه با گنجاندن میلگرد در داخل بتن، امکان ساخت هر چیزی از بتن ممکن شده است. وجود میلگرد در بتن باعث می‌شود تا با نیروهای انبساط و انقباضی که در اثر تغییرات دما به وجود می‌آیند، مقابله شود. میلگرد توانایی این را دارد تا سازه‌ای که مستعد انبساط و انقباض است را کنار هم نگه دارد.
بتن از مقاومت فشاری بالایی برخوردار بوده و به همین دلیل از آن برای قسمت‌های تحت فشار، مانند ستون‌ها استفاده می‌کنند. این در حالی است که بتن مقاومت کششی پایینی داشته و در برابر شکنندگی ضعیف است. دلیل استفاده از میلگرد در بتن نیز برای جبران این ضعف است. اضافه شدن میلگرد به بتن باعث افزایش مقاومت آن شده و این دو در کنار هم می‌توانند نقش اساسی را در استحکام طولانی‌مدت سازه‌ها ایفا کنند؛ به عبارت دیگر، در صورت عدم استفاده از میلگرد، به بتن فشار زیادی آمده و دچار ترک و شکستگی می‌شود.

برای دریافت قیمت میلگرد و مشاوره رایگان، و همچنین قیمت میلگرد آجدار، قیمت میلگرد ساده با کارشناسان ما تماس بگیرید.

چه میلگردهایی را میتوانیم در بتن استفاده کنیم؟

میلگرد به شکل‌های مختلفی ارائه می‌شود که در ادامه می‌خواهیم به رایج‌ترین نوع آن‌ها که در بتن استفاده خواهد شد، اشاره کنیم.
• میلگرد فولاد کربن در بتن
این میلگرد برای استفاده در بتن بسیار متداول بوده و از قیمت پایینی برخوردار است. میلگرد فولاد کربن در بتن استحکام خوبی دارد، اما در معرض عناصر خورده می‌شود.
• میلگرد پلیمر تقویت ‌شده با الیاف شیشه در بتن
این میلگرد جایگزین مناسبی برای میلگرد فولادی سنتی بوده و استحکام کششی بیشتری نیز دارد. میلگرد مذکور از رزین پیچیده شده با فایبرگلاس تولید می‌شود و در نتیجه از مقاومت بالایی در برابر خوردگی برخوردار است. این میلگرد به دلیل مقاومت بالایی که دارد، دارای قیمت زیادی است.
• میلگرد اروپایی در بتن
این میلگرد نوع ارزان‌تری از انواع میلگردها بوده که از آلیاژ منگنز، کربن و سیلیکون ساخته می‌شود. میلگرد اروپایی دارای قالب‌های متفاوتی در مقایسه با میلگرد آمریکایی است.
• میلگرد روکش اپوکسی در بتن
این میلگرد به عنوان نوار سبز شناخته می‌شود و از آنجایی که مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد، در ساخت پل‌ها و محیط‌های مرطوب مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته ارتعاشات زمین و ترک‌ها در محیط‌های زلزله‌خیز می‌تواند منجر به آسیب پوشش محافظ اپوکسی شود.
• میلگرد گالوانیزه در بتن
این میلگرد از مقاومت بالایی در برابر خوردگی برخوردار بوده، اما دارای قیمت بالاتری در مقایسه با میلگرد با روکش اپوکسی است. این میلگرد با محلول روی، پوشش داده می‌شود تا با استفاده از دو فرآیند مختلف آبکاری سرد و گرم، سد محافظی روی فولاد باشد. استفاده از میلگرد در بتن با توجه به هزینه‌ها و نوع محیط صورت می‌گیرد.برای درک بهتر این موضوع  مقاله بررسی عوامل تأثیرگذار بر قیمت میلگرد را مطالعه کنید.
• میلگرد فولادی ضد زنگ در بتن
میلگرد مذکور به عنوان گران‌ترین نوع میلگرد شناخته شده و از مقاوم‌ترین و همین‌طور قوی‌ترین آن‌ها نیز محسوب می‌شود. هنگامی که امکان استفاده از میلگرد گالوانیزه و اپوکسی وجود نداشته باشد، می‌توانیم از میلگرد فولادی ضد زنگ استفاده کنیم.

چه میلگردهایی را میتوانیم در بتن استفاده کنیم؟

فواید استفاده از میلگرد در بتن

همان‌طور که اشاره شد، علت استفاده از میلگرد در بتن به دلیل افزایش مقاومت بتن و همین‌طور افزایش مقاومت ساختمان است. از طرفی ترکیب میلگرد و بتن می‌تواند باعث افزایش مقاومت در شرایط جوی نامساعد شود. زمانی که از میلگرد در بتن استفاده می‌کنیم، مقاومت سازه در برابر آتش‌سوزی و همچنین رطوبت افزایش پیدا خواهد کرد.
بتن و فولاد در خواص فیزیکی و مکانیکی اشتراکات زیادی داشته و از دیگر مزایای استفاده از میلگرد در بتن محسوب می‌شوند. بتن و فولاد دارای چسبندگی بالایی بوده و عملکرد خوبی را در زمان اعمال فشار از خود نشان می‌دهند. همچنین میلگرد و بتن از ضریب انبساط حرارت یکسانی برخوردار بوده و این ویژگی باعث می‌شود تا تنش‌های اولیه در آن‌ها موثر نباشد.

فواید استفاده از میلگرد در بتن

مدل‌های مختلف کاربرد میلگرد در بتن

تا به اینجا از علت استفاده از میلگرد در بتن مطلع شدیم. در ادامه قصد داریم به مدل‌های مختلف کاربرد میلگرد در بتن اشاره کنیم.
میلگردها به شکل‌های مختلفی در بتن استفاده می‌شوند که ترسیم آن‌ها به صورت دقیق در نقشه‌های سازه‌ای انجام خواهد شد.
• میلگرد راستا
از این مدل برای افزایش مقاومت کششی بتن استفاده می‌کنند.
• خاموت
از خاموت برای جلوگیری از گسترش ترک و همین‌طور تحمل نیروهای کششی استفاده می‌کنند.
• سنجاقی
این مدل می‌تواند مقاومت برشی خاموت‌ها و همین‌طور اتصال کامل را بین میلگردهای خاموت و طولی تقویت کند.
• خرک
از خرک در بتن‌ریزی‌های کف فونداسیون استفاده می‌شود.
• رکابی
این مدل برای نگه داشتن آرماتورها در بتن‌ریزی دیوارها به کار می‌رود.

مدل‌های مختلف کاربرد میلگرد در بتن

اهمیت میلگرد در طول عمر بتن چقدر است؟

علت استفاده از میلگرد در بتن، افزایش استحکام کششی بتن است. در صورتی که بتن توسط میلگرد مقاوم‌سازی شود، می‌تواند مقاومت خوبی را در برابر نیروهای کششی از خود نشان داده و عمر مفید سازه بتنی را افزایش دهد. از طرفی میلگردها در ساختار درونی بتن قرار گرفته و برای این که بتوانند نقش موثری در افزایش عمر ساختمان ایفا کنند، بایستی از کیفیت مطلوبی برخوردار باشند؛ زیرا بتن مستعد ترک خوردن بوده و چنانچه ترک به عمق آن برسد، باعث ایجاد شرایط مناسب برای زنگ زدگی میلگرد می‌شود.

اهمیت میلگرد در طول عمر بتن چقدر است؟

ویژگی مشترک بتن و میلگرد

استحکام و مقاومت سازه از مهم‌ترین مواردی است که مهندسان باید در ساخت‌وساز به آن توجه کنند و دلیل استفاده از میلگرد در بتن نیز برای همین منظور است. استفاده از میلگرد در بتن باعث افزایش استحکام ساختمان‌ها شده و به همین دلیل نیز میلگرد به عنوان یکی از مصالح پرکاربرد محسوب می‌شود. با این وجود استفاده از بتن و میلگرد از ویژگی مشترک آن‌ها به شمار می‌رود.

ویژگی مشترک بتن و میلگرد

سخن پایانی
علت استفاده از میلگرد در بتن برای افزایش مقاومت و دوام سازه بوده و میلگرد باید با بتن در کنار یکدیگر قرار گیرند تا ساختمان استحکام کافی داشته باشد. تصور یک ساختمان مقاوم با بتن بدون میلگرد غیرممکن بوده و استفاده از بتن می‌تواند منجر به ایجاد امنیت ساکنین آن شود. همچنین میلگرد می‌تواند سازه را در برابر نیروهای کششی مقاوم کند. توصیه می‌کنیم برای اطلاع از قیمت روز میلگرد به سایت مهراستیل مراجعه کنید.

 

سوالات متداول

• کاربرد میلگرد در بتن چیست؟

از انواع میلگرد به شکل‌های مختلفی در بتن استفاده می‌کنند که منظور اصلی استفاده از آن‌ها برای افزایش استحکام بتن است.

• چگونه می‌توانیم باعث بهبود نقش میلگرد در افزایش عمر ساختمان شویم؟

نگهداری اصولی و انبار کردن میلگرد، به کارگیری میلگردهای باکیفیت و استاندارد و عدم استفاده از میلگردهای زنگ‌زده می‌تواند منجر به بهبود نقش میلگرد در افزایش عمر ساختمان شود.

• آیا وزن و مقدار میلگرد مصرفی تأثیر زیادی در افزایش طول عمر سازه خواهد داشت؟

بله؛ در صورتی که میلگردها از وزن کمتری نسبت به وزن استاندارد برخوردار باشند، عمر مفید سازه کاهش پیدا کرده و آن‌ها توانایی تحمل نیروهای وارده را نخواهند داشت.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.