مقالات

بررسی عوامل تأثیرگذار بر قیمت میلگرد

investigating factors affecting price of rebar

میلگردها به‌عنوان عضو جدانشدنی در صنعت ساختمان‌سازی به حساب می‌آیند و جزو مهم‌ترین مصالح در پروژه‌های ساختمانی هستند. با توجه به این شرایط و اهمیت بسیار زیاد میلگرد، قیمت آن‌که گاه نزولی و گاه صعودی است، می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در ساختمان‌سازی و صنایع داشته باشد. تحلیل‌گران برای تحلیل قیمت این محصول به بررسی مواد خامی که باعث تشکیل میلگرد می‌شود، می‌پردازند؛ با مروری بر خط تولید میلگرد، می‌توانید تمام عوامل تأثیرگذار بر قیمت میلگرد را بررسی کنید.

این فاکتورها می‌توانند باعث صعودی و یا نزولی شدن قیمت میلگرد شوند، عواملی مانند هزینه مواد خام، حمل‌ونقل، تحلیل میزان عرضه و تقاضا و… معیارهایی برای اندازه‌گیری قیمت به شمار می‌آیند؛ درصورتی که قصد خرید این مصالح مهم را دارید، بهتر است تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید و با روند محاسبه قیمت و سایر عوامل تأثیرگذار آشنا شوید.

برای دریافت قیمت میلگرد و مشاوره رایگان، و همچنین قیمت میلگرد آجدار، قیمت میلگرد ساده با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تولید میلگرد

برای تولید میلگرد از شمش‌های فولادی استفاده می‌شود، بدین صورت که شمش را توسط جک هیدرولیکی در ردیف‌های معینی وارد کوره‌های مخصوص کرده و در دمای ۱۱۰۰ درجه سانتی‌گراد تنظیم می‌کنند تا شمش‌ها به واسطه جریانات گردابی آماده نورد ‌شوند. سپس روی رول‌ها قرار می‌گیرند و به خط تولید می‌رسند تا وارد مرحله‌ رافینگ ‌شوند. این مرحله که دارای سه بخش جدا است، باعث کم شدن قطر و افزایش طول می‌شود تا به مرحله بعد یعنی قفسه‌های نورد برسند که این مرحله متشکل از ۱۰ تا ۱۸ استند با کالیبر مشخص بوده و پس از آن، مرحله آج زنی میلگرد انجام می‌شود تا در نهایت میلگردها زیر گیوتین‌های بسته‌بندی با طول 12 متر برش و به حالت بندیل‌های ۲ تنی بسته‌بندی شوند.

تولید میلگرد

دستگاه‌های لازم برای کارخانه میلگرد

برای اینکه مراحل گفته شده به صورت کاملی انجام شود، لازم است کارخانه‌ها، دستگاه‌ها و وسیله‌های مورد نیاز را فراهم کنند. وجود این دستگاه‌ها و همچنین مراحل گفته شده از عوامل تأثیرگذار بر قیمت میلگرد به حساب می‌آیند. در زیر لیستی از دستگاه‌های لازم را آورده‌ایم:

  • کوره پیشگرم: برای پخت شمش‌های فولادی
  • رول‌های کور: برای انتقال شمش به سمت رافینگ (جهت انجام نورد)
  • رافینگ: برای نورد و کم کردن قطر و افزایش طول
  • رول‌های رافینگ: جهت انتقال مواد به سمت استند
  • قیچی متراژ: برای برش میلگرد در طول‌های مشخص
  • شانه‌ بسته‌بندی: برای خنک کردن و همچنین وآماده‌سازی برای بسته‌بندی
  • قیچی سرزن و استند

دستگاه‌های لازم برای کارخانه میلگرد

روش‌های تولید فولاد خام

ماده خام اولیه برای تهیه میلگرد فولاد است، همان‌طور که‌ می‌دانید فولاد خام را به دو روش تولید می‌کنند؛ در روش اول سنگ آهن‌های دانه درشت را بعد از فرآوری وارد کوره می‌کنند تا چدن مذاب ایجاد شود، سپس آن را (آهن خام و یا همان چدن مذاب) در کانورتر به فولاد مذاب تبدیل می‌کنند تا با ناخالصی‌ها ترکیب شده و در آخر فولاد خام به وجود آید. در روش دوم نیز از کوره‌های الکتریکی استفاده می‌کنند. به دلیل کمبود قراضه، برای عملیات ذوب کردن در کوره‌ها، آهن اسفنجی به کار می‌رود.

نورد چیست؟

برای تولید میلگرد از روش نورد بر روی فولاد استفاده می‌شود. این روش که به عنوان متداول‌ترین روش به حساب می‌آید، به فرآیند تغییر شکل فلزات از طریق عبور از بین غلتک‌ها گفته می‌شود. این روش که به دو صورت سرد و گرم انجام می‌شود، شامل تغییر شکل فلز در دمای محیط (نورد سرد) و تغییر شکل فلز در دمای کمتر از دمای ذوب فلز و بالاتر از محیط (نورد گرم) است.

عوامل تأثیرگذار بر قیمت میلگرد

تعیین قیمت میلگرد از قواعد بسیار پیچیده‌ای تبعیت می‌کند، ما در این مقاله مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار مثبت و منفی را بررسی کرده‌ایم تا دید بهتری نسبت به بازار داشته باشید:

عوامل تأثیرگذار بر قیمت میلگرد

هزینه مواد اولیه

جهت تولید میلگردهای مختلف لازم است مواد اولیه مانند ضایعات فلزی و سنگ آهن خریداری شود. با افزایش و یا کاهش قیمت این مواد، شاهد نوسان قیمت در میلگردهای فولادی خواهیم بود. همچنین دلایل مختلفی مانند در دسترس بودن و یا نبودن مواد اولیه و کنترل بازار به‌واسطه تولیدکنندگان، می‌تواند از دلایل تغییر قیمت باشد، هزینه نیرو کار در کارخانه‌ها نیز تأثیری بر قیمت میلگرد دارد؛ بنابراین سنگ آهن به عنوان مواد اصلی ترکیبات فولاد، تأثیر مستقیمی بر قیمت فولاد دارد که با عملیات معدن و نوسانات فصلی تغییر قیمت را مشاهده خواهیم کرد.

عرضه و تقاضا در بازار آهن

از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر قیمت می‌توان به میزان عرضه و تقاضا مقاطع فولادی اشاره کرد. درصورتی که عرضه کمتر از میزان تقاضا باشد، قیمت به صورت صعودی بالا خواهد رفت. در غیر این صورت کاهش قیمت را خواهیم داشت؛ به همین دلیل می‌توان تولیدکنندگان فولاد را به عنوان تغییردهنده قیمت میلگرد بر اساس عرضه و تقاضا دانست.

هزینه‌های حمل و نقل

نحوه حمل‌ونقل و همچنین مسافت ارسال نیز تأثیر فراوانی بر قیمت میلگرد دارد؛ زیرا برخی روش‌ها هزینه کمتر و برخی روش‌ها به دلیل ایمنی بیشتر، هزینه بیشتری را برای شما خواهد داشت. برای کاهش هزینه برخی از خریداران ترجیح می‌دهند که میلگردهای مورد نیاز خود را به صورت مستقیم از کارخانه تهیه کنند، اما بهتر است بدانید که این کار شرایط خاصی دارد.

هزینه‌های حمل و نقل

بازه زمانی خرید

یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار بر قیمت میلگرد بازه زمانی است. همان‌طور که می‌دانید، قیمت کالا در فصل‌های مختلف به دلیل شرایط آب‌وهوایی، تعطیلات و… می‌تواند متفاوت باشد؛ برای مثال، در فصل زمستان تولید فولاد کاهش یافته و در نتیجه قیمت بیشتر می‌شود، به همین دلیل تقاضا نیز در این فصل کم است، به این ترتیب این عامل با کاهش قیمت همراه بوده و در حالت کلی بازه زمانی از عوامل موثر به حساب می‌آید.

همچنین مطالعه کنید!  کاربرد تسمه فولادی چیست؟

تغییر در صنایع مختلف

زمانی که در صنایع دیگر شاهد افزایش قیمت هستیم، در قیمت میلگرد نیز تغییراتی ایجاد خواهد شد، در واقع شرایط بازار آهن و صنعت فولاد مستقیماً روی قیمت میلگرد تأثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، در صورتی که صنعت خودرو رشد کرده و عرضۀ فولاد به این کارخانه‌ها بیشتر شود، تولید فولاد نیز افزایش یافته و به دنبال آن شاهد افزایش قیمت میلگرد خواهیم بود.

شرایط جوی و آب‌وهوایی

شاید برایتان عجیب باشد که شرایط آب‌وهوایی چه تأثیری می‌تواند ایجاد کند؟ برای مثال تابستان 1400 را بررسی می‌کنیم، با گرم شدن هوا و افزایش مصرف برق، ایران با وضعیت بی‌برقی مواجه شد، ازاین‌رو برق را به صورت دوره‌ای قطع کردند. به دنبال آن برق کارخانه‌ها نیز محدوده شد و در نتیجه تولید میلگرد کاهش پیدا کرد و این موضوع قیمت میلگرد را افزایش داد؛ بنابراین شرایط جوی و همچنین آب‌وهوایی می‌تواند تأثیری مستقیم بر افزایش یا کاهش قیمت داشته باشد.

سیاست‌های داخلی کشور

در هر کشوری سیاست‌های داخلی و دولت می‌تواند نرخ میلگرد را افزایش و یا کاهش دهد، درصورتی که دولت نقش حمایت‌کننده از بازار آهن‌آلات داشته باشد، قیمت نیز کاهش می‌یابد، اما در مواقعی که ارزش پول ملی کمتر شود، مستقیماً قیمت فولاد نیز بیشتر می‌شود. برای مثال زمانی‌که دولت تصمیم به افزایش ساخت‌وساز می‌گیرد، تقاضا بیشتر شده و قیمت نیز متناسب با آن افزایش می‌یابد.

انواع مختلف میلگرد

از دیگر عوامل تأثیرگذار بر قیمت میلگرد می‌توان به وزن، ابعاد و سایز محصولات اشاره کرد. همان‌طور که می‌دانید میلگردها متناسب با استانداردهای خاصی تولید می‌شوند و مشخصات فیزیکی و شیمیایی آن‌ها قیمت‌های متفاوتی را ایجاد می‌کنند. به‌عنوان مثال میلگردهایی که با مقاومت بالا و وزن بیشتری تولید می‌شوند، نسبت به سایر میلگردها، قیمت بالاتری دارند.

انواع مختلف میلگرد

شاخص بورس

شاخص‌های بورس می‌تواند بر قیمت این محصولات تأثیرات زیادی داشته باشند. شاخص صنعت که بیانگر قیمت سهام در شرکت‌های فعال صنعت است، عملکرد آن می‌تواند قیمت را کاهش و یا افزایش دهد.

کیفیت تولید

به دلیل حجم سرمایه‌گذاری فراوانی که در بازار تولید فولاد و محصولات وابسته مانند میلگرد و آهن‌آلات وجود دارد، رقابت در آن بسیار جدی بوده و کارخانه‌ها و واحدهای صنعتی برای بقا به ارتقا کیفیت محصول خود پرداخته‌اند، به همین دلیل کیفیت میلگردها متفاوت است و هرچه کیفیت ساخت بالاتر باشد، قیمت نیز به تبع آن بیشتر می‌شود.

علاوه بر تمام موارد گفته شده، عوامل مختلف دیگری مانند عوارضی که هنگام صادرات اعمال می‌شود، تأثیرات روانی که از نوسانات نرخ دلار بر روی جامعه و افراد به وجود می‌آید، وضعیت بورس کالا و مهم‌تر از همه ارزش پول ملی، می‌تواند تأثیری مستقیم بر قیمت میلگرد داشته باشد.

آیا قیمت جهانی میلگرد در قیمت میلگرد در بازار ایران تأثیر دارد؟

از دیگر عوامل موثر در قیمت فولاد و میلگرد، می‌توان به تورم و قیمت جهانی اشاره کرد، زیرا با افزایش قیمت محصولات، در ایران نیز آهن‌آلات گران شده و قیمت‌ها به صورت روزانه و در بیشتر مواقع به صورت لحظه‌ای افزایش می‌یابد. همچنین کشورهای پیشرفته و توسعه یافته برای اینکه هزینه‌های تولید خود را کاهش دهند و بتوانند از نیروهای کار ارزان استفاده کنند، کارخانه تولیدی خود را به کشورهایی انتقال داده‌اند که در حال توسعه هستند، از این‌رو قیمت جهانی و تورم نیز از عوامل تأثیرگذار بر قیمت میلگرد هستند.

آیا قیمت جهانی میلگرد در قیمت میلگرد در بازار ایران تأثیر دارد؟

آیا قیمت دلار بر قیمت میلگرد تأثیرگذار است؟

یکی از دلایل عمده‌ای که قیمت دلار تأثیر مستقیم بر قیمت میلگرد دارد این است که کشور ایران به عنوان صادرکننده فولاد در جهان شناخته می‌شود، به همین دلیل قیمت‌های نهایی بر اساس قیمت دلار محاسبه شده و در بازار عرضه می‌شود. درواقع با نوساناتی که در بازار ارز مشاهده می‌کنیم، قیمت آهن‌آلات و محصولات فولادی نیز دچار نوسان می‌شود.

جمع‌بندی

به‌عنوان یک تحلیل‌گر بازار، اقتصاددان، مهندس ساختمان و یا صنعتی متناسب با میلگرد و یا خریدار و مصرف‌کننده، تغییر قیمت‌ در بازار می‌تواند تأثیر مستقیمی بر کار و شغل شما داشته باشد، از این‌رو عوامل تأثیرگذار بر قیمت میلگرد برایتان مهم است. قیمت مواد اولیه سنگ آهن، شرایط آب‌وهوایی، هزینه‌های نیروی کار، حمل‌ونقل، عرضه و تقاضا، نوسانات بازار ارزی و تورم جهانی، شاخص بورس و موارد دیگر می‌توانند باعث افزایش و یا کاهش قیمت میلگرد شوند، به‌عنوان مثال در فصل تابستان که شرایط آب‌وهوایی مناسبی حکم فرما است، میزان تقاضا بیشتر شده و اگر به دلیل قطعی برق، زمان کار کردن و تولید میلگرد کاهش یابد، قیمت به صورت صعودی بوده و بسیار افزایش می‌یابد. برای بررسی قیمت دقیق میلگرد به سایت مهر استیل مراجعه فرمایید.

 

سوالات متداول

✅چه عواملی بیشترین تأثیر را بر قیمت میلگرد دارند؟

در حالت کلی نمی‌توان یکی از عوامل را به‌عنوان تأثیرگذارترین گزینه شناخت، در واقع همه موارد گفته شده در کنار هم قیمت میلگرد را ایجاد می‌کنند و با توجه به شرایط جامعه قیمت نهایی تصویب می‌شود.

✅تغییرات فصلی چه تأثیری بر قیمت میلگرد دارد؟

در آب‌وهوای سرد و زمستان به دلیل کم شدن میزان تقاضا، قیمت‌ها کاهش می‌یابد و برعکس این شرایط را در آب‌وهوای متعادل و گرم داریم.

✅آیا حجم واردات و صادرات نیز می‌تواند بر قیمت میلگرد تأثیرگذار باشد؟

با وارد کردن میلگرد میزان عرضه بیشتر می‌شود، همچنین تحت تأثیر نوسانات ارزی و تحولات سیاسی می‌تواند قیمت را تغییر دهد، در نتیجه واردات و صادرات نیز تأثیر مستقیمی بر قیمت دارند.

✅بیشترین میزان تولید میلگرد در کدام کشور در حال توسعه است؟

کشور چین با تولید سی درصد از میلگردهای موجود در جهان، بیشترین میزان را تولید می‌کند، کشور ایران نیز به‌عنوان یکی از صادرکننده‌ها به شمار می‌آید.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.