مقالات

مقایسه چارچوب درب فرانسوی و مکزیکی

مقایسه چارچوب درب فرانسوی و مکزیکی

چهارچوب‌ها در مواقعی که صحبت از درب‌های ساختمانی می‌شود، اهمیت می‌یابند. در حقیقت آن‌ها قسمت مهمی از ساختار درب بوده و امکان نصب درب بدون آن‌ها وجود ندارد. از طرفی در صورتی که یک چهارچوب مناسب در اختیار نداشته باشیم، انتظار عملکرد عالی از درب ساختمان مقدور نخواهد بود. چهارچوب‌ها به عنوان پایه و اساس درب خانه و ساختمان‌ها محسوب شده و در حال حاضر نوع فلزی آن‌ها رایج‌تر است. چهارچوب‌های فلزی دارای انواع مختلفی هستند که می‌توان به چهارچوب ساده، چهارچوب رومی، چهارچوب فرانسوی و چهارچوب مکزیکی اشاره کرد. لازم به ذکر است که چهارچوب‌های مکزیکی و فرانسوی شناخته‌شده‌تر هستند. به همین دلیل نیز اطلاع از تفاوت چهارچوب فلزی فرانسه با مکزیکی اهمیت بیشتری دارد.

به عبارت ساده‌تر، به محل اتصال درب‌ها در منازل و ساختمان‌ها، چهارچوب گفته می‌شود. در زمان‌های گذشته از چهارچوب‌های چوبی استفاده بیشتری می‌شد؛ اما امروزه چهارچوب‌های فلزی توانسته‌اند استحکام و دوام خوبی را از خود نشان دهند و به همین علت مورد استقبال مردم قرار گرفته‌اند. چهارچوب‌ها از نظر طراحی و کاربرد دارای تفاوت‌هایی هستند که در زمان خرید چارچوب درب بایستی به آن‌ها توجه کرد تا از تهیه یک چهارچوب مرغوب بهره‌مند شد.

برای دریافت قیمت چهارچوب درب و مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید.

کاربرد چهارچوب فلزی فرانسوی

به طور کلی پروفیل‌ها از نظر سطح مقطع در دو نوع باز و بسته جای داشته و چهارچوب فرانسوی از انواع مقاطع باز محسوب می‌شود که مواد اولیه آن ورق سیاه است. این نوع چهارچوب‌ها در متراژهایی متفاوت با ضخامت 2 تا 2.5 میلی‌متر تولید می‌شوند. چهارچوب‌های فرانسوی نوعی قاب برای درب و پنجره در ساختمان‌ها به حساب می‌آیند که در فرآیند ساخت چهارچوب پنجره‌های غیرفلزی همچون فریم پنجره‌های پی وی سی و آلومینیومی به کار گرفته می‌شوند. جالب است بدانید که پروفیل چهارچوب فرانسوی علاوه بر چهارچوب درب و پنجره در فرآیند ساخت نرده کنار راه پله و نرده‌کشی اطراف دیوار خیابان و کارخانه نیز کاربرد دارد.

در کارخانه‌های مخصوص تولید قاب فرانسوی، پس از آماده‌سازی و ارسال ورق سیاه اولیه برشکاری با دستگاه‌های مخصوص نواربری در ابعاد و اندازه‌های مشخص صورت می‌گیرد. سپس ورق‌هایی که در اندازه‌های مشخص برشکاری شده‌اند به طرف دستگاه‌های رول فرمینگ هدایت می‌شوند. در این مرحله ورق با غلتک نورد سرد و وارد کردن فشار بر سطح، تغییر شکل پیدا کرده و در نهایت نیز به قاب فرانسوی تبدیل می‌شود.

از چهارچوب‌های فرانسوی در ساخت چهارچوب درب ورودی ساختمان و همین‌طور اتاق، ساخت نرده کنار راه‌پله‌ها، ساخت فریم‌های غیر فلزی مثل پی وی سی، کامپوزیتی و آلومینیومی و همچنین نرده‌کشی اطراف دیوار استفاده می‌شود.

در ساخت پروفیل‌های فرانسوی، استاندارد خاصی رعایت می‌شود. لازم به ذکر است که در پروفیل‌های فرانسوی ترکیبات شیمیایی مانند فسفر، منگنز، گوگرد و سیلیس به کار می‌رود. درنتیجه این مقاطع از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار هستند. پروفیل‌های فرانسوی در مقایسه با سایر پروفیل‌های موجود در بازار مورد استفاده بیشتری قرار می‌گیرند و در هر سازه‌ای می‌توان چهارچوب‌های فرانسوی را مشاهده کرد.

 

کاربرد چهارچوب فلزی فرانسوی

کاربرد چارچوب مکزیکی

پروفیل‌های چهارچوب مکزیکی به واسطه ویژگی‌هایی که دارند، کاربردهای متنوعی را ارائه می‌دهند. به عنوان مثال این پروفیل‌ها نصب بسیار ساده‌ و سریع و دوام و مقاومت بالایی داشته، در برابر حریق و ضربه مقاوم هستند، طول عمر بالایی دارند و در برابر نفوذ حشرات و عوامل خورنده نیز استحکام بسیار خوبی از خود نشان می‌دهند. ناگفته نماند که این پروفیل‌ها از قابلیت رنگ‌پذیری نیز برخوردار هستند؛ به همین خاطر امکان رنگ‌آمیزی آن‌ها متناسب با رنگ درب فراهم است.
با وجود چنین ویژگی‌هایی که برای پروفیل‌های چهارچوب مکزیکی برشمردیم، از این محصول می‌توان به منظور ساخت چهارچوب درب‌های فلزی، اچ دی اف و ام دی اف، ساخت درب ضد سرقت، قاب پنجره فلزی، چهارچوب درب‌های چوبی و پنجره‌های پی وی سی بهره‌گیری کرد.

کاربرد چارچوب مکزیکی

انواع پروفیل چهارچوب مکزیکی

در واقع پروفیل مکزیکی یک چهارچوب فلزی است که با توجه به طول عمر، رنگ‌پذیری، استحکام و همین‌طور تنوع آن در صنعت ساختمان‌سازی استفاده می‌شود. در ساخت آن از ورق‌های گرم و ورق‌های روغنی استفاده شده که به صورت مستقیم بر روی قیمت پروفیل مکزیکی اثرگذار خواهد بود. چهارچوب مکزیکی در دسته پروفیل‌های بسته بوده و با در نظر گرفتن نوع و مکان آن در ابعاد مختلف تولید می‌شود.

پروفیل مکزیکی به دو نوع پروفیل مکزیکی بیرون و پروفیل مکزیکی درون تقسیم شده که هر کدام از آن‌ها نیز از ویژگی‌ها و کارایی خاصی برخوردارند. پروفیل مکزیکی بیرون برای ساخت چهارچوب درب فلزی و درب‌های چوبی ام دی اف و اچ دی اف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همان‌طور که اشاره شد، چارچوب مکزیکی با در نظر گرفتن نیاز مشتری در ابعاد مختلفی از ورق سیاه یا ورق روغنی تولید می‌شود. طول پروفیل مکزیکی یکی از موارد مهمی است که در زمان خرید بایستی به آن توجه شود. پروفیل‌های مکزیکی آماده در اندازه‌های 3.5 و 4 سانتی‌متر وجود داشته و طول شاخه‌های آن نیز به 6.6 متر می‌رسد. مقدار وزن شاخه‌ها حدوداً 24 تا 29 کیلوگرم بوده و ضخامت چهارچوب مکزیکی نیز 2 تا 2.5 میلی‌متر است.

علاوه بر تمامی این‌ها از چهارچوب مکزیکی در تولید درب‌های امنیتی و ضد سرقت نیز استفاده شده و این موارد دیگر تفاوت چهارچوب فلزی فرانسه با مکزیکی است.

 انواع پروفیل چهارچوب مکزیکی

انواع چارچوب فرانسوی

چهارچوب‌های فرانسوی به عنوان یکی از پرکاربردترین تولیدات فولادی بر حسب ضخامت و ابعادی که دارند به دسته‌بندی‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. در بررسی تفاوت چهارچوب فرانسوی و مکزیکی قابل ذکر است که این پروفیل دارای ساختار مقطعی ثابت و طول متغیر بوده و بر پایه نورد سرد با کیفیت عالی ساخته شده و می‌توان آن را در ضخامت‎‌های بین ۲ الی ۲.۵ میلی‌متر خریداری کرد. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، طول چهارچوب‌های فرانسوی ۶ متر است. در رابطه با ابعاد این چهارچوب‌ها نیز باید گفت که مدل‌های مختلف پروفیل فرانسوی برحسب اندازه‌های مشخصی که دارد برای چهارچوب ورودی اتاق‌ها، سرویس‌ها و سایر بخش‌های ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند.
علاوه بر شناخت تفاوت چهارچوب فرانسوی و مکزیکی، ابعاد چهارچوب فرانسوی و همچنین قیمت تمام شده آن‌ نیز برای کارفرمایان حائز اهمیت است. به عنوان مثال، در مدل‌های ورودی اتاق خواب به طور معمول از نمونه‌های ۸۵ الی ۹۵ سانتی‌متری بهره‌گیری شده و ابعاد این چهارچوب برای ورودی سرویس بهداشتی ۷۰ الی ۸۰ سانتی‌متر در نظر گرفته می‌شود.

کاربرد چارچوب فرانسوی

تفاوت چهارچوب فرانسوی و مکزیکی

هنگامی که صحبت از این دو نوع پروفیل می‌شود، درمی‌یابیم که هر کدام دارای ویژگی‌های منحصر به فردی بوده و در موارد خاصی به کار می‌روند. از اصلی‌ترین تفاوت چهارچوب فلزی فرانسه با مکزیکی سطح مقطع فلزی آن‌ها است. همچنین تفاوت در شکل ظاهری آن‌ها نیز از موارد مهم دیگری است که باید به آن توجه شود.

چهارچوب فرانسوی و مکزیکی از لحاظ ظاهر تفاوت مشهودی دارند. در چهارچوب مکزیکی، خم آن به شکل قوسی و جهت آن به سمت داخل یا به سمت بیرون خواهد بود؛ اما در چهارچوب‌های فرانسوی خم پروفیل به صورت صاف بوده و قاشقی شکل نیست.

همان‌طور که اشاره شد تفاوت چهارچوب فلزی فرانسه با مکزیکی در ظاهر بوده و همین مورد موجب تفاوت در وزن آن‌ها نیز می‌شود. چهارچوب مکزیکی در مقایسه با فرانسوی خم بیشتری داشته و به همین دلیل وزن هر شاخه‌اش نیز بیشتر است. این اختلاف حدود 15 درصد است؛ به عبارت دیگر، چهارچوب فلزی فرانسوی طولی 1 متر و ضخامتی 2 میلی‌متر با وزنی 24 تا 25 کیلوگرم دارد. در حالی که چهارچوب فلزی مکزیکی با متراژ و ضخامتی مشابه موارد گفته شده، دارای وزن 28 تا 29 کیلوگرم خواهد بود.

برای سازه‌هایی که وزن اهمیت بیشتری دارد از پروفیل‌های فرانسوی استفاده می‌شود. استفاده از این نوع پروفیل‌ها منجر به کاهش وزن اضافه سازه شده و بدین ترتیب موثر واقع می‌شوند؛ بنابراین هر یک از پروفیل‌ها با توجه به ضرورت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ویژگی های پروفیل چهارچوب مکزیکی

ویژگی های پروفیل چهارچوب مکزیکی

یکی از انواع پروفیل‌های موجود در ساختمان سازی، پروفیل مکزیکی است که با نام‌های چهارچوب نگینی و چهارچوب قاشقی نیز شناخته می‌شود. از چهارچوب‌ها برای نصب درب و پنجره استفاده می‌کنند. چهارچوب‌های فلزی رتبه اول را در بیشترین استفاده دارند؛ زیرا آن‌ها از ماندگاری، تنوع و قابلیت رنگ‌پذیری بیشتری برخوردارند.

اندازه طول از ویژگی‌های مهم در پروفیل مکزیکی است. طول پروفیل مکزیکی که به صورت چهارچوب‌های آماده از کارخانه‌ها عرضه می‌شوند، به اندازه‌های 4 و 5/3 خواهد بود. وزن هر شاخه از پروفیل را ضخامت ورق‌ها تعیین می‌کنند. مقدار وزن هر شاخه از 24 تا 29 کیلوگرم متفاوت است.

از تفاوت چهارچوب فلزی فرانسه با مکزیکی می‌توان به قیمت آن‌ها نیز اشاره کرد. پروفیل مکزیکی از ویژگی‌های خاصی برخوردار بوده و در بخش‌های مختلف صنعت استفاده می‌شود. عوامل مختلفی بر قیمت نهایی این پروفیل نقش دارند. مواد اولیه و کیفیت کارخانه از موارد موثر در تعیین قیمت هستند.

چارچوب فرانسوی چیست؟

سخن پایانی

با توجه به تفاوت چهارچوب فلزی فرانسه با مکزیکی باید گفت که هر کدام از ویژگی‌های منحصر به فردی برخوردار هستند و در موارد مختلف کاربرد دارند. در زمان خرید درب ساختمانی، در ابتدا بایستی یک چهارچوب مناسب انتخاب کنید تا بتوانید از مزایای آن بهره ببرید. توجه به تفاوت این چهارچوب‌ها و همچنین آشنایی با ویژگی‌های آن‌ها به شما در یک انتخاب عالی کمک خواهد کرد. لازم به ذکر است برای خرید چارچوب درب می توانید به سایت مهراستیل مراجعه بفرمایید.

 

سوالات متداول

انواع چهارچوب‌های فلزی کدام‌اند؟

چهارچوب‌های فلزی دارای انواع مختلفی بوده که از آن‌ها می‌توان چهارچوب ساده، چهارچوب رومی، چهارچوب مکزیکی و چهارچوب فرانسوی را نام برد.

چهارچوب فرانسوی چیست؟

این نوع از چهارچوب‌ها در ساخت درب و پنجره ساختمان‌ها استفاده می‌شوند.

تفاوت چهارچوب فلزی فرانسه با مکزیکی چیست؟

تفاوت این دو چهارچوب در وزن و ظاهر آن‌ها است.

رایج‌ترین موارد استفاده از پروفیل مکزیکی کدام است؟

از پروفیل مکزیکی در صنعت ساختمان سازی استفاده شده و در مواردی مانند ساخت پنجره‌های فلزی و چهارچوب درب‌های چوبی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

چگونه قیمت پروفیل چهارچوب مکزیکی محاسبه می‌شود؟

قیمت این پروفیل با توجه به نوسانات ارزی و همین‌طور قیمت مواد اولیه تعیین می‌شود.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *