مقالات

 نکات مهم پیش از خرید میلگرد

خرید میلگرد

اگر می‌خواهید، یک پروژه ساختمانی را شروع کنید، بهتر است پیش از شروع آن، به فکر آماده سازی مواد اولیه باشید. میلگردها یکی از مهم‌ترین محصولاتی هستند که در پروژه‌های ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرند. از میلگرد برای افزایش مقاومت ساختمان‌ها استفاده می‌شود. در زمان خرید میلگرد باید به برخی نکات توجه داشته باشید. یکی از مهم‌ترین نکات در زمان خرید این محصول قیمت میلگرد است. دقت داشته باشید که این محصولات در مدل‌های مختلف و توسط برندهای متعددی تولید می‌شوند و همین مسئله روی قیمت آن‌ها تاثیر گذار خواهد بود.

میلگردها به طور مستقیم روی مقاومت ساختمان تاثیر می‌گذارند. این محصولات به عنوان پایه و اساس ساختمان‌ها می‌توانند به میزان زیادی از ساختمان در برابر زلزله، سیل و… محافظت کنند. میلگردها دارای مدل‌های مختلفی هستند که هر یک دارای کاربرد منحصر به فردی می‌باشند. شما نمی‌توانید از یک مدل میلگرد برای تمامی ساختمان‌ها استفاده کنید. برای خرید میلگرد، باید مدل‌های مختلف آن‌ها از جمله میلگرد آجدار، ساده و کلاف را بشناسید.

همچنین در زمان خرید این محصولات باید از استانداردهای میلگردها نیز با خبر باشید. استاندارد میلگرد در ایران بر اساس روسیه، اروپا، آمریکا، ژاپن و… تدوین شده است. در واقع این کشورها مرجعی برای تعیین استاندارد میلگرد، در ایران هستند. رعایت این استانداردها برای تمامی تولیدکنندگان میلگرد در ایران الزامی است. بنابراین در زمان خرید میلگرد، حتماً به نشان استاندارد آن دقت کنید.

برای این­که میلگرد از مقاومت بالایی برخوردار باشد و بتوانید آن را برای تقویت سازه خود استفاده کنید، حتماً به نوع میلگرد، استاندارد بودن آن و… توجه داشته باشید. سعی کنید، بر اساس نیاز خود اقدام به خرید میلگرد کنید. اگر می‌خواهید، بیش­تر با میلگردها و نحوه خرید آن‌ها آشنا شوید، بهتر است در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

خرید میلگرد

نکات قابل توجه حین خرید میلگرد

در زمان خرید این محصولات، باید به برخی نکات توجه داشته باشید. میلگردها یکی از کالاهای گران قیمت در صنعت ساخت و ساز محسوب می‌شوند و همین مسئله باعث می‌شود تا افراد پیش از خرید، برای شناخت بیش­تر ویژگی‌های این محصولات، اقدام کنند. با شناخت کافی میلگردها می‌توانید، به میزان زیادی جلوی ضرر و زیان را بگیرید. از جمله مهم‌ترین نکاتی که در زمان خرید میلگرد باید به آن توجه داشته باشید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نوع میلگرد

میلگردها در سه مدل ساده، کلاف و آجدار تولید می‌شوند. هر یک از این مدل‌ها برای یک نوع ساختمان، مورد استفاده قرار می‌گیرند و نمی‌توان آن‌ها را همراه هم استفاده کرد. میلگردهای آجدار از دو مدل دیگر پر کاربردتر هستند و اغلب مهندسان برای ساخت ساختمان‌های خود از این مدل میلگرد استفاده می‌کنند. آج این میلگردها نیز دارای مدل‌های مختلفی است که با علائم A2، A3 و A4 نشان داده می‌شوند.

میلگردهای ساده نیز در برخی دیگر از پروژه‌های ساختمانی استفاده می‌شوند. این میلگردها آج ندارند و سطحی صاف دارند. همچنین اگر قصد آرماتوربندی ستون‌ها را دارید، بهتر است از میلگردهای کلاف استفاده کنید. برای خرید میلگرد کلاف، دقت داشته باشید که این محصولات دارای دو مدل معمولی و آجدار هستند.

نکات قابل توجه حین خرید میلگرد

سایز میلگردها

نکته بسیار مهم بعدی که در زمان خرید میلگرد باید به آن دقت داشته باشید، سایز و ابعاد این محصولات است. میلگردها در سایزهای مختلفی تولید می‌شوند که می‌توان، به میلگردهای 8، 16، 18 و … اشاره کرد. این اعداد نشان دهنده قطر میلگردها هستند. طول این محصولات نیز اغلب به اندازه 6 و 12 متر است. شما می‌توانید، بر اساس نیاز خود، طول میلگردها را از 3 تا 11.7 متر نیز انتخاب کنید.

وزن میلگرد

در حین خرید میلگرد، حتماً به وزن آن‌ها توجه داشته باشید. در واقع قیمت میلگرد آجدار و ساده بر اساس وزن آن‌ها مشخص می‌شود. قیمت این محصولات به صورت کیلویی محاسبه می‌شود. برای به دست آوردن وزن میلگرد بهتر است از جدول اشتال استفاده کنید. همچنین می‌توانید، از فروشنده بخواهید تا میلگردها را با استفاده از دستگاه‌های مخصوص وزن کند تا قیمت آن به دست آید. هر چه وزن میلگرد بالاتر باشد، کیفیت آن بالاتر خواهد بود و همین مسئله باعث افزایش قیمت آن می‌شود.

وزن میلگرد

اطلاعات لازم قبل از خرید میلگرد

پیش از این­که میلگردها را خریداری کنید، بهتر است به برخی مسائل توجه داشته باشید. سعی کنید، کاربرد میلگرد و نوع استفاده از آن را بررسی کنید تا بتوانید، بهترین مدل میلگرد را خریداری کنید. مهم‌ترین اطلاعاتی که پیش از خرید میلگرد باید داشته باشید، عبارتند از:

استانداردهای مربوط به میلگرد

استانداردهای متعددی برای میلگردها در نظر گرفته شده است که از انواع آن می‌توان به A2 و A3 اشاره کرد. این استاندارها نشان دهنده میزان مقاومت میلگرد هستند. اگر نمی‌توانید، بهترین نوع میلگرد را از نظر استاندارد انتخاب کنید، بهتر است از مهندسان متخصص کمک بگیرید. استانداردهای مختلف تاثیر بسیار مهمی روی قیمت میلگردها نیز دارند. البته دقت داشته باشید که میلگردهای A2 دارای تنوع بیش­تری هستند و همین مسئله باعث می‌شود تا تعداد زیادی از افراد، خواهان استفاده از آن‌ها باشند.

میزان بار مورد نیاز برای میلگردها

مسئله بسیار مهم دیگری که پیش از خرید میلگرد باید به آن دقت داشته باشید، میزان بار مورد نیاز است. پیمان­کار پروژه، باید میزان دقیق بار را برای شما مشخص کند تا بتوانید در زمان خرید به همان مقدار میلگرد تهیه کنید. زمانی که به بیش­تر از 25 تن میلگرد نیاز داشته باشید، می‌توانید آن‌ها را از کارخانه به صورت عمده خریداری نمایید؛ اما اگر بخواهید کم­تر از این میزان میلگرد تهیه کنید، باید از سایر فروشندگان استفاده کنید.

میزان بار مورد نیاز برای میلگردها

انتخاب مرکز خرید میلگرد

پیش از این­که برای خرید میلگرد اقدام کنید، بهتر است مرکز خرید خود را انتخاب نمایید. سه روش برای خرید این محصولات در کشور ما وجود دارد که شامل خرید از کارخانه، بنگاه و شرکت‌های بازرگانی است. اگر قصد خرید 25 تن میلگرد یا بیش­تر از آن را داشته باشید بهتر است به دنبال مرکز خریدی باشید که بتوانید میلگردها را با قیمت پایین تهیه کنید. کارخانه‌ها یکی از بهترین مراکز برای خرید بار با وزن زیاد هستند.

اگر قصد خرید میلگرد با حجم کم و کم­تر از 24 تن را دارید، بهتر است از بنگاه‌های فروش آهن‌آلات استفاده کنید. دسترسی به این بنگاه‌ها بسیار راحت است و هزینه ارسال بسیار پایینی دارند. البته دقت داشته باشید که قیمت خرید محصولات از بنگاه نسبت به کارخانه کمی بالاتر است. شرکت‌های بازرگانی، گزینه دیگر برای خرید این میلگردها هستند. شما می‌توانید، در حجم مورد نیازتان میلگرد به این شرکت‌ها سفارش دهید. همچنین این شرکت‌ها امکان مقایسه قیمت را نیز برای شما فراهم می‌کنند.

در زمان خرید میلگرد باید به چه نکاتی توجه کرد؟

خرید میلگرد مسئله بسیار مهمی در پروژه‌های ساختمانی است. شما باید برخی نکات را بدانید تا بتوانید، بهترین نوع میلگرد را برای ساختمان تهیه کنید. از جمله این نکات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

داشتن آگاهی در مورد پیش نیازهای خرید

سعی کنید، آگاهی خود را نسبت به انواع میلگرد، استانداردهای آن و… بالا ببرید. شما می‌توانید با مطالعه در مورد میلگردها و مشورت با افراد خبره آگاهی خود را افزایش دهید. دقت داشته باشید که پیش نیازهای میلگرد بر اساس نوع ساختمان شما و کاربری آن در نظر گرفته می‌شوند.

در زمان خرید میلگرد باید به چه نکاتی توجه کرد؟

کیفیت میلگرد

مسئله بسیار مهم دیگری که در زمان خرید میلگرد باید به آن توجه داشته باشید، کیفیت این محصولات است. سعی کنید میلگردهایی را انتخاب کنید که بر اساس استاندارد ملی کشور تولید شده­اند. کیفیت تولید میلگرد در کارخانه‌های مختلف متفاوت است و این مسئله به علت تفاوت فرآیند تولید یا کیفیت شمش فولادی است. سعی کنید از میلگردهای با کیفیت در زمان ساخت سازه‌های خود استفاده کنید تا مقاومت آن‌ها بالاتر برود.

سبک یا سنگینی میلگرد

یکی از مسائلی که نشان دهنده کیفیت و کاربرد میلگردها می‌باشد، سبک یا سنگین بودن آن‌ها است.  میلگردهای سنگین، دقیقاً طبق استانداردهای ملی تولید شده­اند. این میلگردها توسط کارخانه‌های مختلف در کشور ما تولید می‌شوند و شما می‌توانید، برای پروژه‌های مختلف آن‌ها را مورد استفاده قرار دهید. میلگردهای سبک به علت وزن اندکی که دارند، مقاومت کمی از خود نشان می‌دهند. شما نمی‌توانید، از میلگردهای سبک در ستون‌های اصلی ساختمان استفاده کنید.

بعد مسافت و هزینه‌های مربوط به ارسال

حمل و نقل یکی از مهم‌ترین نکاتی است که در زمان خرید میلگرد باید به آن دقت داشته باشید. اغلب کارخانه‌ها و بنگاه‌های فروش میلگرد، این محصولات را برای شما به وسیله کامیون‌ها و تریلی‌های بزرگ به محل پروژه ارسال می‌کنند. برای کاهش هزینه‌های خود، سعی کنید از کارخانه‌ها و مراکز خریدی که در نزدیکی محل پروژه هستند، میلگردها را خریداری کنید.

بعد مسافت و هزینه‌های مربوط به ارسال

اصالت میلگرد را چگونه تشخیص دهیم؟

امروزه میلگردهای بی کیفیت و  تقلبی زیادی در بازار عرضه شده­اند. همین مسئله باعث شده تا افراد بخواهند، میلگردهای اصل را خریداری کنند. برای این کار بهتر است در ابتدا به نام شرکت تولید کننده میلگرد توجه کنید. این نام به صورت برجسته روی میلگردها وجود دارد. دقت داشته باشید که هر شرکت یک نام اختصاری دارد و آن را روی میلگردها می‌نویسد. اگر نام شرکت روی میلگرد وجود نداشت، بهتر است به هیچ عنوان آن را خریداری نکنید.

بعد از خرید میلگرد باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

پس از این­که میلگرد را خریداری کردید، باید یک سری نکات را بررسی کنید. این نکات به شما کمک می‌کنند تا میلگردهایی بر اساس سفارشتان را تحویل بگیرید. در ادامه این نکات را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

بررسی فاکتور و میلگردهای دریافتی

مهم‌ترین نکته در زمان تحویل گرفتن میلگردها این است که فاکتور را با میلگردهای دریافتی تطابق دهید. بهتر است محصولات را بر اساس اصالت، تعداد، وزن و… مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که فاکتور با میلگردهای دریافتی مغایرت داشت، بهتر است، سریعاً آن‌ها را مرجوع کنید. دقت داشته باشید که شما برای میلگردها هزینه زیادی پرداخت کرده اید و کارخانه موظف است، محصولاتی مطابق با درخواستتان به شما تحویل دهد.

جدا کردن میلگردها بر اساس سایز

اغلب پروژه‌های ساختمانی به چند سایز میلگرد نیاز دارند و شما نمی‌توانید، یک اندازه را برای تمام قسمت‌های ساختمان مورد استفاده قرار دهید. پس از خرید میلگرد و دریافت آن بهتر است، این محصولات را بر اساس اندازه دسته بندی کنید.

دسته بندی میلگردها به شما کمک می‌کند تا در زمان استفاده از آن‌ها دچار دردسر نشوید. شما می‌توانید، میلگردها را بر اساس زمان استفاده و اندازه آن‌ها جدا کنید. مکان‌هایی مجزا را برای هر دسته از میلگرد در نظر بگیرید. سعی کنید هر دسته را در نزدیکی محل استفاده آن قرار دهید تا راحت‌تر بتوانید آن‌ها را به کار ببرید.

جدا کردن میلگردها بر اساس سایز

نگه­داری از میلگردها

میلگردها از جنس فولاد تولید شده‌اند و در برابر رطوبت، هیچ مقاومتی ندارند. همین مسئله باعث می‌شود تا این محصولات در مجاورت باران و آب دچار زنگ زدگی شوند. اگر نمی‌خواهید، میلگردها زنگ بزنند، بهتر است آن‌ها را در محیطی مناسب به دور از رطوبت نگه­داری کنید. سعی کنید، این محصولات را در محیط‌های مسقف قرار دهید. همچنین بهتر است، میلگردها از نور مستقیم خورشید نیز دور باشند.

میلگردها را به طور مستقیم روی زمین قرار ندهید. سعی کنید 10 تا 15 سانتی­متر بین میلگرد و زمین فاصله وجود داشته باشد. همین­طور دقت داشته باشید که این محصولات را به هیچ عنوان در مجاورت رطوبت و گرد و خاک قرار ندهید.

نگه­داری از میلگردها

تعمیر و نگهداری میلگرد

پس از خرید میلگرد بهتر است به بهترین شکل ممکن از آن‌ها نگه­داری کنید تا در طول زمان، دچار مشکل نشوند. نحوه انبار کردن میلگردها مسئله بسیار مهمی است. برای این­که طول عمر این محصولات بیش­تر شود، بهتر است، موارد زیر را رعایت کنید:

 • میلگردها را به هیچ عنوان در نزدیکی مواد خورنده مانند اسیدها قرار ندهید.
 • اگر دمای میلگردها در اثر تابش خورشید بالا رفته است، بهتر است این دما را به وسیله آب­پاشی کاهش دهید. به هیچ عنوان میلگردهای داغ را درون بتن قرار ندهید.
 • به هیچ وجه میلگردها را به صورت مستقیم روی خاک قرار ندهید. گرد و غبار باعث از بین رفتن مقاومت این محصولات می‌شوند.
 • اگر میلگردها در مدتی طولانی در محیط باز قرار گرفته‌اند و حالا نیاز به استفاده از آن‌ها را دارید، بهتر است سطح آن‌ها را به طور کامل از هر نوع آلودگی و زنگ زدگی پاک کنید. پس از پاک کردن میلگردها حتماً میزان مقاومت و سلامت آن‌ها را بررسی کنید.
 • شما می‌توانید، برای از بین بردن زنگ زدگی سطح میلگردها از ماسه پاشی استفاده کنید. این کار اکسیدهای روی محصولات را از بین می‌برد و مقاومت محصول را افزایش می‌دهد.

تولیدکنندگان برتر میلگرد

برندهای مختلفی در زمینه تولید میلگرد در حال فعالیت هستند. برخی از این تولیدکنندگان نسبت به بقیه شناخته شده‌تر هستند. شما با شناخت این تولیدکنندگان می‌توانید، اقدام به خرید میلگرد مناسب برای پروژه خود کنید. از جمله این تولیدکنندگان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مجتمع ذوب آهن اصفهان: این کارخانه فعالیت خود را در سال 1346 آغاز کرد و حدود 10 میلیون تن میلگرد را در طول سال تولید می‌کند.
 • کارخانه آریا ذوب: فعالیت این شرکت در سال 1383 آغاز شد و محصولات مختلفی از جمله ورق، لوله، قوطی و میلگرد را تولید می‌کند.
 • صنایع فولاد خراسان: این کارخانه به تولید میلگرد در سه استاندارد مختلف می‌پردازد.
 • کارخانه فولاد کوثر اهواز: این شرکت یکی از برترین تولیدکنندگان میلگرد در کشور است که سالیانه 3 میلیون تن محصول تولید می‌کند.
 • شرکت پرشین فولاد: این کارخانه به تولید محصولاتی از قبیل میلگرد، تیر آهن، ورق گالوانیزه و … می‌پردازد.
 • صنایع فولاد روهینا جنوب: محصولات شرکت روهینا از کیفیت بالایی برخوردار هستند و دارای گواهی نامه‌های ایزو 9001 هستند.

سخن پایانی

خرید میلگرد یکی از مسائلی است که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این محصولات دارای مدل‌های مختلفی هستند که از جمله آن می‌توان به میلگرد ساده، آجدار و کلاف اشاره کرد. میلگردهای آجدار نسبت به سایر مدل‌ها محبوبیت بیش­تری  دارند.

در زمان خرید این محصولات بهتر است به قیمت میلگرد ساده، کیفیت، اندازه و … توجه داشته باشید. شما می‌توانید، این میلگردها را از وب‌سایت مهر استیل تهیه کنید. مهر استیل بهترین میلگردها را با قیمت بسیار پایین به شما عزیزان عرضه می‌کند.

سوالات متداول

در پایان ممکن است، سوالاتی در زمینه خرید میلگرد داشته باشید که در ادامه به برخی از آن‌ها پاسخ خواهیم داد:

۱. بهترین نوع میلگرد برای مقاوم‌سازی ساختمان کدام است؟

اگر می‌خواهید، ساختمان در برابر زلزله تقویت شود و آسیب نبیند، بهتر است از میلگردهای آج دار استفاده کنید.

۲. میلگرد کلاف در کجا استفاده می‌شود؟

میلگردهای کلاف دارای کاربردهای به خصوصی هستند. اغلب از این محصولات در آرماتوربندی‌ها و ستون‌های ساختمان استفاده می‌شود.

۳. چطور از میلگردها نگهداری کنیم؟

بهتر است میلگردها را به دور از نور مستقیم خورشید و رطوبت نگه داری کنید. همچنین سعی کنید، آن‌ها را در یک مکان مسقف قرار دهید.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.