مقالات

تیرآهن و میلگرد های پرفروش بازار ایران

پرفروش ترین سایزهای تیرآهن و میلگرد در بازار

در تمام پروژه‌های ساختمان‌سازی قبل از شروع کار، برآوردی از تجهیزات مورد نیاز انجام شده و نوع ابزار آلات بررسی و مناسب‌ترین آن‌ها انتخاب می‌شود. سایز و اندازه تیرآهن و میلگرد و همچنین نوع آن‌ها یکی از مهم‌ترین موضوع‌هایی است که قبل از شروع پرو‌ژه بررسی می‌شود، از این‌رو ما در این مقاله تیرآهن و میلگرد های پرفروش بازار ایران را معرفی کرده‌ایم تا انتخاب‌های مناسبی برای به کارگیری در فضاهای مختلف داشته باشید.

اگر به عنوان یک تازه‌کار در پروژه‌های ساختمانی و ساخت‌وساز هستید، شاید برایتان سوال باشد که جهت جلوگیری از تنش‌های ایجاد شده در ساختمان‌هایی با طبقات مختلف از چه سایز تیرآهنی استفاده می‌شود و یا پرمصرف‌ترین سایز میلگرد و نوع آن کدام است، برای یافتن پاسخ مناسب ما را در ادامه همراهی کنید.

برای دریافت قیمت تیر آهن و مشاوره رایگان، و همچنین قیمت هاش، قیمت ریل با کارشناسان ما تماس بگیرید.

پرمصرف‌ترین سایز تیرآهن کدام است؟

تیرآهن‌ها به عنوان یک مقطع فولادی بسیار مهم در صنعت ساختمان‌سازی، دارای ابعاد و سایزهای مختلف هستند که با توجه به سایز و ابعاد خود خریداری و در محل مناسب به کار می‌رود. بهتر است بدانید که سایز تیرآهن نقشی اساسی بر کاربرد آن دارد، به همین دلیل لازم است با سایزهای مختلف و پرمصرف آن آشنا شوید.

تیرآهن‌ها در بخش‌های گوناگون مانند ساخت سازه‌های صنعتی، پل، ساختمان، سازه‌های فلزی، اسکلت‌بندی ساختمان و… به کار می‌روند. این قطعه می‌تواند تنش‌های حاصل از نیرو‌های برشی و گشتاور خمشی را منتقل کند، درواقع از دلایل مهم به کارگیری تیرآهن‌ها جلوگیری از ریزش و فروپاشی سازه است؛ از این‌رو در ساخت خرپا، ساخت ستون، نعل ساختمان و… از این قطعه مهم استفاده می‌شود. همان‌طور که گفتیم، سایز تیرآهن، کاربرد آن را تعیین می‌کند، در زیر پرمصرف‌ترین سایز‌های تیرآهن را آورده‎‌ایم:

پرمصرف‌ترین سایز تیرآهن کدام است

تیرآهن سایز 14

در کشور ایران یکی از پرمصرف‌ترین سایزهای تیرآهن، سایز 14 است که وزنی حدود 9/12 و 7/33 کیلوگرم دارد. اکثر کارخانه‌هایی که در حوزه تولید تیرآهن فعال هستند، این سایز را تولید و به بازار عرضه می‌کنند. کاربرد این سایز در ساخت نعل، تیر، خرپا و ستون است. این مقطع فولادی سبک‌ترین تیرآهن موجود در ایران بوده و در قیمت‌های متفاوتی عرضه می‌شود.

تیرآهن سایز 16

در توضیح تیرآهن و میلگرد های پرفروش بازار ایران، به پرمصرف‌ترین تیرآهن، یعنی تیرآهن سایز 16 می‌رسیم، این سایز که در ساخت تیر پوشش‌هایی سقفی، ساخت ستون و نعل استفاده می‌شود، در تولید پل‌هایی که به صورت لانه زنبوری هستند، بیشترین کاربرد را داشته و وزن آن تعیین کننده قیمتش است.

تیرآهن سایز 18

از دیگر مهم‌ترین و پرمصرف‌ترین سایزهای تیرآهن، می‌توان به سایز 18 اشاره کرد که در بین دو گزینه بالا، سنگین‌ترین بوده و در ساخت سازه‌های عظیم و پروژه‌هایی برای ساختمان‌هایی با ابعاد بزرگ کاربرد دارد. این تیرآهن را می‌توان در صنایع گوناگونی نیز به کار برد. بد نیست بدانید که این تیرآهن به دلیل وزن بالای خود، قیمت بسیار بیشتری نیز نسبت به سایزهای 14 و 16 دارد.

کدام استاندارد تیرآهن در ایران مصرف بیشتری دارد؟

همان‌طور که می‌دانید تیرآهن‌ها بر اساس استانداردهایی دسته‌بندی می‌شوند و هرکدام دارای سایز و اندازه‌های مختلفی هستند. در زیر پرمصرف‌ترین و متداول‌ترین استاندارهای تیرآهن‌ را در ایران آورده‌ایم تا به راحتی بتوانید گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

کدام استاندارد تیرآهن در ایران مصرف بیشتری دارد

استاندارد IPE

تیرآهن‌هایی که بر اساس این استاندارد تولید می‌شود، تیرآهن‌های معمولی بوده و دارای کاربرد بسیار زیادی هستند. در بیشتر کارخانه‌های تولید تیرآهن، از این نوع استاندارد استفاده می‌شود و دارای ضخامت بال‌هایی برابر در تمامی قسمت‌ها و 8 تا 60 سانتی‌متر است. شما می‌توانید این استاندارد را در کشورهای اروپایی با نماد I زبان انگلیسی مشاهده کنید.

استاندارد IPB

این استاندارد توسط کشورهای اروپایی تنظیم شده است، ازاین‌رو دارای استحکام و مقاومت بسیار بالایی بوده و به صورت باله‌هایی پهن و بزرگ و به شکل حرف H در زبان انگلیسی ساخته می‌شود. (در بیشتر مواقع به تیرآهن‌هایی که با این استاندار تولید می‌شود، تیرآهن نوع هاش می‌گویند) بد نیست بدانید که این استاندارد در دو نوع سنگین HEB و سبک HEA تولید شده و سایزی بین 10 تا 100 سانتی‌متری دارد. نوع سنگین آن ضخامت بالاتر، بال‌هایی پهن و مقاومتی زیاد داشته و در ساختمان‌های عظیم به کار می‌رود.

استاندارد CNP (تیرآهن لانه زنبوری)

در معرفی تیرآهن و میلگرد های پرفروش بازار ایران یکی از معروف‌ترین استاندارهایی که در ساخت تیرآهن استفاده می‌شود را بررسی می‌کنیم، استاندارد CNP که دارای حفره‌های 6 ضلعی است، دارای مزیت‌ها و خواص ویژه‌ای بوده و در صنعت ساختمان‌سازی بسیار مهم است. به تیرآهن‌هایی که با این استاندارد تولید می‌شود، تیرآهن لانه زنبوری می‌گویند. موارد مصرف این قطعات فولادی در سازه‌هایی است که دارای مقاومت خمشی بالا و وزن کم دارند. (در سازه‌هایی که نیاز به مقاومت برشی بالایی است، از تیرآهن‌هایی با این استاندارد استفاده نمی‌شود)

تیرآهن INP

تیرآهن‌هایی که بر اساس استاندارد روسی و چینی ساخته می‌شود و ضخامت بال‌هایشان بیشتر از نوع IPE است.

تیرآهن‌ها از نظر سایز انواع مختلفی دارند، سایزهای 12 الی 30 که هرکدام متناسب با نوع مصرف خود انتخاب می‌شوند. بهتر است بدانید که هر چه سایز تیرآهن بیشتر شود، عرض، ضخامت، جان و بال آن نیز بیشتر، در نتیجه وزن بیشتر و قیمت نیز بالاتر خواهد شد.

منظور از سایز میلگرد و تیرآهن چیست؟

تیرآهن‌ها دارای دو قسمت بال و جان هستند، بال‌ها به کناره‌های تیرآهن و لبه‌های آن گفته می‌شود و جان قسمتی از تیرآهن است که بین دو لبه قرار دارد. بد نیست بدانید که مهم‌ترین قسمت در تیرآهن جان آن است. برای کسب اطلاعات دقیق در مورد تیرآهن، لازم است ابزارآلاتی خاص مانند کولیس را به کار برد تا سایزها را به صورتی دقیق به دست آورید، توجه داشته باشید که مهندسان و معماران حرفه‌ای سایز تقریبی را می‌توانند به صورت چشمی نیز تشخیص دهند.

همچنین مطالعه کنید!  مراحل تولید لوله مانیسمان و انواع آن

سایز تیرآهن را بر اساس طول جان آن بیان می‌کنند. درواقع برای محاسبه سایز، ارتفاع بین دو لبه تیرآهن را اندازه‌گیری می‌کنند. این عدد بر حسب سانتی‌متر بیان شده و تأثیر مستقیمی بر قیمت تیرآهن دارد. به این ترتیب تیرآهن و میلگرد های پرفروش بازار ایران دارای سایزهای خاصی هستند که قیمت‌هایشان بر اساس آن برآورد می‌شود.

حال برای اندازه‌گیری سایز میلگرد، قطر آن را محاسبه می‌کنند، در برخی مواقع ممکن است سایز میلگرد را بر اساس طول و قطر بیان کنند. قطر میلگردها از 6 تا 40 میلی‌متر بوده و طیف طولی‌شان بین 6 تا 12 متر است. مرسوم‌ترین قطر به کار رفته در صنایع ساختمان‌سازی طول 12 متر بوده که بیشترین مقدار تولیدی در بازار را دارد.

برای اطلاعات بیشتر، بد نیست بدانید که سایز میلگردهای آجدار دارای تنوع بالاتری نسبت به میلگردهای ساده است. توجه داشته باشید که وجود این آج‌ها در برخی مواقع، باعث خطا در اندازه‌گیری می‌شود. محاسبه سایز دقیق در میلگردها برای ساخت‌وساز و پروژه‌های ساختمانی بسیار مهم است؛ زیرا وزن میلگرد با تغییر سایز بیشتر و یا کمتر می‌شود، در نتیجه تعداد شاخه‌های مورد نظر نیز تغییر می‌کند، به همین دلیل در اندازه‌گیری دقت فراوانی داشته باشید.

منظور از سایز میلگرد و تیرآهن چیست

کدام سایز میلگرد برای ساختمان سازی مناسب تر است؟

هر کدام از میلگردها در قسمت‌های مختلف ساختمان کاربرد دارند و با توجه به نوع سازه و نظر طراح انتخاب می‌شوند، اما در حالت کلی بیشترین کاربرد را در ساختمان سایزهای 14، 16 و 18 دارند. میلگردهای سایز 12 برای ساختمان‌هایی که نیازمند استحکام بیشتر و انعطاف‌پذیری کمتر هستند، مناسب است؛ به‌عنوان مثال، اسکله‌ها، سازه‌های پارکینگ، پل‌های بزرگراه و…

میلگردهای سایز 14 آجدار در نوع‌ مختلف A3، A2 و A4 تولید شده و دارای ویژگی‌ها و مشخصات خاصی هستند. از جمله مواردی که از این میلگرد استفاده می‎‎‌شود، عبارت‌اند از:

  • ساخت ستون
  • اجرای تیر بتنی
  • اجرا و ساخت تیرچه
  • آماتور طولی در ساخت فونداسیون (برای ساختمان‌هایی که کوچک و یا متوسط هستند)

میلگردهایی با سایز 16 که به دلیل افزایش مقاومت پی ساختمان در مقابل نیروهای وارده استفاده می‌شوند، برای ساختمان‌سازی مناسب بوده و با توجه به کیفیتی که دارند، قیمت‌گذاری می‌شوند.

کدام سایز میلگرد برای ساختمان سازی مناسب تر است

پرفروش‌ترین نوع میلگرد

تیرآهن و میلگرد های پرفروش بازار ایران در کارخانه‌های متعددی ساخته می‌شوند، پیمانکاران می‌توانند بر اساس تجربه، ویژگی‌های مورد نیاز و پروژه خود، گزینه مناسبی را انتخاب کنند. هر برندی میلگردها را با توجه به استاندارد و ویژگی خاصی تولید می‌کند. این استانداردها با توجه به استاندارد جهانی، جنس مواد اولیه و کیفیت، دارای قیمت‌های مختلفی هستند. پرفروش‌ترین کارخانه‌های تولید میلگرد عبارت‌اند از:

کارخانه ذوب آهن اصفهان: یکی از بزرگ‌ترین کارخانه‌های فولادی ایران بوده که فرم آج‌های آن با استاندارهای A2، A3 و A4 و سایزهای مختلف بین 8 تا 32 تولید می‌شود.

فولاد صبا زاگرس: این کارخانه در شهر بروجن واقع شده و میلگردهای خود را در ۱۰، ۱۲، ۱۴، ۱۶، ۱۸، ۲۰، ۲۲، ۲۵، ۲۸، ۳۲، ۳۶، ۴۰ میلی‌متر می‌سازد.

فولاد ابهر: در این کارخانه گریدهای A2 و A3، در سایزهای ۸ تا ۲۸ ساخته شده و محصولات به صورت کلافی و یا شاخه‌ای عرضه می‌شود.

نورد کوثر اهواز: این کارخانه، مقاطع فولادی مورد نیاز در پروژه‌های جنوب غربی و غرب کشور را تأمین می‌کند. در این کارخانه محصولات با استاندارهای A1، A2، A3 و A4 تولید و همه سایزهای 14 تا 40 میلی‌متر را شامل می‌شوند. توجه داشته باشید که نورد کوثر، میلگردهای ظریف‌تری نیز تولید می‌کند.

قائم پروفیل رازی: این کارخانه نیز در شهر اصفهان بوده و محصولات فولادی تولید می‌کند. در این کارخانه کالاها بر اساس استاندارهای جهان (آمریکا، اروپا و ژاپن) ساخته می‌شوند و نماد GHAEM را دارند. شما می‌توانید محصولات مقاطع فولادی ترمکس و آلیاژشده را از آن تهیه کنید.

راد همدان: این کارخانه پرفروش‌ترین و با کیفیت‌ترین محصولات فولادی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد و انواع مقاطع فولادی را در سایزهای 8 تا 32 میلی‌متر و استاندارهای A3،A2 و A4 تولید می‌کند. بیشترین استفاده از این نوع مقاطع فولادی در پروژه‌های شمال غربی و غرب کشور است.

شاهرود: در پروژه‌های شرق و شمال شرق، از میلگردها و آماتور این کارخانه استفاده می‌شود. توجه داشته باشید که در این کارخانه انواع سایزهای مختلف به فروش می‌رسد.

بنابراین؛ تیرآهن و میلگرد های پرفروش بازار ایران در کارخانه‌های مختلف با سایزهای گوناگونی تولید شده و در اختیار مهندسان و معماران برای پروژه‌های مختلف ساخت‌وساز، قرار می‌گیرد.

پرفروش‌ترین نوع میلگرد

جمع‌بندی

تیرآهن و میلگرد های پرفروش بازار ایران در سایزهای مختلفی متناسب با استاندارهای جهانی ساخته می‌شوند و هر کدام دارای کاربرد منحصربه‌فردی هستند. پرمصرف‌ترین استاندارهایی که تیرآهن را بر اساس آن می‌سازند، عبارت‌اند از: استاندارد IPB، استاندارد IPE و استاندارد CMP. متداول‌ترین استاندارد IPE (تیرآهن‌های معمولی) بوده که در کارخانه‌های مختلفی تولید می‌شود و دارای ضخامت بال‌های برابری در دو طرف هستند. تیرآهن‌هایی با سایز 14 نیز به‌عنوان پرمصرف‌ترین تیرآهن شناخته می‌شود.

میلگردها نیز یکی از مهم‌ترین قطعات لازم برای استحکام مقاومت در عملیات عمرانی هستند که در سایزها و مدل‌های مختلف ساخته می‌شوند. برای اندازه‌گیری سایزها از روش‌های مختلف مانند روش چشمی، استفاده از کولیس و… استفاده می‌کنند و قطر میلگرد را محاسبه و با توجه به سایز آن قیمت را مشخص می‌کنند، بد نیست بدانید که پرکاربردترین و متداول‌ترین سایز میلگرد نیز سایز 14 است. جهت اطلاع از قیمت دقیق میلگرد و تیر آهن به  سایت مهر استیل مراجعه فرمایید.

 

سوالات متداول

پرمصرف‌ترین سایزهای تیرآهن کدام‌ها هستند؟

برای ساخت‌وساز ساختمان‌ها از تیرآهن‌های سایز 14، 16 و 18 استفاده می‌شود که در بین این موارد نیز سایز 14 پرکاربردتر است.

منظور از سایز تیرآهن و سایز میلگرد چیست؟

با محاسبه ارتفاع بین دو لبه که جان نام دارد، سایز تیرآهن را محاسبه می‌کنند. سایز میلگرد نیز با اندازه‌گیری قطر آن مشخص می‌شود.

متداول‌ترین استانداردهایی که برای تولید تیرآهن استفاده می‌شود، چیست؟

استانداردهای ipe، ipb و inp پرمصرف‌ترین استاندارهایی است که در تولید تیرآهن به کار می‌برند.

روش تشخیص بهترین میلگرد برای ساختمان‌سازی چیست؟

انتخاب بهترین میلگرد بر اساس نظر مهندس ناظر انجام می‌شود، اما در حالت کلی، برای انجام درست پروژه لازم است موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • شکل ظاهری سالم، بدون هیچ‌گونه ترک
  • دارای سطح مقطعی سالم و بدون زنگ‌زدگی
  • توجه به حکاکی برند و تمام مشخصات محصول بر روی بدنه
  • بررسی یکسان بودن وزن شاخه با مقدار اعلام شده
0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.