مقالات

کاربرد تسمه فولادی چیست؟

کاربرد تسمه فولادی

تسمه فولادی به عنوان یکی از مقاطع پرکاربرد در بازار آهن با ضخامت کم و عرض زیاد در صنایع گوناگون همچون ساخت درب، نرده، کمربندهای فلزی، پنجره و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. مقاطع مذکور در دسته محصولات مفتولی قرار گرفته و می‌توان آن‌ها را در ابعاد و جنس‌های متنوع در حالت‌های رول و تخت طراحی، تولید و روانه بازار کرد. اگر بخواهیم از لحاظ اقتصادی نیز به این محصول بنگریم، باید گفت که تسمه‌های فولادی جزو مقاطع مقرون به صرفه به شمار می‌روند. در ادامه این مقاله ضمن آشنایی بیش‌تر با محصولات مذکور، به بررسی کاربرد تسمه فولادی، انواع و همچنین مراحل تولید آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

برای دریافت قیمت تسمه و مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تسمه فولادی چیست؟

پیش از این که به سراغ بررسی موارد استفاده تسمه فولادی برویم، لازم است که با چیستی این محصول کمی بیش‌تر آشنا شویم. تسمه‌های فلزی قطعاتی با ضخامت کم و طول و عرض زیاد هستند که ابعاد طول و عرض آن‌ها در مقایسه با ورق‌های فلزی کوچک‌تر است. از آنجایی که میزان مقاومت و استحکام مقاطع مورد بحث است، می‌توان از آن‌ها در صنایع گوناگونی همچون صنعت ساخت و ساز، معادن، مهندسی، تولید چهارچوب‌های آهنی و… بهره‌گیری کرد.

به طور معمول سطح مقطع پروفیل‌های مذکور به شکل مستطیل بوده و مقدار و درصد کربن موجود در آن‌ها کم است. اصولاً متخصصانی که در بازار آهن در حال فعالیت هستند به خوبی با این مقطع فولادی آشنایی داشته و از آن بر حسب کاربری‌هایی که دارد، در بخش‌های مختلف صنعت استفاده می‌کنند.

تسمه فولادی چیست

انواع تسمه فولادی

تسمه‌های فولادی در انواع مختلفی طراحی و عرضه می‌شوند که هر یک از آن‌ها از ویژگی‌ها و خصوصیات منحصر به‌ فردی برخوردار هستند. اگر بخواهیم یک دسته‌بندی کلی برای انواع تسمه‌های فولادی در بازار ایران داشته باشیم، می‌توانیم این طبقه‌بندی را بر حسب کاربرد تسمه فولادی انجام دهیم. انواع تسمه‌های فولادی عبارتند از:

تسمه فولادی نورد

از جمله رایج‌ترین و پرمصرف‌ترین انواع تسمه فولادی موجود در بازار، تسمه‌های فولادی نورد هستند که در دو حالت نورد گرم و سرد ساخته شده و نوع نورد سرد، در مقایسه با نورد گرم کیفیت بهتری دارد. تسمه‌های فولادی نورد برای تولید از شمش نورد بهره می‌برند و همچون سایر انواع تسمه‌های فولادی طیف کاربری گسترده‌ای دارند. از جمله صنایعی که تسمه‌های نورد در آن‌ها بیش‌ترین کاربرد را داشته می‌توان به صنایع ساخت و ساز، ریل‌های جرثقیل، تولید انواع مختلف پالت‌ها و… اشاره داشت. البته مصرف‌کنندگان تسمه‌های نورد باید توجه داشته باشند که این مقطع مشکل جوش‌پذیری داشته و به همین خاطر درصدی از کارخانه‌ها، تولید مقطع فولادی مذکور را یک ریسک بزرگ می‌دانند.

تسمه استیل 304

در فرآیند تولید تسمه استیل ۳۰۴ از استیل گرید ۳۰۴ استفاده می‌شود؛ به همین خاطر این محصول در برابر خوردگی مقاومت بسیار بالایی دارد. از جمله ویژگی‌های تسمه فولادی مذکور می‌توان به برخورداری از خاصیت جوش‌پذیری، ضخامت پایین و شکل‌پذیری مناسب آن اشاره داشت. با تکیه بر ویژگی‌هایی که برای تسمه فولادی ۳۰۴ برشمردیم، این تسمه در پروژه‌های مختلف عمرانی و ساختمانی بیش‌ترین کاربرد را دارد.

اگر در پروژه مورد نظر مسائل مالی اولویت دارد، تسمه فولادی ۳۰۴ می‌تواند گزینه‌ای مقرون به صرفه و در عین حال مستحکم و با کیفیت عالی برای شما باشد. همچنین، اگر شرایط پروژه به گونه‌ای بوده که تسمه فولادی می‌بایست در معرض عوامل بیرونی بسیار سخت قرار بگیرد نیز تسمه فولادی ۳۰۴ می‌تواند گزینه‌ای مطلوب برای استفاده باشد.

تسمه استیل 316

چنانچه نیاز است که تسمه فولادی در معرض دما و حرارت بالا قرار گیرد، تسمه استیل با گرید ۳۱۶ گزینه‌ای مناسب برای شما خواهد بود. همان‌طور که گفته شد، طیف کاربرد تسمه فولادی گسترده است و می‌توان از انواع مختلف این محصول در شرایط مختلفی بهره‌گیری کرد. میزان مقاومت تسمه‌های استیل ۳۱۶ در برابر خوردگی بسیار بالا است؛ به طوری که اگر از تسمه مذکور در شرایطی که امکان اکسید آهن و خوردگی وجود داشته باشد استفاده کنید، این تسمه می‌تواند حدوداً ۱۰ برابر بهتر در مقایسه با سایر مدل‌های تسمه فولادی عمل کرده و مقاومت بالایی از خود نشان دهد. باید این نکته را بدانید که مقاومت این تسمه به حدی زیاد است که حتی می‌توان از آن در کوره‌ها و نقاطی که دمای هوا بسیار بالا بوده نیز بهره برد. از جمله اصلی‌ترین موارد کاربرد تسمه فولادی ۳۱۶ می‌توان به مصارف دریایی و ساخت استخر، تولید انواع پمپ آب و… اشاره کرد.

تسمه ترانس

تسمه‌های ترانس نوع دیگری از تسمه‌های فولادی بوده که فرآیند طراحی و ساخت آن‌ها در مقایسه با سایر تسمه‌ها کمی پیچیده‌تر است. عموماً تسمه‌های ترانس در صنایعی که میزان مقاومتِ بالا در آن‌ها بسیار حائز اهمیت بوده مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله موارد استفاده از تسمه فولادی ترانس می‌توان به تولید خودرو و لوازم مکانیکی، جابه‌جایی بار در اسکله‌ها و… اشاره داشت.

تسمه فابریک

تسمه‌های فابریک نوعی تسمه فولادی هستند که به صورت مستقیم از شمش فولادی حاصل می‌شوند؛ به این صورت که شمش‌های فولادی در کوره‌ها در معرض حرارت قرار گرفته و ذوب شده و بعد در مرحله دوم در قالب‌هایی به شکل و ضخامت تسمه‌ها ریخته می‌شوند. طول و عرض تسمه مورد نظر در این مرحله بر حسب کاربرد آن تعیین خواهد شد. ناگفته نماند که تسمه‌های فولادی فابریک در مقایسه با سایر تسمه‌ها طول بلندتری دارند.

همچنین مطالعه کنید!  بررسی عوامل تأثیرگذار بر قیمت میلگرد

تسمه ماشین‌کاری

منظور از تسمه‌های ماشین‌کاری در حقیقت ورق‌های فلزی بوده که به اندازه مورد نیاز با استفاده از گیوتین برش می‌خورند. در مرحله بعدی، قطعات برش خورده به وسیله ابزارهای مخصوص صاف شده و سپس از غلتک‌ها عبور کرده و آماده عرضه به بازار می‌شوند.

انواع تسمه فولادی

کاربرد تسمه فولادی

از کاربردهای تسمه فولادی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد

کاربرد تسمه فولادی در صنعت ساخت و ساز

از تسمه‌های فولادی به دلیل برخورداری از درصد پایینِ کربن در ساخت چهارچوب درب و پنجره در صنعت ساختمان‌سازی بهره‌گیری می‌شود؛ چرا که تسمه‌ها به راحتی برش‌کاری و جوش‌کاری شده و به همین خاطر برای ساخت چهارچوب گزینه‌ای مطلوب به حساب می‌آیند. افزون بر این، از تسمه‌های فولادی برای ساخت بسیاری از نرده‌ها و حفاظ‌های ساختمان و همچنین درب‌های آکاردئونی نیز استفاده می‌شود.

مصارف تسمه فولادی در صنعت برق

تسمه‌های فولادی با جنس گالوانیزه به منظور اجرای ارت الکترود و همچنین سیستم ارت هم‌بندی آرماتور فونداسیون ساختمان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. قابل ذکر است که این تسمه‌ها می‌توانند جایگزین خوبی برای کابل ارت باشند. در اختیار داشتن سیستم اتصال به زمین به منظور محافظت از پرسنل و همچنین تجهیزات شبکه فشار ضعیف بسیار حائز اهمیت است؛ به همین دلیل از تسمه‌های فولادی با پوشش گالوانیزه گرم و روکش پلی اتیلن ضد اشعه فرابنفش با عرض ۷.۵ سانتی‌متر بهره‌گیری می‌شود.

کاربرد تسمه فولادی در صنایع بسته‌بندی

بسته‌بندی یکی از اصلی‌ترین مراحل در انتهای خط تولید و همچنین ارسال محصولات مختلف به حساب آمده و اگر به درستی انجام نشود، احتمال آسیب‌دیدگی کالا در حین حمل و نقل افزایش پیدا خواهد کرد. از دیگر موارد کاربرد تسمه فولادی می‌توان به استحکام‌بخشی به بسته‌بندی محصولاتی که نیاز به استحکام داشته یا این که حجم بالایی دارند، اشاره داشت.

کاربرد تسمه فولادی در صنعت حمل و نقل

در صنعت حمل و نقل نیز می‌توان از این محصول برای جابه‌جایی محصولات نهایی و مواد خام نیز بهره برد. در حقیقت بدون وجود تسمه‌های فولادی امکان انتقال بسیاری از بارها فراهم نخواهد بود؛ چرا که این مقاطع از ویژگی‌های مورد نیازی همچون مقاومت سایشی بالا، مقاومت در برابر خستگی داینامیک و ردیابی مستقیم برخوردار هستند و سبب افزایش سهولت در جابه‌جایی بارهای حجیم می‌شوند.

مصارف تسمه فولادی در صنعت اتومبیل‌ سازی

کاربرد تسمه فولادی در صنایع دیگری به غیر از صنعت حمل و نقل همچون صنعت اتومبیل‌سازی نیز دیده می‌شود. تسمه‌های فولادی که در صنعت خودروسازی مورد استفاده قرار می‌گیرند، عموماً از آلیاژهای قوی با کیفیت عالی تولید شده‌اند. از جمله اصلی‌ترین مصارف تسمه‌های فولادی در این صنعت می‌توان به ساخت رادیاتورها اشاره داشت.

مصارف تسمه فولادی در ساخت لوازم آشپزخانه

تسمه‌های فولادی علاوه بر تمامی کاربردهایی که برای آن‌ها برشمردیم، در صنعت تولید لوازم آشپزخانه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. از این مقطع فولادی پرمصرف می‌توان برای تولید انواع چاقوی آشپزخانه بهره‌گیری کرد؛ چرا که مدل استیلِ آن‌ها در برابر رطوبت و زنگ‌زدگی مقاوم بوده و می‌تواند در ساختار لوازم آشپزخانه نقش به سزایی ایفا کند.

کاربرد تسمه فولادی

مراحل تولید تسمه فولادی

تسمه فولادی در دو مرحله ماشین کاری و نورد تولید می‌شود که در ادامه توضیح مختصری در مورد هر کدام می‌دهیم:

روش ماشین‌کاری

 1. ورق‌های فولادی رولی باز شده و درون دستگاه گیوتین قرار می‌گیرند.
 2. ورق‌ها مطابق با درخواست مشتری و نیاز پروژه برش داده می‌شوند.
 3. ورق‌های برش خورده که در این مرحله حالتی تاخورده و لوله‌ای دارند بایستی به کمک اتوکشی صاف و یک‌دست شوند.
 4. تاب‌های موجود روی ورق‌های فولادی از بین رفته و آن‌ها از غلتک عبور خواهند کرد.
 5. در این مرحله تسمه فولادی آماده عرضه است.

روش نورد

 1. در این روش شمش‌های فولادی به جای ورق‌های فولادی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 2. شمش‌ها به صورت گرم و سرد به تسمه تبدیل شده و محصول نهایی تحت عنوان تسمه‌های فابریک شناخته می‌شود.
 3. شمش در معرض عملیات پیش گرم کردن و دمای ۱۲۰۰ درجه سانتی‌گراد قرار خواهد گرفت.
 4. سپس شمش از کوره خارج شده و فرآیند نورد در ابعاد مشخص شروع می‌شود.
 5. لازم به ذکر است که شمشِ خارج شده از کوره نیز بایستی از غلتک عبور کند تا به شکل مورد نظر درآید.
 6. در نهایت عملیات خنک‌ سازی و برش ‌کاری انجام و تسمه آماده عرضه می‌شود.

مراحل تولید تسمه فولادی

سخن پایانی

تسمه فولادی یکی از مقاطع پرکاربرد در بازار آهن‌آلات بوده که مصارف آن محدود به یک صنعت خاص نیست، بلکه طیف کاربرد تسمه فولادی شامل صنایع گوناگونی از جمله ساخت و ساز، صنعت دریایی و استخرها، حمل و نقل، تولید لوازم آشپزخانه، اتومبیل‌سازی، بسته‌بندی، مخابرات و… می‌شود. تسمه‌های فولادی دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام از آن‌ها مشخصات منحصر به ‌فرد خود را داشته و در شرایط مشخصی مورد استفاده و بهره‌برداری قرار می‌گیرند؛ به همین خاطر پیشنهاد می‌شود پیش از سفارش مقاطع فولادی با انواع و خصوصیات هر یک از تسمه‌های فولادی آشنایی کامل داشته باشید. برای مشاهده و خرید بهترین تسمه‌های فولادی به سایت مهر استیل مراجعه فرمایید.

سوالات متداول

مزایای استفاده از تسمه فولادی چیست؟

تسمه‌های فولادی از تنوع بالایی برخوردار بوده و ضمن انعطاف‌پذیر بودن، دارای ظاهری زیبا و طیف کاربری گسترده‌ای نیز هستند. تسمه‌های فولادی مقاومت بالایی داشته و در برابر ضربه پایداری و استحکام خود را از دست نخواهند داد.

کیفیت بالای تسمه فولادی تا چه حد اهمیت دارد؟

از آنجایی که تسمه‌های فولادی گاهی به عنوان یکی از وسایل بلند کننده نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند و طیف کارایی وسیعی در صنایع گوناگون دارند، باید از لحاظ کیفی عالی باشند و بتوانند ایمنی کار را تضمین کنند.

عوامل موثر بر قیمت تسمه فولادی چیست؟

قیمت تسمه‌های فولادی یک مبلغ واحد نبوده و همواره در حال تغییر است که این نوسان قیمت وابستگی مستقیم به نوسانات قیمت تأمین مواد اولیه دارد.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.