مقالات

با علائم اختصاری حک شده روی میلگردها آشنا شوید

با علائم اختصاری حک شده روی میلگردها آشنا شوید

آیا می‌دانید معنا و مفهوم علائم اختصاری حک شده روی میلگرد ها در ایران چیست؟ میلگردها یکی از اصلی‌ترین و پرکاربردترین ابزار در صنعت ساختمان‌سازی هستند که کیفیت و مرغوبیت بالای آن‌ها در این صنعت بسیار حائز اهمیت است. روی بدنه این محصولات علائمی به صورت اختصار حک شده که هر یک بیان‌کننده مفهوم خاصی هستند. اصلی‌ترین دلیل درج این علائم بر روی میلگردها شناسایی کارخانه‌های معتبر از غیر معتبر است؛ چرا که امروزه با توجه به افزایش تعداد کارخانه‌های تولیدکننده فولاد در کشور و همچنین محصولات تقلبی خریداران هنگام انتخاب و خرید میلگرد با چالش‌های مختلفی روبه‌رو می‌شوند.

البته شناخت میلگردهای اصل و باکیفیت برای کسانی که سال‌هاست در این زمینه فعالیت می‌کنند کار چندان سختی نیست، اما با این حال آشنایی با علائم اختصاری حک شده روی میلگرد ها به شما کمک خواهد کرد که همچون متخصصین آهن و فولاد بتوانید به راحتی میلگردها را با استفاده از این علائم از یکدیگر تشخیص دهید.

برای دریافت قیمت میلگرد و مشاوره رایگان، و همچنین قیمت میلگرد آجدار، قیمت میلگرد ساده با کارشناسان ما تماس بگیرید.

فهرست

علائم درج شده بر روی میلگرد ها نشان دهنده چیست؟

همان‌طور که گفته شد، میلگردها از جمله ابزارهای مورد استفاده در صنعت ساختمان‌سازی هستند که کیفیت بالای آن‌ها بسیار حائز اهمیت است. استفاده از میلگردهایی که کیفیت بالایی داشته و اصل هستند تا حد بسیار زیادی از بروز خسارات آتی جلوگیری می‌کند. لازم به ذکر است که مقاومت مقاطع در برابر نیروهای خمشی و کششی در ساختمان‌ها‌ به صورت محسوسی وابسته به نحوه تولید مقطع بوده و همچنین به منظور اجرای آرماتور در سازه‌ها به واسطه مجریان می‌بایست با شیوه تولید محصول آشنایی داشت.

کاربرد علائم اختصاری بر روی میلگردها

علائم اختصاری حک شده روی میلگرد ها شامل حروف انگلیسی و اعدادی بوده که بیان‌کننده کارخانه تولیدکننده میلگرد، روش تولید، قطر و نوع میلگرد و اندازه آج آن هستند. در حقیقت حروف و اعداد حک شده بر روی میلگردها به نوعی شناسنامه این محصولات به حساب می‌آیند؛ بر این اساس شناخت کامل آن‌ها برای خریداران ضروری است. علاوه بر این، شناخت علائم مذکور از جهات دیگری نیز قابل اهمیت است:

 • با بررسی علائم درج شده بر روی میلگرد و تحلیل آن‌ها می‌توان جزئیات زیادی در رابطه با میلگرد به دست آورد و متوجه شد که میلگرد متعلق به کدام کارخانه یا شرکت است.
 • از دیگر کاربردهای این علائم، شناسایی محصول است. به عنوان مثال اگر تعداد زیادی میلگرد تولید شده در کارخانه‌های مختلف در کنار یکدیگر قرار گیرند، یکی از ساده‌ترین و مطمئن‌ترین روش‌ها برای تشخیص میلگرد مربوط به هر کارخانه بررسی علائم حک شده بر روی بدنه آن است.
 • افزون بر این، با علائم اختصاری حک شده روی میلگرد ها امکان ساده‌سازی فرآیند بازرسی فنی محصولات فلزی نیز فراهم خواهد بود.
 • به کمک این علائم می‌توان دو حرف آخر علامت را تحلیل کرد و متوجه میزان مقاومت کششی میلگرد شد. قابل ذکر است که دو حرف آخر علائم اختصاری مذکور نشان‌دهنده روش ساخت میلگرد بوده که در برخی از روش‌ها مقاومت میلگرد تولید شده بیشتر خواهد بود. ناگفته نماند که در ساخت و ساز عموماً به منظور افزایش مقاومت میلگرد از بتن استفاده می‌شود؛ از این‌رو با تحلیل دو حرف آخر می‌توان از میزان مقاومت میلگرد اطمینان حاصل کرد.

کاربرد علائم اختصاری بر روی میلگردها

نحوه نام‌گذاری میلگردهای مختلف

در حالت کلی حروف درج شده بر روی بدنه میلگردها بیان‌کننده مفاهیم خاصی هستند. به طور معمول بعد از حروفی که متعلق به نام برند است، دو حرف دیگر نیز درج شده که اولین حرف نشان‌دهنده نوع آج و دومین حرف بیان‌کننده روش تولید میلگرد است. البته در برخی از علائم اختصاری حک شده روی میلگردها CO نیز دیده شده که مخفف واژه COMPANY است.

فرآیند تولید میلگردها نیز با حروف خاصی بر روی بدنه میلگرد قابل تشخیص است. به عنوان مثال حرف T بیان‌کننده روش تولید ترمکس، حرف U نشان‌دهنده روش آلیاژسازی و حرف A بیان‎‌کننده روش استاندارد مندرج در شناسه محصول است. در حالت کلی راهنمای علائم اختصاری حک شده روی میلگرد ها مطابق با استاندارد ملی ایران به شماره ۳۱۳۲ بر سه پارامتر اصلی تمرکز دارد:

 • نام کارخانه تولیدکننده میلگرد که این نام می‌تواند نام کامل، مخفف و یا حروف اختصاری کارخانه یا شرکت تولیدی باشد.
 • اندازه قطر میلگرد که یکی از شماره‌های ۸، ۱۰، ۱۲، ۱۴، ۱۶، ۱۸، ۲۰، ۲۲، ۲۵، ۲۸، ۳۰، ۳۲، ۳۴، ۳۶، ۳۸، ۴۰ است.
 • استاندارد مربوط به فرآیند تولید و ترکیبات شیمیایی میلگرد

جدول مشخصات علائم روی میلگرد ها

علائم روی میلگردها براساس استاندارد روسی:

نوع میلگردعلامت مشخصهکد نشانه‌گذاریاستاندارد روسی
میلگرد آج‌دار مارپیچ (یکنواخت یا دوکی)آج‌ ۳۴۰JA2
میلگرد آج‌دار مارپیچ (یکنواخت یا دوکی)آج ۳۵۰LA2
میلگرد آج‌دار جناغی (یکنواخت یا دوکی)آج ۴۰۰CA3
میلگرد آج‌دار جناغی (یکنواخت یا دوکی)آج ۴۲۰HA3
میلگرد آج‌دار مرکب (دوکی)آج ۵۰۰SA4
میلگرد آج‌دار مرکب (دوکی)آج ۵۲۰FA4

علائم روی میلگردها براساس روش تولید:

محصولعلامت روی میلگردروش تولید محصول
میلگرد آج ۴۰۰CUمیلگرد تولیدی با روش آلیاژسازی شده
میلگرد آج ۴۰۰CTمیلگرد تولیدی با روش ترمکس (خنک کاری)
میلگرد آج ۳۴۰JUمیلگرد تولیدی با روش آلیاژسازی شده
میلگرد آج ۳۴۰JTمیلگرد تولیدی با روش ترمکس (خنک کاری)
میلگرد آج ۵۰۰SAمیلگرد تولیدی با روش آلیاژسازی شده

ترتیب درج نشانه‌گذاری بر روی میلگرد آجدار

در شناسایی علائم اختصاری حک شده روی میلگرد ها لازم به ذکر بوده که درج نشانه‌های الزامی ارائه‌شده استاندارد بر روی محصولات گرم نوردیده آج‌دار می‌بایست به صورت دائمی و خوانا انجام شود و همچنین ترتیب آن‌ها به گونه‌ای باشد که ابتدا از سمت چپ نام یا نشان تجاری تولیدکننده، کد مربوط به مشخصه و در آخر کد مربوط به فرآیند تولید حک شود. در واقع برای شناسه کد حک شده بر روی میلگردها لازم است که دو مرحله زیر در نظر قرار گیرد:

 • شناسایی کد علامت حک شده از بین یکی از علائم J – L – C – H – S – F بر روی بدنه محصول مطابق با استاندارد ملی تعریف شده (۳۱۳۲)
 • شناسایی روش تولید محصول به کمک یکی از علائم T – U – A بر روی میلگرد بر اساس استاندارد ملی (۳۱۳۲)
همچنین مطالعه کنید!  مراحل تولید لوله مانیسمان و انواع آن

مشخصات درج شده بر روی پلاک میلگردها

در اکثر مواقع بندیل‌های میلگرد دارای پلاک‌هایی هستند که بر روی آن‌ها اطلاعاتی درباره محصول درج شده است. علائم اختصاری حک شده روی میلگرد ها به شما کمک می‌کند که در صورت عدم وجود پلاک نیز بتوانید میلگرد مورد نیاز خود را به راحتی شناسایی کنید. با این حال پیشنهاد می‌شود با مشخصاتی که می‌بایست روی پلاک مشخصات میلگردها درج شود نیز آشنا شوید:

 • شماره و وزن بسته
 • نوع و نمره میلگرد
 • شماره ذوب
 • تأییدیه کنترل کیفیت از سوی شرکت یا کارخانه سازنده
 • نام شرکت یا کارخانه سازنده و علامت استاندارد ملی ایران

علائم اختصاری کارخانه های مختلف

علائم اختصاری حک شده روی میلگرد های ذوب آهن اصفهان

کارخانه ذوب آهن از جمله قدیمی‌ترین و معتبرترین کارخانه‌های فولادسازی در سطح کشور بوده که برای اولین بار فعالیت خود را در سال ۱۳۴۶ به واسطه مهندسین شوروی آغاز کرد. علامت اختصاری این کارخانه ESCO بوده و روش تولید و نوع آج میلگرد بعد از حروف مربوط به نام کارخانه درج می‌شود.

علائم اختصاری حک شده روی میلگرد های ذوب آهن اصفهان

علائم اختصاری درج شده روی میلگردهای آناهیتا گیلان

روش تشخیص میلگرد این کارخانه شناسایی علامت اختصاری AG بر روی بدنه میلگرد است. از جمله اصلی‌ترین محصولات تولید شده توسط این کارخانه میلگردهای A2 و A3 به ترتیب آج 340 و آج 400 است.

علائم اختصاری حک شده روی میلگرد های فولاد ارگ تبریز

علامت اختصاری کارخانه مذکور FAT بوده که به‌صورت سایز محصول FAT بر روی میلگرد حک می‌شود. لازم به ذکر است که این کارخانه در سال ۱۳۸۶ فعالیت خود را در استان آذربایجان شرقی و تبریز آغاز کرد.

علائم اختصاری میلگرد فولاد امیرکبیر خزر

این شرکت فعالیت خود از در سال ۱۳۹۰ آغاز کرد و در حوزه تولید انواع میلگرد آجدار در سایزهای ۸ الی ۳۲ گرید A2-A3-A4 فعالیت می‌کند. علامت اختصاری این کارخانه AKS است.

علائم اختصاری حک شده روی میلگرد های روهینا

مجتمع فولاد روهینا جنوب برای اولین بار فعالیت تجاری خود را در سال ۱۳۸۹ در شهرستان دزفول در زمینی به مساحت ۱۰۰ هکتار شروع کرد. میلگردهای کارخانه مذکور در دو نوع ساده و آج‌دار در استانداردهای A1، A2، A3، A4 تولید شده و در سایزهای ۸ الی ۴۰ قابل خرید هستند. علامت درج شده بر روی میلگردهای مذکور ROUHINA بوده که بیان‌کننده اصالت کالا است.

علائم اختصاری حک شده روی میلگرد های روهینا

علائم اختصاری حک شده روی میلگرد های فولاد بافق یزد

کارخانه بافق یزد در حوزه تولید میلگردهای گرید A3 در سایز ۸ به‌صورت ۴ شاخه، سایز ۱۰ به‌صورت ۳ شاخه، سایز ۱۴ به‌صورت دوشاخه و سایزهای ۱۶ الی ۳۲ به‌صورت تک شاخه فعالیت کرده و با علامت اختصاری BMISCO و واژه فارسی «فولاد بافق» شناخته می‌شود.

علائم اختصاری فولاد البرز ایرانیان (فایکو)

شرکت فولاد البرز ایرانیان فعالیت خود را از سال ۱۳۹۳ شروع کرد و در صنعت فولاد ایران با نام تجاری فایکو شناخته می‌شود. این شرکت علاوه بر تولید میلگردهای صنعتی و ساختمانی فولادی ساده و آج‌دار با قطر ۸ الی ۳۲ میلی‌متر در حوزه تولید انواع تیرآهن سری IPN, IPE، ناودانی‌های سری UPN, UPE و نبشی‌های بال مساوی و نامساوی از ارتفاع مقطع ۸۰ الی ۳۲۰ میلی‌متر نیز فعالیت می‌کند. علامت اختصاری این کارخانه FAICO است.

۸. علائم اختصاری حک شده روی میلگرد های فولاد هشترود

فولاد هشترود (مجتمع فولادسازان دقیقی) با پشتوانه بیش از ۳۰ سال فعالیت در حوزه فولاد به صورت سالانه حدود ۲۵۰ هزار تن انواع میلگرد از سایزهای ۸ الی ۳۲ A2، A3، A4 را تولید می‌کند. علامت اختصاری کارخانه مذکور FSD است.

علامت اختصاری فولاد خراسان

مجتمع فولاد خراسان یکی دیگر از کارخانجات بزرگ تولیدکننده میلگرد بوده که در منطقه‌ای به مساحت ۱۴۰۰ هکتار واقع در ۱۵ کیلومتری شمال غربی شهرستان نیشابور فعالیت می‌کند. علامت اختصاری کارخانه مذکور بر روی محصولاتش KSC-CO است.

علائم اختصاری حک شده روی میلگرد های مجتمع فولاد آذربایجان (میانه)

علامت اختصاری بیان‌کننده هویت این کارخانه FF بوده که در مقابل یکدیگر حک شده است. دو حرف بعدی نمایش‌دهنده نوع آج و روش تولید و سپس سایز میلگرد هستند. لازم به ذکر است که این کارخانه در زمینه تولید میلگرد آج‌دار از اندازه ۸ الی ۳۲ میلی‌متر در گریدهای AII و AIII فعالیت می‌کند.

سخن پایانی

میلگردها از جمله اصلی‌ترین و پرکاربردترین ابزار در صنعت ساختمان‌سازی هستند که توسط کارخانجات مختلفی طراحی و تولید می‌شوند. به منظور تشخیص اصالت کالا و همچنین بررسی ویژگی و مقاومت میلگرد لازم است با علائم اختصاری حک شده روی میلگرد ها آشنا باشیم. عدم توجه به این علائم منجر به انتخاب و استفاده از میلگرد اشتباه در ساخت و ساز و در نتیجه بروز خسارات مالی و حتی جانی خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر  سایت مهر استیل را مشاهده فرمایید.

سوالات متداول

✅روش آلیاژسازی در فرآیند تولید میلگردها چیست؟

در این روش پس از نورد میلگرد، محصول نهایی در هوای آزاد خنک شده و در نتیجه این فرآیند، محصول سختی پایین‌تر و چقرمگی بالاتری خواهد داشت. علاوه بر این، به علت توزیع یکسان عناصر آلیاژی در سطح و مغز میلگرد تولید شده در روش مذکور، اصطلاح آلیاژسازی برای آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

✅روش ترمکس در فرآیند تولید میلگردها چیست؟

در این روش بعد از اتمام نورد میلگرد، محصول در حالتی که سرخ باشد از درون یک تونل پاشش آب به منظور تسریع در خنک شدن عبور خواهد کرد. این نوع خنک‌کاری به علت کوئنچ سطح سبب افزایش میزان سختی در سطح میلگرد خواهد شد. در چنین شرایطی امکان تردی و شکست میلگرد حین خمکاری افزایش پیدا می‌کند؛ از این‌رو انتخاب و خرید میلگرد می‌بایست متناسب با کاربری آن انجام شود.

✅روش استاندارد در فرآیند تولید میلگرد چیست؟

میلگرد بر اساس استانداردهای مختلف می‌بایست در هندسه آج مختلفی تولید شود. به طور معمول این موضوع در کارخانه‌های ایران در نظر گرفته نشده و کلیه میلگردها در یک هندسه آج طراحی و تولید می‌شوند؛ از این‌رو امکان تشخیص نوع استاندارد میلگرد در نگاه نخست وجود ندارد؛ اما با این حال می‌توان با شناخت علائم اختصاری حک شده روی میلگرد ها و معنی هر یک از آن‌ها استانداردهای مختلف را تشخیص داد.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.