مقالات

با میلگرد های ارزان و با کیفیت بازار آشنا شوید

با میلگرد های ارزان و با کیفیت بازار آشنا شوید

امروزه فولاد نقش بسیار مهم و کلیدی در زندگی انسان‌ها، پیشرفت جوامع و مدرن‌سازی کشورها ایفا می‌کند. مقاطع فولادی بخصوص میلگرد از جمله محصولاتی هستند که کاربردهای بسیار زیادی دارند و یکی از مهم‌ترین کاربردهای آن‌ها در صنعت ساختمان‌سازی دیده می‌شود. از آنجا که بتن به خودی خود مقاومت کششی چندان بالایی ندارد، داخل آن میلگرد قرار می‌دهند تا مقاومت آن افزایش یابد. بدین ترتیب، امنیت جانی و مالی ساکنین ساختمان‌ها و رهگذران تأمین شده و از بروز خسارات جبران‌ناپذیر تا حد زیادی جلوگیری می‌شود. با توجه به شرایط اقتصادی و قیمت‌های نجومی، شاید تصور کنید میلگرد های ارزان و با کیفیت بازار بسیار نایاب شده‌اند؛ اما این تصور کاملاً اشتباه است.

 تجربه ثابت کرده که لزوماً قیمت بالا، به معنی کیفیت مناسب نیست. همچنین ارزان بودن میلگرد نیز لزوماً نشان‌دهنده کیفیت کم آن نخواهد بود. اگر شما هم می‌خواهید با بودجه کم، میلگرد باکیفیتی تهیه کرده و از مقاومت و استحکام سازه خود اطمینان حاصل کنید، در این مقاله با ما همراه باشید.

برای دریافت قیمت میلگرد و مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید.

عوامل موثر بر قیمت میلگرد

همانطور که حدس می‌زنید، قیمت یک محصول مهم و کاربردی مثل میلگردهای فولادی به عوامل متعددی بستگی دارد. برای اینکه علت ارزانی یا گرانی برخی میلگردها را درک کنیم، خوب است که ابتدا با عوامل مؤثر بر قیمت میلگرد آشنا شویم:

عوامل موثر بر قیمت میلگرد

نوسانات نرخ ارز

نوسانات نرخ ارز بر تمامی بازارها تأثیر می‌گذارد و تأثیر آن بخصوص بر محصولاتی مانند فولاد و مقاطع فولادی، به وضوح قابل مشاهده است. زمانی که نرخ دلار افزایش می‌یابد و دچار نوسان می‌شود، تأثیر خود را بر قیمت فولاد می‌گذارد و متعاقباً قیمت میلگرد فولادی نیز بالا می‌رود. در نتیجه، با افزایش نرخ ارز، حتی ارزان‌ترین میلگردها نیز دچار افزایش قیمت می‌شوند.

قیمت مواد اولیه

هر کارخانه برای تولید میلگرد از ترکیبات متفاوتی استفاده می‌کند که بر قیمت و کیفیت محصول نهایی تأثیر می‌گذارند. میلگردهای فولادی به طور کلی از ترکیب عناصر مختلفی از جمله آهن، منگنز، کربن، گوگرد و فسفر ساخته می‌شوند. کیفیت فولاد، به مقدار کربنی که در آن به کار می‌رود بستگی دارد.

برای ساخت میلگرد معمولاً از شمش sp5 استفاده می‌شود که سایزهای متفاوتی دارند. برخی کارخانه‌ها نیز از ضایعات آهن برای تولید میلگرد استفاده می‌کنند که بین این دو تفاوت‌های قابل توجهی وجود داشته و متریال مورد استفاده بر کیفیت محصول نهایی تأثیرگذار خواهد بود.

روش تولید

یک عامل دیگر که بر قیمت میلگرد های ارزان و با کیفیت بازار تأثیر می‌گذارد، روش تولید آن‌هاست. مشخصاً هرچه روش ساخت پیچیده‌تر، تخصصی‌تر و پرهزینه‌تر باشد، قیمت میلگرد بیشتر خواهد بود. در کشورها و اقلیم‌های جغرافیایی مختلف با توجه به میزان زلزله‌خیزی و فشار وارده بر سازه‌ها، از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. در ایران روش‌های نورد گرم، نورد سرد، ترمکس و میکروآلیاژی بیشتر کاربرد دارند.

اما تفاوت میان این روش‌ها چیست که به افزایش یا کاهش قیمت میلگرد می‌انجامد؟ میلگردهای تولیدشده به روش نورد گرم، کشش و انعطاف بیشتری نسبت به سایر انواع میلگرد دارند؛ بنابراین قیمت آن‌ها نیز بیشتر است. از سوی دیگر، محصول نهایی حاصل‌شده از نورد سرد کیفیت بالاتر و ظاهر شکیل‌تری دارد که موجب افزایش قیمت آن می‌شود. به دلیل استفاده از فولاد کم‌کربن در روش ترمکس، میلگردهایی که به این روش تولید می‌شوند از کیفیت و قیمت کمتری برخوردار هستند؛ اما در روش میکروآلیاژی از آلیاژهایی مانند تیتانیوم، وانادیوم و نیوبیوم استفاده می‌شود که مقاومت، انعطاف‌پذیری و قیمت محصول را افزایش می‌دهند.

نوع و استاندارد میلگرد

طبق استاندارد ملی ایران که از استاندارد روسی برگرفته شده است، میلگردها در چهار نوع A1، A2، A3 و A4 تولید می‌شوند. این میلگردها از نظر استحکام کششی و مقاومت تسلیم با یکدیگر متفاوت هستند و از میان آن‌ها، میلگرد A1 (میلگرد ساده و بدون آج) دارای کمترین میزان استحکام کششی و مقاومت تسلیم و میلگرد A4 (میلگرد آجدار مرکب) دارای بیشترین میزان آن است. بدین ترتیب، میلگرد A4 بالاترین قیمت را دارد اما به دلیل کارایی این محصول، می‌توان وزن میلگرد مصرفی را تا ۲۵ درصد کاهش داد.

وزن میلگرد

وزن، یک عامل مهم دیگر است که بر قیمت میلگرد های ارزان و با کیفیت بازار تأثیر می‌گذارد. از آنجا که قیمت میلگرد بر حسب کیلوگرم اعلام می‌شود، طبیعتاً هرچه وزن میلگرد بالاتر باشد قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود. البته وزن هر شاخه میلگرد در یک سایز مشخص از برندهای مختلف می‌تواند حتی تا ۲ کیلوگرم متفاوت باشد، بنابراین شما باید با توجه به کاربرد مد نظرتان تصمیم‌گیری کرده و در صورت امکان برای کاهش هزینه‌ها، میلگردهایی با وزن کمتر خریداری کنید.

علت ارزان بودن برخی میلگرد ها

اگر در حوزه فولاد و صنایعی مثل ساختمان‌سازی فعالیت داشته باشید، می‌دانید که میلگردها با تنوع زیادی تولید می‌شوند و هر کدام از آن‌ها با توجه به خواص مکانیکی خود، برای کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای مثال، تفاوت عملکرد میلگردها را می‌توان با دانستن کربن به کار رفته و مقدار مواد افزودنی دیگر به آن‌ها درک کرد.

یک نکته مهم که باید در اینجا مورد توجه قرار دهیم این است که قیمت میلگرد به حجم سفارش شما نیز بستگی دارد. هرچه حجم بیشتری میلگرد سفارش دهید، باید هزینه بیشتری پرداخت کنید. به همین دلیل توصیه می‌شود اگر می‌خواهید میلگرد در حجم بالا بخرید، مستقیماً از طریق خود کارخانه نسبت به این کار اقدام کنید تا قیمت نهایی به صرفه‌تر باشد. کارخانه‌های زیادی در زمینه تولید میلگرد فعالیت می‌کنند که محصولات برخی از آن‌ها ارزان‌تر است، اما این ارزانی لزوماً به معنای کیفیت پایین نیست. برخی کارخانه‌ها مثل فولاد مهر سهند میلگردهایی باکیفیت با قیمت مقرون‌به‌صرفه به بازار عرضه می‌کنند.

همچنین مطالعه کنید!  پروفیل صنعتی چیست و چه تفاوتی با پروفیل ساختمانی دارد؟

علت ارزان بودن برخی میلگرد ها

آیا همه ی میلگرد های ارزان، کیفیت مطلوب را دارند؟

در تمامی کشورهای جهان، مقاطع فولادی و فلزی طبق استانداردهای مورد تأیید کشور مبدأ تولید می‌شوند. در ایران نیز کارخانه‌ها میلگرد را طبق یکی از این استانداردها تولید می‌کنند: استاندارد روسی (GOST5781)، استاندارد ملی ایران (ISIRI3132) یا آبا (آیین‌نامه بتن ایران) برگرفته از استانداردهای EN اروپا، DIN آلمان، GIS ژاپن، ASTM آمریکا و ISO جهانی؛ بنابراین، تمامی میلگرد های ارزان و با کیفیت بازار نیز طبق این استانداردها تولید می‌شوند.

این استانداردها اندازه، طول و وزن مشخصی را برای میلگردها تعیین می‌کنند. اگر محصول کارخانه‌ای استانداردها و شرایط لازم را برآورده نسازد، مورد تأیید سازمان مهندسی نخواهد بود. از سوی دیگر، قیمت بالا لزوماً به معنی کیفیت مطلوب نیست. همانطور که خواندیم، عوامل متعددی بر قیمت نهایی میلگرد تأثیرگذار هستند که یکی از آن‌ها آلیاژها و مواد اولیه به کار رفته در ساخت محصول است. با توجه به کاربرد میلگرد، ممکن است کارخانه‌ها این محصول را از ترکیبات متفاوتی بسازند که بر قیمت آن تأثیرگذار خواهد بود.

بنابراین، ممکن است میلگرد مورد نیاز شما به دلیل کاربرد خاصی که دارد، قیمت کمتری داشته باشد و این لزوماً به معنی کیفیت پایین نیست. با خرید میلگرد استاندارد و باکیفیت از کارخانه‌های معتبر مثل فولاد مهر سهند، می‌توانید از بسیاری پیامدهای مخرب در پروژه‌ها جلوگیری کنید.

آیا همه ی میلگرد های ارزان، کیفیت مطلوب را دارند؟

تفاوت های میلگرد های گران و ارزان در چیست؟

از مهم‌ترین تفاوت‌های بین میلگردهای ارزان و گران‌قیمت می‌توان به وزن آن‌ها اشاره کرد. وزن میلگردها بر اساس یک جدول استاندارد جهانی به نام اشتال محاسبه می‌شود. هرچه وزن میلگرد بیشتر باشد، استحکام و قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود. برخی میلگردهای ارزان‌قیمت و غیراستاندارد، خارج از محدوده مورد تأیید جدول اشتال قرار دارند که باعث می‌شود استحکام آن‌ها برای نگه‌داشتن سازه کافی نباشد.

البته لازم به ذکر است که میلگردها از نظر وزنی به دو دسته سبک و سنگین تقسیم‌بندی می‌شوند. میلگردهای سبک وزن کمتری دارند اما استحکام آن‌ها بسیار مناسب بوده و وزنشان نیز در محدوده مورد تأیید جدول اشتال است؛ بنابراین نباید این محصولات را با میلگردهای ارزان‌قیمت بی‌کیفیت و غیراستاندارد اشتباه بگیرید زیرا علیرغم وزن سبک خود، قیمت بالاتری نسبت به میلگردهای سنگین دارند.

یک عامل دیگر که بین میلگرد های ارزان و با کیفیت بازار و میلگردهای گران تفاوت ایجاد می‌کند، نحوه تولید این میلگردهاست. میلگردهای میکروآلیاژی دارای کیفیت، استحکام، کشش، انعطاف‌پذیری و قیمت بالاتری نسبت به بقیه میلگردها هستند؛ در حالی که میلگرد ترمکس به دلیل کیفیت پایین‌تر، قیمت کمتری نیز دارد اما دارای کاربردهای خاصی است.

تفاوت های میلگرد های گران و ارزان در چیست؟

نحوه خرید میلگرد های ارزان و با کیفیت از مهراستیل

اگر بخواهیم به معرفی ارزانترین میلگردها در بازار بپردازیم، باید گفت که میلگرد تولیدشده توسط فولاد مهر سهند علیرغم کیفیت بسیار بالا، دارای قیمت مناسب و مقرون به صرفه‌ای است. این شرکت یکی از صادرکننده‌های مؤثر در بخش صادرات غیرنفتی به شمار می‌رود و میلگردهای آن به بیش از ۲۰ کشور در قاره‌های آسیا و اروپا صادر می‌شوند.

قیمت انواع میلگرد تولیدشده توسط این شرکت را می‌توانید در صفحه اصلی سایت فولاد مهر سهند مشاهده کرده و در صورت نیاز به مشاوره خرید، فرم مشاوره را پر کنید تا کارشناسان مجموعه با شما تماس بگیرند. اگر به مشاوره نیازی ندارید، می‌توانید از طریق شماره ۰۴۱-۵۹۹۵ به طور مستقیم با بخش فروش در ارتباط باشید.

نحوه خرید میلگرد های ارزان و با کیفیت از مهراستیل

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی میلگرد های ارزان و با کیفیت بازار پرداختیم و به این سوال پاسخ دادیم که آیا میلگرد ارزان کیفیت مطلوبی دارد یا خیر. طبق بررسی‌های انجام‌شده و مطالبی که پیش‌تر عنوان شد، می‌توان نتیجه گرفت که از آنجا که عوامل بسیار متعددی بر قیمت میلگرد تأثیر دارند، نمی‌توان گفت لزوماً میلگرد ارزان کیفیت کم یا نامطلوبی دارد. علاوه بر این، میلگردها قبل از ورود به بازار طبق استانداردهای از پیش تعیین‌شده تولید شده و تحت تست‌ها و آزمایش‌های مختلفی سنجیده می‌شوند. میلگردهایی که غیراستاندارد باشند مورد تأیید سازمان مهندسی قرار نمی‌گیرند و از عرضه آن‌ها به بازار جلوگیری خواهد شد؛ بنابراین، جهت خرید میلگرد ارزان و باکیفیت بهتر است به طور مستقیم از طریق خود کارخانه اقدام کرده و سرمایه خود را به کارخانه‌ای معتبر مانند فولاد مهر سهند بسپارید.برای اطلاع از قیمت به روز میلگرد از سایت مهر استیل دیدن فرمایید.

 

سوالات متداول

✅میلگرد ساده گران‌تر است یا میلگرد آجدار؟

میلگردهای آجدار به دلیل وجود آج روی سطح خود (که نیازمند مرحله اضافی آج زنی است) و خواص متعددی که دارند، عموماً از میلگردهای ساده گران‌تر هستند.

✅گران‌ترین نوع میلگرد چیست؟

میلگرد استیل در مقایسه با میلگرد فولادی و سایر انواع میلگرد، قیمت بسیار بالاتری دارد زیرا ضد زنگ بوده و طول عمر آن بیشتر است.

✅پیش از انتخاب میلگرد به چه نکاتی دقت کنیم؟

قبل از انتخاب و خرید میلگرد مناسب، باید به مواردی از جمله نوع و ابعاد، وزن، کیفیت، مسافتی که میلگرد باید طی کند تا به محل پروژه برسد و کارخانه تولیدکننده توجه کنید.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.