مقالات

تسمه چیست و چه تفاوتی با ورق شیت دارد؟

تسمه چیست و چه تفاوتی با ورق شیت دارد؟

اطلاع از تفاوت تسمه و ورق در زمان خرید به شما کمک خواهد کرد تا محصول مورد نظر خود را به راحتی پیدا کنید. تسمه و ورق در صنایع گوناگون و همین‌طور ساختمان سازی کاربردهای زیادی دارند. تسمه و ورق در ابعاد و جنس‌های مختلف عرضه می‌شوند. این دو محصول با توجه به استحکام، ویژگی، نوع و کاربردشان بررسی و انتخاب خواهند شد. تسمه به مقاطع نوار مانندی می‌گویند که همانند ورق بوده و در مقایسه با طولی که دارند، از عرض بسیار کمتری برخوردار هستند. تسمه‌ها در دو نوع فلزی و غیرفلزی بوده و نوع فلزی این تسمه‌ها به طور معمول از فولاد ساخته می‌شوند.

ورق از فلزات گوناگون آهنی و همچنین غیرآهنی همانند فولاد ساختمانی، فولادهای ضد زنگ یا آلیاژهایی مثل برنج و مس و … ساخته می‌شود. این محصولات به شکل ورقی تولید شده و هر یک نیز از ویژگی‌های خاصی برخوردارند. ورق‌ها در ابعاد و ضخامت‌های گوناگون به بازار عرضه شده و از لحاظ ضخامت به سه نوع ضخیم، متوسط و نازک تقسیم می‌شوند. با توجه به موارد گفته شده، درمی‌یابیم که فرق تسمه و ورق اهمیت زیادی داشته و آگاهی از این تفاوت‌ها در خرید این دو محصول نقش مهمی را ایفا می‌کند.

برای دریافت قیمت تسمه و مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تفاوت تسمه و ورق به همراه استاندارد و انواع آن

تسمه‌ها یک برش از مقاطع گوناگون بوده که برای کاربردهای مختلف تولید می‌شوند. در حقیقت این مقاطع، شکلی مثل نوار دارند و در جنس‌های گوناگون آلومینیومی، چوبی، پلاستیک و فولادی تولید خواهند شد. تسمه‌های فولادی در این میان از سایر تسمه‌ها پرکاربردتر بوده و در حوزه آهن و فولاد به کار می‌روند.

تسمه‌ها در عرض و ضخامت‌های مختلف ساخته شده و از عرض بسیار کمی برخوردارند؛ اما طول تسمه بلند است و به چندین متر هم خواهد رسید. با این وجود این مورد برای مصارف خاصی تولید می‌شود. تسمه‌های فولادی در چند نوع گوناگون تولید می‌شوند و کاربردهای متفاوتی هم دارند.

ورق‌های فولادی به طور معمول با روش نورد گرم و یا سرد تولید شده و به صورت رول و شیت به بازار عرضه می‌شوند.

تفاوت تسمه و ورق به همراه استاندارد و انواع آن

تسمه فلزی چیست؟

به قطعه فلزی که دارای طول و عرض زیاد و ضخامت کم است، تسمه فلزی گفته می‌شود. تفاوت تسمه و ورق در تعریف این دو محصول نیز مشخص است. تسمه‌های فلزی ابعاد کوچک‌تری از ورق فلزی داشته و از استحکام و مقاومت بالایی برخوردارند. درنتیجه این تسمه‌ها در حمل بارهای سنگین و برای تحمل فشار زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرند. از کاربردهای دیگر تسمه می‌توان به ساخت آجر، ساخت شیشه و چوب نیز اشاره کرد.

چند نوع تسمه وجود دارد؟

تسمه‌ به چهار نوع تقسیم می‌شود؛ که در ادامه به معرفی هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم.

تسمه فابریک

تسمه فابریک در فرآیند ریخته‌گری و با استفاده از شمش فولادی ساخته می‌شود. در تولید تسمه فابریک شمش‌های فولاد توسط فرآیند نورد گرم با ضخامت‌های مختلف تبدیل به تسمه فابریک می‌شوند. لازم به ذکر است که مرحله نورد با توجه به ضخامت درخواستی تکرار خواهد شد.

تسمه فابریک تقریباً مانند تسمه نوردی تولید می‌شود؛ اما فرآیند تولید تسمه فابریک به صورت اتوماتیک بوده و اپراتور نقش مهمی را در خط تولید بر عهده دارد. تسمه فابریک در فرآیند اتوماتیک با سرعت بالا تولید شده و محصول از کیفیت بالایی برخوردار است. به علاوه مواد اولیه این نوع تسمه مرغوب بوده و به همین دلیل محصولی صیقلی ارائه می‌دهد.

تسمه فابریک رنگی تیره داشته و از جنسی یکپارچه برخوردار است. از این تسمه در صنعت ساختمان سازی استفاده شده و همین‌طور در ساخت تیرآهن، تیرچه‌های فولادی، صنایع بسته‌بندی و مراحل ساخت و ساز ابنیه به کار می‌رود.

تسمه فابریک

تسمه ماشین کاری

تسمه ماشین‌کاری نوع دیگر تسمه است که در اندازه‌های مختلفی تولید می‌شود. برای تولید این تسمه، ورق‌های فولادی توسط گیوتین برش‌کاری شده و آماده خواهند شد. تسمه ماشین‌کاری تلرانس کمی دارد و به دلیل تیز بودن لبه‌های آن بایستی قبل از هر چیز قطعات برش داده شده را وارد لبه‌گیر کنند. این تسمه می‌تواند در جنس‌های گوناگونی تولید شود.

تسمه ماشین کاری

تسمه نوردی

تسمه نوردی تفاوت زیادی با ورق نداشته و با ضایعات ذوبی و آهنی تولید می‌شود. درنتیجه تسمه نوردی کیفیت پایین‌تری از تسمه فابریک دارد. با این وجود، تسمه نوردی که با روش نورد سرد تولید می‌شود، دارای کیفیت بهتری است. از این تسمه در ساخت لوازم خانگی، رادیاتور، دوچرخه، خودرو و کابل‌های مخابرات استفاده می‌شود. در بازار ایران نیز استفاده از تسمه نوردی رایج‌تر است. این تسمه‌ها در طول‌های متفاوتی ساخته شده و از 5 تا 7 متر هستند. در تولید تسمه‌های نوردی، وجود لایه‌ای از اکسید آهن منجر به غیر صیقلی بودن آن‌ها می‌شود.

تسمه نوردی

تسمه ترانس

تسمه ترانس با تسمه ماشین‌کاری یا تسمه فابریک ساخته شده و قطعات آن را درون یک استخر حاوی اسید رقیق قرار می‌دهند تا ناخالصی‌های سطحی آن‌ها حذف شود. پس از خشک شدن، تسمه‌ها با دستگاهی کشیده می‌شوند و ضخامتشان کاهش پیدا خواهد کرد. در انتها نیز تسمه‌ها را برای تولید محصول باکیفیت‌تر وارد دستگاه تاب‌گیر می‌کنند. دقت تسمه‌های ترانس بسیار بالا بوده و به همین علت در صنایعی که نیاز به ابعاد دقیق دارند، استفاده می‌شوند.

لازم به ذکر است که تفاوت تسمه و ورق در نوع کاربرد آن‌ها مشخص می‌شود و با بررسی ویژگی‌های هر کدام متوجه فرق آن‌ها خواهیم شد.

تسمه ترانس

ورق چیست؟ کدام نوع از آن بهتر است؟

ورق‌ها از پراستفاده‌ترین مقاطع فولادی بوده که انواع مختلفی دارند و در صنایع گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها مقاومت بالایی در مقابل فشار دارند و می‌توانند با شرایط مختلف سازگار باشند. ابعاد و ضخامت‌های مختلف در قیمت این ورق‌ها موثر است.

برای اینکه از بهترین نوع ورق اطلاع پیدا کنیم، بایستی با انواع آن‌ها آشنا شویم. یکی از بهترین انواع ورق، ورق گالوانیزه بوده که عمری طولانی دارد و از مقاومت بالایی در برابر ضربه و خوردگی برخوردار است. یکی از ویژگی‌های این ورق‌ها شناسایی مشکل با چشم غیرمسلح است.

در نتیجه امکان تعمیر این ورق‌ها به راحتی امکان‌پذیر است. لازم به ذکر است که پوشش روی، بر سطح ورق گالوانیزه باعث شده تا این ورق به عنوان بهترین انواع ورق به شمار رود و کاربرد زیادی در مکان‌هایی که فلز با آب و اکسیژن در تماس است، داشته باشد.

ورق سیاه یا ورق گرم از پرکاربردترین نوع ورق‌ها بوده و در دو نوع صنعتی و معمولی تولید می‌شود. از طرفی ورق سیاه قیمت کمتری از ورق گالوانیزه دارد و مراحل تولید آن نیز کمتر است. از این ورق‌ها در ساخت قطعات خودرو، مصالح فلزی ساختمان، ساخت آبگرم کن، صنایع تانکر سازی و مخازن کشتی استفاده می‌شود.

نوع دیگر ورق، ورق روغنی یا نورد سرد است که دارای ظاهری صاف بوده و به همین دلیل در صنایعی که ظاهر محصول حائز اهمیت است به کار می‌رود. این ورق در فرآیند پیچیده‌ای تولید شده و قیمت آن از ورق سیاه بیشتر است. به دلیل استقامت بالای ورق روغنی، از آن در امور ساختمانی استفاده می‌شود. دانستن تفاوت تسمه و ورق منجر به انتخاب راحت‌تری شده و به افراد در خرید این محصولات کمک می‌کند.

ورق چیست؟ کدام نوع از آن بهتر است؟

تفاوت تسمه با ورق فولادی

تسمه فولادی از برش‌های صاف بر روی سطح ورق فولادی ساخته شده و اختلاف عرض آن با ضخامتش زیاد است. تسمه‌های استیل ضد زنگ در مقابل خوردگی مقاوم بوده و در برخی صنایع پرکاربرد است. این تسمه به دو روش نورد و ماشین‌کاری به بازار ارائه می‌شود. محصولات آن‌ها نیز متفاوت هستند.

ورق فولادی در انواع مختلفی مانند ورق سیاه، ورق گالوانیزه، ورق رنگی، ورق روغنی، ورق استیل و ورق اسید شویی تولید می‌شود.

همان‌طور که اشاره شد، تولید ورق به دو صورت نورد گرم و نورد سرد انجام می‌شود. در تولید ورق به روش نورد گرم شمش‌های گداخته شده با آنالیز شیمیایی در دمای 1100 درجه سانتی‌گراد به سمت خط تولید هدایت می‌شوند. در ادامه لایه‌های اکسیدی از سطح زدوده شده و اسلب فشرده خواهد شد. این فرآیند تا لیبل‌بندی ادامه پیدا می‌کند.

در روش نورد سرد، ضخامت ورق کاهش پیدا کرده و پس از عملیات نورد گرم انجام می‌شود. در این روش کریستال‌های فولاد دفرمه می‌شوند و فرآیند آنیل کردن برای آن صورت می‌گیرد. در انتها نیز مرحله اسید شویی برای زدودن اکسید انجام می‌شود.

تسمه و ورق فولادی تفاوت‌های زیادی دارند. یکی از این تفاوت‌ها، کاربردهای آن‌ها است. در مواردی که استحکام حائز اهمیت است، استفاده از این تسمه‌ها ضروری خواهد بود. تسمه و ورق فولادی به شکل نوردی تولید شده و با توجه به نوع محصول این فرآیند می‌تواند گوناگون باشد.

سخن پایانی

اصلی‌ترین تفاوت تسمه و ورق در عرض آن‌ها است. تسمه به مقاطع صافی می‌گویند که عرض بسیار کمتری در مقایسه با طول خود دارند. اطلاع از فرق تسمه و ورق باعث می‌شود تا محصول خود را در زمان خرید به راحتی پیدا کنید. تسمه و ورق در صنایع و ساختمان‌سازی کاربرد زیادی دارند و در ابعاد و جنس‌های گوناگون ساخته می‌شوند؛ بنابراین با توجه به نیاز خود می‌توانید نسبت به خرید این دو محصول اقدام کنید. پیشنهاد می کنیم برای قیمت روز میلگرد به سایت مهراستیل مراجعه کنید.

 

سوالات متداول

تسمه چیست؟

یکی از انواع مختلف مقاطع فولادی، تسمه‌ها هستند و در صنایع مختلف استفاده می‌شوند که از عرض کم و طولی بلند برخوردارند.

انواع تسمه‌های فولادی کدام هستند؟

تسمه‌ها با توجه به نوع ماده اولیه و همین‌طور روش ساخت به چند دسته تقسیم می‌شوند که از آن‌ها می‌توان به تسمه فابریک، ترانس و … اشاره کرد.

مزایای تولید تسمه در روش ماشین‌کاری چیست؟

در این روش زمان و هزینه کمتری صورت گرفته و دقت بالاتری در مقایسه با تولید به روش نورد گرم وجود دارد.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.