مقالات

کاربرد میلگرد آجدار در ساختمان سازی

کاربرد میلگرد آجدار در ساختمان‌ سازی

میلگرد آجدار جزو عناصر بسیار مهم و ضروری در صنعت ساختمان سازی به شمار می‌آید که از آن در رنج وسیعی از پروژه‌های ساختمانی استفاده می‌شود. به ‌طور کلی این میلگرد شبیه به نوار فلزی است که به صورت طولانی و استوانه‌ای شکل تولید می‌شود. کاربرد میلگرد آجدار در ساختمان‌ سازی بسیار متنوع است و در پروژه‌های مختلف کاربردهای متفاوتی دارد. معمولاً این میلگرد از فولاد ساخته می‌شود و در انواع نمونه‌های مختلف فولاد نظیر فولاد ضد زنگ و کربنی قابل‌ دسترس است.

از جمله کاربردهای این میلگرد می‌توان به استفاده در ساختمان‌های بتن آرمه، ساختمان‌های فلزی و کاربرد به ‌عنوان اجزای اصلی سازه‌های فلزی نظیر ستون، ساخت پل، تونل و سازه‌های صنعتی و موارد بسیار زیاد دیگر اشاره داشت. در نتیجه میلگرد آجدار یک عنصر اساسی در این صنعت به شمار می‌آید که هدف استفاده از آن افزایش استحکام، ایمنی سازه و پایداری آن است. در صورتی ‌که از این میلگرد در مکان‌های صحیح و درست استفاده شود، شاهد بهبود عملکرد سازه و افزایش طول عمر آن خواهیم بود. علاوه‌ بر این، در مقابل بلایایی نظیر زلزله، سیل و دیگر موارد، ایمنی و استحکام آن‌ها تضمین می‌شود.

کارایی میلگرد آجدار در ساختمان سازی

 برای دریافت قیمت میلگرد و مشاوره رایگان، و همچنین قیمت میلگرد آجدار، قیمت میلگرد ساده با کارشناسان ما تماس بگیرید.

میلگرد آجدار چیست؟

میلگرد آجدار یک نوع نوار فلزی است که در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این میلگرد از فولاد ساخته می‌شود و سطح خارجی آن به شکل مشبک یا ریب‌های متعدد است. هدف از این سطح ظاهری افزایش مساحت سطح و افزایش تماس میلگرد با بتن است که به ‌دنبال آن چسبندگی میان بتن و فولاد نیز بهبود می‌یابد.

میلگردهای آجدار دارای انواع مختلفی هستند که هر نمونه از آن‌ها برای نوع خاصی از عملکرد به کار برده می‌شوند، اما به ‌طور کلی این میلگرد برای استحکام سازه مورد استفاده قرار می‌گیرد و مقاومت آن را در مقابل انواع نیروهای کششی، فشاری و خمشی افزایش می‌دهد.

 میلگرد آجدار چیست؟

علت استفاده از میلگرد آجدار در ساختمان

دلایل استفاده میلگرد آجدار در ساختمان‌ سازی بسیار زیاد و متنوع است که در ادامه چند مورد از این علل را با هم بررسی می‌کنیم:

افزایش استحکام

استفاده از میلگرد آجدار سبب افزایش استحکام و مقاومت کلی ساختمان می‌شود و همچنین توانایی تحمل نیروهای کششی و لغزشی را برای ساختمان افزایش می‌دهد.

 افزایش مقاومت در مقابل زلزله

با به کار بردن میلگرد آجدار در ساختمان، مقاومت آن سازه در مقابل زلزله بیشتر شده؛ چرا که این میلگردها باعث پخش و انتقال یکنواخت نیروی زلزله به سازه می‌شوند.

علت استفاده از میلگرد آجدار در ساختمان

 کنترل ترکیدگی

یکی از کاربردها و دلایل استفاده از میلگرد آجدار کنترل ترکیدگی و تخریب در ساختمان است که از ایجاد ترک‌های غیر مطلوب در ساختمان جلوگیری می‌کند.

 افزایش عمر مفید

از دیگر کاربرد میلگرد آجدار در ساختمان سازی می‌توان به افزایش عمر مفید ساختمان اشاره داشت. دلیل آن ‌هم تأثیر مثبت استفاده از این قطعه برای مقاومت در مقابل عوامل خارجی و زیست ‌محیطی و حتی عوامل دینامیکی است.

امکان طراحی سازه‌های پیچیده

با استفاده از این میلگرد آجدار قابلیت ساخت سازه‌های پیچیده با معماری و شکل ظاهری خاص امکان‌پذیر است.

  ویژگی‌های میلگرد آجدار چیست؟

میلگرد آجدار در سه گرید A2- A3- A4 تولید می‌شود که هر کدام از گریدهای آن مشخصات و ویژگی‌های منحصر به ‌فرد و خاص خود را دارند.

  ویژگی‌های میلگرد آجدار چیست؟

 میلگرد آجدار A2

این دسته از میلگردها جزو نمونه‌های نیمه ‌سخت به شمار می‌آیند که در تولید آن میزان کربن کم‌تر است. همین مسئله باعث افزایش خم‌پذیری میلگرد می‌شود. معمولاً از این نمونه برای ساخت خاموت استفاده می‌کنند.

همچنین مطالعه کنید!  لوله مانیسمان چیست؟

 میلگرد آجدار A3

این نمونه نیز مانند نمونه A2 جزو گروه نیمه ‌سخت قرار می‌گیرد که دارای آج‌هایی به شکل جناغی یا هفت هشتی است؛ اما مقاومت A3 در مقابل A2 بیشتر بوده و به دلیل تفاوت شکل آج کاربرد گسترده‌تری نیز دارد.

 میلگرد آجدار A4

این گرید از میلگردها دارای شکل آج مرکب است که این شکل و ظاهر خاص سبب تمایز آن از دیگر رده‌ها می‌شود. معمولاً این دسته وزن کمتری داشته و استحکام آن بالاتر است؛ در نتیجه قیمت بالاتری نیز نسبت ‌به گریدهای قبلی دارد.

مراحل ساخت و تولید میلگرد آجدار

در ادامه بررسی کاربرد میلگرد آجدار در ساختمان ‌سازی، اشاره کوچکی به مراحل ساخت آن می‌کنیم. به‌ طور کلی مراحل ساخت این محصول شامل تهیه مواد اولیه، ذوب فولاد، ریخته‌گری، سرد کاری، برش و اتمام کار است. در نهایت پس ‌از این مراحل برای بررسی استاندارد، آزمون استاندارد از محصول تولیدی گرفته می‌شود.

  • در مرحله نخست که مرحله تهیه مواد است، فولاد آرماتوری از طریق آهن ریزی از خاک‌های معدنی استخراج می‌شود.
  • در مرحله ذوب فولاد، این متریال استخراج شده را به ‌همراه دیگر آلیاژها در کوره ذوب قرار می‌دهند.
  • در مرحله ریخته‌گری فولاد آبکاری شده به طور مذاب در قالب مناسب میلگرد آجدار ریخته می‌شود.
  • در قدم بعدی به مرحله سرد کاری رسیده که فولاد داخل قالب سرد شده و به دمای محیط می‌رسد.
  • سپس شاهد برش و اتمام کار خواهیم بود.
  • در نهایت کار، برای تطبیق میلگرد آجدار تولید شده با استانداردها، آزمون کنترل کیفیت انجام می‌شود. در آخر شاهد عرضه و فروش محصول فوق در بازار خواهیم بود.

مراحل ساخت و تولید میلگرد آجدار

 میلگرد آجدار در چه جاهایی استفاده می‌شود؟

به ‌طور کلی تنوع استفاده از میلگرد بسیار بالا است و به دلیل ویژگی‌های خاص و منحصر به‌ فردی که دارد در سازه‌های مختلفی دیده می‌شود.

 ساختمان‌های بتنی

یکی از محل‌های استفاده از میلگرد آجدار در ساخت ساختمان‌های بتنی است که از آن برای تقویت و افزایش مقاومت سازه استفاده می‌کنند. این ساختمان‌ها می‌توانند شامل انواع ساختمان‌های مسکونی، صنعتی، عمومی، تجاری و … باشند که شاهد حضور میلگرد آجدار در ستون برج، پل و بالشتک هستیم.

 صنعت ساختمان

در صنعت ساختمان از میلگرد آجدار برای افزایش مقاومت یک سازه در مقابل انواع نیروهای فشاری استفاده می‌کنند.

 صنعت راه

از دیگر موارد استفاده از میلگرد آجدار، صنایع راه‌ و ساختمان است که شاهد حضور آن در انواع جاده، پل، تونل و سد هستیم.

 پروژه‌های آبیاری

از دیگر موارد و کاربرد استفاده از میلگرد آجدار مربوط به بخش آبیاری و آب شوری است که در سازه‌هایی نظیر سد و تونل، ایستگاه‌های پمپاژ و … میلگرد را می‌بینیم.

 میلگرد آجدار در چه جاهایی استفاده می‌شود؟

 انواع مختلف سایزهای میلگرد آجدار

میلگردهای آجدار در سایز و اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند که برحسب قطر، وزن و طول تقسیم‌بندی می‌شوند. از جمله این سایز‌ها می‌توان به میلگرد آجدار قطر 6 میل، 8 میل، 10 میل، 12 میل و 16 میل اشاره داشت.

کلام آخر

میلگرد آجدار جزو مصالح ساختمانی بسیار پرکاربرد است که در ساختمان ‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد میلگرد آجدار در ساختمان‌ سازی برای تقویت سازه و افزایش استحکام آن، بهبود اتصال و انعطاف‌پذیری، مقاومت در مقابل تنش‌های محیطی و فشارهای مکانیکی، افزایش چسبندگی سازه و بتن و موارد این ‌چنین است.

میلگرد دارای سایزهای مختلفی بوده که بر اساس استانداردها پس ‌از تولید، مورد آزمون و سنجش قرار گرفته و وارد بازار می‌شود.

  سوالات متداول

۱. میلگرد آجدار چیست؟

میلگرد آجدار یکی از سازه‌ها در ساختمان سازی است که هدف استفاده از آن افزایش مقاومت سازه بتنی و تقویت آن است.

۲. کاربرد میلگرد آجدار در ساختمان ‌سازی چیست؟

از این میلگرد می‌توان در سازه‌های بتنی، پل، تونل، پروژه‌های آبیاری و آب‌شویی استفاده کرد و کاربرد بسیار بالا و متنوعی دارد.

۳. میلگرد آجدار در چه سایزهای موجود است؟

بر اساس نوع قالب و اندازه‌ای که میلگرد دارد، شاهد نمونه‌های مختلف آن در قطر 6-8 -10 -12 و 16 میلی‌متر هستیم.

۴. هدف استفاده از میلگرد آجدار چیست؟

به ‌طور کلی هدف از استفاده این محصول، افزایش استحکام سازه و بالا بردن مقاومت در مقابل انواع فشار، افزایش انعطاف‌پذیری و بهبود خواص مکانیکی یک سازه است.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.