مقالات

چهارچوب فلزی چیست و انواع آن

چهارچوب فلزی چیست و انواع آن

برای نصب درها در ساختمان و خانه‌ها لازم است از چهارچوب‌هایی به‌عنوان اساس و پایه استفاده کرد، درواقع به محلی که درب در آن قسمت تعبیه و نصب می‌شود، چهارچوب می‌گویند، رایج‌ترین نوع چهارچوب، جنس فلزی آن است. برای این‌که به طور جامع‌تری متوجه شوید که چهارچوب فلزی چیست و انواع آن را بررسی کنید، می‌توانید ما را تا انتها مقاله همراهی کنید تا اطلاعات کاملی به دست آورید.

چهارچوب‌ها به‌عنوان یکی از پروفیل‌های ضروری در ساختمان‌سازی و صنایع دیگر به کار می‌رود و نوع فلزی آن به دلیل جایگاه ویژه‌ای که دارد، بیشترین کاربرد را در ایران داشته و درواقع تمام ورودی ساختمان‌ها، حیات، پارکینگ و… همچنین بخش‌های داخلی بنا با استفاده از چهارچوب‌های فلزی پوشانده شده است، از این‌رو بیشترین کاربرد را در ساخت‌وساز دارد.

برای دریافت قیمت چهارچوب درب و مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید.

چهارچوب چیست؟

برای بیان ساده‌تر می‌توان گفت که محل نصب پنجره و درب در تمام ساختمان‌ها را چهارچوب می‌گویند، بدین صورت محور اصلی مکانی که درب‌ها در آن محدوده قرار می‌گیرد، چهارچوب‌ها هستند. در زمان‌های قدیم، چهارچوب‌های چوبی بیشترین استفاده را در بین چهارچوب‌ها داشت، اما به دلیل ماندگاری، استحکام و دوام بالای فلز و همچنین قابلیت رنگ کردن در آن، به گزینه مناسبی نسبت به سایر چهارچوب‌ها تبدیل شد.

به وسیله قابلیت رنگ‌پذیری آن می‌توان طرح و رنگ‌های گوناگون را برای منطبق کردن با دکوراسیون و رنگ‌های به کار رفته در آن، ست کرد. از آن جایی که این چهارچوب در ورودی‌های بناها، پارکینگ، حیات و… استفاده می‌شود، لازم است تولیدکنندگان، دقت فراوانی جهت امنیت بیشتر آن داشته باشند تا امکان نفوذ افراد بیگانه و همچنین سرقت به صفر برسد.

چهارچوب چیست؟

معرفی انواع چهارچوب فلزی

چهارچوب‌های فلزی در انواع مختلفی تولید می‌شوند و از نظر طراحی کارایی و ظاهری تفاوت‌های زادی دارند، چهار گروه اصلی این چهارچوب‌ها شامل چهارچوب ساده، فرانسوی، مکزیکی و رومی است که هرکدام از این موارد نیز نوع متفاوتی دارند و با توجه به مکان قرارگیری خود به صورت متفاوتی ساخته شده و با قیمت‌های مختلفی به فروش می‌رسند، در بین موارد گفته شده چهارچوب‌های مکزیکی و فرانسوی بیشترین کاربرد را دارند، در صورتی که بین این دو مورد نمی‌توانید گزینه مناسبی را انتخاب کنید، بهتر است بدانید که فرانسوی پرکاربردتر بوده و می‌تواند انتخاب بهتری باشد، در زیر انواع چهارچوب را بررسی کرده‌ایم و مزایای هر کدام را به صورت جداگانه‌ای آورده‌ایم، بنابراین در ادامه با ما همراه شوید.

چهار چوب فلزی ساده

چهارچوب‌های فلزی نقطه عطفی در ساختمان‌ها و فریم‌ها محسوب می‌شوند و سهولت و استقامت در تولید آن‌ها ویژگی‌ بسیار مهمی به شمار می‌آید، عرض چهارچوب‌های فلزی ساده 12 تا 14 سانتی‌متر بوده و به دلیل قیمت پایین آن نسبت به گزینه‌های فرانسوی و مکزیکی، بیشترین کاربرد را دارد.

چهارچوب فرانسوی

همان‌طور که در بالا گفته شد، پروفیل چهارچوب فرانسوی یکی از پرکاربردترین و در عین حال محبوب‌ترین تولیدات فولادی بوده و از نظر لغوی به معنی مقطع ثابت در طول متغیر است. این پروفیل به‌عنوان پروفیل‌های باز شناخته شده و با استفاده از نورد سرد تولید می‌شود. چهارچوب‌ فرانسوی دارای ضخامت بین 2 تا 5/2 میلی‌متر هستند و طولی برابر با 6 متر دارند.

کاربرد انواع چهارچوب فلزی فرانسوی

این چهارچوب مناسب درهای ورودی در ساختمان و همچنین درب اتاق‌ها بوده و بیشترین استفاده را در بین چهارچوب‌ها دارد. شما می‌توانید این چهارچوب را برای اتاق‌هایی که در ورودی‌شان 85 تا 95 سانتی‌متر است به کار ببرید، این چهارچوب برای درب سرویس نیز که 70 تا 80 سانتی‌متر است، به کار می‌رود.

چهارچوب مکزیکی

این چهارچوب‌ها که با نام چهارچوب قاشقی نیز شناخته می‌شوند، در سایزهای گوناگونی مطابق با نظر مشتری ساخته می‌شوند، البته توجه داشته باشید که در اکثر کارخانه‌ها این چهارچوب‌ها در دو سایز 4 و 5/3 وجود دارد و طول آن‌ها 6/6 متر است و همچنین وزن آن‌ها بر اساس ضخامت ورق مشخص می‌شود.

بد نیست بدانید که پروفیل چهارچوب مکزیکی در دو مدل تولید می‌شود، درواقع جهت انحنای خم در بیرون و درون دو نوع خاص این چهارچوب است و در صنعت برای ساخت درهای ضد سرقت کاربرد دارد.

مزایای چهارچوب فلزی مکزیکی

چهارچوب مکزیکی در درب ورودی ساختمان، قاب پنجره‌های فلزی، فرم پنجر‌ه‌های pvc و همچنین به‌عنوان چهارچوبی برای درهای چوبی استفاده می‌شود.

تفاوت چهارچوب فرانسوی و مکزیکی

تفاوت چهارچوب فرانسوی و مکزیکی

چهارچوب‌های مکزیکی و فرانسوی در طراحی و شکل سطح مقطع قوطی فلزی با هم تفاوت دارند، درواقع تفاوتشان در ارتفاع خم و عرضشان است. در چهارچوب‌های فرانسوی به دلیل وجود خم کمتر نسبت به مکزیکی، وزن هر کدام از شاخه‌ها 15 درصد کمتر از مکزیکی است، به این صورت که چهارچوب‌های مکزیکی دارای وزن 28 تا 29 کیلوگرم و طول 60 سانتی‌متر است. در چهارچوب‌های فرانسوی نیز طولی برای با 60 سانتی‌متر و وزنی حدود 24 تا 25 خواهیم داشت، همچنین ضخامت چهارچوب‌های فلزی فرانسوی برابر با 2 میلی‌متر است.

چهارچوب رومی

یکی دیگر پرکاربردترین چهارچوب‌ها رومی بوده که از نظر ظاهر، شباهت بسیار زیادی با چهارچوب رومی دارد، این چهارچوب در قیمت پایین خود خم ندارد و به شکل قوسی تولید می‌شود. (برخلاف چهارچوب مکزیکی)

کاربرد چهارچوب رومی

به دلیل شکل خاصی که این پروفیل دارد، در ساخت درب اتاق، ورودی ساختمان، قاب پنجره پی‌وی‌سی و… به کار می‌رود و دارای مزایایی مانند، طول عمر و ماندگاری فراوان، قیمتی مناسب، استحکام زیاد در برابر ضربه، نصبی آسان و راحت، دارای قابلیت رنگ‌پذیری و مقاومت فراوان در برابر زنگ زدگی در رطوبت و مهم‌تر از همه دارای ویژگی منحصربه‌فرد قابلیت بازیافت است.

مزایای چارچوب فلزی

مزایای چارچوب فلزی

اگر بخواهیم چهارچوب درب فلزی را با چهارچوب چوبی مقایسه کنیم، متوجه مزایای این پروفیل ارزشمند می‌شویم؛ چهارچوب‌های فلزی نصبی بی دردسر، راحت و آسانی دارند، به دلیل دوام بسیار بالا و میزان مقاومتی که در برابر آتش‌سوری، حریق و گرما دارند، گزینه‌ ایده‌آلی برای ساختمان‌ها به شمار می‌آیند. همچنین مقاومت و استحکام چهارچوب‌های فلزی در برابر ضربه، آن‌ها را تبدیل به گزینه‌ای امن‌تر برای ساختمان‌ها کرده است.

در مناطق گرم، به خصوص در فصل تابستان، حشرات موزی بیشتر می‌شوند، در چهارچوب‌های چوبی امکان خوردگی توسط حشرات وجود دارد، درحالی‌که در چهارچوب‌های فلزی این احتمال به صفر می‌رسد. در هوای مرطوب و شهرهای شمالی که دائما شاهد بارش باران هستند، چهارچوب‌های فلزی گزینه‌ای مطمئن‌تری به حساب می‌آیند، زیرا مقاومت بیشتری نسبت به رطوبت و آب دارند.

از دیگر مزایای چهارچوب فلزی می‌توان به رنگ‌آمیزی سریع اشاره کرد، شما می‌توانید چهارچوب خود را متناسب با دکوراسیون خانه خود طراحی و رنگ کنید، همچنین چهارچوب‌های فلزی بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر از نوع چوبی آن هستند. از پرطرفدارترین چهارچوب درب، می‌توان به ساده‌ترین آن که با نام چهارچوب فلزی ساده شناخته می‌شود، اشاره کرد که در مدل‌های قدیمی کاربرد داشته و مقاومت و امنیت کمی را نسبت به انواع فرانسوی و مکزیکی ارائه می‌دهد.

چهارچوب‌های درب یکی از مهم‌ترین اجزا در ساختمان به حساب می‌آیند و از جنس فولاد و آهن ساخته می‌شود. زمانی که این چهارچوب‌ها دارای استحکام لازم و ضخامت مناسب باشد، هیچ سارقی نمی‌تواند از آن عبور کند.

مزایای چارچوب فلزی

موارد مصرف چهارچوب فلزی چیست؟

در ساخت درب‌های ضد سرقت و ورودی ساختمان‌ها بایستی از چهارچوب‌های فلزی مقاوم که دارای استحکام بسیار زیادی است، استفاده شود، همچنین به دلیل رنگ‌پذیری آسان، این چهارچوب‌ها در درب‌های داخل خانه مانند درب اتاق خواب و یا سرویس نیز به کار می‌روند و زیبایی منحصربه‌فردی را به فضای خانه می‌دهند. ای چهارچوب‌ها که با رنگ الکترو استاتیک، دارای ابعاد و سایزهای مختلفی از ورق فلزی است، ضخامتی حدود ۱.۵ تا ۲ میلی‌متر دارد.

در ساخت ساختمان‌های امنیتی نیز از این چهارچوب‌ها استفاده می‌شود، زیرا نسبت به چهارچوب‌های دیگر امنیت بیشتری را فراهم می‌کنند.

چهارچوب‌های فلزی با توجه به قدرت نگه‌دارندگی دیوارهای عمودی و سقف توانسته‌اند به عنوان یکی از مهم‌ترین اجزا در ساختمان به حساب آیند، به بیانی دیگر اساس و پایه نصب درب خانه چهارچوب بوده و چهارچوب درب ورودی، سرویس‌ها و اتاق خواب برای کمک به ستون‌ها قرار می‌گیرند، به همین دلیل بهتر است چهارچوب‌های درب را از نوع فلزی و مقاوم خریداری کنید.

مشخصات فنی چهارچوب فلزی

اگر بخواهید ارتفاع استاندارد را برای تمامی چهارچوب‌ها در نظر بگیرید، خواهیم داشت؛ چهارچوب‌های اتاق خواب و سرویس‌ها 220 سانتی‌متر بوده و اندازه عرض سرویس 65 الی 75 سانتی‌متر و برای اتاق خواب‌ها 85 تا 95 سانتی‌متر.

از آن‌جایی که پایه و اساس نصب درب در ساختمان‌های مسکونی و تجاری، ساختمان چهارچوب است، جهت افزایش استحکام و موارد دیگر مانند مقاومت بسیار زیاد در برابر عوامل گوناگون از انواع چهارچوب‌ فلزی استفاده می‌شود، این چهارچوب‌ها دارای مشخصات فنی هستند که در زیر به آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

  • چهارچوب‌های درب به‌واسطه قطعه‌ای فلزی مخصوص که در جای قفل پانچ شده پرس می‌شود، بسته شده و مانع از ورود انواع مصالح مختلف در جلو زبانه و قفل می‌شود.
  • پشت چهارچوب‌های درب به‌واسطه قطعه‌ای به نام لولا در جای لولا پانچ شده، بسته می‌شود و دارای سوراخ‌های قلاویز شده بوده و لوله روی آن بسته می‌شود.

نکات مهم!

  1. توجه داشته باشید که اگر لولا به گذشت زمان دچار مشکل خاصی شود، می‌تواند تعویض شود.
  2. در حالتی که لولا روی چهارچوب قرار می‌گیرد، روی بدنه آن، هیچ‌گونه برآمدگی اضافه‌ای دیده نمی‌شود.

مشخصات فنی چهارچوب فلزی

در هنگام خرید انواع چهارچوب فلزی به چه نکاتی توجه کنید؟

فاکتورهای بسیار زیادی برای انتخاب مناسب چهارچوب‌های فلزی وجود دارد، ازاین‌رو ما مهم‌ترین آن‌ها را آورده‌ایم تا انتخابی درست داشته باشید.

وزن مناسب: زمانی که چهارچوب فلزی با وزنی کم خریداری می‌کنید، هزینه‌های خود را کاهش داده و با فشار کمی که به درب وارد می‌شود، باعث ماندگاری درب در زمانی طولانی خواهید شد.

رنگ‌آمیزی: از بین روش‌های مختلف رنگ‌آمیزی، رنگ کوره‌ای با توجه به استحکام و تداومی بالاتر در برابر رطوبت و هرگونه آسیب دیدگی، انتخاب مناسب‌تری است.

جوش‌کاری: برای جوشکاری تمیز و مقاوم انواع چهارچوب فلزی، لازم است از روشی مطمئن مانند CO2 استفاده شود.

تطبیق پذیری: چهارچوب انتخابی شما لازم است برای طیف وسیعی از درب‌ها مناسب باشد.

شکل ظاهری: چهارچوب‌ها بایستی شکلی مستطیلی داشته باشند تا مقاومت و استحکام لازم را فراهم کرده و در صورتی که نیاز به تغییر زاویه و یا اضافه کردن باشد، مقاومت چهارچوب کاهش نیابد.

بهتر است چهارچوب انتخابی شما دارای جای قفل اضافی باشد تا در صورت نیاز به قفل بیشتر، مشکلی ایجاد نشود.

عایق‌های حرارتی: از آن جایی که چهارچوب‌های فلزی رسانای حرارتی خوبی هستند، به همین دلیل وجود عایق حرارتی می‌تواند مفید باشد. (این چهارچوب‌ها در جذب و از دست دادن گرما به خوبی عمل می‌کنند)

متناسب با محیط و فضا: چهارچوب‌هایی که برای هر محیط انتخاب می‌کنید، تأثیر زیادی در مقاومت و همچنین زیبایی خانه دارد، از این‌رو دقت فراوانی داشته باشید

با پیشرفت علم و صنعت، استفاده از روکش‌هایی فولادی جهت تقویت، ماندگاری و استحکام بالا در چهارچوب‌ها رواج پیدا کرده است و این چهارچوب‌ها نقش بسیار مهم و ویژه‌ای در بازار دارند.

در هنگام خرید انواع چهارچوب فلزی به چه نکاتی توجه کنید؟

جمع‌بندی

درصورتی‌که به‌عنوان یک مبتدی در زمینه ساخت‌وساز بناهای متعدد و وسیله‌های داخلی آن فعالیت می‌کنید و با سوال‌های از قبیل چهارچوب فلزی چیست و چه کاربردهایی دارد، روبرو می‌شوید، بهتر است بدانید که چهارچوب‌های فلزی به عنوان یکی از پروفیل‌های ضروری برای پایه و اساس ساختمان‌ها به شمار می‌آیند. شما می‌توانید این چهارچوب‌ها را در انواع مختلفی مانند ساده، فرانسوی، مکزیکی و… با توجه به نوع ساختمان و کاربرد چهارچوب تهیه کنید، بد نیست بدانید که پرکاربردترین و محبوب‌ترین نوعی که اکثر افراد تهیه می‌کنند، چهارچوب فلزی فرانسوی است.

از چهارچوب‌های فلزی به دلیل استقامت بالا در برابر حریق، رطوبت، خوردگی و همچنین قابلیت رنگ پذیری بالا نسبت به نوع چوبی، در درب‌های ورودی ساختمان، پارکینگ، حیات، درب‌های داخلی منزل و… استفاده می‌کنند. این چهارچوب‌ها می‌توانند به رنگ و طرح دلخواه شما، متناسب با دکور منزلتان دربیایند. اگر برای انتخاب مدل و قیمت چهارچوب، نیاز به مشاوره دارید، با کارشناسان مهر استیل در تماس باشید.

 

سوالات متداول

✅نکات مهم در خرید چهار چوب فلزی چیست؟

توجه به وزن، مقاومت و استقامت در برابر رطوبت و…، نوع جوش‌کاری و…

✅مزایای چهارچوب فلزی نسبت به چهارچوب چوبی چیست؟

نصب آسان و سریع، دارای خاصیت رنگ پذیری، مقاومت بسیار زیاد در مقابل رطوبت، حریق، خوردگی، ضربات و…

✅پرکاربردترین چهارچوب فلزی کدام است؟

چهارچوب‌های فلزی انواع مختلفی دارند که هر کدام مطابق با کاربرد خاص خود تولید می‌شود، پرمصرف‌ترین و محبوب‌ترین چهارچوب فلزی فرانسوی است.

✅آیا چهارچوب‌های چوبی گزینه‌های مناسبی برای استفاده هستند؟

جنس و کیفیت چهارچوب بسیار مهم است، چهارچوب‌های چوبی در مقابل حرارت و رطوبت به سرعت دچار پوسیدگی و ترک‌خوردگی شده و تغییرات جوی تأثیر بدی روی آن‌ها خواهد داشت.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.