قوطی فولادی ,فولاد مهر سهند
پروفیل, لوله, میلگرد, سپری, میلگرد آجدار, نبشی, ناودانی,قیمت لوله,قیمت پروفیل

آخرین اخبار

سه مصوبه مجلس برای لایحه حمایت از تولید
گروه خبر: لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی با حضور اعضای کمیته اقتصادی شورای ...
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو، مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی از هلدینگ مهر سهند
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو،مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی به همراه هیات همراه...
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر سهند
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر ..
واردات فولاد صفر شد
جعفر سرقینی با بیان مطلب فوق گفت در حال حاضر صنعت فولاد در کشور نیازهای داخلی کشور را تامین می‌کند و ...
کمبود آهن قراضه در کشور به شدت حس می شود
فولاد نیوز: عضو انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: وضعیت آهن قراضه در کشور بحرانی است و کمبود آن به...

آخرین اخبار

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق
تاریخ انتشار :  1395/04/20

واکاوی رکود بازار میلگرد

روند عمومی بازار فولاد با محوریت معاملات میلگرد هنوز با روندی کاهشی در نوسان است؛ هرچند که افت روزانه قیمت‌ها محدود بوده، ولی حالت ممتد آن تاکنون باعث شده رکودی فراگیر در بازار حاکم شود.

پایان یافتن ماه رمضان و اتمام تعطیلات عید فطر نیز تاکنون نتوانسته تقاضا را به بازار بازگرداند و این موضوع باعث شده چهره بازار فولاد در هفته گذشته با کاهش آرام و رکودی فراگیر ترسیم شود. رشد مقطعی بازار ورق، کاهش حجم عرضه کلاف وارداتی در مبادی، عقب نشینی آرام و ناچیز بهای تیرآهن در بازار تهران، کاهش قیمت انواع میلگردهای نوردی و سرایت آن به سایر مصنوعات طویل و ترسیم بازار میلگرد در شرایطی رکودی را می‌توان واقعیت‌های اصلی در بازار فولاد دانست هرچند که این موارد بر بازار شمش و قراضه نیز تاثیر گذاشته است.

واکاوی رکود بازار میلگرد

درخصوص نوسان قیمت میلگرد به نسبت سایر بازارها شاید تغییرات بیشتری را شاهد باشیم؛ هرچند که در کشورهای دیگر همچون بازار داخلی چین نیز این روند یعنی نوسان بیشتر بهای این کالا به نسبت سایر مصنوعات فولادی وجود دارد. دلیل اول آن را باید وسعت تولید و مصرف این کالا برشمرد تا جایی که در غالب استان‌های کشور، واحدهای تولید میلگرد نوردی وجود داشته هرچند که بسیاری از آنها به دلایل فنی و اقتصادی در حال تولید نیستند. این شرایط در کنار بازارپسند بودن این کالا و تقاضای عام آن همچنین قیمت نسبتا پایین تر و توان نقدشوندگی جذابیت داد‌و‌ستد بیشتری را فراهم می‌آورد که در نهایت با توجه به رفتار خریداران، کیفیت تولیدات و همچنین فاصله جغرافیایی قیمت‌های مختلفی را ثبت کرده و همچنین نوسان بیشتری را نیز متحمل می‌شود.

با توجه به این موارد در کنار مدیریت دشوارتر این کالا همچنین فروشندگان پراکنده آن که اغلب با ارتباط با یکدیگر فعالیت کرده ولی خودمختاری‌های خاص خود را نیز در معاملات اعمال می‌کنند، هم نوسان بیشتری را نشان داده و هم واقعیت‌های عرضه و تقاضا را بیش از سایر بازارها نشان می‌دهد. البته ویژگی‌های دیگری همچون مشکلات مالی، مالیاتی، واسطه گری و سفته بازی، شاخه فروشی (خرید میلگرد به‌صورت بندیل – بسته‌های میلگردهای بیش از 2 تن و فروش به‌صورت شاخه شمار که اغلب در شمال کشور رایج است)، واقعیت‌های حمل و نقل و سایر ویژگی‌های موثر نیز باعث شده تا این کالا هم نوسان بیشتری داشته باشد و هم واقعیت‌های بیشتری بر روند قیمت‌ آنها تاثیرگذار باشد.

حال با توجه به ویژگی‌های فوق باید به بازار میلگرد بیش از سایر مصنوعات فولادی توجه کرد هرچند که هم اکنون نیز بهای میلگرد به‌عنوان شاخصی نانوشته برای بازار فولاد به شمار می‌رود. درخصوص واقعیت‌های بازار در روزهای اخیر نیز باید به این واقعیت بیش از پیش توجه نشان داد که قیمت اغلب انواع میلگرد یعنی تولیدات نوردی و تولیدات مادر (از سنگ‌آهن یا گندله و آهن اسفنجی در کارخانه‌های ذوب‌آهن اصفهان و میلگرد نیشابور) هر دو وارد یک فاز کاهشی شده‌اند یعنی در برابر افت بهای میلگردهای نوردی، سایر فروشندگان و کانال‌های فروش اصلی تولیدکنندگان بزرگ نیز در نهایت نتوانستند مقاومت کرده و برای حفظ سهم بازار خود به کاهش قیمت‌ها روی آوردند؛ هرچند در برخی از کانال‌های اصلی عنوان شد که تولیدکننده، میل به افت قیمت‌ها ندارد. در هر حال ضعف بازار با تضعیف تقاضا یکی از واقعیت‌های این روزهای بازار به شمار رفته و تاکنون جهت‌گیری غالب بازار را به سمت افت نرخ‌ها مدیریت کرده است.

دو نگرش غالب در بازار فولاد

به نسبت گزارش‌های قبلی منتشر‌شده، بازار فولاد با محوریت میلگرد تغییر چندانی را نداشته ولی امید به رشد نرخ‌ها در بطن بازار کاهش یافته است. بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که هم‌اکنون دو طرز فکر غالب در بازار وجود دارد که یکی از ادامه رکود فعلی و تضعیف محدود و ادامه‌دار قیمت‌ها حکایت دارد و دیگری با بدبینی به رفتار برخی از فعالان بزرگ بازار و با دست مایه قرار دادن افزایش قیمت‌های جهانی، از احتمال جهش قیمت‌ها حمایت می‌کنند. به مرور زمان طرفداران ادامه کاهش نرخ‌ها در بازار افزایش یافته که بی رمقی تقاضای مؤثر را نیز باید دلیل این تغییر دیدگاه به شمار آورد.

البته نکته جالب توجه را باید در این مطلب دانست که هر دو طرزفکر که به نظر خود ایمان دارند در حال فعالیت بر پایه تفکر خود هستند؛ یعنی طرفداران کاهش نرخ، حجم خرید خود را برای خرده فروشی محدود ساخته و خود را برای افت بیشتر قیمت‌ها آماده می‌کنند. این در حالی است که برخی خریدهای زیرپوستی در بطن بازار جریان دارد؛ ولی بسیار محدود و مقطعی است تا جایی که بر جریان بازار تاثیری نداشته است. البته خریداران نیز با کاهش حجم خرید خود نشان می‌دهند که نسبت به آینده بازار بدبین هستند و خوش‌بینی‌ها عمق چندانی ندارد.

نکته جالب توجه را باید در این مطلب جست‌وجو کرد که طرفداران جهش قیمت‌ها غالبا افراد آگاه و باتجربه‌ای هستند و بر پایه واقعیت‌های پیشین تصمیم‌گیری می‌کنند؛ ولی این بار شجاعت این گروه از فعالان بازار نیز تقلیل یافته است. البته باید به این نکته نیز اشاره داشت که خبرهای ناشنیده و اسرار مگو در بازار فولاد همیشه وجود داشته است و مشخص نیست که این واقعیت‌های پیدا و پنهان چه سرنوشتی را برای فولاد ترسیم خواهد کرد. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که در صورت جهش قیمت‌ها، چه سقفی را باید برای آن در نظر گرفت؛ زیرا این بازار در ابتدای سال جاری نرخ‌هایی نزدیک به 1800 تومان را نیز تجربه کرده است.

با توجه به تمام این موارد باید این‌گونه عنوان کرد که هم‌اکنون حتی در بین فعالان پرسابقه بازار نیز یک روند کلی و نظری متقن و فراگیر درخصوص دورنمای بازار وجود ندارد؛ یعنی هر ادعایی به‌صورت صریح چندان هم جذاب و منطقی به نظر نمی‌رسد. باید به این نکته با دقت اشاره کرد که تا زمانی که تقاضا در بازار ایجاد نشود چه تقاضای واقعی یا تقاضای واسطه‌گری و سفته بازی، خبری از رشد قیمت‌ها و تحریک بازار نخواهد بود؛ هرچند که ثبات نسبی قیمت‌ها در ماه‌های اخیر و مخصوصا پس از ماه رمضان پتانسیل تغییر شکل بازار را در ذات خود فراهم ساخته؛ ولی حجم نقدینگی در گردش اجازه چنین رخدادی را به فعالان بازار و حتی صحنه‌گردانان آن نیز نمی‌دهد.

در نهایت باید به این نکته نیز اشاره کرد که دورنمای بازار ابهام بسیاری داشته و دارد تا جایی که حفظ جانب احتیاط هم‌اکنون به روند فعالیت‌غالب تجار و فعالان بازار تبدیل شده تا جایی که تن به ریسک نمی‌دهند. این وضعیت باعث خواهد شد تا از یکسو موجودی انبارها کاهش یابد و از سوی دیگر با تضعیف روند تامین مالی و داد‌و‌ستد بنگاه‌های تولیدی، حجم عرضه‌ها در بازار کاهش خواهد یافت. این وضعیت می‌تواند پتانسیل رشد قیمت‌ها را در بازار تقویت کند؛ ولی تا تقاضای موثر از سوی مصرف‌کننده نهایی به بازار وارد نشود یا مهاجرت نقدینگی از سوی بازارهای دیگر به صنف فولاد ایجاد نشود، نمی‌توان به جهش قیمت‌ها حکم داد. در نهایت این روند دوگانه و کژ‌دار و مریز باز هم ادامه یافته و چشم‌انداز فعلی به احتمال قوی باز هم تجربه خواهد شد

 

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق

اخبار مرتبط

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به کمک ، با ما تماس بگیرید.
کارخانه
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
61 91 3432 (041)
60 91 3432 (041) (نمابر)
info [at] mehrsteel.com
فروش داخلی، فروش خارجی و فروش شرکتی
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
041-5995
041-36550000
041-36562214
041-36578908
041-36571433
041-36563305
041-36576882
041-36551667