قوطی فولادی ,فولاد مهر سهند
پروفیل, لوله, میلگرد, سپری, میلگرد آجدار, نبشی, ناودانی,قیمت لوله,قیمت پروفیل

آخرین اخبار

سه مصوبه مجلس برای لایحه حمایت از تولید
گروه خبر: لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی با حضور اعضای کمیته اقتصادی شورای ...
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو، مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی از هلدینگ مهر سهند
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو،مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی به همراه هیات همراه...
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر سهند
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر ..
واردات فولاد صفر شد
جعفر سرقینی با بیان مطلب فوق گفت در حال حاضر صنعت فولاد در کشور نیازهای داخلی کشور را تامین می‌کند و ...
کمبود آهن قراضه در کشور به شدت حس می شود
فولاد نیوز: عضو انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: وضعیت آهن قراضه در کشور بحرانی است و کمبود آن به...

آخرین اخبار

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق
تاریخ انتشار :  1392/02/21

طرحی برای کاهش شوک‌های اقتصادی

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ما معتقدیم در سال ۹۲ و در حوزه‌های معدن و صنایع معدنی و بعد از آن حوزه صنعت و محصولات صنعتی، استقلال ارزی می‌تواند کمک کند، چراکه با این روش، تغییرات و شوک‌هایی که در اقتصاد کشور ناشی از تغییرات در فروش نفت ایجاد می‌شود، به حداقل می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر مهدی غضنفری با اشاره به استراتژی این وزارتخانه در سال جدید و استقلال ارزی، اظهار کرد: ارز زمانی که وارد اقتصاد می‌شود، حداقل دو کارکرد دارد؛ نخست، برای خرید خارجی یک منبع معتبر است و دوم، وقتی که تبدیل به ریال شده و وارد بودجه می‌شود، دولت می‌تواند با آن پروژه‌ها را پیش ببرد و حقوق و دستمزد را پرداخت کند. در سال۹۱ در مقایسه با سال ۹۰ نصف ارز حوزه نفت وارد اقتصاد کشور شد و زمانی که درآمدهای ارزی به ۵۰ درصد رسید، امکان تامین کالاها و خدمات خارجی نیز به نصف کاهش یافت که در تبدیل آن به ریال و انتقال در بودجه با سختی مواجه شدیم.
وی افزود: به‌طور طبیعی هنگامی که ارز در بازار کم شود، قیمت آن افزایش می‌یابد، در چنین شرایطی اگر بتوانیم هر واحد پول ارزی را وارد کشور کنیم، پول ملی ارزشمند می‌شود و همه مردم ایران که ریال مصرف می‌کنند، صاحب درآمد می‌شوند و قدرت خرید پیدا می‌کنند.
به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت، در یک حرکت اقتصادی با صادرات غیرنفتی می‌توان ارز وارد کشور کرد و حتی آنهایی هم که در فرآیند تولید و صادرات سهم مستقیم ندارند به دلیل افزایش ارزش پول ملی، از آن منتفع خواهند شد.
غضنفری ادامه داد: استقلال ارزی یعنی تامین ارز از منابعی غیر از نفت و فرآورده‌های نفتی، که بسیار مهم است، چراکه در این حالت می‌توانیم تغییرات و شوک‌هایی که در اقتصاد کشور ناشی از تغییرات در فروش نفت ایجاد می‌شود را به حداقل برسانیم. علاوه‌بر آن باید نسبت به تولید ارزش‌افزوده اقدام کنیم، یعنی صادرات کالاها با ارزش افزوده باشد. در این راستا، ضمن ایجاد اشتغال، حقوق و درآمد برای کارکنان، کشاورزان و صنعتگران فراهم می‌آید و در نهایت امنیت اجتماعی ایجاد می‌شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر این‌که معتقدیم در سال ۹۲ دو حوزه‌ای که می‌تواند در تحقق استقلال ارزی نقش ویژه‌ای داشته باشد، حوزه معدن و صنایع معدنی است، تصریح کرد: در این راستا کارگروه توسعه معدن ایجاد شده تا ضمن تزریق منابع ریالی به بخش معدن نسبت به ترغیب سرمایه‌گذاران و ورود آنها به حوزه‌های معدنی که تاکنون فعال نشده، اقدام کند. وی این سیاست را کمک به صادرات محصولات معدنی و ایجاد اشتغال برای ارزآوری دانست و افزود: متاسفانه در صنعت خودروسازی به‌دلیل تزریق نشدن سرمایه در گردش، ظرفیت کاهش، قیمت افزایش و قدرت صادرات کاهش یافت. بنابراین اگر بتوانیم نسبت به تامین سرمایه ‌در گردش در حوزه صنعت اقدام کنیم، بسیاری از واحدهای تولیدی که با ظرفیت‌های پایین کار می‌کنند، با ظرفیت بالاتری به کار خود ادامه خواهند داد.غضنفری تاکید کرد: ما می‌توانیم به کارخانه‌های داخل کشور به عنوان مبدل ریال به ارز نگاه کنیم، یعنی کارخانه‌ها می‌توانند سرمایه در گردش ریالی بگیرند، کالا تولید و بعد صادر کرده و به دنبال آن ارز وارد کشور کنند. پس این کارخانه‌ها مبدل ریال به ارز هستند. اگر به این موضوع توجه شود و از طریق بانک‌ها، تسهیلات بانکی و صندوق توسعه ملی بتوانیم وام‌های ریالی در اختیارشان بگذاریم، به شما قول می‌دهم که حداقل ۱/۵ برابر سال گذشته، ارز تولید کنیم، به شرط این‌که در تامین سرمایه در گردش، محدودیت‌ها را برداریم و مرکز مبادله ارزهای بیشتری برای تامین کالاها در اختیار تولید‌کنندگان قرار دهد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت این شیوه را آسان‌‌ترین راه برای استقلال ارزی ذکر کرد و افزود: اگر سرمایه در گردش برای واحدهای تولیدی به‌ویژه واحدهای تولیدی صادراتی تامین شود، این واحدها کالا تولید و صادر کرده و می‌توانند ارز وارد کشور کنند . با این رویکرد، این حوزه کالا کاملا از ارز نفت بی‌نیاز می‌شود و بعد می‌توانیم صادرات را بیشتر افزایش دهیم تا حوزه خدمات هم بی‌نیاز شود.
غضنفری با بیان این‌که حوزه معدن بالقوه ارزآور است، اما به دلیل دیربازده بودن به زمان بیشتری نیاز دارد، اما حوزه صنعت می‌تواند در زمان کوتاه‌تری ارز ایجاد کند، ادامه داد: سال گذشته با سختی‌های زیادی در تامین سرمایه در گردش مواجه بودیم که امیدوارم امسال این اتفاق نیفتد و سرمایه مورد نیاز از طریق صندوق توسعه ملی و بانک‌ها به واحدهای تولیدی داده شود، چراکه واحدهای تولیدی این قدرت را دارند که با تولید کالاهای بیشتر هم به تنظیم بازار و هم به ایجاد اشتغال، صادرات و ارزآوری کمک کنند

(منبع روزنامه گسترش صنعت مورخه 92/02/18)
 

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق

اخبار مرتبط

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به کمک ، با ما تماس بگیرید.
کارخانه
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
61 91 3432 (041)
60 91 3432 (041) (نمابر)
info [at] mehrsteel.com
فروش داخلی، فروش خارجی و فروش شرکتی
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
041-5995
041-36550000
041-36562214
041-36578908
041-36571433
041-36563305
041-36576882
041-36551667