قوطی فولادی ,فولاد مهر سهند
پروفیل, لوله, میلگرد, سپری, میلگرد آجدار, نبشی, ناودانی,قیمت لوله,قیمت پروفیل

آخرین اخبار

سه مصوبه مجلس برای لایحه حمایت از تولید
گروه خبر: لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی با حضور اعضای کمیته اقتصادی شورای ...
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو، مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی از هلدینگ مهر سهند
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو،مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی به همراه هیات همراه...
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر سهند
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر ..
واردات فولاد صفر شد
جعفر سرقینی با بیان مطلب فوق گفت در حال حاضر صنعت فولاد در کشور نیازهای داخلی کشور را تامین می‌کند و ...
کمبود آهن قراضه در کشور به شدت حس می شود
فولاد نیوز: عضو انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: وضعیت آهن قراضه در کشور بحرانی است و کمبود آن به...

آخرین اخبار

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق
تاریخ انتشار :  1395/02/20

هم‌اندیشی برای خروج بازار فولاد از رکود

صنعت فولاد به‌عنوان یکی از صنایع مادر در کشور به‌شمار می‌آید که دارای منابع اولیه، انرژی، دانش فنی، تجربه تولید کیفی و نیروی متخصص است اما بازار فولاد کشور در حال حاضر در رکود عمیقی به‌سر می‌برد.
البته این نخستین باری نیست که فولادی‌ها در کشور دچار مشکلاتی می‌شوند. براساس گزارش‌های موجود، در ۲۰ سال گذشته این سومین بار است که صنعت فولاد ایران با رکود روبه‌رو شده است. به این ترتیب در سال ۷۶ و همچنین ۸۱ بحران گریبان فولاد ایران را گرفت و این صنعت را به خواب فرو برد. حال صنعت فولاد برای سومین دهه متوالی در حالی بحران و رکود را تجربه می‌کند که می‌توان گفت حدود ۳ سال از آغاز این تجربه تلخ می‌گذرد. بحران‌های دهه ۷۰ و ۸۰ که در نتیجه افت قیمت‌های جهانی فولاد ایران را گرفتار خود کرده بود، در حالی در آن سال‌ها با تصمیم‌های به‌موقع دولت‌ها پشت‌سر گذاشته شد که به نظر می‌رسد برای خروج از سومین بحران نیز باید تدبیری اندیشیده شود.
طولانی‌شدن دوره رکود در صنعت فولاد به گونه‌ای است که ظرفیت تولید برخی از کارخانه‌های بزرگ را به نصف رسانده و بسیاری از واحدهای کوچک را نیز از مرز تعطیلی نجات داده است. کارشناسان معتقدند، بورس کالا به‌عنوان یکی از مکان‌های معامله فولاد می‌تواند در خروج از رکود این محصول کمک شایانی کند. به همین منظور مدیران ارشد شرکت بورس کالای ایران برای بررسی اوضاع بازار آهن و هم‌اندیشی برای خروج معاملات این بازار از رکود به دیدار متولیان و فعالان بازار آهن در شادآباد تهران رفتند تا راهکاری را برای تعامل بیشتر و هم‌فکری برای خروج از رکود بازار بیندیشند. حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالا و تعدادی از مدیران ارشد بورس کالای ایران به همراه محمد آزاد، رییس اتحادیه آهن‌فروشان کشور و همچنین شماری از مدیران این صنف از بازار آهن شادآباد تهران بازدید کردند و در نشستی صمیمی به تشریح مشکلات این بازار پرداختند.
مهم‌ترین مشکل آهن‌فروشان
در این نشست، رییس اتحادیه آهن‌فروشان کشور ضمن تشکر از حضور مدیرعامل بورس کالا در بازار آهن به منظور رفع دغدغه فعالان این بازار، گفت: مهم‌ترین مشکل آهن‌فروشان پرداخت مالیات مضاعف و بحث (ال‌سی) است که امیدواریم با همکاری بورس کالای ایران این موانع را از میان برداریم و شرایط خرده‌فروشی را نیز در بازار شفاف بورس کالا برای خریداران فراهم کنیم.
به گزارش بورس کالای ایران، محمد آزاد، به رکود حاکم بر این صنعت اشاره کرد و گفت: رکود شدیدی که در بازار آهن حاکم است، موجب شده در سال‌های گذشته فعالیت‌های اقتصادی و مالی در صنف ما فلج شود؛ در این میان بدون توجه و حمایت از این صنعت شاهدگذار از دوره رکود به رونق نخواهیم بود.
وی با اشاره به اینکه بورس کالا گزینه مناسبی برای خروج از رکود فولاد خواهد بود، اظهار کرد: در رابطه با دیگر اصناف نمی‌توانم نظری بدهم اما درباره فعالیت صنف خودمان می‌گویم که بی‌انصافی شده و ما در این شرایط بورس کالا را بهترین گزینه برای رفع این مشکل دیده‌ایم.آزاد واردات با تعرفه پایین را یکی از مشکلات اصلی فولادسازان داخلی خواند و بیان کرد: پایین بودن تعرفه باعث شده واردات از تولید، بسیار به صرفه‌تر باشد و همین موضوع نیز ضربه‌های زیادی را به تولید داخلی زده است.
وی با اشاره به اینکه صنعت فولاد در رکود عمیقی قرار دارد، اظهار کرد: سال گذشته برای اینکه صنعت به‌طور کامل تعطیل نشود، تمام تلاشمان را کردیم اما همینطور که اکنون شاهد هستیم بازار آهن سوت و کور شده و امیدواریم با همفکری بورس کالای ایران مشکلات حل شود.آزاد با بیان اینکه مقدار زیادی از واردات مربوط به ورود میلگرد، تیرآهن و ریل به داخل کشور بوده است، گفت: ما مخالف واردات مواد اولیه نیستیم، مواد اولیه وارداتی مورد استفاده قرار می‌گیرد اما مقدار زیادی از واردات مربوط به کالاهای ساخته شده است که مشخص نیست با چه معیاری وارد می‌شود.
وی با اشاره به اینکه سال گذشته به‌دلیل واردات کالاهای ساخته‌شده چند کارخانه تولید میلگرد تعطیل شد و کارگران همگی اخراج شدند، بیان کرد: از سویی خرید و تقاضا هم کاهش پیدا کرده بود، همین موضوعات باعث دلسردی تولیدکنندگان شده و ترجیح می‌دهند به جای تولید سراغ واردات بروند. با همه این تفاسیر و شرایط نامناسب بازار، امیدواریم با حمایت مسئولان و همکاری با بورس کالا بتوانیم بازار آهن را از خواب عمیقی که در آن فرو رفته، بیدار کنیم.
بورس کالا یاری‌دهنده خروج بازار فولاد از رکود
در ادامه این نشست حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران با بیان اینکه بورس کالا از هیچ‌گونه حمایتی در راستای بهبود اوضاع صنعت و بازار فولاد دریغ نخواهد کرد، گفت: بورس کالای ایران مزایای متعددی برای صنعت فولاد دارد که می‌توان مواردی از قبیل پوشش ریسک، تامین مالی و کمک به بخش خصوصی از طریق کاهش مالیات، حذف واسطه‌های غیرضروری، ایجاد شفافیت و کشف قیمت عادلانه، منصافانه و منطقی را در این راستا برشمرد که این موارد به علاوه ابزارهای مالی جدید می‌تواند یاری‌دهنده این صنف برای خروج از رکود باشد.وی در ادامه پیشنهادی را مطرح کرد که مورد استقبال صنف آهن‌فروشان قرار گرفت و افزود: بورس کالا برنامه‌هایی برای ایجاد تقاضا برای محصولات فولادی در نظر دارد که یکی از این برنامه‌ها فراهم‌کردن عرضه‌های خرد است.
سلطانی‌نژاد اظهار کرد: برای ایجاد معاملات خُرد محصولات فولادی نیاز است تا در بازار آهن شرایط دسترسی به روند معاملات بورس کالا را ایجاد کنیم، بنابراین با ایجاد تابلوی معاملات به صورت آنلاین و دسترسی آسان به قیمت‌ها برای فروشندگان در بازار آهن می‌توان شرایط مناسبی را برای معامله‌گران فراهم کرد.مدیرعامل بورس کالا به ساماندهی تسهیلات برای معاملات در بورس کالا اشاره کرد و گفت: سعی داریم تسهیلاتی را در این راستا ساماندهی کنیم تا واحدهایی که از طریق بورس کالا برای عرضه و فروش محصولاتشان اقدام می‌کنند، دسترسی راحت‌تری به منظور انجام معاملات داشته باشند.گفتنی است، حاضران در این نشست به بررسی مشکلات ناشی از رکود بازار آهن پرداختند و پیشنهادهایی از سوی دو طرف برای رفع گره‌های بازار آهن ارائه شد.

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق

اخبار مرتبط

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به کمک ، با ما تماس بگیرید.
کارخانه
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
61 91 3432 (041)
60 91 3432 (041) (نمابر)
info [at] mehrsteel.com
فروش داخلی، فروش خارجی و فروش شرکتی
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
041-5995
041-36550000
041-36562214
041-36578908
041-36571433
041-36563305
041-36576882
041-36551667