قوطی فولادی ,فولاد مهر سهند
پروفیل, لوله, میلگرد, سپری, میلگرد آجدار, نبشی, ناودانی,قیمت لوله,قیمت پروفیل

آخرین اخبار

سه مصوبه مجلس برای لایحه حمایت از تولید
گروه خبر: لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی با حضور اعضای کمیته اقتصادی شورای ...
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو، مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی از هلدینگ مهر سهند
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو،مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی به همراه هیات همراه...
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر سهند
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر ..
واردات فولاد صفر شد
جعفر سرقینی با بیان مطلب فوق گفت در حال حاضر صنعت فولاد در کشور نیازهای داخلی کشور را تامین می‌کند و ...
کمبود آهن قراضه در کشور به شدت حس می شود
فولاد نیوز: عضو انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: وضعیت آهن قراضه در کشور بحرانی است و کمبود آن به...

آخرین اخبار

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق
تاریخ انتشار :  1390/09/30

نگاهی به هدفمندسازی یارانه‌ها در صنعت فولاد

به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد مورخ 1390/07/23 حسین رسولی: پس از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها بسیاری از فعالان و كارشناسان اقتصادی به بررسی و نقد پیامدها، تبعات و اثرات اجرای آن از زوایای گوناگون پرداختند. بدون تردید اجرای هدفمندسازی و آزادسازی قیمت‌ها در كنار اثرات و نتایج مثبت و چشمگیری كه برجای گذارده، معضلات و مشكلات بیشماری را نیز برای صنایع مختلف و بخش تولید كشور ایجاد كرده است؛ مشكلاتی كه صد البته به دلیل عدم اجرای صحیح قانون و اجرایی نشدن حمایت‌های پیش‌بینی شده، هیچ شخص یا مقام مسوول منصفی نمی‌تواند آنها را نادیده گرفته یا انكار کند، اما این نیز دور از انصاف خواهد بود كه تمامی تنگناهای صنعت و تولید را متوجه اجرای این قانون یا تصمیمات غیر‌كارشناسی مسوولان بدانیم.
آنچه باید در نظر داشته باشیم این است كه آزادسازی قیمت‌ها پس از چندین دهه بحث و مناقشه در كشور اتفاق افتاده و مشكلات و مصائب بنگاه‌ها حتی در زمان بهره‌مندی اقتصاد از موهبتی به نام یارانه نیز وجود داشته و طبیعتا پس از اجرای هدفمندی تشدید شده است. شاید آنچه كه در شرایط فعلی كمتر به آن پرداخته می‌شود، طرح مشكلات درون بنگاهی عدیده‌ای است كه نه تنها ربطی به آزادسازی قیمت‌ها ندارد، بلكه وجود یارانه‌ها محملی بر بی‌توجهی نسبت به آنها بوده است؛ بنابراین چنین به نظر می‌رسد كه درصورت تداوم این مشكلات و دیدگاه‌های موجود برای رفع آنها، حتی با انجام حمایت‌های پیش‌بینی شده در قانون و پرداخت كمك‌های مالی، چالش‌های فعالان اقتصادی خصوصا تولیدكنندگان بخش خصوصی همچنان پابرجا مانده و به طور موقت كاهش یابد. به بیان صریح‌تر، این راهكارها تنها نقش مسكن و آرام‌بخش برای كاهش درد را دارد و برای درمان قطعی و همیشگی باید چاره ای دیگر اندیشید.

در حال حاضر مشكلاتی همچون بالابودن نرخ بهره تسهیلات بانكی، نوسانات نرخ ارز، نبود منابع تامین مالی مناسب، نامطلوب بودن فضای كسب‌و‌كار و در این اواخر آزادسازی قیمت حامل‌های انرژی و تحریم‌های اقتصادی و بانكی به عنوان بارزترین مشكلات برون بنگاهی، اقتصاد كشور را آزار می‌دهد. اما در مقابل، عدم تفكیك مدیریت بنگاه‌ها از مالكیت آنها برای استفاده بهینه از منابع موجود و در اختیار، همچنین دانش محور نبودن آنها در برنامه‌ریزی‌ها و انجام عملیات، عدم اعتقاد قلبی به مقوله مشتری مداری، بی‌توجهی به نقش و جایگاه نیروی انسانی به عنوان اصلی ترین مولفه توسعه سازمان‌ها، نادیده گرفتن مقوله كیفیت به عنوان یك اولویت و اصل كلیدی و مهم و دست آخر عدم اطلاع كافی از مسوولیت‌های اجتماعی، تنها نمونه‌هایی از مشكلات بی‌شمار درون بنگاهی هستند. بی‌تردید نه تنها نقش این مشكلات در بروز بحران‌های موجود كم نیست، بلكه در بسیاری موارد حل و فصل آنها نسبت به مشكلات برون بنگاهی ارجحیت ویژه دارد.

به عنوان مثال، تنها درصورت بهره‌مندی از مدیریت صحیح و برنامه ریزی مدون می‌توان از منابع در اختیار، در جهت رشد و توسعه بنگاه‌ها گام برداشت. در غیر‌این صورت، وجود منابع و امكانات بیشتر، اتلاف بیشتر و به دنبال آن مشكلات اقتصادی و اجتماعی بزرگتر و پیچیده‌تری را به دنبال خواهد آورد. اگر یادمان باشد، در سال‌های پیش از اجرای قانون هدفمندسازی، مشكلات درون بنگاهی به دلیل نقش ترمیمی یارانه‌ها چندان مورد توجه قرار نمی‌گرفت و اگر هم دلسوزانه از سوی كارشناسان امر مطرح می‌شد، با بی‌مهری و دهان كجی مواجه می‌شد، اما اكنون شرایط اقتضا می‌كند كه بنگاه‌ها ملزم به رعایت این اصول و قواعد در جهت استفاده از فرصت‌ها و مقابله با تهدیدها باشند. بی‌شك، در سایه چنین تفكر و عملكردی است كه می‌توان به توسعه كشور و حفظ منابع آن امیدوار بود. (راهی كه تمامی كشورهای توسعه یافته پیموده‌اند.) درصورت تحقق این امر، باید آن را نیز از نتایج قانون هدفمندسازی یارانه‌ها به شمار آورد.

از سوی دیگر، باید به این نكته هم اذعان كرد كه بنگاه‌هایی كه از ابتدای فعالیت خود درك و اجرای صحیح قواعد علمی و اقتصادی را سرلوحه كار خود قرار داده‌اند، نه تنها در داخل كشور و در حوزه صنعت و تولید نقش آفرین و نمونه هستند، بلكه در حوزه تجارت بین‌الملل نیز موفق و شناخته شده‌اند، اما پرسشی كه در ذهن ایجاد می‌شود این است كه نسبت این واحدها در مقایسه با كل واحدهای موجود در كشور چه اندازه است؟

 

*مدیرعامل شركت فولاد مهر سهند

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق

اخبار مرتبط

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به کمک ، با ما تماس بگیرید.
کارخانه
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
61 91 3432 (041)
60 91 3432 (041) (نمابر)
info [at] mehrsteel.com
فروش داخلی، فروش خارجی و فروش شرکتی
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
041-5995
041-36550000
041-36562214
041-36578908
041-36571433
041-36563305
041-36576882
041-36551667