قوطی فولادی ,فولاد مهر سهند
پروفیل, لوله, میلگرد, سپری, میلگرد آجدار, نبشی, ناودانی,قیمت لوله,قیمت پروفیل

آخرین اخبار

سه مصوبه مجلس برای لایحه حمایت از تولید
گروه خبر: لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی با حضور اعضای کمیته اقتصادی شورای ...
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو، مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی از هلدینگ مهر سهند
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو،مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی به همراه هیات همراه...
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر سهند
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر ..
واردات فولاد صفر شد
جعفر سرقینی با بیان مطلب فوق گفت در حال حاضر صنعت فولاد در کشور نیازهای داخلی کشور را تامین می‌کند و ...
کمبود آهن قراضه در کشور به شدت حس می شود
فولاد نیوز: عضو انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: وضعیت آهن قراضه در کشور بحرانی است و کمبود آن به...

آخرین اخبار

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق
تاریخ انتشار :  1394/05/18

دو توصیه به صنعتگران

محسن خليلي

«صنعت» از ریشه «صنع» به معنی ساختن و کیفیت آماده کردن چیزی است و ساختن و آفریدن امری است پویا و همیشگی. تلاشی مستمر در جهت بهبود کارآیی و بهره‌وری.

بر این اساس «صنعتگر» عنصری است خلاق و آفریننده. انساني هستی گرفته از ذات باری‌تعالی و در کار «شدن»، پس مرگ چنین انسانی نه فقدانی است خرد و غمي اندك و شخصی.

پس چه بهتر آنکه مرگ یک انسان «صنعتگر» را بهانه قرار دهیم برای توجه به رسالت «ساختن»، آن هم در زمانه‌ای که خلق ثروت و کار بیش از هر زمان دیگری ضرورت و وظیفه‌ای حیاتی و ملی است برای بقای سرافرازانه این سرزمین شکوهمند.


در مقاله ارزشمندی که به بررسی تحول نهادی و توسعه اقتصادی ایران و ترکیه نوشته دو پژوهشگر برجسته ترک پرداخته و امید است به‌زودی توسط کنفدراسیون صنعت ایران منتشر شود، در تفاوت بنگاهداران ایراني و ترک طی قرن نوزدهم می‌خوانیم که در کشور ما، تجار و پیشه‌وران و صنعتگران باوجود تمکن مالی و ثروت فراوان به سبب ترس از نفوذ اقتصادی و سیاسی اروپایيان كه البته بخشی از این ترس واقعیت نیز داشته، کمتر میل به ارتباط با جهان داشته‌اند. برعکس همگنان كه آنان اکثرا از اقلیت‌های غیرمسلمان بودند و ارتباط گسترده‌ای با اروپا و موسسات مالی اين قاره و دادوستد و رفت و آمد به آن داشته‌اند.‌

این به علاوه تفاوت‌هاي نهادی دیگري که در آن مقاله برشمرده شده، راه‌های متفاوت توسعه‌اي در دو کشور ایران و ترکیه را رقم زده است. مقصود از بیان این نکته تاریخی و تحلیلی اشاره به روش و منشي بود که ما فرزندان خانواده خلیلی از جمله برادر اخیرا درگذشته‌ام از مرحوم پدرمان آموختیم و آن ضرورت فراگیری علوم روز دنیا و به‌کارگیری آن در خدمت جامعه و میهن عزیزمان بوده است، البته در پرتو حفظ حرمت‌های اصیل دینی و ملی.


پدرم پایه‌گذار برق دولتی در کشور بود و در زمان جنگ جهانی دوم برای نجات تهران از خاموشی، شبکه ارتباطی برق بین تمامی واحدهای تولیدکننده برق تهران را صرفا با محصولات داخلی کشور ایجاد کرد. در همان دوران برای اسرای لهستانی که به وسیله ارتش اتحاد جماهیر شوروی به کشورمان و شهر تهران سوق داده شده بودند، حمام و لباس تهیه کرد. پدرم خدمتگزار بدون قید و شرط اعضای فامیل و خدمتگزار میهن بود، لذا به گونه‌ای تربيت شدیم که خدمتگزار و عاشق میهن و مردم‌مان باشیم.

به همین سبب در خدمت پدر استفاده از گاز در کشور و فرهنگ استفاده از آن را با سفر به اروپا و آمریکا با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های آن روز جهان پایه‌گذاری کردیم که هر آیینه گاز طبیعی فراتر از 60 درصد انرژی کشور را تامین نمی‌کرد، ما نفتی هم برای صادرات نمی‌‌داشتيم. ما 9 خواهر و برادر بودیم که یکی از ما در جوانی به رحمت خدا رفت.

ما 8 خواهر و برادر جملگی در معیت پدر در خدمت ایجاد تحول در زندگی مردم و رها ساختن مردم میهن‌مان از سوزاندن زغال، هیزم و نفت سفید بوديم. همه آرزوی ما این بود که محصولاتی تولید کنیم که بتواند در خدمت مردم باشد. پیوسته فرهنگ عشق‌ورزی در بین ما و کارمندان و کارگران ما حاکم بود.

نتیجه این عشق‌ورزی در مراسم تشییع جنازه و ختم برادرم عيان بود كه كمتر كارمند و كارگري بود نمي‌گريست و همین بس که ذكر کنیم که کارگران اجازه ندادند که تابوت آن مرحوم را در آمبولانس بگذارند و او را سردست به آرامگاه ابدي‌اش بردند.


آرزوی ما این بود که کشور صنعتی شود. از بريز و بپاش (اسراف و تبذير) پیوسته پرهیز می‌کردیم و درآمد خود را مصروف توسعه صنعت خود مي‌كرديم. اشاعه صنعت در بین ما پیوسته نه تنها خدمت به کشور بلکه نوعی عبادت محسوب مي‌شد. پدر ما به ما آموخت که خاک پای مشتری توتیای چشم ماست و بسیار اصرار داشت که حتی‌المقدور و با بذل بالاترین امکان شیوه‌اي اتخاذ کنیم تا کسی از سفره صنعتی ما خارج نشود.

جابه‌جایی کارکنان ما پیوسته در حداقل بود، اکثرا کارکنان در مجموعه ما بازنشسته مي‌شده و شده‌اند. زمانی که ما کار را شروع کردیم هنوز مفهوم توسعه پایدار و محیط زیست مطرح نبود و اکثرا با اصطلاح «درآمد ناخالص ملی» آشنا نبودیم، ولی شعار ما این بود که کار می‌کنیم که خير خلق خداوند در آن باشد.

ما فامیل و یاران و همکاران‌مان همواره خیر کشور را در صنعتی شدن و تشکل‌گرایی دانسته و می‌دانیم حتي اينك كه دیگر جملگی‌مان سالمند شده و قاعدتا عمر زیادی از ما باقی نمانده، که قافله‌سالار پیوستن به ابدیت و رحمت ‌الهی، برادر عزیزمان آقای مهندس سعید خلیلی بود. گفتنی است که جز نویسنده این مطلب یعنی محسن خلیلی که فارغ‌التحصیل دانشکده فنی تهران هستم بقیه فامیل در آمریکا تحصیل کرده و جملگی خدمتگزار ایران عزیزند. ما بدون آنکه با مفهوم «مسوولیت اجتماعی شرکت‌ها» آشنا شده باشیم همه عمر به جامعه خود مسوول و متعهد بودیم.


آرزوی پدرمان این بود که به گفته خودش در کارخانه و زير پای کارگران مدفون شود، ولی مقررات چنین اجازه‌ای را نمی‌داد. آنچه معروض شد بیان مختـــصری از اخلاقیات حاکم بر ما بود. عزیزان صنعتگر بدانند دو اصل برای موفقیت‌شان ضرورت اساسی دارد، یکی ارتباط با جهان و فراگیری علوم و فنون و دانش مدیریت روز و دیگری ارتباط عمیق و برادرانه با همکاران و کارگران و البته به عشق سرزمين و جامعه. چرا که تسلط به دانش روز و رابطه صميمانه با همکارانمان بزرگ‌ترین رمز بهره‌وری است و به همین دلیل تاکنون محصولات خارجی نتوانسته به فروش محصولات ما لطمه وارد کند.


بی‌تردید یکی از عوامل بهره‌وری که متاسفانه در شرایط حاضر رشد آن كمتر از يك درصد است منوط به فراگيري دانش و مديريت روز جهان و رابطه دوستانه و صميمانه با كاركنان و کارگران و خدمتگزاري اجتماعي (مسووليت اجتماعي شركت‌ها) است.


از سقوط مرحوم مصدق تاکنون، من مسن‌ترين برادر فامیل خلیلی، ناپایداری دولت‌ها را مرتبط به نداشتن فرهنگ صنعتی و معارف عمومی مردم دانسته‌ام. به همین دلیل همه عمرم را مصروف قدرتمند ساختن سنگر صنعت و توسعه اقتصادی کشور کرده‌ام.


من، خانواده و مجموعه يارانم آنچه در طول 62 سال تلاش انجام داده‌ایم در مسیر اشاعه فرهنگ صنعتی و حاکمیت اقتصاد آزاد و سربلندی میهن‌مان بوده است که شاید توشه‌اي برای آیندگان باشد. عشق به میهن و اعتقاد به تداوم و پویایی، ما فامیل خليلي را بر آن داشت تا «جانشین‌پروری» و تداوم کسب‌وکار خانواده را در مجموعه‌های خود پیاده کنیم که بعد از ما همچون رفتن برادرم و از معركه زندگی خارج شدن ما برادران و خواهران که آن هم دیری نخواهد پایید، آنچه ساخته‌ایم وسیله نسل‌های بعدی همچنان استوار و توسعه یابنده باقی بماند که تداوم و پویایی الگویی برای بنگاه‌های اقتصادی میهن‌مان باشد. امید است این عرایض نیز مفید حال صنعتگران عزیز کشورمان باشد و آنان را در خلق و آفرینش بیشتری یاری‌رسان باشد.
 

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق

اخبار مرتبط

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به کمک ، با ما تماس بگیرید.
کارخانه
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
61 91 3432 (041)
60 91 3432 (041) (نمابر)
info [at] mehrsteel.com
فروش داخلی، فروش خارجی و فروش شرکتی
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
041-5995
041-36550000
041-36562214
041-36578908
041-36571433
041-36563305
041-36576882
041-36551667