قوطی فولادی ,فولاد مهر سهند
پروفیل, لوله, میلگرد, سپری, میلگرد آجدار, نبشی, ناودانی,قیمت لوله,قیمت پروفیل

آخرین اخبار

سه مصوبه مجلس برای لایحه حمایت از تولید
گروه خبر: لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی با حضور اعضای کمیته اقتصادی شورای ...
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو، مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی از هلدینگ مهر سهند
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو،مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی به همراه هیات همراه...
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر سهند
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر ..
واردات فولاد صفر شد
جعفر سرقینی با بیان مطلب فوق گفت در حال حاضر صنعت فولاد در کشور نیازهای داخلی کشور را تامین می‌کند و ...
کمبود آهن قراضه در کشور به شدت حس می شود
فولاد نیوز: عضو انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: وضعیت آهن قراضه در کشور بحرانی است و کمبود آن به...

آخرین اخبار

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق
تاریخ انتشار :  1394/01/29

صرفه جوئی 70 میلیون متر مکعبی خرید گاز طبیعی در ذوب آهن اصفهان

مدیر انرژی وبهینه سازی سوخت شرکت خبر داد:

دنیای معدن : مدیر انرژی و بهینه سازی سوخت شرکت از صرفه جوئی 70 میلیون متر مکعبی خرید گاز طبیعی در ذوب آهن اصفهان طی یازده ماه سال 93 با رقمی بالغ بر 110 میلیارد ریال خبر داد...
مهندس حسن خزایی افزود: با شروع تولید گاز کک و جایگزین کردن آن در گاز مصرفی کوره های نورد بجای گاز طبیعی این میزان صرفه جویی حاصل شد.

وی تصریح کرد: با توجه به میانگین گاز خریداری شده از شرکت گاز در سال 93 که ماهانه بالغ بر 61 میلیون مترمکعب بوده است، هزینه خرید و توزیع ماهیانه گاز شرکت در حدود 100 میلیارد ریال می باشد.

وی با اشاره به اینکه صرفه جویی در مصرف انرژی در دستور کار مسوولین شرکت قرار دارد گفت: درصد مصرف انرژی های خریداری شده شرکت  در سال 93 حدود 60 درصد کک ، 36 درصد گاز طبیعی ، 3 درصد گاز کک و 1 درصد برق بوده است که طبق محاسبات انجام شده سهم انرژی در قیمت تمام شده محصول حدود 600 تومان می باشد. وی افزود: در صورت حتی یک درصد صرفه جوئی در مصرف کک و گاز طبیعی با توجه به میزان تولید ، سود هنگفتی نصیب شرکت خواهد شد.

مدیر انرژی وبهینه سازی سوخت خاطرنشان کرد: در صورت 10 درصد صرفه جوئی در مصرف گاز ماهیانه حدود 10 میلیارد ریال ( یک میلیارد تومان ) سود عاید شرکت خواهد شد .

مهندس خزایی اظهار داشت:  انرژی های مصرفی در کارخانه اعم از انرژی های خریداری شده شامل ذغال سنگ ( کک و گاز کک )  ،گاز طبیعی و برق می باشد که انرژی های تولید مانند برق ، گاز کوره بلند ، هوای دمشی کوره های بلند، هوای فشرده ، بخار ، اکسیژن و آب را نیز در بر می گیرد.

وی با توضیح اینکه گاز کک جزء انرژی های تولیدی در کارخانه بوده ولی چون همراه با ذغال سنگ وارد کارخانه می گردد به عنوان انرژی خریداری شده در نظر گرفته می شود افزود:  برق یا انرژی الکتریکی مورد نیاز خطوط تولید در نیروگاههای داخلی تولید و در صورت کمبود از شرکت توانیر خریداری می گردد به همین دلیل برق، هم جزء انرژی های خریداری شده و هم جزء انرژی های تولیدی در نظر گرفته شده است .

وی اظهار داشت: در سال های اخیر به دلیل راه اندازی نیروگاه هاربین و افزایش تولید برق داخلی،  برق مازاد بر نیاز کارخانه به شبکه سراسری ارسال می گردد  و در صورت کاهش برق تولیدی و یا افزایش مصرف برق ، کمبود آن از شبکه سراسری تأمین می گردد .

مدیر انرژی وبهینه سازی سوخت به برنامه شرکت برای جایگزینی گازهای فرایندی شامل گاز کوره بلند ، گاز کک و گاز برگشتی فرآیند تولید آهن اسفنجی ( طرح قائم ) به جای گاز طبیعی اشاره کرد وگفت: میزان تولید گاز کوره بلند در سه کوره در حال کار در شرایط نرمال تولید  حدود 800 هزار متر مکعب در ساعت می باشد که عمدتاً در نیروگاه مرکزی ، توسعه نیروگاه مرکزی ، نیروگاه حرارتی و هاربین ، هواگرم کن های کوره های بلند ، باتری شماره سه و  به مقدار کم در بخش دو نورد استفاده می گردد و مازاد آن از طریق سه مشعل سوزانده می شود . لازم به ذکر است که به دلیل شرایط تکنولوژی وجهت کنترل فشار شبکه لازم است مقداری از گاز تولیدی بصورت دائم در مشعل ها سوزانده شود.

مهندس خزایی یادآور شد: با مصرف گاز کوره در نیروگاه ها به میزان قابل توجهی از مصرف گاز طبیعی کاسته شده و با توجه به اینکه ارزش حرارتی گاز طبیعی حدود 10 برابر ارزش حرارتی گاز کوره بلند می باشد می توان نتیجه گرفت که به ازای هر ده هزار متر مکعب مصرف گاز کوره در نیروگاه ها حدود هزار  متر مکعب از مصرف گاز طبیعی آنها کاسته می شود .

وی همچنین  در مورد گاز برگشتی قائم نیز گفت:  میزان تولید آن در صورتی که کارگاه با شش مشعل در حال کار باشد حدود 24 هزار متر مکعب در ساعت خواهد بود که مقداری از آن، حدود 3 الی 7 هزار مترمکعب،  جایگزین گاز کوره در نورد 300 و 500 شده  و مازاد آن به نیروگاه های حرارتی و هاربین ارسال می گردد .

وی در خصوص تولید و مصرف گاز کک گفت: در حال حاضر توسط باتری شماره یک و باتری شماره سه  و به میزان حدود 35 هزار متر مکعب در ساعت تولید می گردد که حدود هفت هزار متر مکعب  جهت سوخت باتری شماره یک و مابقی آن جهت مصرف در دیگر کارگاه ها به شبکه گاز کک ارسال می گردد .

مدیر انرژی وبهینه سازی سوخت با اشاره به اینکه مصرف کننده عمده گاز کک در حال حاضر کوره های نورد 350 ، 650 ،300 و500 می باشد تصریح کرد: دیگر مصرف کننده گاز کک چهار ماشین تولید آگلومره در بخش آگلومراسیون ، میکسرهای فولادسازی ، چدن ریزی کوره بلند و به میزان کم در دپوی کوره بلند و چتری های فولادسازی استفاده می گردد و مازاد آن در مشعل سوزاننده گاز مازاد واحد دو کک سازی سوزانده می شود. وی افزود:نیروگاه ها نیز از مصرف کنندگان گاز کک می باشند که در حال حاضر به دلیل شرایط کیفی گاز کک ، مصرف آن در نیروگاه ها متوقف می باشد .

مهندس خزایی با بیان اینکه گاز مازاد واحد یک کک سازی قبلاً بصورت خام از طریق پارافلام وارد جو می گردید یادآور شد: با احداث واحد دو کک سازی و اجرای طرح احداث مشعل جهت سوزاندن گاز مازاد کک پارافلام از مدار خارج و گاز مازاد در مشعل سوزانده می شود که از آلودگی محیط زیست و کارگاه های همجوار به شدت کاسته شده است. وی در پایان از مسئولین انرژی بخشها درخواست کرد کلیه راه های صرفه جوئی در مصرف انرژی حتی انرژی های تولیدی در داخل شرکت  را مورد بررسی ، مطالعه و اجرا قرار دهند.

مورخ 1394/01/29
 

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق

اخبار مرتبط

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به کمک ، با ما تماس بگیرید.
کارخانه
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
61 91 3432 (041)
60 91 3432 (041) (نمابر)
info [at] mehrsteel.com
فروش داخلی، فروش خارجی و فروش شرکتی
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
041-5995
041-36550000
041-36562214
041-36578908
041-36571433
041-36563305
041-36576882
041-36551667