قوطی فولادی ,فولاد مهر سهند
پروفیل, لوله, میلگرد, سپری, میلگرد آجدار, نبشی, ناودانی,قیمت لوله,قیمت پروفیل

آخرین اخبار

سه مصوبه مجلس برای لایحه حمایت از تولید
گروه خبر: لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی با حضور اعضای کمیته اقتصادی شورای ...
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو، مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی از هلدینگ مهر سهند
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو،مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی به همراه هیات همراه...
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر سهند
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر ..
واردات فولاد صفر شد
جعفر سرقینی با بیان مطلب فوق گفت در حال حاضر صنعت فولاد در کشور نیازهای داخلی کشور را تامین می‌کند و ...
کمبود آهن قراضه در کشور به شدت حس می شود
فولاد نیوز: عضو انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: وضعیت آهن قراضه در کشور بحرانی است و کمبود آن به...

آخرین اخبار

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق
تاریخ انتشار :  1393/12/14

فولاد بافق به بهر‌ه‌برداری خواهد رسید؟

دنیای معدن: طرح فولاد بافق که جزو یکی از هشت طرح فولادی است، اکنون به دلیل برخی مشکلات و کارشکنی‌ها در آستانه تعطیلی قرار گرفته تا جایی که به گفته مدیر‌عامل مجتمع معدنی و صنعت آهن و فولاد بافق با کاهش ناگهانی مجوز تولید واحد گندله‌سازی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت از پنج میلیون تن به ۲.۶ میلیون تن، اوضاع این طرح بسیار آشفته شده است...

خرداد سال 90 بود که این طرح توسط سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو) در فرابورس از طریق مزایده و در قالب قانون بودجه سال 1389 به بخش خصوصی واگذار شد که در حال حاضر بنا به دلایل مختلف، دچار مشکلات عدیده‌ای شده است. این طرح با هدف ایجاد ارزش افزوده و جلوگیری از خام‌فروشی سنگ‌آهن به بخش خصوصی واگذار شد که از آن زمان تاکنون، وجود برخی مشکلات و نادیده گرفتن این طرح موجب بروز اختلافاتی بین شرکت فولاد بافق و وزارت صنعت معدن و تجارت شده تا جایی که به گفته ابویی، عضو هیات‌مدیره فولاد بافق دست‌هایی در وزارت صنعت وجود دارند که به دنبال خام‌فروشی هستند و به این دلیل توجهی به آنها نمی‌شود.

وی درخصوص وجود مشکلات گفت: جهت بهینه‌سازی طرح و تکمیل زنجیره تولید در کنار این طرح، مجوز گندله‌سازی با ظرفیت پنج میلیون تن را از دولت وقت گرفتیم، اما با وجود دستور وزیر صنعت در جهت حمایت از بخش خصوصی، انعقاد قراردادها و پیش‌پرداخت خرید دستگاه‌ها با ظرفیت پنج میلیون تن، چند روز پیش مجوز ظرفیت این طرح را به دو میلیون و 600 هزار تن کاهش دادند.

ابویی با اشاره به تلاش‌های صورت‌گرفته در این پروژه گفت: برای انجام این پروژه با یک شرکت آلمانی قرارداد امضا کرده و تلاش کردیم که با توجه به تحریم‌ها، تکنولوژی‌های آن در داخل ایران انجام شود، به همین دلیل پرداخت قرارداد را زودتر از موعد نهایی کردیم اما بهانه‌های واهی برای متوقف کردن این پروژه مشکلات زیادی را به‌وجود آورد تا جایی‌که در حال حاضر با تقلیل مجوز ظرفیت این پروژه به کمتر از پنج میلیون تن از سوی وزارت صنعت، این پروژه به دلیل نداشتن توجیه اقتصادی در آستانه تعطیلی قرار گرفته و اشتغالزایی برای حدود ۱۵۰۰ نفر از مردم ساکن در این منطقه محروم از بین خواهد رفت.

افزایش 13 برابری قیمت سنگ‌آهن در صورت جلوگیری از خام‌فروشی رئیس هیات‌مدیره فولاد بافق نبود مواد اولیه را جزو بهانه‌هایی برای تعطیلی این طرح عنوان و اظهار کرد: این درحالی است که مواد اولیه در منطقه ما به وفور یافت و به کشورهای چین و کره نیز صادر می‌شود که اگر جلوی خام فروشی در این بخش گرفته شود، سنگ‌آهنی را که به‌طور متوسط در هر تن 36 دلار صادر می‌شود را می‌توانیم به ۵۰۰ دلار افزایش دهیم و برای ۱۵۰۰ نفر هم اشتغالزایی کنیم. وی با بیان این مطلب که دست‌هایی در وزارت صنعت به دنبال خام‌فروشی هستند، ادعا کرد که در حال حاضر جریانی در وزارت صنعت وجود دارد که از خام‌فروشی حمایت کرده و اجازه فعالیت به ما را نمی‌دهد و همین امر باعث شده بخش خصوصی به‌رغم تاکیدات دولت از این کار منصرف و پشیمان شود. باید این نکته را نیز در نظر گرفت که با تعطیلی این طرح، ۴۰۰ نیروی کار در برهه فعلی بیکار شده و ۱۵۰۰ نیروی کار هم که برای تکمیل طرح قرار بود از اردیبهشت وارد بازار کار شوند، ناامید شده و همچنین در صورت لغو این طرح 400 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در این طرح از بین خواهد رفت و پول‌هایی که پرداخت شده، بازگردانده نمی‌شود که این مساله آسیب جدی به منافع ملی وارد می‌کند.

ابویی با انتقاد شدید از تغییر مجوز گندله‌سازی اظهار کرد: تقابل بخش خصوصی و دولتی موجب ایجاد این اتفاقات شده و با توجه به اینکه تاکید دولت فعلی بها‌دادن به بخش خصوصی است، نباید چنین کارشکنی‌هایی وجود داشته باشد. طبق اسناد و گفته‌ها از سال 1385 قرار بر این شد که پروژه هشت طرح فولادی فعال و تامین مالی شوند که در آن زمان به دلایل مختلف این اتفاق نیفتاد، به همین دلیل در سال‌های بعد، دولت برای اجرایی شدن این پروژه‌ها تصمیمی مبنی بر فروش و واگذاری طرح‌های فولادی به بخش خصوصی گرفت که فولاد بافق شامل حال این برنامه شد. بر اساس مقررات، آن زمان فولاد بافق به بخش خصوصی واگذار شد و قرار بر این بود که مابقی طرح‌ها نیز از طریق اوراق مشارکت فروخته شوند که در نهایت فولاد هرمزگان به‌صورت نقدی فروخته و پول آن قرار شد برای تکمیل هفت طرح دیگر هزینه شود.

کاهش سقف تولید گندله‌سازی فولاد بافق به ایمیدرو مربوط نیست این درحالی است که مهدی کرباسیان، رئیس هیات‌عامل ایمیدرو در گفت‌وگو با «ایسنا» اظهار کرد: مبلغ فولاد هرمزگان که حدود 850 میلیارد تومان است به حساب خزانه دولت واریز می‌شود و هفت طرح فولادی از بهره آن بی‌نصیب می‌مانند، چرا‌که این مبلغ تنها صرف هزینه‌های جاری و یارانه کشور می‌شود. وی همچنین درخصوص مشکلات واگذاری فولاد بافق گفت: این طرح از ابتدا دارای مشکلاتی همچون تامین آب، زمین و تجهیزات بود و ایمیدرو تا آنجا که می‌توانست این مشکلات را برطرف کرد اما درباره سایر مشکلات، ایمیدرو نقشی بر عهده نداشته است.

کرباسیان در پاسخ به این سوال که آیا ایمیدرو در تغییر مجوز گندله‌سازی فولاد بافق نقشی داشته است؟ گفت: بخش دوم مشکلات فولاد بافق مربوط به مجوز گندله‌سازی آن است که اخیرا وزارت صنعت براساس بررسی‌هایی که انجام داده، سقف تولید آن را کاهش داده که این امر مورد اعتراض جدی فولاد بافق واقع شده است اما به صراحت اعلام می‌کنم که این موضوع هیچ ارتباطی به ما نداشته است.

مورخ 1393/12/14
 

 

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق

اخبار مرتبط

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به کمک ، با ما تماس بگیرید.
کارخانه
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
61 91 3432 (041)
60 91 3432 (041) (نمابر)
info [at] mehrsteel.com
فروش داخلی، فروش خارجی و فروش شرکتی
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
041-5995
041-36550000
041-36562214
041-36578908
041-36571433
041-36563305
041-36576882
041-36551667