قوطی فولادی ,فولاد مهر سهند
پروفیل, لوله, میلگرد, سپری, میلگرد آجدار, نبشی, ناودانی,قیمت لوله,قیمت پروفیل

آخرین اخبار

سه مصوبه مجلس برای لایحه حمایت از تولید
گروه خبر: لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی با حضور اعضای کمیته اقتصادی شورای ...
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو، مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی از هلدینگ مهر سهند
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو،مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی به همراه هیات همراه...
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر سهند
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر ..
واردات فولاد صفر شد
جعفر سرقینی با بیان مطلب فوق گفت در حال حاضر صنعت فولاد در کشور نیازهای داخلی کشور را تامین می‌کند و ...
کمبود آهن قراضه در کشور به شدت حس می شود
فولاد نیوز: عضو انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: وضعیت آهن قراضه در کشور بحرانی است و کمبود آن به...

آخرین اخبار

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق
تاریخ انتشار :  1393/09/19

فولاد و چالش‌های پیش روی توسعه

محسن پروان
از دیرباز واژه توسعه در ایران با صنعت فولاد گره خورده است به صورتی که هر بار سخنی از توسعه کشور یا اشتغال‌زایی و حرکت به سمت صنعتی شدن کشور باشد اولین گزینه به عنوان موتور محرک سایر صنایع، صنعت فولاد مطرح می‌شود...

از طرف دیگر در چند سال گذشته نگاه به معادن به عنوان صنعتی با ارزش افزوده بالا و کلیدی برای برون‌رفت از رکود اقتصادی در دستور کار دولت قرار گرفته است، این موضوع خود به تقویت ذهنیت توسعه فولاد کمک کرده است. اما در شرایط فعلی ایران و از سوی دیگر وضعیت اقتصاد جهان این سوال مطرح است که آیا فولاد هنوز هم باید گزینه اول سرمایه‌گذاری و توسعه باشد؟

موافقان توسعه کمی تولید فولاد در ایران بر این باورند که ایران دارای مزیت‌های فراوان نسبی از جمله سنگ آهن و انرژی در دسترس و ارزان است و از همین رو در دولت قبل برنامه توسعه فولاد برای رسیدن به تولید 55 میلیون تن فولاد خام در سال 1404 تدوین شد که از همان ابتدا رسیدن به این عدد حتی روی کاغذ هم محال به نظر می‌رسید و میزان توسعه در سال‌های قبل هم نشان داد که این عدد کاملا غیر کارشناسی است. اما از طرف دیگر نتایج ابتدایی مطالعات طرح جامع فولاد که به سفارش شرکت ملی فولاد ایران سال گذشته انجام شده است، نشان می‌دهد که عدد منطقی توسعه فولاد حداکثر تولید 40 میلیون تن در سال است؛ عددی که اکثر خبرگان این صنعت بر آن اتفاق نظر دارند. اما سوال اصلی که در هر عددی برای تولید همچنان باقی است، اینکه به راستی ما تا چه میزان دارای مزیت نسبی در تولید فولاد هستیم؟

میزان ذخایر قطعی سنگ آهن در ایران 8/2 میلیارد تن است که تا کنون چیزی در حدود 600 میلیون تن آن استحصال شده است و اگر برنامه تولید تا 40 میلیون تن در سال 1404 محقق شود با توجه میزان عیار سنگ آهن این ذخیره تا سال 1410 به پایان می‌رسد و از طرف دیگر ما در تولید 18 میلیون تن فولاد نیز با کمبود شدید گاز مواجه هستیم؛ به صورتی که هنوز زمستان شروع نشده زمزمه کاهش سهمیه گاز شرکت‌های بزرگ تولیدکننده فولاد مطرح شده است و دور از ذهن نیست که امسال نیز مانند سال‌های گذشته کسری نیاز گاز خانگی از محل کاهش سهمیه کارخانه‌های تولیدی تامین شود. حال در شرایطی که دو فاکتور اصلی مزیت ما در تولید فولاد در وضعیت مطلوبی به سر نمی‌برد آیا همچنان باید به فولاد نگاهی توسعه‌ای داشت؟ از سوی دیگر نمی‌توان روش تولید فولاد از احیای مستقیم را به خاطر کمبود گاز طبیعی با روش کوره بلندی جایگزین کرد، چرا که مشکل زغال سنگ در ایران به مراتب بیشتر از گاز طبیعی است. و همه این موارد بدون در نظر گرفتن روش تولید در شرایطی است که مشکلات بزرگی نظیر حمل و نقل و تامین آب در بخش‌های بالادستی توسعه فولاد را تحدید می‌کند.

در این شرایط دو سناریوی اصلی پیش روی تصمیم‌گیران صنعت فولاد وجود دارد: نخست آنکه بدون در نظر گرفتن مشکلات در راه توسعه به ادامه راه بپردازند و طرح‌های نیمه تمام نظیر طرح‌های استانی را ادامه دهند، طرح‌هایی که عددی در حدود 72 میلیون تن فولاد را در سال نشانه گرفته است (از جمله طرح‌های نیمه کاره و مجوزهای دارای اعتبار صادر شده) فارغ از اینکه سرنوشت تولید چه خواهد شد و مصائب تولید در بیابان‌های بدون حمل ریلی یا جاده مناسب و فاقد آب چگونه است.

یا آنکه در حالت دوم شرایط حال حاضر صنعت فولاد را بررسی و از ابتدا برای فولاد برنامه‌ریزی کند بدون آنکه در نظر بگیریم که بر صنعت فولاد ما چه گذشته است که عملا انجام هر دو این سناریوها بعید به نظر می‌رسد اما می‌توان در شرایطی منطقی‌تر با انتخاب راه حل میانه‌ای از دو سناریوی اول مطالعه جامعی روی شرایط فولاد ایران انجام داد و دو موضوع کلیدی توسعه توسط دولت تعیین تکلیف شود. نخست استراتژی صنعت فولاد و پس از آن اکتشاف به معنای درست و حقیقی آنچه در دنیای امروز برای یافتن پهنه‌های جدید معدنی انجام می‌شود و بر اساس آن طرح‌های با توجیه بیشتر را حفظ و برخی را از مسیر توسعه خارج یا مکان آنها را جابه‌جا کرد.

از این رو روزنامه «دنیای اقتصاد» بر آن است تا در پنجمین همایش چشم‌انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار که در تاریخ 7 و 8 بهمن ماه سال جاری در سالن اجلاس سران برگزار خواهد شد با همفکری و تعامل بزرگان و کارشناسان صنعت فولاد ایران این راه میانه قابل تحقق را بررسی و تلاش کند تا به تدوین استراتژی فولاد که باید توسط دولت و نهاد‌های ذی‌ربط انجام شود کمک کند چرا که بدون تدوین استراتژی و چشم‌انداز مشخص و کامل هر برنامه‌ای در توسعه محکوم به شکست است.  علاقه‌مندان برای حضور یا کسب اطلاع بیشتر در مورد این همایش می‌توانند به وب‌سایت آن به آدرس  http://events.den.ir  مراجعه یا با شماره 87762430 تماس حاصل فرمایند.

مورخ 1393/09/19

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق

اخبار مرتبط

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به کمک ، با ما تماس بگیرید.
کارخانه
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
61 91 3432 (041)
60 91 3432 (041) (نمابر)
info [at] mehrsteel.com
فروش داخلی، فروش خارجی و فروش شرکتی
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
041-5995
041-36550000
041-36562214
041-36578908
041-36571433
041-36563305
041-36576882
041-36551667