قوطی فولادی ,فولاد مهر سهند
پروفیل, لوله, میلگرد, سپری, میلگرد آجدار, نبشی, ناودانی,قیمت لوله,قیمت پروفیل

آخرین اخبار

سه مصوبه مجلس برای لایحه حمایت از تولید
گروه خبر: لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی با حضور اعضای کمیته اقتصادی شورای ...
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو، مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی از هلدینگ مهر سهند
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو،مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی به همراه هیات همراه...
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر سهند
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر ..
واردات فولاد صفر شد
جعفر سرقینی با بیان مطلب فوق گفت در حال حاضر صنعت فولاد در کشور نیازهای داخلی کشور را تامین می‌کند و ...
کمبود آهن قراضه در کشور به شدت حس می شود
فولاد نیوز: عضو انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: وضعیت آهن قراضه در کشور بحرانی است و کمبود آن به...

آخرین اخبار

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق
تاریخ انتشار :  1393/08/14

دلایل گسست در زنجیره کسب‌و‌کار

در گفت‌و‌گوی «دنیای اقتصاد» با فعالان اقتصادی تحلیل شد

بر اساس گزارش جدید بانک جهانی: تنزل رتبه ایران در 6 زیرشاخص از مجموع 10 زیرشاخص کسب‌‌و‌کار

فریبا رسولی: در حالی که تازه‌ترین گزارش بانک جهانی نشان می‌دهد فضای کسب‌و‌کار ایران نسبت به سال گذشته رونق یافته و صعود دوپله‌ای را تجربه کرده، اما اطلاعات موجود در گزارش این مرکز نشان‌دهنده وضعیت نامناسب برخی از زیر شاخص‌های مهم اندازه‌گیری در این رتبه‌بندی است...

 

در گزارش بانک جهانی موسوم به «گزارش فضای کسب‌و‌کار سال 2015میلادی»، ایران از میان 189 کشور رتبه 130 را کسب کرده، این در حالی است که رتبه ایران در سال  2014 میلادی 132 بود و عملا نشان‌دهنده ارتقای رتبه است. با این حال در این گزارش، 6زیرشاخص‌ تعیین‌کننده رتبه‌بندی کسب‌و‌کار (از مجموع 10 زیرشاخص) هم وجود دارد که تغییر رتبه منفی داشته و این موضوع حاکی از این است که زیرشاخص‌های مهم مورد نظر در مقایسه با گذشته تنزل رتبه یافته‌اند.

این زیرشاخص‌ها در مقایسه با رتبه‌بندی فضای کسب‌و‌کار در سال 2014 و 2015 میلادی عبارت از اخذ مجوز ساخت و ساز (تنزل رتبه از 161 به 172)، حمایت از سرمایه‌گذاران خرد (تنزل رتبه از 143 به 154)، مالیات (تنزل رتبه از 118 به 124)، کسب اعتبارات (تنزل رتبه از 86 به 89)، ثبت دارایی‌ها (تنزل رتبه از 159 به 161) و قوانین ورشکستگی (تنزل رتبه از 137 به 138) است. البته قوانین ورشکستگی زیرشاخصی است که نسبت به سایر زیرشاخص‌ها تنزل کمتری را طی سال گذشته پشت سر گذاشته است. با این وجود اگرچه ایران توانسته در رتبه کسب‌و‌کار نسبت به سال گذشته ارتقا یابد، اما با نگاهی به رتبه زیرشاخص‌ها در این گزارش متوجه می‌شویم برخی از زنجیره‌های اصلی کسب‌و‌کار درگیر موانعی هستند که نتوانسته‌اند روند مثبتی را از خود نشان دهند. به گفته برخی از فعالان اقتصادی تجربه صعود دوپله‌ای ایران در فضای کسب‌و‌کار دریچه‌ای تازه به روی تولید محسوب می‌شود و می‌توان در انتظار امیدواری‌های بیشتری در این خصوص بود. این در حالی است که نزول رتبه زیرشاخص‌های تعیین‌کننده‌ در گزارش بانک جهانی هشداری برای وضعیت فضای کسب‌و‌کار کشور تلقی می‌شود. «دنیای اقتصاد» در گفت و گو با برخی از فعالان اقتصادی به تحلیل رتبه ایران در برخی از زیرشاخص‌های فضای کسب‌و‌کار پرداخته و راهکارهای لازم برای ارتقای رتبه زیرشاخص‌ها و بهبود وضعیت کسب‌و‌کار را مورد بررسی قرار داده است.

 استفاده درست از ظرفیت‌های موجود
صعود ایران در فضای کسب‌و‌کار را نمی‌توان نادیده گرفت؛ چرا که پارامترهای مختلفی مانند آمار بانک مرکزی درباره نرخ تورم، عزم دولت در ایجاد اشتغال و روند بهبود یافتن تولید ناخالص داخلی در ارتقای فضای کسب‌و‌کار کشور سهیم هستند و حال که به رتبه 130 دست یافته‌ایم، می‌توان گفت ایران رتبه امیدوارکننده‌ای را کسب کرده است.این بخشی از اظهارات احمد پورفلاح، رئیس کمیسیون فضای کسب‌وکار، کارآفرینی و مقررات اتاق بازرگانی تهران است. وی علت تنزل شاخص‌های تعیین‌کننده در رتبه‌بندی فضای کسب‌و‌کار را نبود سرمایه‌گذاری‌‌های لازم دانست و گفت: در روند منفی این شاخص‌ها سرمایه‌گذاری در بخش مولد بسیار تاثیرگذار است و در فضای کسب‌و‌کار بسیارکم این سرمایه‌گذاری‌ها دیده می شود.وی با بیان اینکه نظام بانکی کشور موانعی پیش روی تولید گذاشته است، افزود: در شرایطی که تکلیف لایحه حمایت از تولید ملی روشن نیست و مشکلات اجرایی مالیات بر ارزش افزوده وجود دارد، نمی‌توان توقع داشت تمامی شاخص‌های موجود که باعث رونق در فضای کسب‌و‌کار است روند مثبت را تجربه کنند.

پورفلاح تصریح کرد: از نگاه تولیدکنندگان می‌توان نسبت به بهبود یافتن فضای کسب‌و‌کار امیدوار بود، اما این موضوع مستلزم این است که هم گرفتاری‌های برون مرزی ما برطرف شود و هم مشکلات داخل کشور سامان‌دهی شوند. وی افزود: اکثر فعالان اقتصادی معتقدند مسائل و موانعی که در داخل کشور وجود دارد بسیار بیشتر فضای کسب‌و‌کار را تحت تاثیر قرار داده تا روند روابط بین‌المللی ایران در دنیا؛ اما بهتر است از دو منظر قضیه را نگاه و بررسی کرد تا برای همه موانعی که در فضای کسب‌و‌کار وجود دارد چاره‌ای اندیشید. این فعال بخش خصوصی سامان‌‌دهی مشکلات داخلی تولیدکنندگان و دغدغه‌هایی که در روابط با کشورهای خارجی مطرح است را ضروری دانست و گفت: پس از پرداختن به این دو موضوع و برطرف کردن موانع پیش روی فضای کسب‌و‌کار، اقدام مهمی که باید انجام داد استفاده از ظرفیت‌های موجود در داخل کشور است. رئیس کمیسیون فضای کسب‌وکار، کارآفرینی و مقررات اتاق بازرگانی تهران افزود: ظرفیت‌هایی در داخل کشور وجود دارد که هم دولت و هم بخش خصوصی می‌تواند از آنها بهره ببرد.

پورفلاح همچنین گفت: اکنون فعالان اقتصادی در انتظار تحرکی در اقتصاد کشور هستند که در پی این حرکت بند بند فضای کسب‌و‌کار متحول شود؛ زیرا با بهبود شرایط اقتصادی بدنه فضای کسب‌و‌کار در زمینه سرمایه‌گذاری‌های صنعتی، معدنی، همچنین کشاورزی متحول می‌شوند و رونق می‌گیرند. وی با بیان اینکه در حال حاضر از ظرفیت‌های موجود استفاده نمی‌شود و سرمایه‌گذاران به علت ترس از ضرردهی سرمایه‌گذاری نمی‌کنند، هشدار داد: اکنون سرمایه‌گذاران با تردید فعالیت اقتصادی انجام می‌دهند و این موضوع تبدیل به چالشی مهم شده که  فضای کسب‌و‌کار کشور را تهدید می‌کند. در صورتی که می‌توان با استفاده از منابع خدادادی و نیروی انسانی تحصیلکرده، بهبود فضای کسب‌و‌کار را محقق کرد.

 تسهیل قوانین و مقررات
وضعیت فضای کسب‌و‌کار ایران وضعیت مطلوبی نیست، اما دو پله صعود هم جای خوشحالی دارد. محمدرضا نجفی‌منش، نایب رئیس کمیسیون فضای کسب‌و‌کار، کارآفرینی و مقررات اتاق بازرگانی تهران با بیان مطلب فوق، گفت: به نظر می‌رسد روش‌های اندازه‌گیری بانک جهانی در تهیه گزارش‌ کسب‌و‌کار ایران ایراداتی دارد؛ چرا که بسیاری از سازمان‌هایی که باید داده‌های مورد نیاز برای گزارش بانک جهانی را ارائه دهند، تاخیر می‌کنند و با این مرکز مطالعاتی و پژوهشی همکاری نمی‌کنند؛ بنابراین این احتمال وجود دارد که نتایج بررسی در این گزارش درست نبوده و قابل اتکا نیست. وی همچنین افزود: برای تغییر در وضعیت نامطلوب کسب‌و‌کار باید دریچه‌ای تازه از سوی دولت رو به بخش خصوصی گشوده شود تا با سهولت در قوانین و مقررات، فضای کسب‌و‌کار کشور به سمت رونق هدایت شود. نجفی‌منش با بیان اینکه امیدوار هستیم در دولت جدید به موانع پیش روی تولیدکنندگان دقت شود و مقررات سخت و پیچیده‌ای که بر سر راه فعالان این عرصه است، کنار گذاشته شود، گفت: با برنامه‌ریزی‌های کوتاه مدت و درست می‌توان فضای کسب‌و‌کار را رونق داد و شاخص‌هایی که رتبه‌بندی ایران را در مقایسه با کشورهای دیگر ارتقا می‌دهد به سمت مثبت سوق داد.

 حمایت واقعی از فعالان اقتصادی
بهروز فروتن دیگر صاحب‌نظر اقتصادی نیز معتقد است باید در فضای کسب‌و‌کار سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را باور داشت، چراکه در غیر این صورت با کمرنگ بودن نقش بخش خصوص در فضای کسب‌و‌کار، شاهد رکود بیشتری در کشور خواهیم بود. نایب رئیس کمیسیون اخلاق کسب‌و‌کار و مسوولیت اجتماعی اتاق بازرگانی ایران همچنین گفت: سرمایه‌گذارانی که در کشور مایل به تزریق سرمایه در پروژه‌ها هستند و می‌خواهند فعالیت اقتصادی در داخل کشور داشته باشند، هم اکنون شاهد توقف بسیاری از پروژه‌هایی هستند که امروزه به دلیل بی‌برنامگی و عدم مدیریت دیگر فعال نیستند. وی افزود: با سرمایه‌گذاری فعالان اقتصادی، اجرای پروژه‌ها جان گرفته و توأم با اشتغال‌زایی، تولید هم رونق می‌گیرد. در واقع تمامی عواملی که در اقتصاد کلان تاثیرگذارند در سرنوشت فضای کسب‌و‌کار هم دخیل هستند. وی با بیان اینکه فضای کسب‌و‌کار نیازمند سهولت در قوانین و مقررات فعالیت اقتصادی است، بیان کرد: برخی مواقع تولیدکنندگان در حین فعالیت اقتصادی شاهد پیچیدگی مقررات گمرکی و نظام بانکی هستند که کار با این وجود برای آنها سخت شده است. این در حالی است که به نظر می‌رسد موانع موجود زمانی برداشته می‌شود که تفکرات مدیریتی تغییر یابد و اعتماد به فعالیت بخش خصوصی در فضای کسب‌و‌کار بیشتر شود. فروتن افزود: با برنامه‌ریزی منطقی سیاست‌گذاران می‌توان فضای کسب‌و‌کار کشور را به نوعی بهبود داد و شاخص‌های منفی که امروزه فضای کسب‌و‌کار ایران را تهدید می‌کند با حمایت واقعی از فعالان اقتصادی، بهبود بخشید.

مورخ 1393/08/14

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق

اخبار مرتبط

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به کمک ، با ما تماس بگیرید.
کارخانه
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
61 91 3432 (041)
60 91 3432 (041) (نمابر)
info [at] mehrsteel.com
فروش داخلی، فروش خارجی و فروش شرکتی
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
041-5995
041-36550000
041-36562214
041-36578908
041-36571433
041-36563305
041-36576882
041-36551667