قوطی فولادی ,فولاد مهر سهند
پروفیل, لوله, میلگرد, سپری, میلگرد آجدار, نبشی, ناودانی,قیمت لوله,قیمت پروفیل

آخرین اخبار

سه مصوبه مجلس برای لایحه حمایت از تولید
گروه خبر: لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی با حضور اعضای کمیته اقتصادی شورای ...
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو، مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی از هلدینگ مهر سهند
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو،مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی به همراه هیات همراه...
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر سهند
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر ..
واردات فولاد صفر شد
جعفر سرقینی با بیان مطلب فوق گفت در حال حاضر صنعت فولاد در کشور نیازهای داخلی کشور را تامین می‌کند و ...
کمبود آهن قراضه در کشور به شدت حس می شود
فولاد نیوز: عضو انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: وضعیت آهن قراضه در کشور بحرانی است و کمبود آن به...

آخرین اخبار

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق
تاریخ انتشار :  1393/08/05

مازاد تولید، معضل صنعت فولاد

دنیای معدن : نوید ایزد‌پناه، عضو هیات مدیره شرکت صنایع هفت الماس با بیان این مطلب که چالش جدی فولاد هم اکنون مازاد تولید است، اظهار کرد: ظرفیت‌هایی ایجاد شده اما با توجه به رکود بازار داخل تعادلی بین عرضه و تقاضا وجود ندارد و برای بهبود شرایط بازار، سریع‌تر باید اقدامی صورت گیرد...

تصریح کرد: متاسفانه این بی‌تعادلی در بازارهای جهانی نیز وجود دارد و با افزایش حجم عرضه نسبت به تقاضا شرکت‌ها و واحد‌های بزرگ صنعتی برای فروش محصولاتشان شروع به رقابت کرده‌اند.

وی افزود: البته در بازار‌های جهانی دولت‌ها نقش حمایتی بیشتری را در قبال واحد‌های صنعتی ایفا می‌کنند اما متاسفانه از یکسو تحریم‌ها و از سوی دیگر خود‌تحریمی مشکلات عدیده‌ای را برای واحد‌های صنعتی داخلی به همراه داشته است.

ایزد‌پناه ادامه داد: در اغلب کشورها با ابزارهایی مانند اعمال تعرفه پلکانی بر واردات محصولاتی که امکان تولید داخلی آنها به میزان کافی وجود دارد و نیز ارائه جوایز صادراتی، تولید‌کنندگان را حمایت می‌کنند اما متاسفانه هنوز روند ارائه ارز مبادلاتی به محصولاتی که در داخل تولید می‌شوند و مازاد ظرفیت تولیدی آنها نیز وجود دارد (مانند ورق) ادامه دارد، از سوی دیگر چند سالی است که از صادر‌کنندگان هم حمایت درستی صورت نمی‌گیرد و تعرفه‌ای نیز بر واردات محصولاتی که در داخل تولید می‌شود وضع نشده است. وی با اشاره به اینکه تامین مواد اولیه هم‌اکنون تبدیل به دغدغه اصلی تولید‌کننده‌ها شده، گفت: در حال حاضر تولید‌کنندگان با مشکل تامین مواد اولیه روبه‌رو‌ هستند و بهتر است به جای واردات محصولات نهایی و نیمه نهایی تاکید بر واردات مواد اولیه‌ای شود که امکان یا ظرفیت تامین و تولید آن در داخل وجود ندارد.
وی تاکید کرد: در بحث واردات مواد اولیه با وجود اعتراض واحدهای تولید‌کننده ورق به روند واردات ورق سرد از قزاقستان که اغلب دامپینگ صورت گرفته است هنوز اقدام پیشگیرانه‌ای در این خصوص صورت نگرفته است، این در حالی است که خواستار حمایت دولت درخصوص واردات ورق گرم 2 میلیمتر هستیم؛ چرا که تولید آن در داخل توجیه اقتصادی نداشته و در حال حاضر تولید نمی‌شود. وی تصریح کرد: به نظر می‌رسد سیاست‌گذاری کلان در حوزه صنعت فولاد اشتباهات زیادی داشته و سرمایه‌گذاری در این صنعت روند معکوس را طی کرده است، در حالی‌که می‌شد واحدهای بزرگ را تشویق به سرمایه‌گذاری در بحث تامین ماده اولیه و نقاط مغفول صنعت فولاد کرد. عضوهیات مدیره شرکت صنایع هفت الماس تصریح کرد: در حال حاضر آذربایجان بر واردات ورق بعضا تا 20درصد تعرفه گذاشته، این در حالی است که انواع ورق از قزاقستان با حمایت کشور متبوع و با نرخ ارز مبادلاتی وارد می‌شود و توان رقابتی ما را از بین برده و از سویی دولت نیز اقدام پیشگیرانه‌ای برای آن نکرده است. وی تنها راه تقویت بازار داخلی را حمایت از صنایعی مانند نفت و پتروشیمی، صنعت فولاد، ساخت و ساز، ‌خودرو و نیز تسهیل مسیر صادرات محصولات نهایی و نه صادرات مواد خام اولیه دانست و اظهار کرد: با حمایت این صنایع، بازارها نیز تقویت شده و کشور از رکود خارج می‌شود، البته تولید‌کنندگان شرایط تحریم را درک می‌کنند اما می‌توان راه‌های صادرات را از طریق کاهش بوروکراسی و ارائه تسهیلات باز کرد. ایزدپناه همچنین اظهار کرد: البته برای بهبود بازار داخلی پیشنهاد‌هایی نیز درخصوص بهبود عملکرد سیستم بانکی از جمله ایجاد بازار شبانه پول، رتبه بندی بانک‌ها و تبدیل بانک‌ها به بانک اعتبار گیرنده و اعتبار دهنده داشته‌ایم که این نظرات به مسوولان مربوطه ارائه شده است. ایزدپناه یکی از مشکلات آتی صنایع در بحث صادرات را کمبود خطوط حمل و نقل ریلی عنوان کرد و گفت: برای هموارسازی مسیر صادرات باید از هم‌اکنون به فکر توسعه خطوط حمل‌و‌نقل ریلی باشیم؛ چرا که در حال حاضر هزینه بالای حمل داخل و خارج از طریق مسیرهای جاده‌ای، خود عاملی برای افزایش قیمت تمام شده و کاهش توان رقابت در بازار صادرات است. وی تصریح کرد: در مورد مالیات بر ارزش افزوده نیز باید اقدامات جدی انجام شود؛ چرا که همه این مالیات را پرداخت نمی‌کنند این در حالی است که تولید‌کنندگان همیشه در دسترس دولت بوده و باید هزینه‌هایی را پرداخت کنند اما برای واسطه‌ها راه‌های فرار مالیاتی وجود دارد و این مساله توازن تجارت را به ضرر تولید‌کننده بر هم زده است.

وی درخصوص شرایط بازار ورق نسبت به محصولات طویل و ساختمانی اظهار کرد: خوشبختانه بازار ورق به واسطه نوع مصرف آن نسبت به محصولات طویل و ساختمانی از شرایط بهتری برخوردار بوده، اما در این مدت نیز واحد‌های صنعتی زیادی از چرخه تولید خارج شده‌اند. وی تصریح کرد: قیمت ورق گرم نسبت به سال گذشته با 300 تومان رشد در هر کیلو حدود 20 درصد افزایش قیمت داشته، اما ورق روغنی تنها حدود 10 درصد و ورق گالوانیزه نیز کمتر از 5 درصد رشد قیمت داشته است. قیمت ورق رنگی هم متاسفانه نسبت به سال گذشته 4 درصد افت را تجربه کرده است. در نتیجه روند قیمت‌ها نیز کاملا به ضرر تولید‌کننده داخلی و در جهت تقویت و تشویق واردکنندگان و واسطه‌ها بوده است. اما با همه اینها در حال حاضر نیز به‌رغم حاشیه سود بسیار اندک تولید ورق‌های فولادی در کشور، این واحد صنعتی آمادگی عرضه انواع ورق‌های روغنی، گالوانیزه و رنگی را با کیفیت مناسب و قیمت رقابتی با نمونه‌های مشابه خارجی دارا است، به‌رغم اینکه کالای وارداتی خارجی با تعرفه اندک و با بهره بردن از ارز مبادله‌ای در داخل عرضه می‌شود.  این عضو هیات مدیره شرکت صنایع هفت الماس درخصوص روند فعالیت این واحد صنعتی تصریح کرد: خوشبختانه این واحد به‌رغم همه فشارها و بحران‌ها و با وجود رکود حاکم بر اقتصاد کشور،تقریبا مطابق برنامه‌های خود پیش‌رفته است، به‌طوری که در یک سال گذشته موفق شدیم سهم خود را از بازار ورق افزایش دهیم و به‌زودی نیز خطوط جدید تولید ورق را با ظرفیت 700 هزار تن راه‌اندازی خواهیم کرد.

مورخ 1393/08/05

 

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق

اخبار مرتبط

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به کمک ، با ما تماس بگیرید.
کارخانه
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
61 91 3432 (041)
60 91 3432 (041) (نمابر)
info [at] mehrsteel.com
فروش داخلی، فروش خارجی و فروش شرکتی
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
041-5995
041-36550000
041-36562214
041-36578908
041-36571433
041-36563305
041-36576882
041-36551667