قوطی فولادی ,فولاد مهر سهند
پروفیل, لوله, میلگرد, سپری, میلگرد آجدار, نبشی, ناودانی,قیمت لوله,قیمت پروفیل

آخرین اخبار

سه مصوبه مجلس برای لایحه حمایت از تولید
گروه خبر: لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی با حضور اعضای کمیته اقتصادی شورای ...
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو، مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی از هلدینگ مهر سهند
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو،مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی به همراه هیات همراه...
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر سهند
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر ..
واردات فولاد صفر شد
جعفر سرقینی با بیان مطلب فوق گفت در حال حاضر صنعت فولاد در کشور نیازهای داخلی کشور را تامین می‌کند و ...
کمبود آهن قراضه در کشور به شدت حس می شود
فولاد نیوز: عضو انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: وضعیت آهن قراضه در کشور بحرانی است و کمبود آن به...

آخرین اخبار

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق
تاریخ انتشار :  1393/06/31

علل رکود صنعت فولاد ایران

عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران تشریح کرد :

در صورتی که تولید کنندگان ایرانی بازار این کشور ها را به دست بگیرند صتعت فولاد پله های ترقی را با سرعت چمد برابر طی خواهد کرد از مسائل دیگری که انجمن به شدت پیگیر ان است بحث تامین مواد اولیه از جمله گندله و قراضه شرکت های تولید کننده فولاد است ...

عصردنا :صنعت فولاد یکی از اساسی ترین صنایع هر کشور به شمار می آید که رشد و توسعه آن نقش پر رنگی در نظام اقتصادی دارد . بی شک توسعه شرکت های فولادی در منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس با توجه به نزدیک بودن به آب های آزاد میتواند آینده این صنعت را روشن تر ورسیدن به اهداف تعین شده در افق 1404 را میسر کند.

مهندس "شهرام باقری " عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و مدیر عامل گروه صنعتی باقری در گفتگویی با "عصردنا " به علل رکود حاکم بر صنعت فولاد کشور پرداخته است که در ادامه می خوانیم :

توسعه مناطق ویژه معدنی تا چه میزان صنعت فولاد را به اهداف تعین شده در افق 1404 نزدیک می کند ؟

توسعه مناطق ویژه معدنی و زیر ساخت های اختصاص مرتبط با ان از جمله راه های اساسی نیل به افق 1404 است که باید به ان توجه ویژه داشت. در حال حاضر استحصال و حمل و نقل منابع معدنی و رساندن ان به حلقه های بعدی زنجیره فولاد مشکلات اساسی صنعت فولاد است. همانطور که میدانید برای تولید هر تن فولاد به حمل و نقل 2500 تن مواد اولیه و غیره نیاز است . از این رو در تمامی کشور های صنعتی این حمل و نقل به دلیل سهم زیادی که در هزینه تمام شده دارد , در برنامه ریزی های کلان کشوری میگنجد . توسعه منطق ویژه معدنی , توسعه زیر ساخت های مهم نیز در بر میگیرد .

به عنوان عضوی از انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران چه راهکارهایی را برای توسعه صنعت فولاد پیشنهاد می کنید ؟

همان طور که قبلا اشاره کردم , در این مرحله ما باید به صورت یکپارچه صنعت فولاد را نظاره گر باشیم و برای یک بار هم که شده مشکلات همه حلقه های زنجیره فولاد را بررسی کنیم و یک استراتژی , یکدست و پخته , اماده و همه را ملزم به رعایت آن کنیم . به اعتقاد من ایجاد یک استراتژی و رعایت ان از سوی تمامی افرادی که در این زنجیره ایفای نقش می کنند , می تواند در توسعه این صنعت فولاد موثر باشد به نوعی می توان این موضوع را بهترین راه برای توسعه این صنعت دانست .

آیا اختصاص بخش عمده ای از منطقه ویژه صنایع مدنی و فلزی خلیج فارس به شرکت های فولادی موجب رقابت بین تولیدکنندگان نمی شود ؟ این میزان رقابت را مثبت ارزیابی می کنید ؟

بدون شک حضور صنایع فولادی در این منطقه , رقابتی خاص در میان شرکت ها ایجاد می کند که این رقابت بسیار مثبت خواهد بود . در تمامی کشور های صاحب این صنعت , شرکت های بزرگ فولادی در کنار بنادر احداث می شود . این مسئله از دو جنبه اهمیت دارد : اول به دلیل نیاز شدید این صنعت به اب , مشکل کمبود اب مرتفع می شود و دوم اینکه هزینه حمل و صادرات از طریق مسیر های ابی بسیار کاهش می یابد . در نتیجه تاسیس شرکت های فولادی در مناطق ویژه صنایع معدنی و فلزی علاوه بر ایجاد رقابت در میان تولیدکنندگان , در توسعه این صنعت نیز موثر خواهد بود .

صنعت فولاد با توجه به توسعه طرح های فولادی , چه برنامه ای برای تامین مواد اولیه خود دارد ؟

سهیم کردن بخش خصوصی در طرح های فولادی کار بسیار پسندیده ای هست . کشور ما منابع غنی سنگ اهن دارد . طرح های فولادی با تامیت اعتبارات لازم با سرعت زیاد به سوی راه اندازی در حال حرکت است : و امید واریم تا راه اندازی طرح ها مشکل کمبود مواد اولیه هم مرتفع شود .

آیا حضور صنایع پائین دستی فولاد در منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس ضروری نیست ؟

در صورتی که صنایع تولید فولاد های کیفی که پتانسیل صادرات به کشور های دیگر را دارد , در این مناطق راه اندازی می شود .ارزش افزوده ای که برای کشور ایجاد می شود بسیار زیاد خواهد بود . بطور کلی کشور باید بعد از رفع نیاز فولادی های ساختمانی به سمت تولید فولاد های کیفی و جذب بازارهای خارجی برود که بهترین مناطق برای این کار مناطق ویژه اقتصادی به ویژه خلیج فارس است .

سهیم کردن بخش خصوصی در طرح های فولادی کار بسیار پسندیده ای است طرح های فولادی با تامین اعتبارات لازم با سرعت زیاد به سوی راه اندازی در حال حرکت است : اما نکته مهم در بهره برداری از طرح های فولادی , بحث تامین مواد اولیه ان ها است

مهم ترین برنامه انجمن فولاد در سال 93 چیست ؟

از مهمترین برنامه های انجمن فولاد در سال 93 رفع مشکل صادرات فولاد است . ایران باید با توجه به شرایط سیاسی کشور های همسایه , ظرفیت بسیار خوبی برای صادرات انبوه دارد در نتیجه می تواند برای جذب بازارهای بین المللی در کشورهای همسایه برنامه ریزی خوبی داشته باشد . کشور عراق , سوریه , افغانستان و پاکستان بازار های بسیار مناسب با بازار های بسیار خوبی برای کشور ما به شمار می ایند .در صورتی که تولید کنندگان ایرانی بازار این کشور ها را به دست بگیرند صتعت فولاد پله های ترقی را با سرعت چمد برابر طی خواهد کرد از مسائل دیگری که انجمن به شدت پیگیر ان است بحث تامین مواد اولیه از جمله گندله و قراضه شرکت های تولید کننده فولاد است .

حضور سرمایه گذاران خارجی در مناطق ویژه معدنی را چطور ارزیابی می کنید ؟

این موضوع را می توان در این جمله خلاصه کرد : حضور سرمایه گذاران خارجی در تولید بخش رقابتی را پوبا میکند و در بازار منطقه تاثیر خواهد گذاشت.با این توصیف اهمیت حضور سرمایه گذاران به ویژه سرمایه گذاران خارجی در مناطق ویژه معدنی ب خوبی درک پذیر خواهد بود .

ایا مواد اولیه مورد نیاز صنعت فولاد برای رسیدن به اهداف تعیین شده در افق 1404 موجود است ؟ در غیر این صورت برای تامین مواد اولیه چه راهکارهایی پیشنهاد می کنید ؟

کشور ما ار لحاظ مواد اولیه به ویژه مواد اولیه سنگ اهن مشکل چندانی ندارد . تنها کاری که باید انجان شود این است که از خام فروشی دست برداریم و محصولی با ارزش افزوده بیشتر تولید و سپس صادر کنیم . این خود راهکاری است که میتوان برای تامین مواد اولیه پیشنهاد داد .

صنعت فولاد در سال 92 را چطور پشت سر گذاشت ؟

با وجود مشکلات فراوان این بخش , فولادگران سال 92 را با امید به بهبود شرایط و خروج بازار از رکود سپری کردند . هر چند شرایط رکود , فشار زیادی بر صنعت تحمیل کرده امید بهبود اوضاع تحمل این وضعیت را اسان تر کرده است .

مهم ترین چالش سال گذشته صنعت فولاد چه بود ؟

وجود رکود در اقتصاد کشور و کاهش شدید تقاضای داخلی به دلیل توقف و رکود فعالیت های عمرانی , میزان مصرف فولاد را به شدت کاهش داد این مسئله تاثیر مهمی در بازار عرصه و تقاضای این کالا داشت در مواقع کاهشتقاضا ما را با میزان زیاد تولید روبه رو کرد که امیدواریم با خروج کشور از شرایط رکودی , تقاضای موث و با ثبات ایجاد شود و بازار پر رونقی شکل گیرد .

ایا صنعت فولاد همچنان با این مشکل درگیراست ؟

بله , متاسفانه به دلیل برخی مشکلات همچنان مسئله کاهش تقاضا گریبانگیر این صنعت است از این رو به دلیل تاثیر سوی چالش , معاملات در بازار فولاد در سطح بالایی انجان نمی شود .

حضور فعال بخش خصوصی چه تاثیری در توسعه صنعت فولاد خواهد داشت ؟

همانطور که قبلا هم گفته شد این صنعت باید خصوصی شود بخش خصوصی پویاست و در پی ایجاد ارزش افزوده بیشتر با هزینه کمتر است . در نتیجه میتواند در توسعه صنعت فولاد نقش پررنگی ایفا کند بخش دولتی به دلیل بزرگ بودن نمی تواند عملکرد سریع و به موقع داشته باشد . یعنی سسرعت در عملکردش ضعیف است این در حالی است که بازار امروز فولاد نیاز به چابکی بیشتری دارد .

مورخ 13.93/06/30

 

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق

اخبار مرتبط

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به کمک ، با ما تماس بگیرید.
کارخانه
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
61 91 3432 (041)
60 91 3432 (041) (نمابر)
info [at] mehrsteel.com
فروش داخلی، فروش خارجی و فروش شرکتی
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
041-5995
041-36550000
041-36562214
041-36578908
041-36571433
041-36563305
041-36576882
041-36551667