قوطی فولادی ,فولاد مهر سهند
پروفیل, لوله, میلگرد, سپری, میلگرد آجدار, نبشی, ناودانی,قیمت لوله,قیمت پروفیل

آخرین اخبار

سه مصوبه مجلس برای لایحه حمایت از تولید
گروه خبر: لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی با حضور اعضای کمیته اقتصادی شورای ...
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو، مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی از هلدینگ مهر سهند
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو،مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی به همراه هیات همراه...
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر سهند
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر ..
واردات فولاد صفر شد
جعفر سرقینی با بیان مطلب فوق گفت در حال حاضر صنعت فولاد در کشور نیازهای داخلی کشور را تامین می‌کند و ...
کمبود آهن قراضه در کشور به شدت حس می شود
فولاد نیوز: عضو انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: وضعیت آهن قراضه در کشور بحرانی است و کمبود آن به...

آخرین اخبار

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق
تاریخ انتشار :  1393/06/22

ناتوانی صنعت فولاد بدون حمایت بانک

بازار فولاد در هفته ای که گذشت:

 فولاد نیوز: در هفته ای که گذشت بازار فولاد شاهد آرامش نسبی بود، در این هفته می توان گفت نه قیمت‌ها نوسان چندانی را تجربه کرد و نه حجم معاملات نسبت به گذشته اصطلاحا تکانی خورد...

به گزارش«فولاد نیوز»، هفته گذشته روند قیمت بیلت نزولی بود. قیمت بیلت سایز 150 میلیمتر در انزلی از 1705 تومان روز شنبه به 1690 تومان در پایان هفته رسید ( با احتساب 8 درصد مالیات ارزش افزوده ). بیلت های داخلی سایز 120 میلیمتر هم که روز شنبه 1640 تومان عرضه میشد تا پایان هفته به 1625 تومان روی تریلی رسید ولی خریدار نبود. شمش داخلی سایز 150 میلیمتر هم از 1650 تا 1670 تومان عرضه میشد ( با احتساب 8 درصد مالیات ارزش افزوده ) ولی تقاضا نبود.

قیمت شمش سی آی اس تحویل بنادرشمالی ایران هر تن تا 520 دلار پیشنهاد میشود اما نوسان قیمت ارز و مشکلات نقل و انتقال پول که در چند روز اخیر دوباره سرباز کرده است قیمت تمام شده را بالا برده است، این در حالی است که شمش داخلی در شرایط فعلی جوابگوی تقاضا هست و نیازی به واردات آن نمی باشد، در واقع اگر واردات به هر دلیلی متوقف شود ، کارخانه های داخلی می توانند با افزایش تولید، خلاء واردات را تامین کنند. اما دو انگیزه اصلی برای ادامه واردات وجود دارد .

اول – پرداخت برای واردات که با 30 درصد پیش پرداخت و الباقی زمان حمل صورت می گیرد ، در حالیکه برای خرید شمش داخلی باید صدرصد وجه را اول پرداخت کرد و ریسک تاخیر در تحویل و یا مشکل کیفیت را هم پذیرفت .

دوم – مساله قیمت ، خرید شمش با نرخ 520 دلار تحویل بنادر ایران برای وارد کننده هنوز سودآور است در حالیکه خرید شمش از کارخانه های داخلی سودی برای سرمایه گذار ندارد. به همین دلیل حجم واردات از اول سال جاری تا دهم شهریور ماه به 98452 تن رسیده است. اگر روشهای پرداخت و خرید از بورس یا کارخانه ها تغییر کند، سرمایه های فعال در واردات به سمت تولید داخل تغییر مسیر خواهد داد. این روش تنها در گرو سیاست گذاریها در بورس کالاست تا حداقل در شرایط فعلی، ارز مورد نیاز کشور حفظ شود و کالاهای خارجی در رقابت با محصول داخلی قرار نگیرد.

تقاضای مقاطع در بازار ایران همچنان ضعیف است در هفته گذشته بعضی از تجار قیمت هایشان زیر قیمت کارخانه ها بود، شایع شده است که بعضی از پیمانکاران کارخانه های فولاد سازی به جای طلب خود از کارخانه ها کالا دریافت می کنند و همان ها هم برای نقد کردن دارائی هایشان مقاطع را زیر قیمت عرضه می کنند. فارغ از اینکه این شایعات درست است یا نه شرایط فعلی تقاضا به گونه ایست که هیچ انگیزه ای برای تجار باقی نگذاشته است. قیمت متوسط میله گرد هفته گذشته تا 15 تومان هر کیلو پائین آمد و به زیر 1800 تومان رسید. عده ای اعتقاد دارند که این روند ادامه دارد تا جائی که متوسط قیمت میله گرد 14 تا 25 میلیمتر به حدود 1700 تومان هم برسد. استدلال گروه مخالف اینست که در اینصورت باید عوامل پایه تشکیل دهنده قیمت مثل آهن اسفنجی و قراضه هم باید به همین نسبت کاهش یابد که امکان پذیر نیست، آنچه مسلم است اینکه با ادامه شرایط فعلی بسیاری از کارخانه های کوچک تعطیل خواهند شد و به دنبال آن کارخانه های تولید بیلت هم با مشکل روبرو میگردند. آنچه در این میان بسیار اهمیت دارد ولی پنهان است مساله پرداخت دیون این کارخانه ها به بانک هاست، صنعت فولاد بدون حمایت بانک در هیچ کجای دنیا نمی تواند فعالیت کند، با ادامه این وضع، مطالبات بانکها به چه صورتی درخواهد آمد؟

هفته گذشته ذوب آهن موفق شد تیرآهن 18 را در قیمت 1641 تومان پایه بدون احتساب ارزش افزوده به فروش برساند، در طول امسال تا 12 شهریور 456 هزار تن میله گرد و 430 هزار تن تیرآهن در بورس معامله شده است، یعنی به طور متوسط ماهانه حدود 178 هزار تن. با ادامه این روند حجم فروش میله گرد و تیرآهن در بورس تا پایان سال 2میلیون و 300 هزار تن خواهد بود. اگر فرض کنیم که کل این فروش توسط ذوب آهن بوده است، آیا این رقم فروش جوابگوی تعهدات ذوب آهن خواهد بود؟

در هفته گذشته قیمت تیرآهن ، نبشی و ناودانی هم نزولی بود به علت ضعف تقاضا قیمت ها 1 تا 2 درصد کاهش یافت ولی بعلت آنکه قیمت به کف خود رسیده است، کاهش قیمت ها جدی نیست.
در هفته ای که گذشت قیمت ورق گرم ضخامت 2 میلیمتر روند صعودی داشت و از 1960 تومان روز شنبه به 2020 تومان رسید، افزایش قیمت این کالا به علت تغییر نرخ ارز، مشکلات نقل و انتقال پول خرید و تاخیر در ترخیص کالا بود. اکثر دست اندرکاران اعتقادی به کاهش قیمت این کالا در هفته آینده ندارند.

ورقهای گرم ضخامت 5/2 تا 15 میلیمتر با کاهش قیمت روبرو بودند به غیر از ورق 4 میلیمتر و 12 میلیمتر که بازار با کمبود شدید آن روبروست ولی بعلت ضعف تقاضا قیمت این کالاها تغییر جدی نداشت. با عرضه این ضخامت ها قیمت ها به شدت کاهش خواهد یافت.

ورقهای گرم ضخامت 15 میلیمتر به بالا با افت شدید تقاضا روبرو بود به همین علت متوسط قیمت محصولات اکسین و کاویان تا 20 تومان افت کرد. اکثر دست اندرکاران انتظار دارند این افت قیمت برای هفته بعد ادامه داشته باشد.

ورق سرد بازار آرامی را در اوایل هفته داشت ضمن آنکه محصولات مبارکه همچنان در بازار نایاب است عده ای دلیل آنرا کاهش تولید و عده دیگری صادرات را عامل آن میدانند ولی در هر حال ورق سرد با کمبود شدید عرضه از طرف مبارکه روبروست. با توجه به تغییرات نرخ ارز از روز سه شنبه قیمت ها توسط فروشنده ها تغییر کرد و بین 10 تا 20 تومان افزایش یافت ولی تنها مصرف کننده ای که نیازداشت تن به قبول افزایش قیمت میداد.

ورق گالوانیزه برای بعضی ضخامت ها با کمبود روبرو شده است مثل ضخامت 40/0 میلیمتر ولی به علت عرضه کالاهای وارداتی بازار با ثباتی داشت.

مورخ 1393/06/22

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق

اخبار مرتبط

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به کمک ، با ما تماس بگیرید.
کارخانه
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
61 91 3432 (041)
60 91 3432 (041) (نمابر)
info [at] mehrsteel.com
فروش داخلی، فروش خارجی و فروش شرکتی
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
041-5995
041-36550000
041-36562214
041-36578908
041-36571433
041-36563305
041-36576882
041-36551667