قوطی فولادی ,فولاد مهر سهند
پروفیل, لوله, میلگرد, سپری, میلگرد آجدار, نبشی, ناودانی,قیمت لوله,قیمت پروفیل

آخرین اخبار

سه مصوبه مجلس برای لایحه حمایت از تولید
گروه خبر: لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی با حضور اعضای کمیته اقتصادی شورای ...
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو، مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی از هلدینگ مهر سهند
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو،مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی به همراه هیات همراه...
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر سهند
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر ..
واردات فولاد صفر شد
جعفر سرقینی با بیان مطلب فوق گفت در حال حاضر صنعت فولاد در کشور نیازهای داخلی کشور را تامین می‌کند و ...
کمبود آهن قراضه در کشور به شدت حس می شود
فولاد نیوز: عضو انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: وضعیت آهن قراضه در کشور بحرانی است و کمبود آن به...

آخرین اخبار

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق
تاریخ انتشار :  1393/06/14

عقب‌نشینی خریداران و کاهش بیشتر قیمت‌ها

باز هم پیش‌بینی «دنیای اقتصاد» از بازار سنگ‌آهن محقق شد

همان گونه که در تحلیل پیشین با عنوان کاهش ممتد قیمت‌ها و جرقه‌های بهبود در تاریخ 3 تیرماه و شماره 3230 روزنامه«دنیای اقتصاد» به صراحت عنوان شد، قیمت سنگ‌آهن با جرقه‌هایی از بهبود رو‌به‌رو شد، ولی مجددا قیمت‌ها با کاهش ممتدی مواجه شدند تا جایی که قیمت‌های 88 تا 92 دلاری پیش‌بینی شده محقق شد...

این در حالی بود که نهایتا قیمت‌ها تا پیش‌بینی 87 دلار در هر تن در پایان روز سه شنبه کاهش یافت. با توجه به افزایش شدید حجم تولید و بالابودن موجودی انبارها، شرایط سخت اقتصادی در چین و ضعف بازار فولاد این کشور به نظر می‌رسد این روند ضعیف ادامه یابد.

محمدحسین بابالو: از ابتدای تیرماه تاکنون  سنگ آهن جهاني افزايش و سپس كاهش مجددي را ثبت کرد و از کف قیمتی 5 سال گذشته خود یعنی از فوریه 2009 تاکنون و کمتر از 90 دلار به بیش از 96 دلار در هر تن برای عیار 62 درصد در هفته‌های گذشته رسيد. پس از آن به تبع افزایش بی‌سابقه حجم تولید جهانی سنگ‌آهن با محوریت برزیل و استرالیا و بالابودن موجودی انبارها، ضعف مبرم داده‌های اقتصادی مخصوصا در حوزه چین، قیمت‌های پایین در بازار فولاد، کاهش مجدد قیمت نفت، کاهش شاخص مدیریت خرید و ضعف بازار مسکن چین با کاهش قیمت‌ها رو به رو شدیم که باعث شد به مدت 10 روز پیاپی قیمت‌ها نزولی شده تا جايي كه طولانی‌ترین دوران کاهش نسبی قیمت‌ها در 2 سال اخیر به ثبت برسد. بر‌اساس آمارهای متال بولتن قیمت سنگ‌آهن عیار 62 درصد در ابتدای هفته با 1/0درصد کاهش به 87/62 دلار در هر تن رسید. این کاهش به نسبت ماه قبل نشان‌دهنده 4/8درصد کاهش ماهانه قیمت‌ها است، البته در آخرین معاملات، قیمت سنگ‌آهن اندکی رشد کرد و با 7/0درصد افزایش به 87.90 دلار در هر تن رسید، اما باز هم به 87.79 دلار بازگشت که هنوز هم در سطوحی بسیار نزدیک به کف قیمتی 5 ساله خود قرار دارد. آخرین خبرها برای ساعات پایانی روز سه‌شنبه از قیمت‌های 87.10 دلار حکایت می‌کرد که نشان‌دهنده آغاز روند نزولی جدیدی است.

با توجه به کاهش قیمت‌های سنگ‌آهن در ماه‌های قبل شاهد بسته شدن بسیاری از معادن کوچک‌تر مخصوصا ذخایری با عیار کمتر و هزینه تولید بالاتر هستیم که در فصل بارش باران‌های موسمی این روند تسریع شده بود. از طرفی با توجه به سیاست‌های حفظ محیط زیست
 دولت چین استفاده از سنگ‌آهن با عیار بالاتر و اغلب وارداتی توسعه بیشتری پیدا کرده که می‌توان به‌عنوان نقاط مثبت محدودی برای بازار به شمار آورد. با توجه به نزديك شدن به پايان روزهای گرم سال و پایان زمان تعمیر و نگهداری واحدهای بزرگ همچنین نزدیکی به روزهای سرد سال و زمان افزایش حجم تولید فولاد خام در جهان با محوریت چین در کنار انتظار برای کاهش حجم تولید و کاهش بسیار آرام موجودی سنگ‌آهن در بنادر شاید بتوان به افزایش محدود و آرام تقاضا امیدوار بود. هم‌اکنون دولت چین یک بسته حمایتی به ارزش 1000 میلیارد یوآن برای تحریک بخش مسکن به کار گرفته که به نظر می‌رسد به دلیل شرایط سخت اقتصادی این کشور بسته‌های دیگر یا بزرگ‌تری هم در راه باشد. شرایط بازار فولاد چین به‌عنوان بازار مصرف اصلی سنگ‌آهن در جهان چندان مطلوب نیست. حجم تقاضای داخلی فولاد این کشور اصلا جذاب نیست تا جایی که حجم صادرات محصولات فولادی به نسبت حجم تولید داخلی چین به بالاترین حد از سال 2009 تاکنون رسیده که نشان‌دهنده شرایط سخت تقاضای داخلی و بهبود بازار فولاد در دیگر کشورها است. با توجه به پایین بودن قیمت آتی و سلف انواع مقاطع فولادی در چین انتظار بهبود بازار در ماه‌های آینده نیز چندان معقول به نظر نمی‌رسد. از طرفی در ماه جولای قیمت مسکن در چین کاهش یافت که پنجمین کاهش ماهانه و ممتد خود را تجربه کرده است. تمامی این موارد شرایط تقاضای سنگ‌آهن را تضعیف کرده که در کنار موجودی بسیار بالای انبارها، نمی‌توان دورنمای مثبتی را برای تحریک تقاضا پیش‌بینی کرد. از طرفی زمان باران‌های موسمی در شرق با محوریت مناطق شمالی چین که اغلب معادن سنگ‌آهن این کشور در این حوزه زمین شناسی قرار دارد به پایان رسیده که می‌تواند پتانسیلی برای افزایش حجم تولید سنگ‌آهن باشد.

موجودی انبارهای سنگ‌آهن بعد از ثبت رکورد تاریخی 113/7 میلیون تن در ماه جولای در 22 آگوست به 109/7 میلیون تن رسید که 27 درصد بالاتر از مدت مشابه سال قبل است. با توجه به برآوردهای بلومبرگ رشد اقتصادی سال جاری چین به 4/7درصد خواهد رسید، در حالی که نرخ هدف‌گذاری‌شده دولت این کشور 5/7درصد است. رشد فعلی کمترین حد از سال 1990 تاکنون است که نشان‌دهنده کندی سرعت رشد مصرف سنگ‌آهن در چین خواهد بود. با توجه به این موارد و روند رو به کاهش قیمت‌ها، خریداران اصلی تمایلی به افزایش موجودی انبارهای خود نداشته و استراتژی صبر و انتظار Wait & See را برگزیده‌اند؛ بنابراین به دورنمای حجم انبارها نمی‌توان چندان دل بست، زیرا هنوز پيش بيني افزایش موجودی انبارها وجود دارد. هم‌اکنون قیمت سنگ‌آهن به نسبت سال قبل، 35 درصد کاهش داشته که افزایش حجم تولید در برابر تقاضای نه‌چندان قدرتمند بازار فولاد چین را می‌توان دلیل اصلی این رخداد دانست. از‌طرفی سرمایه‌گذاری‌های عظیم در بخش‌های معدنی مخصوصا در سال‌های قبل و به کمک سیاست‌های تسهیل پولی قدرت‌های اقتصادی بزرگ باعث شده که حجم تولید و عرضه افزایش شتابانی داشته باشد که تاکنون به کاهش قیمت تمام‌شده سنگ‌آهن انجامیده است. ریوتینتو را می‌توان بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار سنگ‌آهنی دانست، زیرا با افزایش حجم تولید و سرمایه‌گذاری بر حمل‌و‌نقل توانسته قیمت تمام‌شده سنگ‌آهن خود را شدیدا کاهش دهد. در برخی از گمانه‌زنی‌ها قیمت تمام‌شده سنگ‌آهن این شرکت را حتی تا 44 دلار در هر تن برآورد کرده‌اند. با وجود این در کنار هزینه حمل دریایی و فله (نزدیک به 7 دلار از استرالیا تا چین) می‌توان شرایط فعلی را برای تولیدکنندگان بزرگ چندان سخت قلمداد نکرد، اما این تمام ماجرا نیست.
این کاهش قیمت‌ها تاکنون موجبات کاهش ارزش سهام تولید‌کنندگان بزرگ معدنی را فراهم کرده است. به‌عنوان مثال، قیمت سهام شرکت ریوتینتو (NYSE:RIO) در پایان هفته میلادی اخیر با کاهش رو به رو شد تا جایی که ارزش این سهم مهم معدنی به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ‌آهن استرالیا 5 درصد کاهش هفتگی را تجربه کرد. واله برزیل (NYSE:VALE) به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ‌آهن در جهان هم شرایط مشابهی داشت و با کاهش 3/5درصدی هفته گذشته را پشت سر گذاشت. BHP بیلتون (ASX:BHP) به‌عنوان بزرگ‌ترین شرکت معدنی جهان و دومین تولیدکننده بزرگ سنگ‌آهن در استرالیا هم در بازار سیدنی با 45/1درصد کاهش هفتگی رو‌به‌رو شد. با توجه به این کاهش قیمت‌ها و وجود بورس به‌عنوان دماسنج قیمت‌ها، می‌توان گفت که هنوز پتانسیل کاهش بیشتر قیمت سنگ‌آهن وجود دارد.

با‌توجه به تمامی این موارد، به نظر می‌رسد قیمت سنگ‌آهن باز هم کاهش یابد. قیمت‌های فعلی و نزدیک به 87 دلار هنوز کف بنیادین قیمت سنگ‌آهن نیست و عقب‌نشینی خریداران به دلیل کاهش قیمت‌ها و انتظار کاهش بیشتر آن احتمال افت بیشتر قیمت‌ها را تقویت می‌کند.
 

به نظر می‌رسد در کوتاه‌مدت رسیدن به 85 دلار منطقی باشد، ولی برای میان مدت به اطلاعات بیشتری از شرایط اقتصادی چین و داده‌های فنی نیاز داریم که هم‌اکنون در دست نیست، اما می‌توان به ادامه روند نزولی فعلی امیدوار بود.پس از گذشت اين دوران نزولي انتظار براي بهبود اقتصاد چين و رونق بخش مسكن اين كشور، همچنين اتخاذ بسته‌هاي حمايتي دولتي وجود خواهد داشت كه مي‌تواند بازار سنگ آهن را  اندكي بهبود بخشد.

 

band-f

مورخ  1393/06/12

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق

اخبار مرتبط

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به کمک ، با ما تماس بگیرید.
کارخانه
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
61 91 3432 (041)
60 91 3432 (041) (نمابر)
info [at] mehrsteel.com
فروش داخلی، فروش خارجی و فروش شرکتی
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
041-5995
041-36550000
041-36562214
041-36578908
041-36571433
041-36563305
041-36576882
041-36551667