قوطی فولادی ,فولاد مهر سهند
پروفیل, لوله, میلگرد, سپری, میلگرد آجدار, نبشی, ناودانی,قیمت لوله,قیمت پروفیل

آخرین اخبار

سه مصوبه مجلس برای لایحه حمایت از تولید
گروه خبر: لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی با حضور اعضای کمیته اقتصادی شورای ...
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو، مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی از هلدینگ مهر سهند
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو،مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی به همراه هیات همراه...
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر سهند
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر ..
واردات فولاد صفر شد
جعفر سرقینی با بیان مطلب فوق گفت در حال حاضر صنعت فولاد در کشور نیازهای داخلی کشور را تامین می‌کند و ...
کمبود آهن قراضه در کشور به شدت حس می شود
فولاد نیوز: عضو انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: وضعیت آهن قراضه در کشور بحرانی است و کمبود آن به...

آخرین اخبار

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق
تاریخ انتشار :  1400/05/20

در گفتگو با مهر مطرح شد؛ جهش ۲۰ درصدی نرخ ورق فولادی در یک ماه

دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل با بیان اینکه در یک ماه نرخ ورق فولادی ۲۰ درصد رشد کرد، گفت: حتی در مقاطعی که قیمت ارز کاهش داشته به هیچ عنوان قیمت ورق کاهشی نبوده است.

آنوش رحام در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با وجود اینکه ورق‌های فولادی یکی از مواد اولیه بسیار مهم برای صنعت لوله و پروفیل و ۶۰۰ محصول تکمیلی بعد از آن محسوب می‌شود اما هیچ گونه ثبات قیمتی را برای این محصول شاهد نیستیم.

دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران افزود: در دو سال گذشته هدف از فروش ورق در بورس، کشف قیمت و شفافیت بود همه صنایع استقبال کردند اما آنچه که امروز می‌بینیم بخشی از قیمت ورق به قیمت‌های جهانی و صادراتی گره خورده است. در دیگر کشورها محصول مازاد به بازار جهانی عرضه می‌شود اما در ایران قیمت ورق مورد استفاده صنایع داخلی به قیمت ورق مازاد یا همان ورق صادراتی دیگر کشورها گره خورده که این مخرج محاسبه یک اشتباه مهلک است.

وی ادامه داد: گره زدن ورق‌های داخلی به قیمت‌های جهانی باعث شده که صنایع داخل کشور توان ادامه حیات نداشته باشند و همچنین قیمت مواد اولیه که باید در یک کانال مشخص تثبیت شود همواره افزایشی بوده است. در دو سال گذشته قیمت ورق از ۵ هزار تومان به ۲۵ هزار تومان رسیده است. حتی در مقاطعی که قیمت ارز کاهش داشته به هیچ عنوان قیمت ورق کاهشی نبوده است.

رحام گفت: کارگزاری‌ها کف قیمت‌ها را به شکلی طراحی می‌کنند که قیمت‌ها مهندسی می‌شود و امروز قیمت‌ها به نقطه‌ای رسیده که دیگر امکان فعالیت برای واحدهای لوله و پروفیل که ۲۰۰ هزار نفر اشتغال مستقیم و غیرمستقیم دارند، محیا نباشد.

وی افزود: اصولاً محیط بورس کالا برای عرضه کامودیتی ها طراحی شده تا با قیمت‌های جهانی هماهنگ باشد و ریزش و رویش قیمت برای بورس امری معمول است و لذا شیوه عرضه فعلی مواد اولیه مورد نیاز صنایع کشور که می‌بایست بصورت فصلی تثبیت شده باشد به طور جد منجر به خارج شدن ظرفیت بزرگی از صنایع تکمیلی کشور از مدار تولید خواهد شد و تبعات جبران ناپذیری خواهد داشت چراکه تولیدکننده باید یک چشم انداز طویل مدت و قابل برنامه ریزی از قیمت‌ها داشته باشد.

رحام اظهار داشت: جهش ۲۰ درصدی قیمت در یک روز یعنی تبخیر شدن ۲۰ درصد و یک پنجم سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و در نتیجه تأمین مواد موردنیاز خطوط به اندازه ۸۰ درصد ماه پیش با همان سرمایه. چنین پدیده‌ای شاید برای دوستان بورسی و شبکه فعالان بازار سرمایه متبوع باشد اما زهر مهلکی برای صنایع کشور است آن هم در بدو شروع به کار دولت جدید که اثرات تورمی شدیدی در سایر رشته فعالیت‌های مرتبط با صنایع تولیدی، مسکن، ساخت و پروژه‌های عمرانی و توسعه‌ای دارد.

دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران افزود: هفته گذشته یک عرضه در بورس انجام شد که شاهد جهش ۲۰ درصدی قیمت ورق فولادی نسبت به ماه قبل بودیم که در همان یک عرضه ۴۵۰ میلیارد تومان سود نصیب یکی از شرکت‌های بزرگ فولادی شد. افزایش ۲۰ درصدی قیمت به معنای اثر انفجاری ۸۰ درصدی در انتهای زنجیره است.

وی ادامه داد: مکاتباتی را با بورس کالا، وزارت صمت و شرکت فولاد مبارکه برای باطل کردن، تعدیل قیمت و یا اعمال تخفیفاتی انجام دادیم اما تاکنون هیچ پاسخی به ما نداده اند.

رحام گفت: بعضاً واحدهای تولیدی لوله و پروفیل از سه شیفت با یک شیفت کار می‌کنند زیرا رشد فزاینده قیمت متوقف نمی‌شود و هیچ مرجعی نسبت به افزایش قیمت مواد اولیه واحدهای تولیدی حساس نیست. از سویی دیگر خرید این مواد اولیه توسط بنگاه‌های کوچک مقدور نیست و مجبورند از بازار آزاد بخرند. در شرایطی که تولیدکنندگان لوله و پروفیل با کمتر از نیم درصد سود محصول را عرضه می‌کنند، سهامداران و معامله گران، صنعتگران را رانتخوار معرفی می‌کنند.

دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران افزود: این افزایش ۲۰ درصدی نرخ ورق در یک ماه در حالی رخ داده که نه افزایش قیمت انرژی داشتیم و نه افزایشی در قیمت نهاده‌ها.

وی افزود: باید سازوکار عرضه فولاد در بورس مشخص باشد؛ باید نحوه تعیین کف قیمتی شفاف باشد و در یک کانال مشخص تثبیت شود تا صنایع تولیدی توان برنامه ریزی و چشم انداز فصلی برای تولید خود داشته باشند

رحام تصریح کرد: بورس کالا علاوه بر شفافیت باید کشف قیمت هم انجام دهد با این حال افزایش قیمت‌ها افسارگسیخته شده است.

وی یادآور شد: تولیدکننده ایرانی چه زمانی می‌تواند نسبت به تثبیت قیمت مطمئن باشد؟ تولید در یک کشور با این جهش‌های قیمتی غیرممکن است. سرمایه در گردش یک واحدی در یک ماه فقط ۲۰ درصد افزایش می‌یابد به چه معنایی است؟ تزلزل نظام قیمت گذاری و ورود تنش به تولیدکننده عملاً تولید را مختل کرده

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق

اخبار مرتبط

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به کمک ، با ما تماس بگیرید.
کارخانه
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
61 91 3432 (041)
60 91 3432 (041) (نمابر)
info [at] mehrsteel.com
فروش داخلی، فروش خارجی و فروش شرکتی
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
041-5995
041-36550000
041-36562214
041-36578908
041-36571433
041-36563305
041-36576882
041-36551667