قوطی فولادی ,فولاد مهر سهند
پروفیل, لوله, میلگرد, سپری, میلگرد آجدار, نبشی, ناودانی,قیمت لوله,قیمت پروفیل

آخرین اخبار

سه مصوبه مجلس برای لایحه حمایت از تولید
گروه خبر: لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی با حضور اعضای کمیته اقتصادی شورای ...
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو، مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی از هلدینگ مهر سهند
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو،مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی به همراه هیات همراه...
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر سهند
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر ..
واردات فولاد صفر شد
جعفر سرقینی با بیان مطلب فوق گفت در حال حاضر صنعت فولاد در کشور نیازهای داخلی کشور را تامین می‌کند و ...
کمبود آهن قراضه در کشور به شدت حس می شود
فولاد نیوز: عضو انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: وضعیت آهن قراضه در کشور بحرانی است و کمبود آن به...

آخرین اخبار

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق
تاریخ انتشار :  1399/01/20

عملکرد صنایع فولادی در سال ۹۸

انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران به اهم وقایع این صنعت مربوط به سال گذشته پرداخته و افزوده است که صنعت فولاد ایران در ۱۸ اردیبهشت ۹۸ در حالی در فهرست تحریم جای گرفت که دولت آمریکا صنعت فولاد کشورمان را در سال ۹۷ تحریم کرده بود. همچنین رویکردهای عرصه صنعت فولاد کشور در ابعاد داخلی و خارجی در سال ۱۳۹۸ می‌تواند ضمن الگوبرداری به عملکرد بهتر و تاثیرگذار در سال ۱۳۹۹ منجر شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران به اهم وقایع این صنعت مربوط به پارسال پرداخته و افزوده است، صنعت فولاد ایران در ۱۸ اردیبهشت ۹۸ در حالی در فهرست تحریم جای گرفت که دولت آمریکا صنعت فولاد کشورمان را در سال ۹۷ تحریم کرده بود.

همچنین ۲۵ آذر ۹۸ تحریم صادرات الکترود گرافیتی و کک نفتی به ایران در دستور کار قرار گرفت، ضمن اینکه باردیگر در مورخ ۲۰ دی‌ماه تحریم شرکت‌های فولادی ایران در فهرست قرار گرفت.

تولید شمش فولادی در ۱۱ ماهه ۹۸

موضوعی که در بعد داخلی باید مورد توجه قرار داد، رشد عملکرد فولادسازان است، به گونه‌ای که در ۱۱ ماهه منتهی به بهمن ۹۸ تولید فولاد ایران با رشد ۱۰ درصدی به حدود ۲۵ میلیون تن رسید.

تولید شمش فولادی در ۱۱ ماهه پارسال ۱۸ درصد افزایش یافت و با وجود تحریم‌ها، ۶۰ درصد شمش فولادی (از سهم رشد تولید)، راهی بازارهای صادراتی شد و تولیدکنندگان بزرگ این بخش در دوره مزبور رشد ۲۸ درصدی را در مقایسه با ۱۱ ماهه ۹۷ اجرا کردند.

انجمن یاد شده میزان تولید فولاد خام (میانی) کشور در ۱۱ ماهه پارسال را نزدیک به ۲۵ میلیون تن اعلام کرد که در مقایسه با دوره مشابه سال ۹۷ رشد ۱۰ درصدی را ثبت کرد. تولیدات فولادی نیز به رقم ۱۸ میلیون و ۳۵۰ هزار تن رسید که رشد ۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ را رقم زد.

این آمار نشان می‌دهد از حدود ۲۵ میلیون تن فولاد خام (میانی) تولید شده در کشور در ۱۱ ماهه ۹۸، ۱۵.۳ میلیون تن مربوط به بیلت و بلوم و ۹.۶ میلیون تن مربوط به اسلب بود.

ارقام تولیدات در دوره ۱۱ ماهه ۹۸

ارقام تولیدات هم در ۱۱ ماهه ۹۸ گویای آن است که یک میلیون و ۳۶ هزار تن تیرآهن، هفت میلیون و ۴۸۰ هزار تن میلگرد و ۷۳۸ هزار تن سایر تولیدات فولادی (نبشی و ناودانی) عرضه شده که جمع مقاطع طویل تولید شده به بیش از ۹.۲ میلیون تن رسید که ۶ درصد رشد در زمینه تولید مقاطع طویل فولادی نسبت به دوره مشابه در سال ۹۷ به دست آمد.

تولید ورق گرم هم با رشد ۳ درصدی به بیش از ۷.۵ میلیون تن رسید و ورق سرد نیز با ۲ درصد رشدبه دو میلیون و ۳۹۳ هزار تن رسید و در تولید ورق‌های پوشش‌دار هم افزایش ۲۴ درصدی حاصل شد و به سطح تولید یک میلیون و ۵۷۴ هزارتن رسید و به این ترتیب تولید مقاطع تخت فولادی به بیش از ۹ میلیون تن بالغ گشت و رشد ۵ درصدی را نسبت به دوره مشابه در سال ۹۷ ثبت کرد.

تولید ۲۵.۵ میلیون تنی آهن اسفنجی

انجمن مزبور در داده‌های آماری خود میزان تولید آهن اسفنجی را ۲۵.۵ میلیون تن در مدت ۱۱ ماهه ۹۸ قید کرد که در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۷ رشد ۵ درصدی دارد.

این گزارش خاطرنشان ساخته که با توجه به رشد دو برابری تولید فولاد خام (میانی) نسبت به آهن اسفنجی که باعث شده شاهد کمبود آهن اسفنجی در ماههای پایانی سال باشیم. در ۱۱ ماهه سال ۹۸ حدود ۵۰۰ هزار تن آهن اسفنجی بیشتر از فولاد خام تولید شد که نبود توازن در زنجیره فولاد به ویژه بین گندله و آهن اسفنجی از دلایل اصلی آن است.

فشار تحریم ، رویکرد بومی‌سازی

واقعیتی که دشمن جمهوری اسلامی هیچگاه در دوره چهار دهه گذشته از آن درس نگرفته، اینکه ایرانیان همواره تهدیدها را تبدیل به فرصت می‌سازند و در صنعت فولاد ایران امروز خوداتکایی و داخلی‌سازی یک دستور کار جدی است که در برابر تحریم‌ها بایستیم.

سال ۹۸ به واسطه تحریم‌ها، حرکت جدیدی در شرکت‌های فولاد‌سازی در زمینه بومی‌سازی تجهیزات، قطعات و فرآیندها شکل گرفت و این حرکت از سال ۹۷ کلید خورد و با برگزاری نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران در دی ماه آن سال، شتابی مضاعف به خود گرفت. مشارکت گسترده تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان زنجیره فولاد موجب شد تا ۹۵.۵ میلیون یورو قراارداد ساخت داخل و بیش از ۵۰۰ میلیون یورو تفاهم‌نامه در این ارتباط امضا شود.

رفع موانع، ضامن توسعه صادرات

موضوعی که حائز اهمیت است، آمار صادرات بخش معدن و صنایع معدنی در دوره‌های گذشته نشان می‌دهد، صادرات فولاد کشور در سال‌های اخیر نقش محوری و کلیدی داشته و برای تسهیل این امر باید با حذف مقررات دست و پاگیر، مشوق های لازم را فراهم کرد.

واقعیت اینکه تولیدکنندگان فولاد در سال ۹۸ با محدودیت‌ها و مقررات دست‌وپاگیر صادراتی روبرو بودند و آنان باید برای صادرات تولیدات فولادی، محموله به محموله از معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت مجوز دریافت می‌کردند که انجمن تولیدکنندگان فولاد در دهم اسفند ۹۸، خواستار لغو این محدودیت‌ها شد.

تضاد قیمت جهانی و داخلی فولاد

انجمن مزبور در بررسی خود تصریح دارد: در کل سال ۹۸، قیمت جهانی فولاد بیش از قیمت آن در داخل کشور بود و فولادسازان با ریسک سرکوب قیمت پایه محصولات فولادی در بورس کالا روبرو بودند.

نکته دیگر اینکه در زمستان ۹۸، بازار فولاد به عرصه تاخت‌وتاز سفته‌بازان تبدیل شد و برای مهار این سفته‌بازی، به جای مدیریت تقاضا و اصلاح جدی قیمت‌ها، عرضه سنگین به فولادسازان ابلاغ شد و در ۱۱ اسفند، رکورد تاریخی سنگین‌‌ترین عرضه شمش فولادی در بورس کالا ثبت شد.

عوارض صادرات بر اقلام زنجیره فولاد

وزارت صنعت، معدن و تجارت شهریور ۹۸ اعلام کرد: برنامه افزایش میزان عوارض صادرات، از مهرماه کلید می‌خورد به این ترتیب عوارض صادرات سنگ آهن از هشت به ۲۵ درصد افزایش یافت. همچنین صادرات آهن اسفنجی که مشمول عوارض در مهرماه نبود، در زمستان ۹۸، عوارض ۱۰ درصدی برای آن وضع شد.

کرونا و مسوولیت اجتماعی فولاد‌سازان

بر اساس گزارشی ایرنا، انتشار ویروس کرونا در اسفند ماه پارسال که در کشور وسعت یافت، سبب شد تا صنعت فولاد هم با وقوف بر مسئولیت اجتماعی خود، پای کار حاضر شود و علاوه بر تدارک کمک‌های نقدی بلاعوض، نسبت به پشتیبانی یا دایرسازی واحدهای تولید ماسک و مواد ضدعفونی کننده مبادرت ورزند.

همچنین مشارکت در تامین ارز مورد نیاز وزارت بهداشت به منظور فراهم‌سازی اقلام وارداتی برای مقابله با کرونا از دیگر اقدامات انجام شده است، ضمن اینکه با ضدعفونی دائمی محیط کار و توزیع اقلام بهداشتی بین کارکنان، نسبت به ارتقای ایمنی آن‌ها مبادرت ورزیدن

 

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق

اخبار مرتبط

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به کمک ، با ما تماس بگیرید.
کارخانه
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
61 91 3432 (041)
60 91 3432 (041) (نمابر)
info [at] mehrsteel.com
فروش داخلی، فروش خارجی و فروش شرکتی
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
041-5995
041-36550000
041-36562214
041-36578908
041-36571433
041-36563305
041-36576882
041-36551667