قوطی فولادی ,فولاد مهر سهند
پروفیل, لوله, میلگرد, سپری, میلگرد آجدار, نبشی, ناودانی,قیمت لوله,قیمت پروفیل

آخرین اخبار

سه مصوبه مجلس برای لایحه حمایت از تولید
گروه خبر: لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی با حضور اعضای کمیته اقتصادی شورای ...
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو، مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی از هلدینگ مهر سهند
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو،مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی به همراه هیات همراه...
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر سهند
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر ..
واردات فولاد صفر شد
جعفر سرقینی با بیان مطلب فوق گفت در حال حاضر صنعت فولاد در کشور نیازهای داخلی کشور را تامین می‌کند و ...
کمبود آهن قراضه در کشور به شدت حس می شود
فولاد نیوز: عضو انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: وضعیت آهن قراضه در کشور بحرانی است و کمبود آن به...

آخرین اخبار

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق
تاریخ انتشار :  1393/04/09

رشد 9 درصدی صنعت و معدن در بهار

آخرین آمار اعلام شده از سوی معاون معدنی وزیر صنعت ،معدن و تجارت از بازگشت روزهای خوش صنعت و معدن حکایت دارد. براساس آمار اعلام شده از سوی جعفر سرقینی در سه ماه ابتدایی سال جاری بخش صنعت ومعدن توانسته رشد 9 درصدی را تجربه کند که این امر از خروج صنعت و معدن از رشد زیر صفر حکایت دارد...

 چندی پیش وزیر صنعت،معدن و تجارت نیز از خروج صنعت و معدن از رشد زیر صفر در اسفندماه سال 92 خبر داده بود. رشد پیش بینی شده از سوی مسوولان صنعتی در حالی است که متوسط نرخ رشد صنعتی در سال 91 برابر با منفی 12/4 درصد بوده، رقمی که در سال 92 به منفی 5 درصد رسید و در اواخر سال 92 پس از چند سال رکود توانست به مرز صفر برسد. در حالی متوسط نرخ رشد سالانه صنعتی در سال های اخیر جهش قابل توجهی نداشته که با روی کار آمدن دولت یازدهم و تلاش برای خروج از رکود اقتصادی، وزارت صنعت ، معدن و تجارت رسیدن به نرخ رشد سالانه 12درصدی را هدف گذاری کرد، رشدی که با توجه به آمار اعلام شده از سوی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت تحقق آن دور از دسترس نخواهد بود.

سرقینی در نشست خبری درخصوص وضعیت فعلی رشد بخش صنعت و معدن، اظهار کرد: رشد منفی بخش صنعت و معدن در انتهای سال 92 متوقف شد و طبق جدیدترین برآوردها طی 3 ماهه اول امسال رشد بخش صنعت و معدن به 9 درصد رسیده است. به گفته معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت،معدن و تجارت، هنوز تفکیکی بین رشد بخش صنعت و بخش معدن صورت نگرفته است.

 فرار سه شرکت از پرداخت حقوق دولتی
فرار سه شرکت معدنی از پرداخت حقوق دولتی یکی دیگر از موارد یاد شده از سوی معاون وزیر صنعت بود، وی در این باره تصریح کرد: بررسی ها از فرار سه شرکت از پرداخت حقوق دولتی حکایت دارد و به محض قطعی شدن رای مربوط به این شرکت ها اسامی معادن و بهره برداران متخلف اعلام می شود تا برای متخلفان دیگر نیز درس عبرت شود.

به گفته سرقینی، متاسفانه در جریان بررسی عملکرد برخی از معادن متوجه شدیم این معادن از پرداخت حقوق دولتی که رقم آن هم قابل توجه بوده فرار کرده و در واقع ثروت متعلق به مردم را از معدن خارج کرده اما حق و حقوق مربوط به آن را پرداخت نکرده اند.

به گفته سرقینی، بهره برداران خلافکار معدنی با تمدید نشدن پروانه یا ابطال پروانه خود مواجه خواهند شد.

وی افزود: بیش از 5400 معدن در سراسر کشور وجود دارد، اما همه آنها مرتکب تخلف فرار از پرداخت حقوق دولتی نشده اند. همچنین یک مورد فرار از پرداخت حقوق دولتی در یکی از معادن سنگ آهن در غرب کشور رخ داده که رای آن به قطعیت نیز رسیده و در صورت انجام مراحل دیگر نام این معدن و بهره بردار آن نیز اعلام خواهد شد.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: برای جلوگیری از تکرار فرار از پرداخت حقوق دولتی، سیستم «پایش» در معادن کشور تعریف شده و از سازمان صنعت، معدن و تجارت هر استان خواسته ایم تا 5 معدن را برای کنترل و نظارت به ما معرفی کنند.

وی تصریح کرد: شرطی که درمورد این معادن مدنظر است، این است که تناژ مواد معدنی خروجی از این معدن قابل توجه و بالای 200 هزار تن باشد و علاوه بر این، معادن موردنظر نیز دولتی نباشند.

وی با اشاره به اینکه حقوق دولتی معادن ازطریق سیستم مانیتورینگ رصد می شود، اظهار کرد: اجرای سیستم کاداستر درباره محدوده های معدنی به صورت جدی دنبال می شود و درحال حاضر طرح کاداستر به صورت آزمایشی درخصوص محدوده های معدنی استان آذربایجان شرقی به اجرا درآمده و آنلاین است. برای سایر استان ها نیز طرح کاداستر به صورت موردبه مورد و به تدریج اجرایی می شود. درواقع اجرای طرح کاداستر باعث شفاف سازی درباره محدوده های معدنی می شود.

اخذ عوارض سنگ آهن صادراتی به زودی
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره چگونگی اخذ عوارض سنگ آهن نیز گفت: اخذ عوارض از سنگ آهن صادراتی ظرف یک تا دو ماه آینده نهایی می شود و از زمان ابلاغ به گمرک ، سه ماه بعد قابلیت اجرایی پیدا می کند.

سرقینی در ارتباط با وضع عوارض بر سنگ آهن صادراتی اظهار کرد: بررسی اولیه عوارض بر سنگ آهن صادراتی در معاونت ریاست جمهوری انجام شده و در شورای اقتصاد موضوع در حال بررسی است.

وی تصریح کرد: شورای اقتصاد پس از بررسی های کارشناسی نسبت به تصویب اخذ عوارض از سنگ آهن صادراتی اقدام خواهد کرد که پیش بینی های اولیه از رقم 15 تا 20 درصدی عوارض حکایت دارد.

پیش تر اعلام شده بود میزان عوارض از سنگ آهن صادراتی 10 درصد اعمال خواهد شد و سالانه پنج درصد به این رقم تا سقف 30 درصد افزایش خواهد یافت. در عین حال وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در نامه ای جداگانه خواستار اعمال عوارض 30 درصدی از سنگ آهن صادراتی شده بود.

این مقام مسوول تاکید کرد: در زمان حاضر نرخ مشخصی برای عوارض در نظر گرفته نشده است، اما با تصویب شورای اقتصاد رقم آن قطعی و لازم الاجرا است که انتظار می رود ظرف یک تا دو ماه آینده ابلاغ شود.

 تمام عوامل دخیل هستند
«کندی روند اجرای هفت طرح فولادی» یکی دیگر از موارد مطرح شده در این نشست بود. مشکلی که پای بهارستان نشین ها را نیز به این طرح باز کرده و طرح تحقیق و تفحص از این صنعت را کلید زده است. سرقینی در این باره می گوید: از زمان شروع تحقیق و تفحص از صنعت فولاد ، وزیر اعلام کرد وزارت صنعت، معدن و تجارت همکاری کامل را در این زمینه خواهد داشت تا شفاف سازی در این باره صورت گیرد. به گفته معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت آنچه مسلم است تمام ظرفیت ها در کندی به وجود آمده در اجرای هفت طرح فولادی دخیل بوده اند و آنچه مسلم است این است که سرعت عمل لازم را در این بخش نداشتیم. اما این نکته را نیز باید مد نظر قرار داد که تحریم ها هم در کندی به وجود آمده تاثیر داشته اند.

 افزایش 18 درصدی قیمت سیمان
افزایش قیمت سیمان یکی دیگر از سوالات مطرح شده در این نشست خبری بود که سرقینی در این باره نیز گفت: درمورد سیمان برای افزایش 16هزار تومانی قیمت هر تن از این محصول به توافق رسیدیم و قیمت هر تن سیمان پوزولانی ویژه نیز 13 هزار تومان افزایش یافت.

وی تصریح کرد: به طور کلی متوسط افزایش قیمت سیمان 18 درصد بوده است و با توجه به اینکه این افزایش قیمت برای 9 ماه امسال اعمال می شود در نتیجه در طول سال 14 درصد افزایش قیمت اتفاق می افتد.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در مورد بهره مند شدن بخش معدن از یارانه ها در مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه ها نیز گفت: در تلاش هستیم بخشی از درآمد اجرای این قانون به بخش صنعت و معدن برسد ولی تاکنون رقمی مشخص نشده است. وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا رقم 2 هزار میلیارد تومان تعیین شده است؟ گفت: از این رقم اطلاعی ندارم.

سرقینی همچنین با اشاره به تاخیر موجود در اجرای طرح معدن طلای ساریگونی گفت: ورود برخی از اعضای هیات مدیره این شرکت به ایران با مشکل روبه رو است که در حال پیگیری این مساله از سوی وزارت امور خارجه هستیم تا برای این اعضای خارجی ویزا صادر شود و مشکلی در رفت و آمد نداشته باشند.

وی با بیان اینکه در مورد تاخیر در اجرای این پروژه اخطار داده ایم، افزود: بعید است که این طرح در مهرماه راه اندازی شود ولی با تاخیر شروع به کار خواهد کرد.
 رشد 20 درصدی حقوق دولتی
معاون امور معادن و صنایع معدنی گفت: طی سه ماه نخست سال جاری میزان وصولی حقوق دولتی معادن بالغ بر 56 میلیارد تومان بوده است. سرقینی با اعلام این خبر، افزود: میزان حقوق دولتی معادن در سال 93 نسبت به سال 92، حدود 20 درصد رشد داشته و به منظور جلوگیری از فرار معادن برای وصول در حال حاضر سیستم مونیتورینگ در پنج معدن کشور نصب شده است تا به این طریق جلوی هرگونه فرار از دادن حقوق دولتی معادن که به نوعی بهره برداری غیر مجاز معدنی و سرقت مواد معدنی محسوب می شود، گرفته شود.

سرقینی با بیان اینکه سال گذشته 420 میلیون تن مواد معدنی استخراج شده بود، افزود: طی سال گذشته از صد معدن فعال کشور حدود 200 میلیون تن مواد معدنی استخراج شد. به طوری که 50 درصد تولید مواد معدنی را به خود اختصاص داده است که این امر رصد معادن را امکان پذیر می کند. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه گفت: طی سال 92 حدود 7 میلیارد دلار صادرات مواد معدنی و محصولات صنایع معدنی نظیر سیمان، فولاد، سنگ آهن، کاشی و سرامیک داشتیم. سرقینی با اشاره به اینکه 5 هزار و 400 معدن فعال در کشور وجود دارد، تصریح کرد: معدنکاری در کشور ما کوچک مقیاس بوده و با انجام تغییر ساختار در اکتشافات معدنی باید به سمت متوسط مقیاس پیش برویم.

وی اظهار کرد: با اعمال ماده 110 قانون معادن، معدنکاران کشور می توانند با تسهیلات پیش بینی شده برای ورود ماشین آلات معدنی دست دوم اقدام کنند. وی تصریح کرد: برای تغییر ساختار در معادن باید پهنه های اکتشافی را تعریف کنیم تا به ذخایر و معادن بزرگ مقیاس دسترسی پیدا کنیم. همچنین با تهیه آیین نامه های مربوط به پهنه های معدنی و بالا بردن حق الارض به اکتشافات معدنی مبادرت به آزاد سازی محدوده های معدنی در قالب پهنه های معدنی کنیم. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره جذب سرمایه گذاری صورت گرفته نیز تصریح کرد: سرمایه گذاری خارجی در بخش اکتشافات خارجی در سال جاری هنوز نهایی نشده و در حد مذاکره بوده اما در بخش فولاد با استقبال کشور کویت روبه رو بوده ایم.

منبع : خبر خون -  1393/04/08

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق

اخبار مرتبط

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به کمک ، با ما تماس بگیرید.
کارخانه
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
61 91 3432 (041)
60 91 3432 (041) (نمابر)
info [at] mehrsteel.com
فروش داخلی، فروش خارجی و فروش شرکتی
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
041-5995
041-36550000
041-36562214
041-36578908
041-36571433
041-36563305
041-36576882
041-36551667