قوطی فولادی ,فولاد مهر سهند
پروفیل, لوله, میلگرد, سپری, میلگرد آجدار, نبشی, ناودانی,قیمت لوله,قیمت پروفیل

آخرین اخبار

سه مصوبه مجلس برای لایحه حمایت از تولید
گروه خبر: لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی با حضور اعضای کمیته اقتصادی شورای ...
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو، مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی از هلدینگ مهر سهند
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو،مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی به همراه هیات همراه...
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر سهند
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر ..
واردات فولاد صفر شد
جعفر سرقینی با بیان مطلب فوق گفت در حال حاضر صنعت فولاد در کشور نیازهای داخلی کشور را تامین می‌کند و ...
کمبود آهن قراضه در کشور به شدت حس می شود
فولاد نیوز: عضو انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: وضعیت آهن قراضه در کشور بحرانی است و کمبود آن به...

آخرین اخبار

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق
تاریخ انتشار :  1398/03/22

سایه سنگین سیاست بر بازار فولاد

اخبار فلزات: هفته گذشته عقب‌نشینی نرخ دلار موجب شد بیشتر بازارها ازجمله بازار فولاد با عقب‌نشینی قیمت‌ها همراه شود و محصولات مختلف مانند میلگرد و تیرآهن نیز با سکوت و رکود دست به گریبان شوند.

البته کارشناسان حوزه فولاد معتقدند بازار فولاد به طور کامل متاثر از بهای دلار است و این روزها نیز اگر شاهد نوسان و هیجان‌های کاذب در بازار نیستیم، به‌دلیل کاهش نرخ ارز در روزهای گذشته و به واسطه اتفاق‌های سیاسی بوده است.

بازاری متاثر از سیاست

درباره وضعیت این روزهای بازار فولاد، فرهاد منفرد کارشناس فولاد در گفت‌وگو با صمت عنوان کرد: هرچند در روزهای گذشته شاهد روند کاهشی نرخ‌‌‌ها در بازار فولاد بوده‌ایم اما این بازار به ثبات لازم نرسیده است؛ چراکه وضعیت بازار فولاد وابستگی بالایی به نرخ دلار دارد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: هم‌اکنون نیز به دلیل بحث‌های سیاسی و ورود شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن به ایران، شاهد روند کاهشی نرخ دلار بودیم که به دنبال آن روند کاهش نرخ‌ها نیز به بازارها ازجمله بازار فولاد سرایت کرد. از این‌رو این کاهش نرخ‌ها را با توجه به اتفاق‌های سیاسی نمی‌توان دلیلی بر ثبات بازار برشمرد، بلکه نشان‌دهنده وابستگی بازار به مسائل سیاسی است.

منفرد در پاسخ به این پرسش که آیا فولاد هم‌اکنون به کمتر از نرخ واقعی خود رسیده است، گفت: در یک‌سال گذشته شاهد بوده‌ایم که گاهی نرخ‌ها روند افزایشی و گاهی هم روند کاهشی به خود می‌گیرند اما موضوع اصلی این است که این روند افزایش و کاهش قیمت‌ها برمبنای عرضه و تقاضا انجام نمی‌‌شود بلکه سایه سنگین سیاست بر سر آن حاکم شده است.

هم‌‌اکنون هم مسائل سیاسی سبب کاهش نرخ محصولات فولادی شده و ممکن است هفته بعد با یک سیگنال سیاسی نرخ‌ها دچار روند افزایشی شود.

وی با تاکید بر این موضوع که ثبات بازار فولاد نیازمند ثبات وضعیت سیاست در کشور است، بیان کرد: از این‌رو با توجه به شرایط سیاسی موجود در کشور، ثبات لازم در بازار به‌دست نیامده است و البته این نوسان‌ها نیز ادامه‌دار خواهد بود.

در آینده نزدیک نیز این ثبات به‌دست نخواهد آمد مگر اینکه اتفاق سیاسی مهمی در راستای ثبات مسائل سیاسی در کشور روی دهد.

این کارشناس فولاد در ادامه با اشاره به موضوع صادرات نیز خاطرنشان کرد: از سوی دیگر این روزها بیش از پیش با موضوع امنیت صادرات روبه‌رو هستیم؛ چراکه اگر تولیدکنندگان نتوانند صادرات داشته باشند، بازار داخلی فولاد دچار دپو محصولات خواهد شد.

منفرد در ادامه یادآور شد: از سوی دیگر ارتباط مالی ایران با اروپا هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. بنابراین با توجه به فضای سیاسی و شرایطی که برای برجام پیش آمده که چندان مشخص نیست به کدام سو برود، بازار را به بازار پرنوسانی تبدیل کرده است.

نرخ‌های جهانی ثابت هستند

همچنین زکریا نایبی مدیر تحقیق و توسعه فولاد ناب تبریز درباره وضعیت بازار فولاد در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: نرخ محصولات فولادی را اگر بر مبنای نرخ‌های جهانی درنظر بگیریم، این نرخ‌ها به دلار همواره ثابت بوده‌اند، موضوع این است که ارزش پول ملی کشور ما نوسان پیدا می‌کند.

نایبی در ادامه خاطرنشان کرد: برای نمونه چند سال است که نرخ برخی محصولات فولادی بین ۵۰۰ تا ۵۵۰ دلار در هر تن است اما موضوع آن است زمانی که نرخ دلار به ریال در داخل کشور نوسان پیدا می‌کند، بازارهای داخلی را نیز متاثر می‌کند.

وی ادامه داد: از این‌رو با توجه به ارزش پول ملی است که عنوان می‌شود محصول داخلی ارزان یا گران شده است، این درحالی است که در بازار بین‌المللی قیمت‌ها ثابت هستند.

مدیر تحقیق و توسعه فولاد ناب تبریز در ادامه با اشاره به ثبات قیمت‌های جهانی عنوان کرد: برای نمونه ۵ سال پیش نرخ هر انس طلا حدود ۱۲۵۰ دلار بود اما هم‌اکنون پس از ۵ سال به ۱۲۸۰دلار رسیده است. به عبارت دیگر نرخ‌های جهانی با شیب بسیار ملایم روند افزایشی دارند و دچار نوسان‌های شدید نیستند.

نایبی یادآور شد: تورم سالانه در جهان منهای برخی کشورها به‌طور متوسط بین ۱.۵ تا ۲ درصد است؛ درحالی‌که تورم در کشور ما بسیار بالا است. البته هم تورم صفر و هم تورم بالا، با ضرر همراه خواهد بود.

بهترین حالت برای تورم سالانه بین ۲ تا ۳درصد است، در این حالت شرایط هم برای تولیدکننده و هم مصرف‌کننده خوب خواهد بود.

بازار صادراتی را سامان ببخشیم

همچنین درباره وضعیت این روزهای بازار مصطفی عبداللهی، مدیرعامل نورد فولاد تهران و رئیس هیات مدیره تعاونی نوردکاران در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: البته بازار به ثبات لازم نسبت به سال گذشته رسیده است اما موضوع این است که اگر بازار صادراتی نداشته باشیم، بازار با مازاد روبه‌رو می‌شود و این مازاد تولید می‌تواند برای بازار بسیار نامناسب باشد.

عبداللهی در ادامه خاطرنشان کرد: باید بازار صادراتی را سروسامان ببخشیم و شرایط را برای صادرات تسهیل کنیم، چراکه در غیر این صورت بازار با مازاد و رکود داخلی روبه‌رو می‌شود. وی در ادامه تاکید کرد: در کل اگر شرایط برای صادرات مهیا نباشد، کارخانه‌دارها با مشکل روبه‌رو شده و ممکن است به سمت تعطیلی و ورشکستگی کشیده شوند.

 

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق

اخبار مرتبط

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به کمک ، با ما تماس بگیرید.
کارخانه
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
61 91 3432 (041)
60 91 3432 (041) (نمابر)
info [at] mehrsteel.com
فروش داخلی، فروش خارجی و فروش شرکتی
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
041-5995
041-36550000
041-36562214
041-36578908
041-36571433
041-36563305
041-36576882
041-36551667