قوطی فولادی ,فولاد مهر سهند
پروفیل, لوله, میلگرد, سپری, میلگرد آجدار, نبشی, ناودانی,قیمت لوله,قیمت پروفیل

آخرین اخبار

سه مصوبه مجلس برای لایحه حمایت از تولید
گروه خبر: لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی با حضور اعضای کمیته اقتصادی شورای ...
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو، مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی از هلدینگ مهر سهند
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو،مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی به همراه هیات همراه...
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر سهند
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر ..
واردات فولاد صفر شد
جعفر سرقینی با بیان مطلب فوق گفت در حال حاضر صنعت فولاد در کشور نیازهای داخلی کشور را تامین می‌کند و ...
کمبود آهن قراضه در کشور به شدت حس می شود
فولاد نیوز: عضو انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: وضعیت آهن قراضه در کشور بحرانی است و کمبود آن به...

آخرین اخبار

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق
تاریخ انتشار :  1398/02/10

کاهش ۲۵ درصدی صادرات فولاد

وجود تحریم‌ها و مشکلات مربوط به حمل و نقل، عدم همکاری شرکت‌های بیمه بین‌المللی و مشکلات نقل و انتقال پول صادرکنندگان را تحت‌فشار گذاشته اما بیشتر آنها معتقدند نیمی از این کاهش مربوط به دست‌انداز‌های داخلی است.

تداوم سهمیه‌بندی فولاد در بورس کالا در همین رابطه برخی از فولاد‌سازان وضع مجدد سهمیه‌بندی و الزام به عرضه در بورس کالا بر‌اساس سهمیه ماهانه‌ای که وزارت صنعت، معدن و تجارت برای هر تولید‌کننده وضع کرده را نا‌منطبق با نیاز بازار و میزان تقاضا می‌دانند و معتقدند با وجود تاکید دولت بر تولید بیشتر و رشد میزان تولید سالانه در حالی‌که میزان تقاضا در بازار داخلی همپای آن رشد ندارد به خصوص با توجه به تحریم‌ها و نیاز به ارز در بازار داخلی باید تمرکز بر صادرات فولاد باشد و دولت این مسیر را تسهیل کند.

در حال حاضر بر اساس این سهمیه‌بندی، واحد‌های تولیدی فولادی موظفند در مجموع ماهانه ۲۸۰ هزار تن شمش فولاد و ۲۹۵ هزار تن میلگرد در بورس کالا عرضه کنند.این در حالی است که اغلب واحد‌های فولادی بزرگ در سال گذشته با کاهش صادرات در اسفند ماه و همچنین کل سال مواجه بودند و برای تداوم روند صعودی تولید نیازمند حفظ و رشد صادرات هستند.

سال گذشته درمجموع ۵ میلیون و ۵۴۶ هزار و ۶۴۰ تن محصول فولادی از ۹ فولاد‌ساز بزرگ کشور صادر شد که این رقم آمار واحد‌های بخش خصوصی را شامل نمی‌شود و حاکی از کاهش ۲۵ درصدی در بخش صادرات بود، باید دید سیاست‌های وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت در سال جاری می‌تواند واحد‌های فولادی را در سالی سخت همراهی کند؟

تامین نیاز داخل در اولویت در همین خصوص مدیر کل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با تاکید مقام معظم رهبری بر تولید داخلی و نام‌گذاری امسال به نام رونق تولید ملی لذا توجه این وزارتخانه بر تولید دو‌چندان شده است و الزام به عرضه و سهمیه‌بندی فولاد‌سازان برای عرضه در بورس کالا بر اساس مصوبات تنظیم بازار مطابق سال‌های گذشته و در راستای تامین نیاز داخل و حمایت از واحد‌های داخلی در راستای ممانعت از افزایش قیمت و جلوگیری از رانت بوده است.سیف‌الله امیری تصریح کرد: بر‌اساس این مصوبه، واحد‌های فولادی موظفند مقداری را که برای آنها تعیین شده در بورس عرضه کرده و سپس مابقی را صادر کنند و مقداری که برای عرضه در بورس کالا برای آنها تعیین شده لطمه‌ای به صادرات آنها نمی‌زند.

وی اظهار کرد: با وجود آنکه سال گذشته نیز برای هر یک از واحد‌های فولادی سقفی برای عرضه در بورس کالا تعیین شده بود اما این وزارتخانه نهایت همکاری را برای صادرات با این واحد‌ها کرد و در حال حاضر هیچ واحد فولادی نمی‌تواند مدعی عدم همکاری از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت درخصوص صادرات باشد. انتظار بازگشت ارز به سامانه نیما را داریم مدیر کل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: وزارت صمت تمام تلاش خود را برای حمایت از واحد‌های فولادی و تولید و بازار در سال گذشته انجام داده و همچنین میزان تولید نیز درسال گذشته ۲۴ میلیون تن بوده که نسبت به سال قبل با رشد همراه بوده و این روند صعودی برای سال جاری نیز ادامه خواهد یافت.

وی همچنین به صادرکنندگان تاکید کرد برای جلوگیری از هرگونه مشکل در روند صادرات، ارز حاصل از صادرات را به سامانه نیما بازگردانند و گفت: در حال حاضر هیچ گونه مشکل و ممانعتی از سوی وزارتخانه برای صادرات محصولات فولادی وجود ندارد و از صادرکنندگان انتظار می‌رود ارز حاصل از صادرات را به سامانه نیما بازگردانند و حتی می‌توانند نیازهای خود را از همین محل صادرات و با ارز خود تامین کرده و مابقی را به سامانه وارد کنند.

وی تصریح کرد: تاخیر در عرضه ارز در سامانه نیما به ضرر صادرکنندگان است، چرا‌که پس از ارائه مجوز به صادرکنندگان اطلاعات مربوط به این صادرات در اختیار مراجع ذی‌ربط قرار می‌گیرد و در صورت تاخیر در بازگشت نرخ ارز در سامانه نیما، بدهکار خواهند شد.

اگر ارز تک‌نرخی شود امیری خواستار تک‌نرخی شدن ارز برای حل مشکلات تولید‌کنندگان و صادرکنندگان شد و گفت: من نیز معتقد به ارز تک‌نرخی هستم چرا که در آن صورت صادرکننده تمایل بیشتری به عرضه ارز در سامانه پیدا می‌کند و معتقدم نرخ ارز در صورت تک‌نرخی شدن افزایشی نخواهد داشت.

وی همچنین از ارائه مجوز سه ماهه به برخی واحد‌های فولادی تولید‌کننده میلگرد و لوله و پروفیل خبر داد و گفت: به برخی از واحد‌های فولادی که عرضه در بورس کالا داشتند مجوز سه ماهه‌ای برای صادرات محصولات فولادی به تولید‌کننده یا نماینده تولید‌کننده ارائه شده که این کار در راستای حذف واسطه‌ها و کم شدن روند اداری و بوروکراسی بوده و شرکت‌هایی که مجوز دریافت کردند می‌توانند در صورت تداوم ارائه ارز در سامانه نیما از تمدید مجوز صادرات بهره‌مند شوند. وی همچنین خطاب به شرکت‌هایی که محصولات خود را در سال گذشته به‌صورت کامل عرضه نکردند یا عرضه نداشتند، گفت: این شرکت‌ها موظف هستند در ۱۱ ماه باقی سال محصول خود را در بورس کالا عرضه کنند.

وی همچنین در پاسخ به انتقاد‌هایی بر نحوه محاسبه نرخ پایه محصولات فولادی در بورس کالا و پایین بودن آن نسبت به بازار فولاد گفت: در سال جدید نرخ پایه تغییری نکرده و اگر تغییری در روند قیمت‌ها ایجاد شود قطعا نرخ پایه تغییر خواهد کرد.

در حال حاضر قیمت پایه ورق سرد یا گرم در بورس کالا بر اساس قیمت پایه شمش فولاد در قیمت ورق گرم یا سرد کشور‌های CIS تقسیم بر قیمت شمش کشور‌های CIS برا‌ساس نرخ نیمایی محاسبه می‌شود و اگر تغییری در قیمت‌های مذکور یا نرخ نیما داشته باشیم قیمت پایه تغییر می‌کند.

 

منبع: فولاد ایران
 

 

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق

اخبار مرتبط

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به کمک ، با ما تماس بگیرید.
کارخانه
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
61 91 3432 (041)
60 91 3432 (041) (نمابر)
info [at] mehrsteel.com
فروش داخلی، فروش خارجی و فروش شرکتی
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
041-5995
041-36550000
041-36562214
041-36578908
041-36571433
041-36563305
041-36576882
041-36551667