قوطی فولادی ,فولاد مهر سهند
پروفیل, لوله, میلگرد, سپری, میلگرد آجدار, نبشی, ناودانی,قیمت لوله,قیمت پروفیل

آخرین اخبار

سه مصوبه مجلس برای لایحه حمایت از تولید
گروه خبر: لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی با حضور اعضای کمیته اقتصادی شورای ...
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو، مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی از هلدینگ مهر سهند
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو،مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی به همراه هیات همراه...
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر سهند
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر ..
واردات فولاد صفر شد
جعفر سرقینی با بیان مطلب فوق گفت در حال حاضر صنعت فولاد در کشور نیازهای داخلی کشور را تامین می‌کند و ...
کمبود آهن قراضه در کشور به شدت حس می شود
فولاد نیوز: عضو انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: وضعیت آهن قراضه در کشور بحرانی است و کمبود آن به...

آخرین اخبار

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق
تاریخ انتشار :  1397/06/22

۷ نکته در بخشنامه اخیر و پیش بینی آینده بازار فولاد

نگاهی به بخشنامه اخیر و حواشی آن

همان گونه که مطلع شده اید و تصویر بخشنامه در برخی رسانه ها منتشر شده است معاونت فلزی و معدنی با آزاد سازی سقف رقابت در بورس کالا موافقت کرده و شاید دیدگاهشان این است که با اجرایی شدن آن،  هم از میزان فشارهای رسیده به تولید کاسته گردد و هم این که التهابات درون صنفی کاهش یابد.

برخی در این خصوص معتقدند که تاثیر بخش نامه جدید سبب کاهش قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی خواهد شد و برخی دیگر نیز دیدگاه متفاوتی دارند. اما فارغ از اثرات و پیامدهای آن که نیاز به صبر و حوصله بیشتری است ، در این نوشتار تلاش می شود به برخی نکات منتشره در بخشنامه پرداخته گردد.

۱- تفاوت بخشنامه با روال مرسوم!

اول این که بخشنامه کمی با روال مرسوم آن فاصله دارد چرا که ریخ و شماره بخشنامه ای که در رسانه ها منتشر شده است تایپی نبوده و دست نویس می باشد.

۲- عدم نظم دستورالعمل ها

دوم این که بعد از مقدمه کوتاه خطی آیتم دستورالعمل از عدد ۳ و سپس ۴ صحبت می کند در حالی که این دستورات حتما می بایست ترتیب عددی را رعایت و از عدد ۱ شروع می شد.

۳- گسترش تابعیت قیمت محصولات از شمش فولاد خوزستان

سوم این که تابعیت کالاها به نرخ کشف شده شمش فولاد خوزستان گسترش یافته و علاوه بر سنگ آهن، گندله ، آهن اسفنجی در حال حاضر اسلب نیز در حیطه تاثیر گذاری نرخ شمش خواهد بود و البته امتیاز حداکثر ۵% بالاتر را نیز به آن داده اند که این امر نه تنها استقلال این ماده اولیه را زیر سئوال خواهد برد و او را از تغییرات قیمت منطقه ای خارج خواهد کرد بلکه مسیر را برای شفافیت بازار ورق زیر سئوال خواهد برد ( نگاهی به جدول قیمت روز میلگرد در بازار و سایر محصولات فولادی جهانی در یکسال اخیر گویای همین امر است ).

۴- تغییر دستورالعمل تولیدکنندگان مقاطع در گمرک

چهارم این که همان بلایی که در گمرک بر سر وارد کنندگان مواد اولیه آورده و به آن ها گفته شد که می بایست ما به التفاوت نرخ ارز را داده تا کالا ترخیص شود این جا نیز بر تولید کنندگان مقاطع آورده شده که نتیجه آن در وهله اول چند گانگی قیمت ها در بازار خواهد بود این گونه مطالب نشان از توجه جزیره ای به منافع دولتی و خصولتی دارد و به تبع آن آشفتگی بازار اصلاح نخواهد شد.

۵- مهندسی عرضه به دنبال آزاد شدن سقف رقابت ؟

پنجم این که آزاد شدن سقف رقابت ، شائبه مهندسی عرضه را مجددا تداعی می کند با توجه به این که گاها در محصولات پتروشیمی و حتی بازار فرعی رقابت ۵۰% را نیز شاهد بودیم . بی گمان پس از یک دوره حساسیت زدایی بازار ، توسط عرضه کنندگان ممکن است مهندسی عرضه که موجب اختلاف و اشکال برخی نهادها از جمله سندیکای لوله و پروفیل بود مجددا مطرح و تنش ایجاد کند.

۶- ساز و کار قیمت مواد اولیه با توجه به قیمت محصولات فولادی

ششم این که در پاورقی بخشنامه نوشته شده که اگر قیمت های محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد و تیرآهن در بورس کالا بالاتر از ۲۰% باشد ساز و کار افزایش قیمت مواد اولیه و انرژی متناسبا پیشنهاد خواهد شد این جمله گرچه ابهامات فراوانی با خود دارد اما دست دولت را برای افزایش درآمدهای خویش از طریق تبادلات بازار ، آزاد می گذارد. از سوی دیگر چگونه می توان سقف رقابت را آزاد گذاشت ولی به نحوی عمل کرد که قیمت میلگرد و تیرآهن از ۲۰% بالاتر نرود ؟ تغییرات صعودی نرخ فولاد در بازار منطقه و جهان را چگونه می توان با این نوشتار پاورقی توجیه و عملیاتی کرد ؟

۷- امکان افزایش رقابت و انگیزه واحدهای تولیدی

هفتم این که در وب سایت وزارت صمت جناب سرقینی اعلام کرده اند که :

” ابلاغ اخیر با توجه به آرامش بازار فولاد و بهبود قیمت میلگرد و سایر محصولات و به منظور امکان افزایش رقابت و انگیزه واحدهای تولیدی به عرضه حداکثری در بورس کالا و با عنایت به نظرات کارشناسی کمیته تخصصی فولاد صورت گرفت و دستورالعمل تنظیم بازار محصولات فولادی با اصلاحات مذکور کماکان اجرا می شود “

البته ایشان ذکر نکرده اند که وقتی استخوان بندی دستورالعمل تنظیم بازار محصولات فولادی و قیمت روز میلگرد و سایر محصولات را با بخشنامه امروز خود بهم ریخته اند دیگر از این شیر بی یال و دم و اشکم چه چیزی باقی خواهد ماند شاید مد نظر ایشان ادامه رفتار انتظامی و کنترل تعزیراتی است که البته در یک ماه اخیر فقط تصاویر و گزارشات خبری آن را مردم دیده و هنوز از توزیع محموله های تعزیراتی فولادی و غیر فولادی خبری نیست.

تا اینجای کار عقب نشینی دولت از مواضع سرسختانه خود مشهود است و محتوایی که از بخشنامه های پی در پی قبلی باقی مانده چندان نافع عموم نخواهد بود.

نتیجه تلاش اتحادیه ها و تعاونی های فولادی

طرف دیگر ماجرا اتحادیه ها و تعاونی های فولادی هستند که تلاش های فراوانی انجام دادند تا از این معبر، اهلیت و صلاحیت نظارتی خود را عیان کنند ولی نتیجه کار تا این لحظه جز چند مصاحبه و پیام های نوشتاری عایدی بیشتری نداشته و این بر می گردد به نقص در ساختار نهادها و تشکیلات مدنی این چنینی ، که هنوز نتوانسته اند وظایف تشکیلاتی خود را در چندین ساله اخیر به درستی ایفا کنند. شاید نقص از درون این نهادها نیست و اشکالات ساختاری و سیستمی دست و پای آن ها را بسته است ولی ریزش نیروها ، ضعف کارکرد و عدم باور به داشتن پشتوانه ای قوی از اعضا جایگاه آن ها را تقلیل داده است. ادغام برخی اتحادیه های آهن آلات با اتحادیه های دیگر در چند وقت اخیر یکی از آیات این تضعیف جایگاه محسوب می شود.

تعاونی ها هم متاسفانه به دلیل کم موجه بودن منافع حاصل از کارکرد و سودهای عجیب و غریب بانک ها و بازارهای موازی از یک سو و تغییر قشربندی بازار و ورود هوشمندانه برخی سرمایه گذاران از سوی دیگر تقریبا به سرنوشتی تقریب به اتحادیه ها دچار شده اند که در هر دو مورد  (یعنی هم اتحادیه ها و هم تعاونی ها ) این فعالیت تاسف آور است. لذا این دو تشکل که به نوعی در جهت خیر عمومی بوده و مدنی محسوب می شوند نتوانسته اند در بزنگاه جاری نقش مقتدرانه ای از خود به نمایش گذارند و این امر خود عاملی مضاعف در پذیرش عقب نشینی تفکرات دولتی محسوب گردید.

تقابل عرضه و تقاضا به بازار باز خواهد گشت ؟

با همه اوصاف بیان شده ، سیگنال دریافتی از امریه امروز نشان می دهد که بازار قصد دارد به مکانیسم اصلی خود یعنی تقابل عرضه و تقاضا برگردد که هم می توان آن را در نگاه خوش بینانه فرصت و در نگاه بدبینانه تهدید تلقی کرد فرصت از این منظر که بازار با درایت و منطق تصمیم گیرندگان خود بر روی ریل بازسازی قرار گرفته و این امر سبب شود که هم فعالیت های روزمره به روال عادی خود برگردد و هم نقدینگی از این بازار به سایر بازارها منتقل نگردد.

اما اگر بدبینانه بخواهیم آن را مورد توجه قرار دهیم با اجرای این بخشنامه بخش زیرک و هشیار که می توان نام آن را خود منفعت طلب نامید پس از رعایت دقیق و تقریبا راضی کننده دولتی در اجرای درست بخشنامه اخیر و طی چند مرحله حساسیت زدایی ، مجددا مهار بازار را به نفع خود در دست گرفته و تاخت و تازی مجدد را برنامه ریزی کند که البته در چنین مواقعی با دست آویز قرار دادن مولفه هایی چون نرخ ارز ، قیمت های جهانی بهتر می تواند عنان را به کف خود در آورد.

نقطه روشن کاهنده آن مجددا سیگنالی است که دولتمردان و وابستگان آن ها در چند وقت اخیر به بازار داده اند و آن تشدید فاز تحریمی در مرحله دوم ( اوایل آبان ماه ) که می تواند بازارهای صادراتی فولاد ایران و قیمت میلگرد و سایر محصولات را متاثر سازد و عرضه های اجتناب ناپذیر برندهای فولادی به بازار خواهد بود که اگر از اکنون به فکر آسیب های آن روزها نیندیشیم تهدیدهای چون ورشکستگی ، تعطیلی واحدهای کوچک گریبان بازار را خواهد گرفت.

اما یک نکته هم در باره مطلب روز جاری که وزیر صمت جناب دکتر شریعتمداری فرمودند و آن این است که :

درخواست استاندار کرمانشاه در جهت تامین محصولات و عواقب آن

” در پی درخواست استاندار کرمانشاه و موافقت وزیر صنعت معدن و تجارت برای تامین تیرآهن و میلگرد برای بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه، مقرر شد؛ شرکت ذوب آهن با همکاری دیگر شرکت ‌ها نسبت تامین فوری مایحتاج ستاد بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه اقدام کنند”

در خصوص تامین مسکن و سرپناه زلزله زدگان که البته امری انسانی است شکی نیست اما در همان منطقه چندین کارخانه تولید نورد و مقاطع فولادی اعم از میلگرد و تیرآهن در حال فعالیت هستند که همه آن ها مدعی رعایت بالاترین سطح استاندارد در تولید می باشند. همین چند هزار تن تیرآهن و میلگرد ی که دستور کارسازی آن داده شده می تواند برای تولیدکنندگان آن منطقه جنبه احیاء بخشی به فعالیت هایشان داشته باشد و لزومی ندارد که پیمانکار کرایه حمل بیشتری برای محصول موفقی چون میلگرد ذوب آهن اصفهان که این روزها بنا بر اقوال رسیده سرگرم بازارهای صادراتی است بپردازد مگر آن که تولید کیفی واحدهای منطقه کرمانشاه ، کردستان ، ایلام ، زنجان، آذربایجان  و… را با علامت سئوال مواجه بدانیم که البته در این زمینه شخص وزیر می بایست پاسخگو باشند.

همین چند ماه پیش احتمالا دوستان بخاطر دارند که تنش قیمتی بازار تیرآهن و میلگرد در ماه های اردیبهشت و خرداد به دلیل عرضه محدود آن به بازار بود و وقتی جویای این عرضه های محدود شدیم متوجه شدیم که حجم زیادی از تیر آهن های ذوبی به مقصد مناطق زلزله زده ارسال می شود امید است که واژه همکاری با دیگر شرکت ها که وزیر محترم بیان کردند عملا اتفاق افتد.
 

 

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق

اخبار مرتبط

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به کمک ، با ما تماس بگیرید.
کارخانه
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
61 91 3432 (041)
60 91 3432 (041) (نمابر)
info [at] mehrsteel.com
فروش داخلی، فروش خارجی و فروش شرکتی
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
041-5995
041-36550000
041-36562214
041-36578908
041-36571433
041-36563305
041-36576882
041-36551667