قوطی فولادی ,فولاد مهر سهند
پروفیل, لوله, میلگرد, سپری, میلگرد آجدار, نبشی, ناودانی,قیمت لوله,قیمت پروفیل

آخرین اخبار

سه مصوبه مجلس برای لایحه حمایت از تولید
گروه خبر: لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی با حضور اعضای کمیته اقتصادی شورای ...
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو، مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی از هلدینگ مهر سهند
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو،مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی به همراه هیات همراه...
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر سهند
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر ..
واردات فولاد صفر شد
جعفر سرقینی با بیان مطلب فوق گفت در حال حاضر صنعت فولاد در کشور نیازهای داخلی کشور را تامین می‌کند و ...
کمبود آهن قراضه در کشور به شدت حس می شود
فولاد نیوز: عضو انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: وضعیت آهن قراضه در کشور بحرانی است و کمبود آن به...

آخرین اخبار

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق
تاریخ انتشار :  1397/06/27

عدم تقاضا برای عرضه های روز گذشته، علی رغم خالی بودن انبارها

مروری بر وقایع روز گذشته در بازار بورس

در حالی که بسیاری از فعالان بازار فولاد به خالی بودن انبارهای محصولات ساختمانی خصوصا میلگرد و تیرآهن اذعان دارند و معتقدند قیمت میلگرد و سایر محصولات در بازار به این دلیل افزایش داشته است، اما روز گذشته شاهد عدم خرید محصولات عرضه شده در بورس کالا از سوی خریداران بودیم.

حال این سوال مطرح است که واقعا دلیل نخریدن این محصولات از سوی متقاضیان چیست؟ بنا به صحبت های صورت گرفته با برخی فعالان حوزه از سوی شهر فولاد، تعاونی های مجاز به خرید شرایط تعیین شده از سوی وزارت صمت را عامل ناتوانی آن ها در خرید می دانند. بنا به اطلاعات رسیده، سهمیه ۲۵۰ تنی تعیین شده برای آن ها به هیچ وجه نخواهد توانست تقاضای فعلی را پوشش دهد.

از سویی برخی اظهار داشته اند که مشتریان سفارشی معرفی شده از سوی برخی مقامات برای گرفتن نرخ های تعزیراتی به اتحادیه آنان باعث هجوم خریداران خاص شده و باعث می شود تا آن ها تحت فشارهایی قرار گیرند. از این رو آنها ترجیح می دهند به همان روال انبارهای خالی ادامه دهند.

نکته بسیار جالب توجه عرضه های روز گذشته هجوم مجدد دلالان و واسطه ها به بازار بورس کالا برای خرید شمش و ورق می باشد. در غیاب نظارت ها برای عرضه محصولات نهایی و در حالی که اکثر خریداران روز گذشته بورس کالا در غیاب شفافیت های لازم محصولات خود را به نرخ های دلخواه بازارهای آزاد و صادراتی به فروش می رسانند، این تعجیل برای بهره گیری حداکثری از رانت در حال توزیع هیچ جای ابهامی باقی نمی گذارد.

روز گذشته همچنین شاهد شاهکاری دیگر در بازار بودیم و دیدیم که میلگرد با قیمت کمتر از شمش و قراضه نیز در بازار خریدار نداشت و این امر فضا را برای جولان دادن بیشتر نوردکاران در بازار آزاد فراهم ساخت. به نظر می رسد هر چه زمان بیشتری به مسئولان امر داده شده است، نتیجه موثر کمتری حاصل می‌شود.

نمایش پیش روی مردم / توافقات احتمالی پشت پرده …

کنسل شدن مجدد عرضه‌های میلگرد و تیرآهن در بورس کالا؛ و خلاء ای که به سبب فقدان عرضه محصولات نهایی خصولتی ها در بازار مصرف به وجود آمده و در ادامه تکرار این سناریو در روز جاری؛ برای نوسان سازان و برخی از فولادسازان داخلی این فرصت را فراهم نمود تا روز گذشته مجددا شروع به التهاب آفرینی نمایند …

اما موضوع چیست؛ چرا این سناریوی تقریبا نمایشی و تکراری عرضه محصول نهایی در بورس کالا و سپس اعلام کنسلی تکرار می شود و عدم چاره اندیشی و دیده نشدن هرگونه عجله و یا شتاب یا اراده ‌ای بر تسهیل این روند مشهود است ؟

چرخش ۱۸۰ درجه ای تعاونی آهن پایتخت به عنوان تنها گلوگاه توزیع این کالای تعزیراتی بعد از عید غدیر و موضع گیری متفاوت این عامل به همراه برخی قوانین دست و پا گیر در خصوص توزیع این اقلام، توام با عدم تمایل به اصلاح این قوانین از سوی مسئولان ذی ربط، نشانه هایی است که به وضوح از برخی توافقات پشت پرده حکایت می کند !

چند روز پیش موضوعی در برخی رسانه ها منتشر شد مبنی بر اینکه با افزايش فشار تحریم ‌های ثانویه آمریکا بر حوزه های صادراتی ایران؛ حوزه های غیر نفتی ایران می بایست به جهت ارز آوری در کشور فعالیت های صادراتی خود را افزایش دهند تا برخی از این کمبودها جبران شود…

از طرف دیگر گمانه زنی های ما بر اساس شنیده‌ها و برخی شواهد موجود حاکی از شدت گرفتن صادرات محصولاتی مثل میلگرد و تیرآهن به برخی از کشورهای همسایه مثل عراق و افغانستان است؛ کما این که برخی از مخاطبین محترم ما شاهدان عینی کامیون های مرزی هستند؛ افزایش محسوس فعالیت در خصوص این موضوع را گزارش داده و تایید می نمایند…

لذا با کنار هم چیدن این المان ها؛  گمان ما این طور است که بنا بر اضطرار و اولویت نیاز کشور، بنظر می رسد که فعلا اراده ای برای عرضه‌ های محصولات نهایی فولادسازان بزرگ دولتی به بازار داخلی وجود نداشته و گمان ما این است که مقارن با عید غدیر، توافقات پشت پرده ای بین برخی از مسئولان تراز اول کشوری در این خصوص صورت گرفته باشد که ما از آن بی خبریم؛ مبنی بر این که فعلا با همین وضعیت نمایشی بورس؛ تقاضای بازار داخلی فعلا به بخش خصوصی واگذار و فعالیت شبه دولتی ها بر بازارهای صادراتی متمرکز باشد…

از طرفی این احتمال وجود دارد که این پروسه نمایشی را فرجامی باشد؛ ولی این فرجام به فرصتی مناسب موکول شده است که احتمال زیاد شاید فصل سرد سال و مقارن با زمان افول تقاضای جهانی باشد.

این نظریه تنها استنتاج ما حاصل از گمانه هایی از المان ها و نشانه های موجود برای ماست که شاید در عمل واقعیت نداشته باشد؛ اراده ای اگر در خصوص عملکرد دولت در عملیاتی شدن تسهیل محصولات نهایی خصولتی ها به بازار داخلی وجود داشته و خلاف این موضوع است؛ می بایست دیده شود …

 

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق

اخبار مرتبط

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به کمک ، با ما تماس بگیرید.
کارخانه
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
61 91 3432 (041)
60 91 3432 (041) (نمابر)
info [at] mehrsteel.com
فروش داخلی، فروش خارجی و فروش شرکتی
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
041-5995
041-36550000
041-36562214
041-36578908
041-36571433
041-36563305
041-36576882
041-36551667