قوطی فولادی ,فولاد مهر سهند
پروفیل, لوله, میلگرد, سپری, میلگرد آجدار, نبشی, ناودانی,قیمت لوله,قیمت پروفیل

آخرین اخبار

سه مصوبه مجلس برای لایحه حمایت از تولید
گروه خبر: لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی با حضور اعضای کمیته اقتصادی شورای ...
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو، مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی از هلدینگ مهر سهند
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو،مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی به همراه هیات همراه...
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر سهند
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر ..
واردات فولاد صفر شد
جعفر سرقینی با بیان مطلب فوق گفت در حال حاضر صنعت فولاد در کشور نیازهای داخلی کشور را تامین می‌کند و ...
کمبود آهن قراضه در کشور به شدت حس می شود
فولاد نیوز: عضو انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: وضعیت آهن قراضه در کشور بحرانی است و کمبود آن به...

آخرین اخبار

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق
تاریخ انتشار :  1397/06/06

ضرورت بازنگری فوری در دستورالعمل های اخیر بازار فولاد

جلسات فولادی ها به کجا رسید؟

هفته گذشته در حالی به پایان رسید که علی رغم جلسات مکرر در خصوص نحوه قیمت گذاری کامودیتی ها، به طور خاص فولاد و بالاخص قیمت میلگرد و تیرآهن ، عرضه شرکت ها مجددا به نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی صورت گرفت که از جمله آن ها می توان به قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان اشاره کرد.

موضوعی که بلافاصه تاثیر خود را در بورس اوراق بهادار گذاشت و سهام شرکت های عرضه کننده در بورس کالا را تحت الشعاع قرار داد که باعث کاستن از دارایی های سهامداران این شرکت ها شد. در این خصوص استدلال معاون معدنی وزیر صمت در خصوص نحوه تعیین قیمت میلگرد در بازار این است که از آن جا که فروش ارز حاصل از صادرات فولاد سازان به بازار ثانویه منتقل شده و این امر درآمد آن ها را بیشتر خواهد ساخت، پس قیمت میلگرد و سایر محصولات داخلی باید به نرخ تسعیر بانک مرکزی در بورس کالا عرضه شوند.

صرف نظر از این که ارتباط میان این دو موضوع تا چه حد منطقی است و فروش صادراتی یک شرکت چه منافاتی با قیمت گذاری منصفانه محصولات در بازار داخلی دارد، ذکر چند نکته در خصوص ریسک های صادراتی پیش روی فولادسازان کشور ضروری است.

شدت گرفتن تاثیر تحریم ها در خصوص خرید فولاد ایران

ابتدا این که، در برهه حساس کنونی و با شدت گرفتن تاثیر تحریم های ایالات متحده در خصوص خرید فولاد از ایران و نیز بحث پرداخت های بانکی، مقاصد اصلی فولادسازان ایران در حال عقب نشینی از مذاکرات با کشور و تامین محموله های جدید خود از دیگر منابع می باشند. به طور خاص، امارات متحده عربی، اخیرا به بانک های خود دستور داده تا روابط تجاری خود با بانک ها و شرکت های ایرانی را محدود نمایند.

همچنین، این کشور قصد دارد تا از پذیرش کشتی هایی که نام آن ها تحت لیست سیاه قرار می گیرد در بنادر خود جلوگیری نماید. با شروع تحریم های کشتیرانی و بیمه ای امریکا از ۱۳ آبان ماه، عملا کشتی هایی که با پرچم ایران حرکت می کنند و یا مبدا بارگیری آن ها بنادر ایران هستند رسما به لیست سیاه کشتی ها می پیوندند و عملا نمی توانند در بنادر امارات پهلو بگیرند.

افزایش هزینه حمل دریایی و تاثیر بر بازار فولاد

از سوی دیگر امارات اعلام کرده که هر کشتی که به محوطه خلیج فارس وارد می شود بایستی دائما مسیریاب خود را روشن نگه دارد تا قابلیت ردیابی جهانی داشته باشد. هر کشتی که مسیریاب خود را خاموش نماید به منزله سفر به ایران تلقی شده و مشمول لیست سیاه خواهد بود. همین مسئله باعث شده تا بسیاری از کشتی ها از هم اکنون سفر به ایران برای حمل بار را متوقف کنند.

کم شدن کشتی هایی که به ایران سفر می کنند هزینه حمل دریایی را به شدت افزایش داده و برای مثال هزینه حمل از ایران به چین و بالعکس از ۱۷ دلار دو هفته پیش به بیش از ۲۵ دلار طی هفته گذشته رسیده است. فولاد سازان کشورمان در صورتی که بخواهند همچنان در بازار بمانند بایستی این اختلاف هزینه را از جیب خود جبران نمایند که باعث کاهش شدید درآمدهای ارزی خواهد شد.

لازم به ذکر است که در دور قبلی تحریم ها، فولاد سازان و برخی واردکنندگان محصولات مورد نیاز کشور از امارات به عنوان مقصد میانی برای صادرات محصول به کشور سوم استفاده می نمودند و اسناد و مدارک کشتی را برای عدم قابلیت ردیابی در یکی از بنادر امارات تغییر می دادند. در حالی که در شرایط جدید انجام چنین کاری دیگر عملیاتی نیست و حتی کشورهای دیگر مانند قطر نیز به راحتی امکان جایگزینی با امارات را ندارند.

لزوم قیمت گذاری مناسب به دلیل فرصت باقی مانده تا آبان ماه

در پایان ذکر این نکته ضروری است که فولاد سازان ایرانی در سال گذشته بیش از ۱/۶ میلیون تن انواع محصولات فولادی را به امارات صادر نموده اند که حجمی در حدود ۲۰ درصد فولاد کشور را در بر می گیرد. در صورتی که صادرات این حجم از فولاد با مشکل مواجه شود باعث کاهش جدی درآمدهای ارزی فولاد سازان خواهد شد.

موارد ذکر شده تنها برای یکی از بازارهای فولاد ایران بود و ممکن است در مدت زمان باقی مانده تا آبان ماه دیگر مقاصد نیز تمهیدات مشابهی را مد نظر قرار دهند. از این رو، لزوم قیمت گذاری منصفانه محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد در بازار داخل برای جبران کسری درآمدهای صادراتی به شدت احساس می شود. امید است به عنایت به این موارد وزارت صمت چاره اندیشی لازم را در حداقل زمان ممکن انجام دهد.

 

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق

اخبار مرتبط

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به کمک ، با ما تماس بگیرید.
کارخانه
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
61 91 3432 (041)
60 91 3432 (041) (نمابر)
info [at] mehrsteel.com
فروش داخلی، فروش خارجی و فروش شرکتی
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
041-5995
041-36550000
041-36562214
041-36578908
041-36571433
041-36563305
041-36576882
041-36551667