قوطی فولادی ,فولاد مهر سهند
پروفیل, لوله, میلگرد, سپری, میلگرد آجدار, نبشی, ناودانی,قیمت لوله,قیمت پروفیل

آخرین اخبار

سه مصوبه مجلس برای لایحه حمایت از تولید
گروه خبر: لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی با حضور اعضای کمیته اقتصادی شورای ...
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو، مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی از هلدینگ مهر سهند
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو،مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی به همراه هیات همراه...
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر سهند
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر ..
واردات فولاد صفر شد
جعفر سرقینی با بیان مطلب فوق گفت در حال حاضر صنعت فولاد در کشور نیازهای داخلی کشور را تامین می‌کند و ...
کمبود آهن قراضه در کشور به شدت حس می شود
فولاد نیوز: عضو انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: وضعیت آهن قراضه در کشور بحرانی است و کمبود آن به...

آخرین اخبار

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق
تاریخ انتشار :  1397/05/29

وعده مسئولان جهت کاهش قیمت آهن آلات در مهرماه محقق خواهد شد؟

 نقد و بررسی دستورالعمل تنظیم بازار فولاد

این روزها ، نقد و بررسی دستورالعمل تنظیم بازار فولاد و تعادل قیمت محصولات فولادی خصوصا محصولات طویل اعم از قیمت پروفیل و میلگرد، و گفتگوهای مطرح شده در رادیو و تلویزیون نقل محافل و رسانه ها شده و هرکسی از زاویه خودش این موضوع را مورد ارزیابی قرار داده  است.

برای واکاوی پیدایی چنین وضعیتی باید به ۳ سال قبل بازگشت ولی از آن جایی که صحبت در خصوص آن نیازمند یک نوشتار چند صفحه ای است فقط  تیتر وار بیان می شود که :

تغییرات تعرفه ای در واردات فولاد، ترکیب بندی جدید انجمن تولید کنندگان و جلسات هم اندیشی آن، لزوم صادرات فولاد و ارز آوری آن برای کشور، نوسانات نرخ ارز و جذابیت روند آن، چالش های متعدد بین بخش خصوصی و خصولتی، اعتراضات زمستان سال ۹۶، نگاه دستوری دولت نسبت به بازارها و فولاد و قیمت محصولات فولادی خصوصا قیمت پروفیل و میلگرد، تولید شرکت های اقماری برای فولاد سازان بزرگ چه در داخل و چه در حوزه صادرات،  ضعف نظارت ها در بخش توزیع فولاد و اشکالات ساختاری در بورس کالا و در نهایت ادامه رکود و عدم فعال شدن پروژه های جدید و انحصاری شدن معاملات در پروژه های باقی مانده از سال های گذشته و….

تقابل فولادهای ها برای حفظ سهم بازار

شاید باز هم بتوان مولفه های دیگری نیز بر آن افزود اما در نهایت دستورالعمل هایی تنظیم و روانه بازار شد که همراه با انتظامی کردن محیط کسب و کار تلاش گردید التهاب بازار فولاد و نوسانات قیمت پروفیل و میلگرد و سایر محصولات رفع گردد. در این بین مصاحبه ها نشان می دهد که هنوز تفکر دهه ۶۰  و ۷۰ در جامعه مدیریتی ما رواج دارد غافل از آن که هم صنعت فولاد و هم بازار آهن از این دوران عبور کرده و ظرفیت های بالاتری را رقم می زنند.

آن چه این روزها در جریان است نشان از تقابل فولادی ها با یکدیگر برای حفظ سهم بازار است تقابلی که برآیند تمامی مولفه های ذکر شده در سطور بالاتر بوده و این نبرد حتما قربانیانی نیز خواهد داشت خوش بینانه ترین حالت این است که قربانیان آن را در سطح مدیران ارشد جستجو کنیم یعنی به زودی شاهد تغییرات مدیران ارشد حوزه فولاد باشیم اما بدبینانه ترین حالت این است که به دلیل همبندی مدیران، ماجرا به گونه ای دیگر مختومه شود و آن تعطیلی برخی واحدهای تولیدی و توزیعی خواهد بود.

گفتگوی خبری فولادی ها از نگاهی دیگر

آنچه نویسنده را به نگاشتن این متن وا داشته است بیان یک نکته کلیدی از سوی مقام عالی صنایع فلزی وزارت صمت بود که در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه ۲ سیما و نیز در برنامه رهیافت این هفته رادیو اقتصاد بیان کرد که در مهر و آبان شاهد کاهش شدید قیمت های فولاد اعم از قیمت پروفیل خواهیم بود.

و ایشان نسخه شفا بخش بازار را دستورالعمل های فعلی در کنار انتظامی کردن بازار می داند حال آن که مصوبات اخیر ستاد تنظیم بازار، بیشتر یاد آور تفکرات دهه ۶۰  و ۷۰ می باشد و البته تصمیم گیرندگان به این نکته توجه نکرده اند که  هم بازار ( چه از نظر کمیت و چه از نظر کیفیت ) و هم صنعت فولاد ( از زاویه تعدد تولید کنندگان ) از این مرحله عبور کرده و محتملا پایداری این مصوبه ، کوتاه خواهد بود.

از سوی دیگر مشکلات تحریمی ، فضا را برای فولاد سازان ما تنگ خواهد کرد و آنچه مسلم است فولاد سازان بزرگ به دلیل اشراف اطلاعاتشان تلاش می کنند هزینه – فرصت خود را از داخل تامین کنند پس می بایست راه علاجی دیگر برای چنین پروسه در پیشی ، اتخاذ کرد این راه حل از دیپلماسی و گفتگوهای سازنده سر بر می آورد  نه از تقابل نیروهای فولادی. برای نجات فولاد از نگرانی های در پیش و عدم تعطیلی واحدها نیاز به تشکیل جلسات سازنده بین نیروهای تصمیم گیرنده و موثر داریم نه نیاز به تقابل بر مولفه های گذشته …

در خصوص سهمیه بندی و سپردن امورات به اتحادیه ها و تعاونی ها ، شاید در فرصتی مناسب  به تشریح این موضع بپردازیم ولی به صورت  خلاصه ، توجه دوستان را به اثرات این اقدام در دهه ۶۰  و ۷۰ جلب می کنم که  سبب فربه شدن عده ای اندک شد و البته  در این میان می توان  ریز بینانه عملکرد دو تشکل اتحادیه ها و تعاونی های فولادی را در طول این سالها  مورد ارزیابی دقیق تر قرار داد و از نظر کمیت و کیفیت مسیر فعالیت آن را بازخوانی کرد. امید است در روزهای آتی شاهد بهبود قیمت پروفیل و میلگرد با توجه به تعطیلی های مکرر کارخانجات این محصولات باشیم.

 
 

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق

اخبار مرتبط

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به کمک ، با ما تماس بگیرید.
کارخانه
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
61 91 3432 (041)
60 91 3432 (041) (نمابر)
info [at] mehrsteel.com
فروش داخلی، فروش خارجی و فروش شرکتی
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
041-5995
041-36550000
041-36562214
041-36578908
041-36571433
041-36563305
041-36576882
041-36551667