قوطی فولادی ,فولاد مهر سهند
پروفیل, لوله, میلگرد, سپری, میلگرد آجدار, نبشی, ناودانی,قیمت لوله,قیمت پروفیل

آخرین اخبار

سه مصوبه مجلس برای لایحه حمایت از تولید
گروه خبر: لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی با حضور اعضای کمیته اقتصادی شورای ...
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو، مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی از هلدینگ مهر سهند
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو،مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی به همراه هیات همراه...
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر سهند
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر ..
واردات فولاد صفر شد
جعفر سرقینی با بیان مطلب فوق گفت در حال حاضر صنعت فولاد در کشور نیازهای داخلی کشور را تامین می‌کند و ...
کمبود آهن قراضه در کشور به شدت حس می شود
فولاد نیوز: عضو انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: وضعیت آهن قراضه در کشور بحرانی است و کمبود آن به...

آخرین اخبار

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق
تاریخ انتشار :  1397/05/25

کارخانجات قوطی پروفیل در مرز ورشکستگی

بررسی و ارزیابی روند قیمت قوطی و پروفیل طی هفته گذشته در بازار فولاد

 در حالی که در هفته گذشته قیمت شمش تحت تاثیر قیمت ارز دچار فراز و نشیب شده بود، قیمت قوطی و قیمت پروفیل نیز همگام با آن دچار نوسان گردید.

در روز یک شنبه هفته گذشته متوسط قیمت قوطی در ابعاد ۲۰*۲۰ تا ۸۰*۴۰ در محدوده ی ۷۱۰۰ تا ۷۱۴۰ تومان اعلام گردید. این روند تا روز چهارشنبه ادامه داشت و در نیمروز چهارشنبه با افزایش قیمت دلار، قیمت قوطی به محدوده ی ۷۲۶۰ تا ۷۲۲۰ تومان رسید. این روند صعودی تاکنون ادامه داشته و قیمت قوطی با آغاز روز کاری در هفته جاری به میزان ۸۲۶۰ تومان رسید.

مشکل کمبود شمش از روز دوشنبه هفته قبل آغاز گردید و در روز سه شنبه با سخنرانی های رئیس جمهور بازار کمی آرام گرفت و کارخانه ها به دلیل کمبود شمش ناشی از عدم عرضه قراضه و آهن اسفنجی عرضه جدی نداشتند، اما در روز چهارشنبه با افزایش قیمت دلار و کمبود مواد اولیه مانند شمش، قیمت پروفیل و قیمت قوطی در بازار فولادی مجددا افزایش یافت.

قیمت پروفیل آلومینیوم نیز که در محدوده ی ۱۸۹۰۰ تومان قرار داشت، در روز چهارشنبه هفته گذشته به قیمت ۱۹۲۰۰ تومان رسید و این روند تاکنون ثابت و بدون تغییر ادامه داشته است.

شمش در هفته گذشته روزهای پر نوسانی را پشت سر گذاشت و دلیل اصلی آن بر اثر فراز و فرودهای قیمت ارز و ابهام موجود در بازار ذکر شده است. استدلال دولت برای تعیین قیمت شمش بر اساس فرمول رابطه گندله، آهن اسفنجی و شمش است. در حالی که تمامی مواد اولیه مورد نیاز تهیه شمش در داخل کشور تولید می شوند، پس قیمت آن نیز بایستی تابعی از قیمت مواد اولیه آن باشد و نه تابعی از قیمت دلار و به همین دلیل دولت برای تعیین قیمت شمش فشار زیادی را به فولادسازان وارد می کند تا قیمت ان را بر اساس معیار مواد اولیه تعیین نمایند.

ایجاد فضای دوگانه در بازار فولاد توسط سیاست های مداخله جویانه دولت

 براین اساس دولت آخرین عرضه شمش در بورس کالا را تا سقف ۵ درصد افزایش تعریف نمود و از سویی دیگر محدودیت عرضه محصولات ساخته شده از شمش را تشدید کرد که این خود سبب افزایش قیمت مقاطع فولادی مانند قیمت قوطی و قیمت پروفیل و سایر محصولات فولادی خواهد گردید.

در حالی که فولادسازان در تلاشند تا قیمت محصولات خود را بر اساس نرخ ارز بازار آزاد تنظیم نمایند اما سیاست های دولت به آنها این مجوز را نمی دهد و سبب ایجاد فضای دوگانه در بازار فولاد گردیده است.

از سویی دیگرخریدار بورس موظف است تا ۷۵ درصد محصولات خود را با سود ۱۵ درصد در بورس به فروش برساند، اما اگر قصد صادرات یا فروش در بازار داخلی داشته باشد، عملا برخلاف قوانین بورس اقدام نموده است؛ اما اگر پای تامین منابع ارزی در میان باشد با این کار عملا ضربه ای به اقتصاد کشور وارد شده و سبب ایجاد تورم خواهد گردید.

کمبود مواد اولیه برای تهیه پروفیل کارخانجات را به مرز ورشکستگی رساند

 یکی از تولید کنندگان لوله و پروفیل طی نامه از وزیر محترم وزارت صمت برای پیگیری های اخیر ایشان در تامین ورق مورد نیاز در تهیه پروفیل تشکر و قدردانی نمود و در ضمن اعلام کرد که متاسفانه تاکنون مواد اولیه مورد نیاز آنها به هیچ وجه تامین نشده و با ادامه این روند کارخانه های تولیدی لوله و پروفیل به دلیل کمبود عرضه مواد اولیه به تعطیلی و توقف عملیات تولید و یا حتی ورشکستگی رسیده اند.

البته در این میان سندیکای لوله وپروفیل طی بیانیه ای، آمادگی خود را برای تولید کارمزدی لوله و پروفیل ابراز داشته اند تا بدین طریق از ورشکستگی و توقف واحدهای تولیدی جلوگیری بعمل آمده و بدنبال آن قیمت پروفیل را در بازار کنترل نمایند. بر این اساس واحدهای تولیدکننده لوله و پروفیل، با تحویل ورق گرم اولیه از کارفرما، بعد از دریافت ۱۱ درصد کارمزد هزینه تولید نسبت به قیمت ورق، آن را تبدیل به پروفیل درخواستی کرده و تحویل می دهند.

بررسی دلایل کمبود عرضه ورق برای تولید لوله و پروفیل و تاثیر آن بر قیمت پروفیل

از آنجا که کارخانجات تولید کننده لوله و پروفیل به دلیل کمبود مواد اولیه ناچار به تولید کارمزدی شده اند، دلیل کاهش عرضه ورق گرم مورد نیاز در تولید محصولات خود را ناشی از اقدامات تبعیض آمیز از سوی بورس کالا می دانند. بر طبق این گفته سهمیه مواد اولیه این کارخانجات به دلالان، کارخانجات تعطیل شده، سرویس سنترهای نورچشمی و تعاونی های غیر تولیدی تحویل داده می شود و از همین رو این تولید کنندگان با مشکل کمبود مواد اولیه روبرو شده و حتی به مرز ورشکستگی رسیده اند.

البته از سویی دیگر عدم تحویل مستقیم ورق گرم به کارخانجات تولید کننده لوله و پروفیل و عرضه های قطره چکانی در بورس کالا را عامل اصلی در افزایش قیمت ورق گرم در بازار دانسته و همین عامل سبب افزایش ناگهانی قیمت قوطی و پروفیل در بازار فولاد گردیده است.

 

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق

اخبار مرتبط

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به کمک ، با ما تماس بگیرید.
کارخانه
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
61 91 3432 (041)
60 91 3432 (041) (نمابر)
info [at] mehrsteel.com
فروش داخلی، فروش خارجی و فروش شرکتی
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
041-5995
041-36550000
041-36562214
041-36578908
041-36571433
041-36563305
041-36576882
041-36551667