قوطی فولادی ,فولاد مهر سهند
پروفیل, لوله, میلگرد, سپری, میلگرد آجدار, نبشی, ناودانی,قیمت لوله,قیمت پروفیل

آخرین اخبار

سه مصوبه مجلس برای لایحه حمایت از تولید
گروه خبر: لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی با حضور اعضای کمیته اقتصادی شورای ...
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو، مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی از هلدینگ مهر سهند
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو،مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی به همراه هیات همراه...
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر سهند
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر ..
واردات فولاد صفر شد
جعفر سرقینی با بیان مطلب فوق گفت در حال حاضر صنعت فولاد در کشور نیازهای داخلی کشور را تامین می‌کند و ...
کمبود آهن قراضه در کشور به شدت حس می شود
فولاد نیوز: عضو انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: وضعیت آهن قراضه در کشور بحرانی است و کمبود آن به...

آخرین اخبار

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق
تاریخ انتشار :  1397/05/04

مصوبه اخیر وزارت صمت با محوریت کنترل دستوری قیمت ها

دستورالعمل جدید تنظیم بازار محصولات فولادی ، طرح جدید وزارت صمت!

در روز گذشته دستورالعمل جدید تنظیم بازار فولاد و قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد منتشر گردید. در حالی که پیش از این کارشناسان و فعالان صنعت فولاد نسبت به عواقب دخالت های غیر کارشناسی و دستوری در بازار بر روی قیمت میلگرد و سایر محصولات هشدار داده بودند

و حتی انجمن تولیدکنندگان فولاد پیش از انتشار رسمی این دستورالعمل جدید ، درخواست تشکیل جلسات کارشناسی با حضور ذینغعان و کارشناسان داده بود که طبق معمول به آن توجه نشد! اما ایرادات اساسی دستورالعمل تازه که در واقع در ادامه اشکالات مصوبات غیرکارشناسی قبلی است چه هستند؟

تحلیل بندهای دستورالعمل جدید تنظیم بازار فولاد

۱- تکلیف تولیدکنندگان به تولیدکنندگان ملکف به عرضه تمام محصولات خود در بورس که فارغ از اشکالات قانونی با توجه به عدم امکان حضور خریداران حقیقی واقعی در بورس و حتی نبود تمایل برخی دیگر از فعالان بازار، عملا غیر ممکن بوده و از طرفی با توجه به محدودیت های دستوری قیمت میلگرد و سایر محصولات ، حاصلی جز انتقال سود تولیدکننده به واسطه برای آن متصور نیست.

۲-  تکلیف به عرضه به میزان ۱۲۰ درصد تقاضای واقعی سال ۹۶ در بورس کالا که مبنای این تکلیف نیز کاملا نامشخص بوده و با هیچ معیاری چه روند مصرف سالیانه ، چه بودجه عمرانی و نحوه تخصیص آن و سایر معیارها  سازگار  نبوده و حتی در صورت اجرا هم مشخصا به زیان تولید کننده خواهد بود.

۳- نحوه تعیین قیمت میلگرد و سایر محصولات بر اساس قیمت های CIS و Black Sea  با نرخ ارز رسمی بانک مرکزی که مشخصا باعث فاصله شدید قیمت پایه با نرخ های واقعی بازار شده و  نتیجه اش اتفاقات یکی دو هفته گذشته  تا امروز  در بورس کالا و تقاضاهای غیر متعارف خواهد بود؛ رانتی بزرگ و چند ده میلیاردی برای خریداران بورس که مشخصا از جیب سهامدار نگون بخت تولیدکننده خارج می گردد!

آیا مصوبه جدید فرجامی خواهد داشت ؟

نکته جالب تر اما کاهش سقف رقابت به ۵ درصد است؛ آن هم در جایی که کارگزارانی که قبلا  تا ثانیه های پایانی رینگ رقابت برای ثبت قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی منتظر می مانند، در همان زمان ابتدایی حداکثر قیمت ممکن یعنی ۱۰ درصد بیشتر از قیمت پایه را ثبت می کنند و حتی همین سقف نیز منجر به کاهش درخواست ها نشده و خریداران با علم به یک سود نجومی تضمینی که در نتیجه همین مصوبات غیرکارشناسی فراهم شده روز به روز بیشتر هم می شوند! و در این میان باز هم زیان متوجه تولیدکننده خواهد بود!!!

به نظر می رسد این مصوبه نیز به مانند چندین مصوبه اخیر که با محوریت کنترل دستوری قیمت ها صادر شده ، فرجامی بهتر از آنها نخواهد داشت و اگر شرایط بازار فولاد به خصوص در بورس کالا بدتر نشود ، بهتر نیز نخواهد شد؛

آنچه مسلم است این که:  تا زمانی که احترام به قواعد اولیه بازار ( که از اتفاق مبنای تشکیل بورس کالا نیز بوده) در فرآیند تصمیم سازی و تصمیم گیری مسئولین وزارت صنعت و بورس کالا نهادینه نگردد، انتظار بهبود وضعیت بازار و کنترل هیجان ها و نوسان های غیر عادی این روزها دور از ذهن بوده و آرامش به این بازار باز نخواهد گشت!

مجوز افزایش نرخ پایه در عرضه های بورس

در برخی از خبرگزاری ها نیز آورده شده است که با توجه به متن دستورالعمل وزیر در راستای کنترل بازار فولاد؛

با توجه به ادبیات فنی و پیچیده این دستورالعمل به نظر می رسد در بند ۴ مجوز افزایش نرخ پایه به میزان ۵ درصد در عرضه های هفته جاری به صورت ضمنی و در راستای عرضه های بیشتر در جهت تنظیم بازار صادر شده است.

به عبارت ساده تر احتمالا قیمت پایه شمش اهواز در معاملات هفته آتی به عدد ۲۵۰۰ نزدیک شده و قیمت تمام شده این شمش به اضافه ده درصد رقابت (که در بند ۵ ذکر شده) و ۹ درصد مالیات و دو ماه تحویل به عدد ۳۳۰۰۰ تومان نیل می کند.
آیا زمان  پایان دخالت های دستوری نرسیده؟

به گزارش شهر فولاد روز گذشته و پس از دو بار ابطال معامله شمش فولاد خوزستان و البته جلوگیری از عرضه شمش کاوه، بالاخره این دو به همراه یک سبد میلگرد اروند و چندین سبد تیرآهن و میلگرد ذوب آهن در بورس کالا عرضه شد.

چیزی که این روزها به شدت مشهود و قابل پیش بینی است ، تقاضای بسیار بالا برای عرضه های فولادی و قیمت بسیار پایین در مقایسه با قیمت بازار این محصولات اعم از قیمت میلگرد و قیمت تیرآهن است به طوری که دیگر کارگزاران تا ثانیه های پایانی رینگ رقابت منتظر نمی مانند و همان اول حداکثر قیمت ممکن یعنی ۱۰ درصد بیشتر از قیمت پایه را ثبت می کنند!

معلوم نیست این دور باطل تا کی ادامه پیدا خواهد کرد ، شرایطی که صدای اعتراض فولادسازان را به آسمان بلند کرد و آن را به وضوح در مصاحبه اخیر کشانی مدیرعامل فولاد خوزستان می توان دید.

فهمیدنش خیلی سخت نیست! محصول فولادساز با اجبار و با قیمتی تا ۱۰۰۰ تومان کمتر از قیمت بازار در تالار عرضه می شود و سودی که متعلق به کارگران زحمتکش و سهامداران بدون حمایت فولاد خوزستان و دیگر تولیدکنندگان است به راحتی به جیب واسطه می رود!


آیا وقت آن نرسیده که کنترل دستوری قیمت ها متوقف شده و به واقعیت های بازار توجه شود؟ کنترلی که امروز یکبار دیگه نتیجه خودش را نشان داد و برای تمام عرضه های فولادی چه شمش، چه میلگرد اروند و چه سبدهای تیر و گرد ذوبی شاهد تقاضاهای بیش از ده برابری بودیم!

شرایطی که مطمئنا با ادامه این سیاست ها برقرار خواهد بود و  زیان آن نیز تنها متوجه تولیدکننده!

 

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق

اخبار مرتبط

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به کمک ، با ما تماس بگیرید.
کارخانه
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
61 91 3432 (041)
60 91 3432 (041) (نمابر)
info [at] mehrsteel.com
فروش داخلی، فروش خارجی و فروش شرکتی
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
041-5995
041-36550000
041-36562214
041-36578908
041-36571433
041-36563305
041-36576882
041-36551667