قوطی فولادی ,فولاد مهر سهند
پروفیل, لوله, میلگرد, سپری, میلگرد آجدار, نبشی, ناودانی,قیمت لوله,قیمت پروفیل

آخرین اخبار

سه مصوبه مجلس برای لایحه حمایت از تولید
گروه خبر: لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی با حضور اعضای کمیته اقتصادی شورای ...
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو، مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی از هلدینگ مهر سهند
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو،مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی به همراه هیات همراه...
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر سهند
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر ..
واردات فولاد صفر شد
جعفر سرقینی با بیان مطلب فوق گفت در حال حاضر صنعت فولاد در کشور نیازهای داخلی کشور را تامین می‌کند و ...
کمبود آهن قراضه در کشور به شدت حس می شود
فولاد نیوز: عضو انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: وضعیت آهن قراضه در کشور بحرانی است و کمبود آن به...

آخرین اخبار

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق
تاریخ انتشار :  1397/04/25

وضع تعرفه آهن آلات به نفع دولت آمریکا یا به ضرر آن ؟

بررسی مزایای وضع تعرفه وارداتی بر آهن آلات در کشور آمریکا

رئیس جمهور آمریکا با ایجاد تعرفه ۲۵ درصدی بر روی واردات آهن آلات به دنبال بهبود اوضاع امنیت ملی بوده است و در حالی که مابقی جهان را با چالش مواجه کرده است،

اما از سویی از نظر برخی از منتقدان برای صنعت فولاد این کشور گام ارزنده ای را برداشته است که در آینده تاثیر مثبت آن مشخص خواهد گردید. از سال ۲۰۰۸ با توجه به نمودار قیمت آهن ، قیمت انواع آهن آلات در آمریکا با افت شدیدی روبرو بوده است. اما با وضع این تعرفه در حقیقت قیمت کلاف سرد و گرم در بازار داخلی این کشور تا ۶۰ درصد نسبت به قیمت وارداتی آن افزایش پیدا کرده است.

با افزایش قیمت هر کیلو آهن در این کشور بسیاری از طرح های توسعه طلبانه در صنعت فولاد آن که به لحاظ کمبود ظرفیت تاکنون اجرایی نگشته اند، توان احیا پیدا خواهند کرد و این امر به نفع صنایع آهن آلات بالادستی این کشور مانند فولاد آمریکا، آرسلورمیتال، نیوکور و غیره خواهد بود.

به توجه به اخبار بازار آهن ، با افزایش قیمت محصولات فولادی، سهام این شرکت ها در بلند مدت در بازار افزایش خواهد یافت و از این منظر این شرکت ها طرح های مورد نظر خود را توسعه خواهند داد؛ اما بایستی دید آیا وضع تعرفه های وارداتی در تمامی ابعاد و صنایع مورد نظر در آمریکا با مزیت همراه خواهد بود و یا دنبال کردن این سیاست سبب ورشگستگی و ضربه اقتصادی به سایر صنایع از جمله صنعت خودروسازی، صنایع تولید انرژی و صنایع پایین دستی آهن آلات در کشور آمریکا خواهد گردید. در ادامه به بررسی ابعاد اثرات این سیاست در بلند مدت بر روی این صنایع خواهیم پرداخت.

تاثیر وضع تعرفه وارداتی برروی صنایع انتقال انرژی در کشور آمریکا

همان گونه که می دانیم در خطوط انتقال انرژی مانند آب، گاز و نفت از لوله های فولادی استفاده می شود. تا سال گذشته عمده لوله های فولادی مورد نیاز در صنایع انرژی آمریکا از خارج از این کشور تهیه و تامین می گردید؛ که البته با وضع تعرفه واردات بر محصولات فولادی در این کشور بهای تمام شده لوله های فولادی به میزان زیادی افزایش خواهد یافت و این موضوع اصلا به نفع بخش انرژی در این کشور نخواهد بود.

هرچند کشورهایی مانند کره توانسته اند معافیت مالیاتی در خصوص لوله های فولای برای انتقال انرژی از کشور آمریکا را کسب نماید، اما در کل واردات معاف از مالیات در این کشور نسبت به چند سال گذشته تاکنون به میزان ۷۰ درصد افت داشته است. با افزایش خطوط انتقال انرژی سطح صادرات منابع انرژی مانند نفت در این کشور به شدت کاهش خواهد یافت و این در حالی است که آمریکا در چند ساله اخیر توانسته است سطح صادرات نفتی خود را بهبود دهد و در بلند مدت اجرای سیاست تعرفه ای برای بخش انرژی این کشور نه تنها مفید نبوده بلکه آن را متحمل ضرر نیز خواهد نمود.

تاثیر سیاست وضع تعرفه وارداتی بر روی صنعت خودروسازی در آمریکا

وضع تعرفه ۲۵ درصدی از سوی آمریکا بر روی واردات خودروهای اروپایی سبب شده که صنعت خودرو سازی این کشور به شدت نگران نیاز خود در حوزه آلومینوم و فولاد شوند. از جمله شرکت های بزرگ خودروسازی در این کشور مانند تسلا و جنرال موتورز ۲۶ درصد از تقاضای آهن آلات کل آمریکا را به خود اختصاص داده اند و به طور عمده بخش خودروسازی این کشور دومین بازار مصرف آهن آلات در این کشور محسوب می شود.

صنایع خودرو سازی اروپا در تامین ۱۶ درصد از تولیدات داخلی این کشور و ۸/۱ میلیون از وسایل نقلیه این کشور نقش بسزایی را ایفا می کنند که با وضع تعرفه وارداتی بر روی فولاد و آلومینوم و قطعات خودرویی از سوی این کشور خودروسازان آمریکا را نگران کرده و سبب خواهد شد که هزینه این شرکت ها تا حد زیادی افزایش کسب و کار آن ها خواهد گردید.

اثر منفی وضع تعرفه وارداتی بر روی صنایع پایین دستی در فولاد آمریکا

علی رغم تأثیر مثبت وضع تعرفه‌ ها بر روی صنایع بزرگ فولادی در کشور آمریکا و بالا رفتن قیمت آهن این تولیدکنندگان در بازار داخلی این کشور و بالا رفتن سهام آن ‌ها در بازار، اما وضعیت صنایع پایین ‌دستی به این خوبی نبوده و دچار چالش شده ‌اند. با وجود اینکه آرشیو قیمت آهن آلات در این کشور افزایش قابل ‌توجه و بی ‌سابقه ‌ای نسبت به سال‌ های اخیر یافته است اما بایستی توجه کرد آیا ظرفیت تولید نیز به همان درصد افزایش داشته است یا خیر.

بررسی نشان داده است که میزان ظرفیت تولید تنها به میزان یک درصد بوده است که در نهایت افزایش قیمت ‌ها نه ‌تنها به نفع تولید کننده پایین ‌دستی نبوده بلکه مصرف‌کننده ‌ی نهایی را نیز تحت ‌فشار قرار داده و این صنایع کوچک را با خطر اضمحلال و ورشکستگی روبرو خواهد نمود. بایستی دید آیا دولت آمریکا فکری به حال این صنایع خواهد نمود و یا سیاست تک ‌بعدی خود را با مقاومت دنبال خواهد کرد.

 

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق

اخبار مرتبط

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به کمک ، با ما تماس بگیرید.
کارخانه
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
61 91 3432 (041)
60 91 3432 (041) (نمابر)
info [at] mehrsteel.com
فروش داخلی، فروش خارجی و فروش شرکتی
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
041-5995
041-36550000
041-36562214
041-36578908
041-36571433
041-36563305
041-36576882
041-36551667