قوطی فولادی ,فولاد مهر سهند
پروفیل, لوله, میلگرد, سپری, میلگرد آجدار, نبشی, ناودانی,قیمت لوله,قیمت پروفیل

آخرین اخبار

سه مصوبه مجلس برای لایحه حمایت از تولید
گروه خبر: لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی با حضور اعضای کمیته اقتصادی شورای ...
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو، مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی از هلدینگ مهر سهند
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو،مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی به همراه هیات همراه...
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر سهند
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر ..
واردات فولاد صفر شد
جعفر سرقینی با بیان مطلب فوق گفت در حال حاضر صنعت فولاد در کشور نیازهای داخلی کشور را تامین می‌کند و ...
کمبود آهن قراضه در کشور به شدت حس می شود
فولاد نیوز: عضو انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: وضعیت آهن قراضه در کشور بحرانی است و کمبود آن به...

آخرین اخبار

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق
تاریخ انتشار :  1397/04/23

محمد شریعتمداری ابلاغ کرد

دو دستور برای کارت‌های بازرگانی

وزیر صنعت، معدن و تجارت دو دستور جدید برای کارت‌های بازرگانی صادر کرد. براساس ابلاغیه محمد شریعتمداری، تایید کارت بازرگانی بدون اطمینان کامل از هویت متقاضی و احراز شرایط دریافت ممنوع خواهد بود

و از سوی دیگر همه کارت‌هایی که در گذشته صادر شده‌اند مجدد باید مورد ارزیابی قرار گیرند.

دو دستور برای کارت‌های بازرگانی

کارت بازرگانی مجوزی برای صادرات و واردات است و در اصل شناسنامه هویتی بازرگانان محسوب می‌شود؛ اما سوءاستفاده‌های صورت گرفته در سال‌های اخیر از کارت‌های بازرگانی موجب شد تا اصلاح ضوابط مرتبط با صدور یا تمدید کارت بازرگانی، به منظور ممانعت از سوء استفاده از این ابزار تجارت در دستور کار متولیان این بخش قرار گیرد،‌ تا با توجه به جریان ارزی حاکم در بازار امکان افزایش سوءاستفاده از این ابزار تجارت در کشور فراهم نشود.

طرح اصلاح کارت‌های بازرگانی با وجود آنکه دوسالی از تدوین آن می‌گذرد؛ اما نتوانست نظر موافق دولت را برای اجرا جلب کند و در این مدت میان دستگاه‌های مختلف دست به دست شد، اما با شدت گرفتن سوءاستفاده از کارت‌های بازرگانی در سال‌های اخیر دولت نیز به این نتیجه رسید تا دست به اصلاحیه کارت‌های بازرگانی بزند تا به این طریق شرایط برای اصلاح فرآیند صدور و تمدید کارت‌های بازرگانی در کشور فراهم شود.

دو دستورالعمل جدید

حال در دستورالعمل ابلاغ شده از سوی محمد شریعتمداری که شاید آن را بتوان خوان آخر اجرای اصلاح کارت‌های بازرگانی دانست، دو دستورالعمل در نظر گرفته شده است؛‌ براساس دستورالعمل اول، «تایید حتی یک فقره کارت بازرگانی بدون اطمینان کامل از هویت متقاضی و احراز شرایط دریافت، ممنوع و تایید‌کننده و مقامات بالاتر آن مسوول خواهند بود و از سوی دیگر وظیفه نظارت براجرای این دستورالعمل به عهده سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها خواهد بود».

در دستورالعمل دوم نیز «کارگروه مشترکی با همکاری اتاق بازرگانی و گمرک محل، نسبت به رسیدگی مجدد به همه کارت‌های صادره گذشته (به منظور بازبینی کارت‌های صادره)، تشکیل و در اسرع وقت کارت‌های غیرواجد شرایط تعلیق یا باطل و گزارش‌های اقدامات ارائه خواهد شد».

بسته جدید برای کارت بازرگانی

پیش از ابلاغ دستورالعمل وزیر صنعت، معدن و تجارت فعالان اتاق بازرگانی نیز بسته‌ای را برای تسریع در اصلاح کارت‌های بازرگانی تدوین کرده بودند؛ بسته تدوین شده با رویکرد ممانعت از سوءاستفاده از کارت‌های بازرگانی تدوین شده بود. بر این اساس بسته تدوین شده برای کارت بازرگانی در محور نخست تنها واردکنندگان کالا را مدنظر قرار داده است. در محور اول برای کسانی که متقاضی دریافت کارت بازرگانی به منظور واردات هستند، در سال اول سقف واردات ۵۰۰ هزار دلار درنظر گرفته شده است.

چنانچه این فرد در پرداخت مالیات و حقوق گمرکی به درستی عمل کرده باشد، در سال دوم اجازه واردات تا ۲ میلیون دلار کالا را خواهد داشت و بر اساس صلاحیت عملکرد این دو سال، می‌تواند از سال سوم بدون محدودیت، ‌کالا وارد کند. محور دوم این بسته نیز مربوط به اهلیت درخواست‌کننده است، برای این محور دو نفر از فعالان اقتصادی خوشنام می‌توانند معرف فرد متقاضی باشند.

از سوی دیگر، چنانچه فرد متقاضی در تشکلی فعالیت داشته باشد، اهلیت او قابل‌قبول خواهد بود. همچنین فردی که تحصیلات آکادمیک در رشته مرتبط داشته باشد یا در دوره‌های آموزشی که توسط اتاق برگزار شده، شرکت کرده باشد، به‌عنوان فردی دارای اهلیت حرفه‌ای شناخته می‌شود. در عین حال چنانچه نیاز بود، مصاحبه حضوری از فرد نیز به عمل می‌آید.

این بسته در حالی اعلام شد که هفته گذشته وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه جلسه دولت از ارائه اصلاح آیین نامه صدور کارت بازرگانی خبر داد و اعلام کرد که تعلیق یا ابطال کارت بازرگانی متخلفان حتما صورت خواهد گرفت. با توجه به بسته تدوین شده و دستورالعمل وزیر می‌توان گفت شرایط برای اجرای طرح اصلاح کارت‌های بازرگانی آماده است و می‌توان به پایان سوءاستفاده از کارت‌های بازرگانی امیدوار بود.

از سوی دیگر اتاق بازرگانی برای کارت‌های بازرگانی، رتبه‌بندی‌هایی انجام داده و کارت‌ها را به کارت‌های طلایی، نقره‌ای و برنزی تقسیم کرده است که تمدید کارت‌های بازرگانی طلایی، ۵ ساله، تمدید کارت‌های بازرگانی نقره‌ای، ۴ ساله و تمدید کارت‌های بازرگانی برنزی نیز ۳ ساله خواهد بود. همچنین کارت صادرکنندگان ملی نیز ۵ ساله تمدید می‌شود.

براساس آمار اعلام شده از سوی فعالان این بخش سالانه حدود ۳۲ هزار کارت بازرگانی صادر یا تمدید می‌شود؛ به همین دلیل کار برای افراد دارای صلاحیت حرفه‌ای باید تسهیل شده و در مقابل برای افرادی که صلاحیت حرفه‌ای ندارند، باید دست‌اندازهایی در نظر گرفت که نتوانند به راحتی کارت دریافت کنند و کارت‌های بازرگانی به افرادی که اهلیت تجاری دارند برسد و از صدور کارت بازرگانی برای افراد فاقد اهلیت تجاری جلوگیری شود.

 

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق

اخبار مرتبط

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به کمک ، با ما تماس بگیرید.
کارخانه
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
61 91 3432 (041)
60 91 3432 (041) (نمابر)
info [at] mehrsteel.com
فروش داخلی، فروش خارجی و فروش شرکتی
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
041-5995
041-36550000
041-36562214
041-36578908
041-36571433
041-36563305
041-36576882
041-36551667