قوطی فولادی ,فولاد مهر سهند
پروفیل, لوله, میلگرد, سپری, میلگرد آجدار, نبشی, ناودانی,قیمت لوله,قیمت پروفیل

آخرین اخبار

سه مصوبه مجلس برای لایحه حمایت از تولید
گروه خبر: لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی با حضور اعضای کمیته اقتصادی شورای ...
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو، مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی از هلدینگ مهر سهند
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو،مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی به همراه هیات همراه...
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر سهند
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر ..
واردات فولاد صفر شد
جعفر سرقینی با بیان مطلب فوق گفت در حال حاضر صنعت فولاد در کشور نیازهای داخلی کشور را تامین می‌کند و ...
کمبود آهن قراضه در کشور به شدت حس می شود
فولاد نیوز: عضو انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: وضعیت آهن قراضه در کشور بحرانی است و کمبود آن به...

آخرین اخبار

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق
تاریخ انتشار :  1397/03/25

نجات بازار فولاد با بهبود ۴ فاکتور عمده و تاثیرگذار

اهمیت توجه به نقدینگی در بازار فولاد کشور

همان طور که پیش تر ذکر شد نوسانات اخیر در حوزه فولاد سبب نگرانی و سردرگمی بسیاری از خریداران و فعالان این حوزه گشته است. در این خصوص جناب مرامی فعال در حوزه آهن آلات تحلیل جامعی را بیان کرده اند که در ادامه تقدیم عزیزان می گردد.

موضوع این روزهای اقتصاد و سپس در ادامه بازار فولاد ایران صعود قیمت محصولات فولادی خصوصا قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر مقاطع می باشد به طوری که عده ای با قضاوت زود هنگام و نگاه مقطعی و جزیره ای آن را محتوم به ناهنجاری و بازار سازی عده ای می دانند که غالبا به نام سودجو مطرح می شوند.

یعنی ما با متهم کردن دلالان و سفته بازان عملا صورت مسئله را پاک و موارد مهم این جریان خزنده ( حجم نقدینگی ) را نادیده می گیریم. برای ورود به وضعیت فعلی بازار فولاد نیاز به یک مقدمه اقتصادی است و آن بررسی موضوعی شاخص بهای مصرف کننده (  CPI ) است.

شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی معیار سنجش تغییرات قیمت کالا و محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن و خدمات بوده و وسیله ای برای اندازه گیری سطح عمومی قیمت هاست. افزایش این شاخص تحت تاثیر ۴ فاکتور قرار دارد.

افزایش بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی ، حجم نقدینگی ، ارز و نرخ سود بانکی. مطابق نظریه مقداری پول کلاسیک ها در علم اقتصاد و با توجه به کم کشش بودن طرف عرضه در اقتصاد ایران با افزایش حجم نقدینگی این شاخص صعودی می شود افزایش شاخص مزبور مترادف است با صعود نرخ کالا و خدمات که در رابطه های زیر می تواند به صورت خلاصه بیان شود.

بررسی روابط ۴ فاکتور تاثیرگذار بر شاخص بهای کالا

    افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی: افزایش پایه پول: افزایش حجم نقدینگی: افزایش قیمت
    افزایش نرخ ارز : افزایش صادرات: افزایش حجم نقدینگی: افزایش قیمت
    افزایش نرخ سود بانکی:  کاهش سرمایه گذاری: کاهش تولید:  افزایش قیمت محصولات از جمله محصولات فولادی و قیمت تیرآهن و میلگرد

در جدید ترین آمار ارائه شده توسط بانک مرکزی شاخص قیمت مصرفی در دو ماهه اول سال ۱۳۹۷ صعودی بوده که عدد درج شده در فروردین ۱۱۵٫۶ و در اردیبهشت ۱۱۷٫۵ را نشان می دهد یعنی شاخص مزبور بیان می کند که سطح قیمت ها در ابتدای سال جاری صعودی بوده که دلایلش را در سطور بالا بیان کردیم. در پایان این مقدمه کوتاه اقتصادی بد نیست پیام روشن و واضح رهبری را در خصوص نقدینگی یک بار دیگر مرور کنیم  که در خطبه های نماز عید فطر ( همین چند روز پیش ) بیان کردند و گفتند که :
حتما بخوانید :  پیش بینی بازگشت مجدد قیمت آهن آلات

” ملت ایران بدانند امروز نقدینگی در کشور خیلی زیاد است . آن کسانی که صاحبان این نقدینگی ها هستند آنها را به سمت تولید هدایت کنند تا کار راه بیفتد . این کاری است که به عهده آحاد مردم است “

وضعیت فعلی اقتصاد کشور و بازار آهن آلات

خیلی کوتاه بگویم که آقای دکتر نیلی در سال ۹۵ در طی مصاحبه اقتصادی خود نقدینگی و حجم آن را نوعی بمب ساعتی دانسته و تعدادی از اقتصاد دانان نیز آن را به سیاه چال تعبیر کرده بودند حالا کاری نداریم که برخی نیز آن را حاصل سیاست های نئولیبرالیستی دولت فعلی خوانده اند اما به هر حال این امر قبلا وجود داشته و به نظر می رسد اقدامات مناسبی در خصوص  مهار این چالش انجام نگرفته یا کافی نبوده است.

این چالش به همراه نگرانی موجود در بین مردم نسبت به حفظ دارایی و قدرت خرید سبب شده که نقدینگی سرگردان به مسیرهای زودبازده مانند ارز و سکه و… حرکت کرده و عملا تولید از این فیض محروم گردد. از سوی دیگر یکی از شاخصه های تورم ، رشد نقدینگی است و افزایش حجم آن در کنار اقدامات چند ماهه اخیر دولت برای بهبود وضعیت مستمری بگیران و افزایش درآمد دولت ، این سیگنال را به جامعه داده است که تورم محتملا دو رقمی خواهد شد.

به عنوان مثال وقتی حقوق و دستمزد افزایش حدود ۲۰% می یابد ، وقتی هزینه حمل و نقل حدود ۲۰% افزایش پیدا می کند ، وقتی نرخ دلار  دولتی حدود ۱۰% رشد می کند ، وقتی تعرفه خدمات الکترونیک حدود ۱۲% بالا می رود ، وقتی …. وقتی …. برداشت محاسبه گران اقتصادی آیا چیزی جز صعود قیمت کالا و در بخش فولاد صعودی قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات و خدمات خواهد بود ؟

چاره بهبود بازار در شرایط جنگ اقتصادی فعلی چیست؟

بدنه جامعه زیر بار هجمه های مختلف رسانه های دوست و دشمن و در نبود اطلاعات مکفی و شفاف چگونه می توانند بهترین و مناسب ترین تصمیم را در جهت منافع ملی اخذ کنند ؟ لاجرم مردم به سمت حفظ و بهبود منافع فردی خود خواهند رفت و البته در این مسیر نمی توان از کید و فریب عده ای فرصت طلب تحت عنوان هر نامی رهایی یافت.

اینگونه است که در بازار فولاد ، انباشت کالا بدون در نظر گرفتن خروجی آن مد نظر قرار گرفته و گاها با رفتارهای هیجانی روبرو می شویم که منجر به افزایش قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد خواهد شد. همه این دغدغه ها را مردم و به ویژه فعالان فولادی می دانند و با آن آشنا هستند اما چاره کار چیست؟
حتما بخوانید :  در انتظار رونق بازار آهن آلات باشیم؟

به نظر نویسنده چاره کار نزد خود دولت و فعالان منتسب به دولت است. در زمینه فولاد ما با دو بخش بزرگ روبرو هستیم. بخشی تحت عنوان تولید کننده که تامین کننده  محصولات فولادی داخلی بوده و آمارها عدد تامین بازار داخل را حدود ۷۵% بیان می کنند.

در این صف واحدهای عظیمی چون ذوب آهن اصفهان ، فولاد خوزستان ، فولاد مبارکه ، فولاد اکسین ، فولاد ارفع ، فولاد خراسان و… حضور دارند. در شرایط جنگ اقتصادی فعلی علی رغم توجه به منافع سازمانی  ( که گاها حتی تا بورس اوراق بهادار تداوم می یابد ) ، این واحدها می بایست عملیات لجستیک و پشتیبانی ویژه ای از بازار داخلی به عمل آورند عرضه متناسب با نیاز بازار ، برطرف کردن عطش آنی آن ، اتخاذ تصمیمات مناسب در خصوص قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات و راهکارهای فروش متنوع می تواند به تثبیت بازار داخل کمک کند.
دو وظیفه مهم واحدهای تولیدی در شرایط حساس کنونی

این واحدها باید قبول کنند که اولا در شرایط ویژه جنگ اقتصادی هستیم و دوم این که وظیفه آنان تغذیه تمامی جبهه ایران است نه فقط مشتریان وفادار و صاحب سهم … در این حوزه نیاز به بازنگری است البته اگر قرار است در این جنگ همه با هم متحد و یکصدا به پیش برویم .

بخش دوم و تاثیر گذار فعلی بازار ، بورس کالاست مکانیسم تاسیسی این بورس عملیات حراج گونه بوده و قرار بر این بود که اولا وجود چنین نهادی به شفافیت بازار کمک کند و در ثانی نحوه کشف قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد در آن ملاک و معیاری برای بازار آزاد و به تعبیری غیر رسمی منجر شود.

ولی به نظر می رسد فعالیت های اخیر این نهاد در طول مسیر فعالیت خود به خصوص در زمینه فولاد خدشه دار شده و از ریل اصلی خارج گردیده است. مدتهاست برخی رسانه ها و تشکل ها از ضعف نظارت و نحوه عملیات معاملاتی آن گله مند هستند حتی با کمی تیز بینی و دقت نیز می توان در درون کارگزاران فعال این سازمان به برخی تبعیض ها پی برد اما این ساختار حاضر به اصلاح و بازنگری نیست و فقط با چند نکته دستوری قصد دارد خود را از ابهامات جاریه مبرا نشان دهد برای تنظیم بازار داخل ما نیز به بازنگری در معاملات بورس کالا داریم چرا هر نوع معامله که ذی نفعان در آنجا انجام می دهند منتج به تاثیر در بازار آزاد می شود ؟
حتما بخوانید :  بهبود قیمت محصولات فولادی به دنبال سياستهاي بانك مركزي براي كنترل بازار ارز

نارضایتی از فعالیت بورس کالا همه گیر شد

اگر این سازمان نیز معتقد است که در شرایط ویژه ای بسر می بریم می بایست اقدامات عاجلی را در دستور کار خود قرار دهد تا اعتماد بین تولید و بازار برقرار گردد الان وقتی با تولید کننده در خصوص جریانات بازار صحبت می کنیم متوجه مشکلاتی می شویم که به نظر می رسد بازار از آن مطلع نیست و تولید کننده به نوعی خود را تنها احساس می کند.

او در سنگر تولید خود را بدون پشتیبان دانسته و جالب این که هر افزایش قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات از منظر عمومی او را فربه تر از دیروز نشان می دهد. در بخش توزیع ، فعالان چندان با مشکل تولید آشنا نیستند و تلاش می کنند از طریق هندسی و ریاضی و با استفاده از اعداد و ارقام نشان دهند که فعالیت تولید کننده مملو از سودجویی و احتکار است.

توزیع کننده نیز با مشکلات عدیده ای دست در گریبان است و خود را تنها احساس می کند از همه این ها  بدتر مصرف کننده است که خود را بی پناه ، بی سرپرست و مظلوم می انگارد گویی جامعه همبسته و بهم تنیده ما در حال گسست و انشقاق است و هرکس تلاش می کند منافع خود را از گردباد ناملایمات برهاند.

این ها که گفته شد پند و اندرز اخلاقی نبود بلکه واقعیتی است ملموس . همه بپذیریم که با سوراخ کردن نقطه ای از قایقی که بر آن سواریم آب به درون نفوذ کرده و همه غرق خواهیم شد امیدوارم که دلسوزان جامعه فولادی در هر جایگاه و مقامی که قرار دارند اقدامی مناسب و در عین حال سریع در جهت بهبود بازار و قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد انجام دهند چون فردا دیر خواهد بود.

به نظر نویسنده دو بخش موثر که در سطور بالا گفته شد باید هرچه سریع تر با اتخاذ راهکارهایی اقدام کنند که البته چنانچه نیاز به طرح راهکار باشد می توانند از توانمندی های موجود در بازار آهن فعلی که تعدادشان هم کم نیست بهره بجویند.

 

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق

اخبار مرتبط

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به کمک ، با ما تماس بگیرید.
کارخانه
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
61 91 3432 (041)
60 91 3432 (041) (نمابر)
info [at] mehrsteel.com
فروش داخلی، فروش خارجی و فروش شرکتی
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
041-5995
041-36550000
041-36562214
041-36578908
041-36571433
041-36563305
041-36576882
041-36551667