قوطی فولادی ,فولاد مهر سهند
پروفیل, لوله, میلگرد, سپری, میلگرد آجدار, نبشی, ناودانی,قیمت لوله,قیمت پروفیل

آخرین اخبار

سه مصوبه مجلس برای لایحه حمایت از تولید
گروه خبر: لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی با حضور اعضای کمیته اقتصادی شورای ...
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو، مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی از هلدینگ مهر سهند
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو،مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی به همراه هیات همراه...
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر سهند
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر ..
واردات فولاد صفر شد
جعفر سرقینی با بیان مطلب فوق گفت در حال حاضر صنعت فولاد در کشور نیازهای داخلی کشور را تامین می‌کند و ...
کمبود آهن قراضه در کشور به شدت حس می شود
فولاد نیوز: عضو انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: وضعیت آهن قراضه در کشور بحرانی است و کمبود آن به...

آخرین اخبار

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق
تاریخ انتشار :  1397/02/11

عاقبت بازار فولاد کشور در مواجه با تصمیم گیری برای برجام

عاقبت بازار فولاد کشور در مواجه با تصمیم گیری برای برجام

عاقبت بازار فولاد کشور در مواجه با تصمیم‌گیری برای ماندن یا رفتن از برجام چه می شود ؟

مساله ای که اخیرا ذهن فعالان بازار را مشغول کرده است و سوال های فراوانی در خصوص آن مطرح می کنند این است که خروج از برجام ممکن است چه تاثیراتی بر بازار فولاد و قیمت محصولات از جمله قیمت میلگرد داشته باشد.

نخست این که بنا بر جمع آوری نظراتی که در اکثر کانال های تحلیلی و تخصصی در این خصوص دیده می شود؛ ترامپ مجبور است در برجام بماند اما گفته می شود که ممکن است فشارها با وضع تحریم های ثانویه بیشتر از گذشته گردد؛ و ترامپ و غرب با این کار توپ را مجددا به زمین ایران خواهند انداخت؛ باید دید که آیا ایران با ادامه این فشارها و تخطی ها باز هم در برجام خواهد ماند یا خیر ؟

به گفته گزارشگر فولاد به طور ساده و خلاصه در اولین قدم و متأثر از هیجانات به وجود آمده در خصوص خروج احتمالی ترامپ از برجام، از یک منظر ممکن است برجام بنا بر توافق و خواست ایران با غرب هم چنان ادامه پیدا کند؛ اما در بدترین وضعیت که فرض نماییم برجام کلا توسط ایران و یا اروپا متعاقب این تصمیم آمریکا کنار گذاشته شده و یا عملا به طور کامل غیر کارامد گردد.

ممکن است چند روز، چند هفته‌ و یا حتی چند ماه اول، قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی افزایشی گردد اما به تدریج و با توجه به این که ایران در مجموع تولیدات فولاد خود رتبه دوازدهم دنیا را دارد؛ روشن است که فولادسازان ما هم بیکار نخواهند نشست و تلاش خواهند کرد که هم چنان بخش وسیعی از بازارهای آسیایی را با استفاده از برخی ابزارهای مالی دیگر و با راهکارهایی که ایران در دور زدن تحریم ها طی این سال ها مهارت کسب کرده است.

بلاتکلیفی بازار فولاد تا کجا ادامه خواهد داشت

مثل تهاتر هم چنان حفظ نمایند؛ اما به هر حال مشکلاتی که فولادسازان ما در حال حاضر در حوزه صادراتی با آن دست و پنجه نرم می کنند به مراتب بیشتر شده و متاسفانه حجم زیادی از ظرفیت های تولید فولاد کشور به تدریج با مقاومت خریداران بین‌المللی بلاتکلیف مانده و فشار عرضه به بازار داخلی ما به مراتب بیشتر از گذشته شده.

و در نتیجه کاهش قیمت میلگرد و سایر محصولات و حجم تولید داخلی نتیجه این فرایند خواهد بود؛ و در کل برآیند این موضوع متاسفانه در کاهش سهم صادراتی ایران نقش موثری را ایفا خواهد نمود.

این در حالی است که در روزهای جاری بازار فولاد شاهد افت شدید نرخ محصولات از جمله قیمت میلگرد می باشد آن هم در موقعیتی که میزان موجودی انبارها به علت هیجانات کاذب خرید در ماه گذشته افزایش یافته است و فروشندگان برای این که سهمی از سود بازار کسب کنند با یک دیگر در رقابت می باشند. این روند ممکن است در نهایت منجر به تداوم روند نزولی قیمت ها در بازار فولاد گردد و تهدید بزرگی برای این صنعت به شمار می رود.

با این حال هم چنان تمایل به کاهش نرخ محصولات در بازار مشاهده می شود. این شرایط در کنار کاهش شدید میزان تقاضا در بازار سبب اوضاع نابسامان برای بازار فولاد گشته است. بازار در روزهای اخیر در بلاتکلیفی شدیدی می باشد. از یک طرف سیگنال های قوی تولیدکنندگان را ناچار به کاهش قیمت ها و تبعیت از دلار ۴۲۰۰ تومانی کرده است و از طرف دیگر مقاومت شدید برخی واحدها بازار را در چالش جدیدی قرار داده است.

بازار فولاد رنگ و بویی دیگر خواهد گرفت…

شرایط بازار با معاملات صورت گرفته در بورس هفته گذشته رنگ و بویی دیگر به خود گرفت. این روند ابتدا با عرضه شمش فولاد کاوه آغاز شد و قیمت اعلامی این کارخانه براساس دلار تک نرخی واکنش های زیادی را به همراه داشت. پس از آن نیز ورق فولاد مبارکه با نرخ جدید در بورس کالا تسلیم نرخ جدید دلار گردید.

نکته جالب توجه این است که این معاملات در ظرفیت های بالا به فروش رفته و پتانسیل ورود به بازار را نخواهد داشت. به هرحال این معاملات با این که قرار بود تکلیف بازار را مشخص کند برعکس بازار را در هاله ای از ابهام فرو برده است.

هم چنین از یک طرف خروج از برجام تهدیدی برای بازار آهن به شمار می رود و ممکن است موجب رشد شدید قیمت میلگرد و سایر محصولات گردد و از طرف دیگر با فرارسیدن ماه مبارک رمضان در روزهای پایانی اردیبهشت ماه احتمال کاهش شدید قیمت ها وجود دارد.
 

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق

اخبار مرتبط

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به کمک ، با ما تماس بگیرید.
کارخانه
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
61 91 3432 (041)
60 91 3432 (041) (نمابر)
info [at] mehrsteel.com
فروش داخلی، فروش خارجی و فروش شرکتی
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
041-5995
041-36550000
041-36562214
041-36578908
041-36571433
041-36563305
041-36576882
041-36551667