قوطی فولادی ,فولاد مهر سهند
پروفیل, لوله, میلگرد, سپری, میلگرد آجدار, نبشی, ناودانی,قیمت لوله,قیمت پروفیل

آخرین اخبار

سه مصوبه مجلس برای لایحه حمایت از تولید
گروه خبر: لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی با حضور اعضای کمیته اقتصادی شورای ...
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو، مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی از هلدینگ مهر سهند
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو،مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی به همراه هیات همراه...
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر سهند
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر ..
واردات فولاد صفر شد
جعفر سرقینی با بیان مطلب فوق گفت در حال حاضر صنعت فولاد در کشور نیازهای داخلی کشور را تامین می‌کند و ...
کمبود آهن قراضه در کشور به شدت حس می شود
فولاد نیوز: عضو انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: وضعیت آهن قراضه در کشور بحرانی است و کمبود آن به...

آخرین اخبار

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق
تاریخ انتشار :  1396/06/29

نگاهی به ماجرای کنار گذاشتن سنگ آهن خلوص پایین در صنعت فولاد چین

وقتی صحبت از بازار جهانی سنگ آهن به میان می آید همه چیز به بازار چین ختم می شود. امسال این بازار وضعیت ویژه تری داشته است. واردات سنگ آهن به چین رکوردی تاریخی داشته و تولید داخلی رو به بالاست. فولادسازان چینی همچنان با کمبود این ماده اولیه روبرو هستند.

به گزارش فولاد ایران،  البته این مشکل را خود چینی ها درست کرده اند چون سنگ آهن خلوص بالا را جایگزین خلوص های پایین تر در سبد خرید خود کرده اند از این رو عرضه خلوص های بالا به ویژه 64 درصد یا بالاتر با محدودیت عرضه روبر شده و رشد قیمت چشمگیر داشته است.

سنگ آهن فاین 65 درصد کاراجاس اخیرا به 100 دلار هر تن سی اف آر رسیده و سنگ آهن فاین 62 درصد پیلبارا نیز اخیرا در سطوح بالا بوده است سپتامبر سال گذشته به 92 دلارهم رسیده بود  البته اخیرا در حدود 76 دلار بوده است.

از دست رفتن محبوبیت سنگ آهن خلوص پایین از آنجایی شروع شد که برخی از بنادر چینی محموله های سنگ آهن خلوص پایین را مرجوع کردند چون موجودی بنادرشان به شدت بالا رفته بود که بیشتر برای خلوص 58 درصد یا پایین تر بود.

برخی از شرکت ها حتی در ساختمان های غیر مجاز در بنادر سنگ آهن انبار می کردند تا جایی که موجودی بالای 140 میلیون تن شد و از اواخر سال گذشته حدود 30 میلیون تن بالا رفته است.

ارجح شدن سنگ آهن خلوص بالاتر در چین از اواخر سال 2016 آغاز شده و بحث و جدل ها در مورد این که از خلوص پایین بهتر است هر روز داغ تر می شود. مهمترین این دلایل هم کمپین تعطیلی ظرفیت های تولید غیر قانونی و آلاینده و در ادامه رونق سرمایه گذاری در زیرساخت ها و بخش مسکن بود.

تعدادی از کارخانه ها تعطیل شدند و کارخانه های باقیمانده سعی کردند به هر طریقی شده تولید را بالاتر ببرند. در این راستا از سنگ آهن خلوص بالا استفاده کردند تا فولاد تولیدی بیشتری از هر تن سنگ آهن مورد استفاده در کوره ها به دست بیاورند.

حال که به حداکثر ظرفیت تولید خود رسیده اند می توانند با سنگ آهن خلوص بالا حجم چدن تولیدی خود را نیز بالاتر ببرند.

علت دیگر نوسانات قیمت زغال سنگ بود که از اواخر سال گذشته به دلیل اختلال در عرضه بازار متشنجی پیدا کرد. از این رو فولادسازان چینی دلیل دیگری برای افزایش استفاده از سنگ آهن خلوص بالا پیدا کردند چون هزینه تولیدشان را نیز پایین می آورد.

با افزایش 1 درصدی خلوص سنگ آهن ورودی به کوره ها می توانستند مصرف زغال سنگ را تا 2 درصد کاهش دهند در شرایط محدودیت عرضه زغال سنگ و افزایش قیمت آن، سنگ آهن خلوص بالا به دادشان رسید.

در پایان دلیل دیگر افزایش استفاده از سنگ آهن خلوص بالا این بود که جریمه های مربوط به آلومینا و سیلیکون موجود در سنگ آهن های خلوص های پایین در سال 2017 بالاتر رفته البته این مورد تاثیر چندانی بر این روند نداشته است.

در این راستا در 7 ماه نخست سال جاری واردات سنگ آهن به چین 7.7 درصد رشد سالانه داشته در حالی که تولید داخلی 8 درصد بالا رفت. این به معنای بیش از 60 میلیون تن مازاد عرضه است. البته تولید فولاد خام هم رشد داشت ولی رشد 24 میلیونی یا 5 درصدی در مقابل این میزان مازاد ناچیز است.

حال سوال این است که این روند ادامه دارد یا نه؟ کارشناسان معتقدند احتمال این که این تغییرات ساختاری باشد زیاد است و ماندگار خواهد بود. نیاز به فولاد با کیفیت بالا زیاد است، سنگ آهن خلوص بالا آلودگی کمتری ایجاد می کند  و نیاز به مصرف انرژی کمتری دارد تا فولاد تولید کند.

معادن سنگ آهن خلوص پایین در چین تعطیل شده اند و کارخانه های جدید در نزدیکی بنادر برای مصرف گندله خلوص بالا راه اندازی شده اند که نشان می دهد این تغییرات ساختاری است.

 

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق

اخبار مرتبط

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به کمک ، با ما تماس بگیرید.
کارخانه
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
61 91 3432 (041)
60 91 3432 (041) (نمابر)
info [at] mehrsteel.com
فروش داخلی، فروش خارجی و فروش شرکتی
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
041-5995
041-36550000
041-36562214
041-36578908
041-36571433
041-36563305
041-36576882
041-36551667