قوطی فولادی ,فولاد مهر سهند
پروفیل, لوله, میلگرد, سپری, میلگرد آجدار, نبشی, ناودانی,قیمت لوله,قیمت پروفیل

آخرین اخبار

سه مصوبه مجلس برای لایحه حمایت از تولید
گروه خبر: لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی با حضور اعضای کمیته اقتصادی شورای ...
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو، مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی از هلدینگ مهر سهند
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو،مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی به همراه هیات همراه...
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر سهند
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر ..
واردات فولاد صفر شد
جعفر سرقینی با بیان مطلب فوق گفت در حال حاضر صنعت فولاد در کشور نیازهای داخلی کشور را تامین می‌کند و ...
کمبود آهن قراضه در کشور به شدت حس می شود
فولاد نیوز: عضو انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: وضعیت آهن قراضه در کشور بحرانی است و کمبود آن به...

آخرین اخبار

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق
تاریخ انتشار :  1396/05/22

صنعت فولاد ايران اوج مي‌گيرد

با رونق صنايع پايين دستي ؛ صنعت فولاد ايران اوج مي‌گيرد.

‏ قبل از اینکه قانون افزایش تعرفه‌های واردات فولاد ایران به اروپا اجرایی شود، شرکت فولاد مبارکه خبر از کاهش صادرات فولاد داد.‏

به دنبال افزایش توان تولید فولاد ایران و برداشته شدن تحریم های اقتصادی، صادرات فولاد ایران به کشورهای اروپایی رشد کرد و رکورد تازه‌ای به ثبت رساند. اما از ماه‌ها قبل یعنی در فصل آخر سال ۲۰۱۶ میلادی، اتحادیه فولادسازان اروپایی به واردات محصولات فولادی ارزان از ایران و چند کشور دیگر اعتراص کردند و خواستار افزایش تعرفه‌های وارداتی محصولات فولادي كشورمان شدند. در نتیجه این اعتراضات، کمیسیون اروپا تعرفه واردات فولاد ایران را افزایش داد.

طبق گزارش‌های منتشر شده تعرفه واردات ورقه های نورد گرم تولید شده توسط شرکت فولادسازی مبارکه به ۲۳ درصد  افزایش یافت. اما به نظر می‌رسد حتی قبل از اینکه این قانون تازه علیه ایران وضع شود، شرکت فولاد مبارکه صادرات خود به اروپا را کاهش داده بود تا بتواند به نیاز داخلی کشور پاسخ دهد.

در سه ماه اول سال ۲۰۱۷ میلادی ایران ۳۴ هزار میلیون تن ورقه های فولادی نورد گرم به  اروپا صادر کرد که ۹۳ درصد کمتر از مدت مشابه سال قبل بوده است. در این بازه زمانی صادرات ورقه های نورد سرد از ایران به اروپا با ۹۴ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۴۰۰۰ میلیون تن رسید.

در این بازه زمانی  شرکت‌های پایین دستی صنعت فولاد سرمایه‌گذاری‌های لازم برای افزایش تولید را انجام دادند و به همین دلیل تقاضا برای فولاد در این شرکت‌ها رشد کرد  و شرکت فولاد مبارکه تامین نیاز داخلی را مهمتر از صادرات فولاد به بازارهای خارجی دانست.

رشد تقاضای فولاد در ایران عامل اصلی کاهش صادرات است

 آمارها نشان می‌دهد در ماه‌های اخیر تقاضای فولاد در ایران رشد کرده است و این رشد به دلیل خروج نسبی اقتصاد کشور از رکود اتفاق افتاده است. شرکت فولاد مبارکه هم دراین ماه‌ها اقدام به کاهش صادرات فولاد کرد تا بتواند نیاز صنایع پایین دستی را پاسخ گوید.

هنوز اطلاعات دقیقی در مورد اینکه کدام یک از صنایع پایین دستی تقاضای خود برای فولاد را افزایش دادند ارایه نشده است ولی مساله مهم این است که یکی از بزرگترین فولادسازان ایران تامین نیاز داخلی را به صادرات ترجیح داده است و این نشان از اصلاح تدریجی صنایع مصرف کننده فولاد ایران دارد.

 از طرف دیگر ایران در نظرگرفته است صادرات فولاد نیمه آماده را افزایش دهد و در مقابل صادرات فراورده‌های فولاد آماده را کاهش دهد. در فصل اول سال ۲۰۱۷ میلادی صادرات فولاد آماده تولید ایران برابر با ۳۰۰ هزار میلیون تن بود که ۵۸ درصد کمتر از مدت مشابه سال قبل از آن بود در حالیکه ۱.۶۹ میلیون تن فولاد نیمه آماده صادرکرده است که نسبت به سال قبل با افزایش ۶۷ درصدی همراه بود.

تصمیم ایران برای افزایش صادرات

البته ایران هنوزهم به بازار صادرات توجه دارد و با افزایش سرمایه‌گذاری در نظر دارد حجم تولید را به سطحی برساند که علاوه بر تامین نیاز داخلی بتواند رشد صادرات را هم تجربه کند. اما در زمان فعلی که هنوز نتیجه سرمایه‌گذاری‌ها در صنعت فولادسازی موجب رشد توان تولید نشده است، تامین نیاز داخلی در صورت رونق بازار داخل ایران اولویت دارد.

 ایران در نظر دارد تا انتهای سال ۱۳۹۶ یعنی مارس سال ۲۰۱۸ میلادی حجم صادرات فولاد خود را به ۸ میلیون تن برساند که ۵۰ درصد بیش از سال قبل خواهد بود . ایران در نظر دارد صادرات خود در فاصله  ماه‌های مارس سال ۲۰۲۰ تا مارس ۲۰۲۱ میلادی را به مرز ۱۵ میلیون تن برساند و کشورهای دیگری را به مجموع کشورهای وارد کننده فولاد اضافه کند.
 

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق

اخبار مرتبط

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به کمک ، با ما تماس بگیرید.
کارخانه
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
61 91 3432 (041)
60 91 3432 (041) (نمابر)
info [at] mehrsteel.com
فروش داخلی، فروش خارجی و فروش شرکتی
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
041-5995
041-36550000
041-36562214
041-36578908
041-36571433
041-36563305
041-36576882
041-36551667