قوطی فولادی ,فولاد مهر سهند
پروفیل, لوله, میلگرد, سپری, میلگرد آجدار, نبشی, ناودانی,قیمت لوله,قیمت پروفیل

آخرین اخبار

سه مصوبه مجلس برای لایحه حمایت از تولید
گروه خبر: لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی با حضور اعضای کمیته اقتصادی شورای ...
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو، مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی از هلدینگ مهر سهند
دیدار جناب آقای دکتر ساسان فرشی حق رو،مدیر کل اِستاندارد استان آذربایجان شرقی به همراه هیات همراه...
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر سهند
ادامه جلسات پروژه طراحی، استقرار و جاری سازی نقشه راه مسیر توسعه سرمایه های انسانی گروه کارخانجات مهر ..
واردات فولاد صفر شد
جعفر سرقینی با بیان مطلب فوق گفت در حال حاضر صنعت فولاد در کشور نیازهای داخلی کشور را تامین می‌کند و ...
کمبود آهن قراضه در کشور به شدت حس می شود
فولاد نیوز: عضو انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: وضعیت آهن قراضه در کشور بحرانی است و کمبود آن به...

آخرین اخبار

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق
تاریخ انتشار :  1396/01/07

فولاد راهي براي ترقي كشور

کارخانه های عظیم فولاد سازی به عنوان نماد صنعت در جهان شناخته می شود، به طوری که اگر بخواهیم فهرستی از شاخصه های توسعه یافتگی را در کشورهای مختلف مورد بررسی قرار دهیم، تولید سالانه فولاد یکی از شاخص های مهم اقتصادی به حساب می آید.

فولاد سازی نه یک صنعت منحصر بلکه موتوری محرک برای پیشرفت کشور است. زیرا با افزایش تولید فولاددرکشور زیرساخت های بسیاری برای رسیدن به جهش های بعدی آماده می شود. لذا تولیدات عظیم نیازمند یک تلاش جدی و یک برنامه ریزی دقیق است.

صنعت فولاد علاوه بر صنعتي‌ کردن كشورهاي غربي و بلوك شرق سابق، در توسعه كشورهاي شرق آسيا نيز نقش محوري، بازي كرده است. در اين ميان، كشورهاي بدون منابع طبيعي و مواد اوليه لازم براي ايجاد صنعت فولاد نيز به استقرار اين صنعت در كشور خود مبادرت ورزيده اند.

برای مثال ژاپن بعد از جنگ جهاني دوم، توسعه خود را بر آهن و فولاد بنا نهاد و اكنون اساس صنايع شيميايي و صنايع سنگين اين كشور بر صنعت فولاد تكيه دارد.

به گزارش فولادنيوز به نقل از تيترشهر كره جنوبي همانند ژاپن بدون داشتن مواد اوليه و منابع انرژي و حتي بازار داخلي مناسب براي توسعه خود به اين صنعت روي آورد. توليد سالانه حدود780 ميليون تن فولاد توسط چين و رشد اقتصاد اين كشور حتي در شرايط بحراني اقتصاد جهان، نمونه‌هايي از نقش محوري صنعت فولاد در توسعه صنعتي است.

با توجه به اين شواهد، سياست‌هاي صنعتي كشورهاي توسعه‌يافته به خصوص نقش سياست‌هاي صنعتي ژاپن و آسياي شرقي و چين، درس‌هاي جديدي براي توسعه محسوب مي‌شوند.

از نكات مهم مورد توجه در تجربه توسعه كشورهاي شرق آسيا، اين است كه در اين كشورها هم نقش دولت توسعه‌گرا و هم نقش اقتصاد آزاد و بخش خصوصي بر جسته است.

گرچه يكي از عوامل مهم توسعه شرق آسيا، به كارآيي دولت‌هاي آن‌ها نسبت داده مي‌شود و نقش مهم دولت توسعه‌گرا در توسعه مطرح است، اما محور تفكر جديد اين است كه عملكرد بازارها و بخش خصوصي داراي بهترين عملكرد بوده و براي توسعه صنعت و رشد، كارا‌تر عمل مي‌كند.

البته نبايد فراموش كرد كه تحقق توسعه صنعتي توسط بخش خصوصي، بدون تقبل انجام سرمايه‌گذاري‌هاي زيربنايي و ايجاد زيرساخت‌ها توسط دولت امكان‌پذير نيست. بلكه پيشگامي‌دولت‌ها در فراهم‌آوردن اين زيرساخت‌ها و هدايت و برنامه‌ريزي آن‌ها براي تكميل حلقه‌هاي مفقوده توسعه و تعالي جوامع عقب مانده از ضروريات است.

مساله ديگري كه در توسعه اين كشورها حائز اهميت است، جذب و پذيرش سريع تكنولوژي فولاد از كشورهاي پيشرفته است كه در رقابت نقش مهمي‌ايفا مي‌كنند.

در تمامي‌كشورهاي در حال توسعه، پروژه‌هاي فولادسازي به صورت مجتمع، به عنوان پروژه‌هاي دولتي اجرا مي‌شوند، زيرا كارخانه‌هاي فولادي مجتمع نياز به سرمايه‌گذاري اوليه بسيار بالا دارند كه هيچ عامل ديگري جز دولت توان تحمل ريسك بالاي چنين سرمايه‌گذاري عظيمي‌را ندارد.

در اين كشورها نيز روند احداث مجتمع‌هاي فولاد‌سازي ابتدا با مالكيت دولت آغاز و سپس به بخش خصوصي واگذار يا با اتخاذ سياست آزاد‌سازي، بخش خصوصي وارد ايجاد صنايع فولادي در كشور شد.

امروز اگر بخش خصوصی توانسته است در صنعت فولاد موفقیت‌هایی کسب نماید، مرهون حمایت‌ها و پشتیبانی یک سازمان توسعه ای بنام ایمیدرو است.

تجربه كشورها نشان مي‌دهد وقتي ملتي مصمم به ايجاد تحول و توسعه باشد و شرايط فكري و ذهني و انگيزشي فراهم و مديريت صحيح، جاري باشد، هيچ مشكل وكمبودي حتي فقر منابع طبيعي و مادي، نمي‌تواند سد راه مسير توسعه شود.

انسان و عزم و اراده‌اش و مديريت صحيح، محور توسعه است. نقش صنعت فولاد در توسعه صنعتي چنانچه ديگر عوامل توسعه، خللي در روند توسعه ايجاد نكنند مي‌تواند نقش بي‌بديلي باشد.

هم بخش دولتي، هم بخش خصوصي مي‌توانند كارآمد بوده و لازم است هدفمند در روند توسعه نقش ايفا كنند.

در دهه هفتاد سرمایه‌گذاری چند صد میلیون دلاری برای خرید دانش فنی و استقرار نظام مدیریت در این شرکت برای اکثر مدیران بخش‌های صنعتی آن زمان توجیه پذیر نبود، لیکن امروز این سرمایه‌گذاری به بار نشسته  و شاهد اثرات مثبت آن در  توسعه این صنعت در کشور می باشیم.

این موضوع مبین این نکته است که مدیران باید با چراغ روشن حرکت کنند و ضمن آینده‌نگری به نگاشت آینده مطلوب نیز بپردازند تا از طریق خود تنظیمی به موقع در هنگام بروز ناملایمات و موانع بیرونی غافلگیر نشوند.

در حال حاضر حدود 2800 تامين کننده کالا و خدمات در زنجيره تأمين شركت فعال هستند و محصولات تولیدی این مجموعه بزرگ صنعتی به صورت مستقيم حدود 1000 کارخانه و کارگاه و به صورت غير مستقيم بالغ بر 3000 کارخانه و کارگاه را تغذیه می‌کند.

اگر ایران می توانست همانند چنین کارخانه هایی،به تولید مواداولیه و زیرساخت بپردازند قطعا شرایط بسیار بهتری داشت، نباید فراموش کنیم، اگر محصولی قابل توجه و منحصر به فرد داشته باشیم در هر شرایطی مشتری مخصوص آن خواهد آمد و در مقابل عرضه ما تقاضا صف خواهد کشید.

لذا تولید و توسعه به جهش اقتصادی کمک خواهد کرد. یک کشوری مانند چین با اقتصادی بسیار گسترده صنعت فولاد را به عنوان اصلی ترین و پایه ای ترین اصل اقتصادی خود قرار داده است و اگر بخواهیم اقدامی کنیم باید در این حوزه تلاش های جدی بیشتری صورت گیرد.
 

جهان پروفیل,پروفیل صابری,پروفیل برتر, پروفیل پرشیا,قیمت پروفیل,میلگرد,لوله ظفر,تهران شرق

اخبار مرتبط

در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به کمک ، با ما تماس بگیرید.
کارخانه
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
61 91 3432 (041)
60 91 3432 (041) (نمابر)
info [at] mehrsteel.com
فروش داخلی، فروش خارجی و فروش شرکتی
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
041-5995
041-36550000
041-36562214
041-36578908
041-36571433
041-36563305
041-36576882
041-36551667