آخرین اخبار

اخذ پروانه فعالیت مرکز آموزش بین کارگاهی شرکت فولاد مهر سهند

پروانه فعالیت مرکز آموزش بین کارگاهی شرکت فولاد مهر سهند سه شنبه سی ام شهریور ماه سال 1400 به آقای علی احمدی معاونت اداری و منابع انسانی شرکت فولاد مهر سهنداعطا گردید.

ادامه خبر ...

تجلیل از شرکت فولاد مهر سهند بعنوان واحد نمونه فلزی استان آذربایجان شرقی

در مراسمی که روز ملی صنعت و معدن در استان آذربایجان شرقی برگزار گردید از شرکت فولاد مهر سهند بعنوان واحد نمونه فلزی این استان تجلیل بعمل آمد.

 

 

 

ادامه خبر ...

بازدید سفیر محترم سنگال از گروه کارخانجات مهر سهند

بازدید سفیر محترم سنگال از گروه کارخانجات مهر سهند
سفیر سنگال در تبریز شنبه 16 مرداد ماه از شرکت های فولاد مهر سهند و ریخته گری سهند آذرین ،زیر مجموعه گروه کارخانجات مهر سهند بعنوان صادر کننده نمونه کشوری بازدید کرد.

ادامه خبر ...

کسب تندیس حمایت از حقوق مصرف کننده

فولادمهر با تندیس طلا در حمایت از شما

کسب عنوان حمایت از حقوق مصرف کننده توسط شرکت فولاد مهر سهند و دریافت تندیس این مراسم برای سومین سال متوالی

ادامه خبر ...

انتخاب هیات مدیره سندیکا

انتخاب شایسته و بجای جناب آقای مسعود محجّل امامی، بعنوان عضو هیات مدیره سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل ایران

پیرو آگهی فراخوان منتشره در صفحه ۵ روزنامه اطلاعات مورخ ۱۳۹۹/۱۱/۰۸جلسه مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده سندیکای‌ تولیدکنندگان‌ لوله‌ و پروفیل‌ فولادی‌ در مورخ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹ ساعت ۱۶.۳۰ روز چهارشنبه در مرکز همایشهای بین المللی رایزن با حضور آقای علی سلیمانی نماینده اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی و مشارکت تعداد ۴۷ نفر اصالتاً از تعداد ۷۱ نفر اعضای مربوطه تشکیل شد.
پس از رسمیت یافتن جلسه، آقای محمدتقی صالحی به سمت رئیس، آقای احمدرضا علیرضائی به سمت ناظر، آقای یعقوب دلال قدیم به سمت ناظر، آقای محمد علی طرزی به سمت منشی جلسه انتخاب شدند و قبول سمت نمودند.
مجمع پس از ذکر نام و یاد خداوند متعال رسمیت یافت و وارد بحث و تبادل نظر شد و تصمیمات به شرح زیر اتخاذ تصمیم کرد:
الف۱- گزارش عملکرد هیأت مدیره توسط آقای کیومرث کرمانشاهی قرائت گردید. (متن پیوست )
الف۲- گزارش خزانه دار، صورتهای مالی و تراز منتهی به سال ۱۳۹۸/۱۲/۲۹ قرائت گردید. (متن پیوست )
الف۳- گزارش بازرس قانونی آقای محمدعلی صادقی قرائت گردید. (متن پیوست )
روزنامه اطلاعات به عنوان روزنامه کثیرالانتشار جهت درج آگهی های مربوطه تعیین شد.
ج- مبلغ دریافتی بابت ورودیه سیصد میلیون ریال وحق عضویت سالیانه یکصد میلیون ریال برای سال ۱۳۹۹ تعیین شد.
د- مجمع پس از استماع گزارشهای فوق الذکر و استماع نظرات مخالفین و موافقین وطرح سوالات از سوی اعضاء و ارایه پاسخ لازم از سوی هیات مدیره،گزارش عملکرد اجرایی و مالی هیات مدیره و تراز منتهی به سال مالی ۱۳۹۸/۱۲/۲۹ را تصویب کرد.
هـ- سایر تصمیمات :
و- جهت انتخاب اعضای هیأت مدیره به صورت کتبی رأی گیری به عمل آمد و نتایج به شرح زیر اتخاذ تصمیم گردید :
۱- آقای محمدرضا جباری با ۳۴ رای
۲- آقای کیان حقیقی با ۳۴ رای
۳- آقای سید حسن عطایی با ۳۳ رای
۴- آقای مسعود امامی با ۲۹ رای
۵- آقای مهرداد صابری با ۲۷ رای
۶- آقای سید محسن ابویی با ۲۶ رای
۷-آقای اسماعیل تمام یار با ۲۳ رای
۸- آقای محمد رضا صادقی با ۱۷ رای
۹- خانم فاطمه زنگنه با ۱۵ رای
۱۰-سید مجتبی طوسی زاده با ۱۲ رای
۱۱- آقای علی خنیفر با ۱۰ رای
۱۲- سید علی شیرازی با ۱۰ رای
۱۳- آقای علیرضا یاوری فر با ۸ رای


ز- در نتیجه افراد مشروحه ذیل به سمت اعضای اصلی و علی البدل هیأت مدیره برای مدت دو سال انتخاب شدند و قبول سمت نمودند.
اعضای اصلی هیأت مدیره
آقای محمد رضا جباری با ۳۴ رأی از شرکت پروفیل فولادی اصفهان
آقای کیان حقیقی با ۳۴ رأی از شرکت کیان پرشیا
آقای سید حسن عطایی با ۳۳ رأی از شرکت عطا استیل
آقای مسعود امامی با ۲۹ رأی از شرکت فولاد مهر سهند
آقای مهرداد صابری با ۲۷ رأی از شرکت میامی فولاد شرق
آقای سید محسن ابویی با ۲۶ رأی از شرکت قطور سازان اسپادان
آقای اسماعیل تمام یار با ۲۳ رأی از شرکت فولادگران ابتکار نوین ایرانیان


اعضای علی البدل هیأت مدیره
آقای محمد رضا صادقی با ۱۷ رأی از شرکت کارخانجات نورد و پروفیل ساوه
خانم فاطمه زنگنه با ۱۵ رأی از شرکت آروین تاژ

و– جهت انتخاب بازرس قانونی به صورت کتبی رأی گیری به عمل آمد و نتایج به شرح زیراتخاذ گردید :
۱- آقای مجید فتحی با ۳۱ رأی از شرکت آریا صنعت کُرَن
۲- آقای حسین رضاییان با ۵ رأی از شرکت کیان شرق

ط- در نتیجه آقای مجید فتحی از شرکت آریا صنعت کُرَن به سمت بازرس اصلی و آقای حسین رضاییان از شرکت کیانشرق به سمت بازرس علی البدل برای مدت یکسال انتخاب شدند و قبول سمت نمودند.
جلسه در ساعت ۲۰ با ذکر صلوات پایان یافت.


رئیس جلسه ناظر ۱ ناظر ۲ منشی نماینده اتاق
محمدتقی صالحی
احمدرضا علیرضائی
یعقوب دلال قدیم
محمدعلی طرزی
علی سلیمانی

ضمن تبریک به اعضاء محترم هیأت مدیره جدید سندیکا
آرزوی توفیقات روزافزون برای ایشان در اعتلای صنعت کشور را آرزومندیم.

ادامه خبر ...

آخرین اخبار

اخذ پروانه فعالیت مرکز آموزش بین کارگاهی شرکت فولاد مهر سهند

پروانه فعالیت مرکز آموزش بین کارگاهی شرکت فولاد مهر سهند سه شنبه سی ام شهریور ماه سال 1400 به آقای علی احمدی معاونت اداری و منابع انسانی شرکت فولاد مهر سهنداعطا گردید.

ادامه خبر ...

تجلیل از شرکت فولاد مهر سهند بعنوان واحد نمونه فلزی استان آذربایجان شرقی

در مراسمی که روز ملی صنعت و معدن در استان آذربایجان شرقی برگزار گردید از شرکت فولاد مهر سهند بعنوان واحد نمونه فلزی این استان تجلیل بعمل آمد.

 

 

 

ادامه خبر ...

بازدید سفیر محترم سنگال از گروه کارخانجات مهر سهند

بازدید سفیر محترم سنگال از گروه کارخانجات مهر سهند
سفیر سنگال در تبریز شنبه 16 مرداد ماه از شرکت های فولاد مهر سهند و ریخته گری سهند آذرین ،زیر مجموعه گروه کارخانجات مهر سهند بعنوان صادر کننده نمونه کشوری بازدید کرد.

ادامه خبر ...

رشد تولید، دستاورد مهم صنعت فولاد در دوران تحریم

 طبق اعلام سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، بررسی عملکرد صنعت فولاد کشور در سال 1398 و در اوج تحریم‌ها، نشان می‌دهد که طی 11 ماهه منتهی به بهمن سال 1398، تولید فولاد ایران با رشد10 درصدی به حدود 25 میلیون تن رسیده است.

بر این اساس صنعت فولاد ایران در اردیبهشت ماه 1398 در حالی در فهرست تحریم جای گرفت که دولت آمریکا صنعت فولاد کشورمان را در سال 1397 تحریم کرده بود. علاوه براین در آذر ماه هم مجدد تحریم صادرات الکترود گرافیتی و کک نفتی به ایران در دستور کار قرار گرفت. همچنین باردیگر در مورخ اواخر دی ماه نیز تحریم شرکت‌های فولادی ایران در فهرست تحریم ها قرار گرفت.

اما با این وجود، آمار تولید شمش فولادی در 11 ماهه 1398 نشانگر رشد عملکرد فولادسازان در شرایط تحریمی است. در این مدت تولید فولاد ایران با رشد 10 درصدی به حدود 25 میلیون تن رسید. همچنین تولید شمش فولادی نیز با رشد 18 درصدی داشت و با وجود تحریم‌ها، 60 درصد از آن (از سهم رشد تولید)، راهی بازارهای صادراتی شد. ضمن اینکه تولید کنندگان بزرگ شمش فولادی در دوره مزبور رشد 28 درصدی را در مقایسه با 11 ماهه 1397 اجرا کردند.

انجمن فولاد ایران میزان تولید فولاد خام (میانی) کشور در 11 ماهه سال 1398 را نزدیک به 25 میلیون تن اعلام کرد که در مقایسه با دوره مشابه سال 1397 رشد 10 درصدی را ثبت کرد. تولیدات فولادی نیز به رقم 18 میلیون و 350 هزار تن رسید که رشد پنج درصدی نسبت به مدت مشابه سال 1397 را رقم زد. این آمار نشان می‌دهد از حدود 25 میلیون تن فولاد خام (میانی) تولید شده در کشور در 11 ماهه سال گذشته، 15.3 میلیون تن مربوط به بیلت و بلوم و 9.6 میلیون تن مربوط به اسلب بوده است.

ارقام تولیدات گویای آن است که یک میلیون و 36 هزار تن تیرآهن، هفت میلیون و 480 هزار تن میلگرد و 738 هزار تن سایر تولیدات فولادی (نبشی و ناودانی) عرضه شده که جمع مقاطع طویل تولید شده به بیش از 9.2 میلیون تن رسید که 6 درصد رشد در زمینه تولید مقاطع طویل فولادی نسبت به دوره مشابه در سال 97 به دست آمد.
تولید ورق گرم نیز با رشد سه درصدی به بیش از 7.5 میلیون تن رسید و ورق سرد نیز با دو درصد رشد به دو میلیون و 393 هزار تن رسید و در تولید ورق های پوشش دار هم افزایش 24 درصدی حاصل شد و به سطح تولید یک میلیون و 574 هزارتن رسید و به این ترتیب تولید مقاطع تخت فولادی به بیش از 9 میلیون تن بالغ گشت و رشد پنج درصدی را نسبت به دوره مشابه در سال 1397 ثبت کرد.

تولید 25.5 میلیون تنی آهن اسفنجی انجمن مزبور در داده های آماری خود میزان تولید آهن اسفنجی را 25.5 میلیون تن در مدت 11 ماهه 1398 قید کرد که در مقایسه با مدت مشابه سال 1397 رشد پنج درصدی دارد.

 

 

منبع: فصل تجارت

 

ادامه خبر ...

رکود داخلی و صادراتی، عارضه کرونا برای فولادی ها

گزارش بورس نیوز، با شیوع کرونا، بازارهای جهانی شیب نزولی به خود گرفتند و قیمت محصولات فلزی کاهش قابل ملاحظه ای یافت. ضمن اینکه روند صادرات هم مختل شده است. با این شرایط نگرانی هایی بابت افت سودآوری شرکت های فولادی وجود دارد.

بهادر احرامیان عضو هیات مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: کرونا تمامی بازارهای کالایی و بورس های جهانی را تحت تاثیر قرار داده و قطعا سودآوری شرکت های فولادی کشور ما هم تحت تاثیر شیوع کرونا، قرار خواهد گرفت. کاهش سودآوری و EPS شرکت ها قطعیت دارد؛ اما میزان آن بستگی به روند کرونا خواهد داشت.

این کارشناس صنعت فولاد در پاسخ به این سوال که "آیا افزایش نرخ ارز، می تواند تاثیر منفی کاهش قیمت های جهانی را خنثی کند؟" گفت: اگرچه افزایش نرخ ارز، بخشی از افت قیمت جهانی محصولات فولادی را پوشش خواهد داد؛ ولی فراموش نکنید که قیمت محصولات کاهش خواهد یافت؛ با نزدیکی به ماه مبارک رمضان، تقاضای محصولات فولادی هم کاهش خواهد داشت و به هر حال این شرایط، اثرگذار خواهد بود‌. اما نقطه مثبت، خوشبینی به افول کرونا در یکی_دو ماه آینده است. در این صورت شرکت های فولادساز، می توانند با افزایش تولید، افت فروش ۳ ماهه اول سال را در ماه های بعد جبران کنند و در چنین وضعیتی، دغدغه کمتری بابت کاهش سودآوری شرکت ها وجود خواهد داشت. ولی طولانی شدن دوره درگیری با کرونا، نگران کننده است.

وی در رابطه با وضعیت فروش داخلی اظهار کرد: نمی توان گفت فقط شرکت های فولادی که به صادرات وابسته هستند، از کرونا آسیب دیده اند. تقاضای داخلی هم به دلیل تعطیلی ساخت و ساز در کشور، افت داشته و در واقع هم تقاضای داخلی و هم تقاضای صادراتی در حال حاضر با رکود مواجه است. البته صادرات محصولات فولادی به طور کامل قطع نشده؛ اما کاهش داشته است. امیدواریم با کنترل هر چه سریع تر این ویروس، شرایط به حالت عادی بازگردد.

 

ادامه خبر ...

پیش‌بینی دستیابی به ۳۱ میلیون تن شمش فولاد

تهران- ایرنا- براساس سند نقشه راه بخش معدن و صنایع معدنی کشور و برنامه چهار ساله وزارت صمت، پیش بینی شده امسال میزان تولید شمش فولادی به رقم ۳۱ میلیون تن برسد که این رقم حدود ۶ میلیون تن بیش از عملکرد پارسال است.

میزان تولید شمش فولادی در سال ۱۳۹۶ (زمان آغاز برنامه ششم توسعه) برابر با ۲۲ میلیون تن بود و پارسال به رقم نزدیک به ۲۵ میلیون تن رسید.

ایران اکنون در بین ۱۰ فولاد ساز شاخص جهان جای گرفته و انتظار می رود تا افق چشم انداز ۱۴۰۴ به ظرفیت ۵۵ میلیون تن در این بخش برسد که پیش بینی شده با سه پله صعود در بین هفت فولادساز دنیا قرار گیرد.

برپایه سند یاد شده، پیش بینی شده سال آینده میزان تولید شمش فولادی کشور به رقم ۳۳ میلیون تن برسد و در سال ۱۴۰۰ برآورد شده که تولید به ۳۴ میلیون تن برسد.

نقشه راه توسعه و توانمندسازی معادن و صنایع معدنی ایران، بر پایه شناسایی ظرفیت‌ها و مزیت‌های معادن و صنایع معدنی کشور و چشم انداز بازارهای جهانی و همچنین بر اساس نگاهی راهبردی و کلان به جایگاه معادن و صنایع معدنی در اقتصاد ملی، تهیه شده است.

نقشه راه و اهداف کلان تعیین شده در آن، مبتنی بر فرض هایی به این شرح است: افق زمانی چشم انداز و اهداف کلان تدوین شده در نقشه راه بر اساس افق چشم انداز کشور و افق زمانی، برنامه های عملیاتی چهارساله پیش بینی شده است و در تدوین نقشه راه، سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به ویژه اهدافی مانند درون‌زائی، برون گرایی، دانش بنیان و عدالت محوری و تقویت رقابت پذیری و صادرات محوری در نظر گرفته شده است.

ادامه خبر ...

کسری سه میلیون تن عرضه کنسانتره در سال۹۹

قیمت‌ داخلی محصولات فولادی نباید بالاتر از جهانی باشد/ کسری سه میلیون تن عرضه کنسانتره در سال۹۹
مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو گفت: قیمت فولاد در داخل ایران نباید بالاتر از قیمت‌های جهانی باشد، این سیاست وزارت صمت است که به همه دستگاه‌ها ابلاغ و کارگروه‌های مختلفی که در راستای تنظیم بازار فعالیت می‌کنند به این سند بالادست دقت و عنایت ویژه دارند واگر مشخص ‌شود کشف قیمت بر اساس محاسبات دلاری درست نبوده، دستگاه‌های ناظر برای اصلاح آن ورود پیدا می‌کنند.

اقتصادآنلاین - طاهره گودرزی؛ امیر صباغ مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو در گفت‌وگوی اختصاصی با اقتصادآنلاین به جلسه دیروز در نهاد ریاست جمهوری با موضوع مدیریت بازار فولاد و رفع گلوگاه‌های تامین مواد اولیه فولادسازان برگزارشد، گفت: این جلسه با حضور معاون هماهنگی و پیگیری‌های ویژه رییس جمهور، قائم مقام وزارت صمت در حوزه بازرگانی، معاون امور معدنی وزارت صمت، رییس هیات عامل ایمیدرو، مدیرعامل بورس کالا، مدیرعامل ایمپاسکو با محوریت تامین مواد اولیه فولادسازان برگزار شد. صنعت فولاد در سال‌های اخیر در ظرفیت و تولید رشد بالایی داشته است و امروز ایران دهمین کشور تولیدکننده فولاد در دنیا است. در تامین مواد اولیه که کنسانتره و گندله است سرمایه‌گذاری‌های خوبی شده و بایستی هرچه زودتر به تولید برسند تا بتوانند نیاز فولادسازان را تامین کنند.

وی ادامه داد: نکته مهم ، عدم هم‌زمانی به بهره برداری رسیدن این طرح ها است. در سال 99، حدود سه میلیون تن کسری عرضه کنسانتره وجود دارد و بایستی این کسری مدیریت شود. با تناسب توزیع در کشور و یا از طریق واردات این مشکل را فعلا باید پشت سر بگذاریم تا سال 1400 بازار بالانس شود.

مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو برطرف کردن مشکل تامین مواد اولیه فولادسازان را از اولویت‌ها دانست و تصریح کرد: در نیمه اول سال‌جاری( قبل از وضع عوارض صادراتی) شاهد رشد صادرات سنگ‌آهن،کنسانتره و گندله آن هم بهترین و با کیفیت‌ترین موادی که مورد نیاز فولادسازان است، بودیم.

وی افزود: این موضوع بالطبع در نیمه دوم سال، باعث کسری مواد اولیه شده است، به خصوص که در سال آینده به خودی خود کسری کنسانتره وجود دارد لذا همه این‌ها در کنار هم باعث مشکلات عدیده ای شده است که تلاش داریم آسیب‌ها کمتر شود.

امیر صباغ به هیجانات اخیر در قیمت‌ محصولات فولادی و مشکلات پیش آمده در عرضه محصولات در بورس کالا گفت: قیمت فولاد در داخل ایران نباید بالاتر از قیمت‌های جهانی باشد، این سیاست وزارت صمت است که به همه دستگاه‌ها ابلاغ شده و تمامی کارگروه‌های مختلفی که در راستای تنظیم بازار فعالیت می‌کنند به این سند بالادست دقت و عنایت ویژه دارند.

وی بیان کرد: اختلاف قیمت اسلب و ورق گرم در دنیا حدود 40 الی50 دلار است، به طور مثال وقتی اسلب با قیمت 410 دلار صادر می‌شود طبعا ورق گرم نباید از 450 یا 460 دلار فراتر رود. لذا وقتی مشخص می‌شود کشف قیمت بر اساس محاسبات دلاری مناسب نبوده دستگاه‌های ناظر برای اصلاح آن ورود پیدا می‌کنند.

مدیر توسعه سرمایه‌گذاری ایمیدرو اذعان داشت: واردات محصولات گرم به دلیل محدودیت‌های بین‌المللی کاهش یافته و تقریبا عمده فشار برای تامین بازار بر دوش فولاد مبارکه است. در جلساتی که برگزار شده ، تلاش می‌شود واحدهای نوردی دیگر نیز فعال شوند و با افزایش تولید به کمک مبارکه بیایند تا با عرضه بیشتر، بازار به تعادل برسد.

صباغ در پایان افزود: در همین راستا، درحال اصلاح ظرفیت بهین یاب هستند، تا با محدود کردن تقاضا کاری کنند تا محصول به دست مصرف کننده‌ واقعی برسد که اگر این اصلاحات انجام شود، بازار از هیجان خارج و به مسیر اصلاح برمی‌گردد.امروز کشف قیمت دربازار عادلانه نیست و هیجانات در آن ملموس است. انتظار داریم در معاملات بعدی بیلت و ورق گرم قیمت‌های مناسب‌تری را شاهد باشیم.

 

 

ادامه خبر ...

نگرانی برای تامین سنگ آهن مورد نیاز واحدهای فولادی وجود ندارد

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران گفت: با اکتشافات در دست انجام، نگرانی خاصی برای تامین سنگ آهن مورد نیاز واحدهای فولادی وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار مهر، بهرام شکوری امروز سه شنبه 1 بهمن 98 در همایش چشم‌انداز صنعت فولاد، با بیان اینکه اگر مدیریت زنجیره فولاد درست به کار خود ادامه دهد، ظرفیت تولید ۵۵ میلیون تن فولاد تا ۱۴۰۴ محقق خواهد شد، گفت: برای دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تنی فولاد، سه درخواست از مسئولان دولتی وجود دارد؛ به نحوی که نخست اینکه صدور بخشنامه‌ها در جهت رفع موانع بخش معدن باشد، دوم اینکه دولت در قیمت‌گذاری زنجیره فولاد دخالت نکند.

وی افزود: درخواست سوم فعالان اقتصادی آن است که ساز و کار مدیریتی شرکت هایی که در قالب سهام عدالت واگذار شده‌اند، اصلاح شود.

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران گفت: معادن نقش بسیار مهمی در اقتصاد کشور ما ایفا می‌کند در این بین ۹۸.۳ درصد معادن کشور را معادن کوچک و متوسط تشکیل می‌دهند که ۸۵ درصد اشتغال و ۶۵ درصد تولید معدنی را به خود اختصاص داده اند؛ در حالیکه هم اکنون ۵۰ درصد از معادن کوچک و متوسط غیرفعال هستند.

شکوری افزود: این واحدها با معضلات مختلفی مانند نقدینگی، مشکل ذخیره، میزان عیار و برخی مشکلات زیرساختی دست و پنجه نرم می‌کنند؛ اگرچه بنا بر محاسبات انجام شده، تا افق ۱۴۰۴ به ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد، ۸۰ هزار تن مس و ۳۰۰ هزار تن روی خواهیم رسید.

  وی معتقد است که رسیدن به این ظرفیت، می‌تواند ۶۰ درصد از درآمدهای نفتی را پوشش دهد و به تدریج ما را از درآمد نفتی بی نیاز کند.
 

ادامه خبر ...

صدور بیش از ۵.۲ میلیون تن فولاد در ۹ ماه امسال

ایرنا - بررسی کارنامه عملکرد ۱۰ مجموعه فولادسازی کشور در دوره ۹ ماهه امسال، حاکی از صدور پنج میلیون و ۲۰۹ هزار و ۲۵۸ تن است که در مقایسه با دوره مشابه پارسال افزایش ۱۹ درصدی را نشان می دهد.

آمارهای صادرات کارخانه های ذوب آهن، فولاد مبارکه اصفهان، خوزستان، هرمزگان، فولاد آلیاژی، خراسان، کاوه جنوب، صبا فولاد، بناب و چادرملو در آذرماه ۹۸ نیز نشان می دهد که در مجموع ۴۸۵ هزار و ۶۱۱ تن صادرات داشتند که در مقایسه با ماه مشابه در سال ۹۷ رشد ۹۱ درصدی را ثبت کرد.

جدول ارقام صادرات گویای جهش ۹۱ درصدی صادرات فولاد نسبت به ۹ ماهه ابتدایی پارسال است و برخی از اخبار منتشر شده حاکی از پیش فروش سه ماهه صادرات فولادسازان کشور است که با توجه به رشد قیمت های جهانی این فلز راهبردی، می تواند در روند فعالیت این بخش نقش موثری داشته باشد.

بررسی عملکرد مجموعه های مزبور گویای آن است که بالاترین میزان صادرات مربوط به فولاد خوزستان با رقم یک میلیون و ۳۷۴ هزار و ۲۸۴ تن بود که در مقایسه با عملکرد دوره مشابه در سال ۹۷ کاهش ۱۷ درصدی را نشان می دهد.

همچنین بالاترین میزان رشد صادرات در ۹ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، مربوط به فولاد بناب با صدور ۲۹ هزار و ۷۲۲ تن میلگرد است که رشد یکهزار و ۷۵۰ درصدی را رقم زد.

علاوه براین در آذرماه بیشترین میزان صادرات با رقم ۱۰۸ هزار و ۱۲۷ تن مربوط به فولاد خوزستان است، اما در مقایسه با آذرماه ۹۷ کاهش ۲۲ درصدی دارد.

آمار مورد بررسی آذرماه ۹۸ نشان می دهد بیشترین رشد صادرات در بین فولاد سازان یاد شده، از آن فولاد مبارکه با رقم ۹۹ هزار و ۴۷ تن است که رقم ۶۴۸ درصدی را ثبت کرد.

به گزارش ایرنا، آمار عملکرد تعداد ۱۰ شرکت بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی گویای آن است که در دوره ۹ ماهه امسال ۱۵ میلیون و ۳۹۸ هزار و ۳۷۰ تن شمش فولادی تولید شد که نسبت به دوره مشابه پارسال رشد چهار درصدی را نشان می دهد.

بررسی تولیدات واحدهای فولاد مبارکه، خوزستان، ذوب آهن، فولاد آلیاژی، گروه ملی فولاد، کاوه جنوب، خراسان، چادرملو، فولاد ارفع، بناب در آذرماه در زمینه شمش نیز رقم یک میلیون و ۷۲۹ هزار و ۱۴۲ تن را نشان می دهد که نسبت به ماه مشابه در سال ۹۷ افزایش سه درصدی دارد.  

بیشترین تولید شمش در بین واحدهای مزبور در مدت ۹ ماهه امسال مربوط به فولاد مبارکه با رقم هفت میلیون و۶۴ هزار و ۴۱۸ تن است که نسبت به دوره مشابه در سال ۹۷ تغییری ندارد، درعین حال بیشترین رشد عملکرد به فولاد بناب با رقم تولید ۱۹۹ هزار و ۳۲۱ تن شمش نسبت به ۹ ماهه پارسال ۶۹۰ درصد رشد را ثبت کرد. 
 

 

ادامه خبر ...

رکوردشکنی فولاد مبارکه در تحویل محصول به تولیدکنندگان لوله و پروفیل کشور

تحویل محصولات فولاد مبارکه به تولیدکنندگان لوله و پروفیل از سال1394 تا پایان سال 1397 با 120 درصد رشد از 776 هزار تن به یک میلیون و 709 هزار تن رسید.

به گزارش فصل تجارت به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه اصفهان ، مدیر پشتیبانی فروش و بازاریابی فولاد مبارکه ضمن تأیید این خبر گفت: روند روبه‌رشد تحویل محصول به تولیدکنندگان لوله و پروفیل در سال رونق تولید و با هدف حمایت حداکثری از صنایع داخلی در نه‌ماهۀ سال 1398 نیز با 27 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل به 7/1 میلیون تن افزایش یافت.

محمد تاجمیر ریاحی با بیان این‌که حمایت از صنایع پایین‌دستی و تأمین مواد اولیۀ صنایع فولادی کشور با هدف توسعه و رونق تولید در کشور همواره از اهداف فولاد مبارکه بوده است، تصریح کرد: در همین خصوص این شرکت در سال‌های اخیر با افزایش ظرفیت و بهره‌مندی از توان حداکثری تولید به‌خوبی توانست هدف افزایش عرضۀ محصولات فولادی تخت به بازار و تأمین حداکثری تقاضای مشتریان را محقق کند. وی افزود: شرکت فولاد مبارکه با افزایش عرضۀ محصولات خود به بازار داخل توانست مانع از واردات محصولات فولادی تخت و خروج بیش از 400 میلیون دلار ارز در سال از کشور شود.

به گفتۀ مدیر پشتیبانی فروش و بازاریابی فولاد مبارکه این شرکت توانسته است در سال‌های اخیر علی‌رغم تمامی مشکلات اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه، روند رو‌به‌رشدی در تولید و تحویل محصولات فولادی داشته باشد و با تأمین حداکثری نیاز مشتریان خود، علاوه بر کاهش وابستگی به واردات کالا، نقش قابل‌توجهی در تداوم تولید شرکت‌های تولیدکنندۀ داخلی و همچنین افزایش صادرات محصولات نهایی داشته باشد.

ریاحی ادامه داد: در سال گذشته، با صادرات نزدیک به 300 هزار تن لوله و پروفیل، رکورد جدیدی در صادرات محصولات لوله و پروفیل ثبت شد. این میزان نسبت به سال 1394 رشد 100 درصدی داشته است. میزان صادرات این محصولات در هفت‌ماهۀ سال جاری نیز 209 هزار تن افزایش یافته و با تداوم این روند پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال به رکورد 400 هزار تن برسد. وی اظهار امیدواری کرد با برنامه‌ریزی بهتر در روند صادرات کشور و با تأمین منظم و طبق برنامۀ شرکت‌های تولیدی، گام‌های ارزنده‌تری برای ارزآوری و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی برداشته شود.

 

ادامه خبر ...

کاهش تولید محصولات فولادی با صادرات مواد اولیه

یک تولیدکننده فولادبا تشریح برخی مشکلات تولیدکنندگان برای تأمین مواد اولیه از داخل، گفت: تمایل و یا اجبار برخی تولیدکنندگان مواد اولیه به صادرات محصولاتشان، صنایع نیازمند را با کمبود مواد روبرو کرده است.

علیرضا بهبهانی در گفت‌ و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به مشکلات موجود در تأمین بخشی از مواد اولیه مورد نیاز کارخانه‌های فولاد، اظهار داشت: یکی از واحدهایی که در حال حاضر برای تأمین مواد اولیه خود با مشکل روبرو است، فولاد کاویان است که در سال 70 افتتاح شده و ظرفیت اسمی آن یک میلیون و 150 هزار تن در سال است.

وی ادامه داد: این کارخانه قادر به تولید انواع مختلف ورق فولادی از جمله ورق صنعتی است که بخشی از این ورق‌ها در ساخت اسکلت‌های فلزی بدنه پل‌ها و همچنین بدنه ماشین‌آلات مصرف می‌شوند.

بهبهانی با بیان اینکه امکان تولید ورق‌ با ضخامت 8 تا 50 میلی‌متر در کارخانه فولاد کاویان وجود دارد، افزود: طراحی این کارخانه بر اساس تأمین مواد اولیه از فولاد خوزستان صورت گرفته است. در آن زمان، تنها شرکت تولیدکننده اسلب در ایران، فولاد خوزستان بود که فولاد کاویان دسترسی جاده‌ای و ریلی مناسبی به این کارخانه دارد.

این تولیدکننده فولاد با بیان اینکه بخشی از مواد اولیه مورد نیاز فولاد کاویان از طریق فولاد هرمزگان و فولاد مبارکه اصفهان و بخشی نیز از طریق واردات تأمین می‌شده است، گفت: در حال حاضر امکان خرید از خارج را نداریم و در عین حال، بخش زیادی از تولیدات فولاد مبارکه نیز توسط همین شرکت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ضمن اگر مواد اولیه مورد نیازمان را از فولاد مبارکه و یا فولاد هرمزگان خریداری کنیم باید آن را برش دهیم تا به ابعاد قابل استفاده برای ما تبدیل شود که این اتفاق باعث هدررفت بخشی از مواد می‌شود.

به گفته وی، در سال جاری امکان تولید 440 هزار تن ورق در فولاد کاویان فراهم است اما به دلیل کمبود مواد اولیه، فقط حدود 50 درصد آن محقق شده است.

بهبهانی با بیان اینکه فولاد خوزستان ماهانه حدود 100 هزار تن اسلب تولید می‌کند، گفت: فولاد کاویان، نورد و لوله اهواز و فولاد اکسین ماهانه بیش از 100 هزار تن اسلب نیاز دارند که البته توقع ما این نیست که همه این رقم از طریق فولاد خوزستان تأمین شود.

وی با بیان اینکه فولاد خوزستان ماهانه 60 تا 70 هزار تن اسلب صادر می‌کند، گفت: تولیدکننده‌های داخلی ابتدا باید نیاز بازار داخل را تأمین کنند اما تمایل آنها به صادرات باعث شده تا علاوه بر مشکل تأمین مواد اولیه، با عدم کاهش قیمت اسلب داخلی نیز روبرو باشیم.

به گفته وی، صادرات اسلب باید محدود شود و یا منوط به اعلام رضایت مصرف‌کنندگان داخلی باشد.

این تولیدکننده فولاد با بیان اینکه در حال حاضر صنایع نورد با 20 تا 25 درصد ظرفیت خود فعال هستند، گفت: در مورد تأمین مواد اولیه با وزارت صنعت و بخش‌های مختلف مذاکره و نامه‌نگاری کرده‌ایم اما به نتیجه نرسیده‌ایم.

وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته حدود 20 تا 25 درصد نیازمان را از طریق فولاد خوزستان تأمین می‌کردیم،‌گفت: امسال این رقم به 15 درصد رسیده است.

وی با بیان اینکه دستورالعملی برای جلوگیری از خام‌فروشی در این بخش وجود ندارد،‌گفت: حتی در برخی موارد تولیدکنندگان مواد اولیه مجبور به صادرات نیز هستند تا ارز تأمین کنند.

 

 

ادامه خبر ...

ممنوعیت صادرات ورق های رنگی

بنا بر گزارش تحلیل گران آهن پرایس در خصوص وضعیت بازار فولاد، به اظهارات کارشناسان بازار فولاد، اخیرا به بهانه کنترل بازار و تثبیت دستوری قیمت‌ ها در داخل، از صادرات ورق‌ های فولادی به ویژه ورق رنگی ممانعت به عمل می ‌آید و عملا باعث کاهش میزان تولیدات شرکت ‌ها به کمتر از ۵۰ درصد از ظرفیت تولید شده است.

از این رو این محصول تولید و مصرف چندانی در کشور ندارد و با توجه به رکود در صنایعی نظیر ساختمان‌ سازی، همواره بخشی از ورق‌ های رنگی تولید داخل به صورت مازاد در می ‌آیند، اما اخیرا به بهانه کنترل بازار و تثبیت دستوری قیمت‌ ها در داخل، از صادرات ورق‌ های فولادی به ویژه ورق رنگی ممانعت به عمل می ‌آید و عملا باعث کاهش میزان تولیدات شرکت‌ ها به کمتر از ۵۰ درصد از ظرفیت تولید شده است. ورق ‌های رنگی معمولا پایه فلزی دارند و از جنس آلومینیوم یا فولاد هستند.

ورق‌ های فولادی رنگی معمولا به صورت های مختلفی مورد استفاده قرار می‌ گیرند.

حال یکی از این اشکال به کار گیری، ورق روغنی معمولی است که تنها روی آن رنگ ‌آمیزی می شود. در حال حاضر، بسیاری از ورق‌ های رنگی وارداتی از چین، از این نوع ورق‌ ها هستند. طبیعی است که عمر استفاده از این نوع ورق ‌ها نسبت به محصولات مشابه کوتاه‌ تر و حدودا ۵ تا ۶ سال خواهد بود.

بنا بر این با این وجود، ورق‌ های روغنی رنگی برای بسیاری از کاربرد ها قابل مصرف است و متقاضیان خاص خود را دارد. پایه نوع دیگری از ورق‌ های رنگی، ورق‌ های گالوانیزه هستند که چند شرکت مانند فولاد مبارکه، فولاد بهمن، نورد و لوله سمنان و ... این نوع ورق‌ ها را تولید می‌ کنند. امید بر این است با سپردن صنعت فولاد به افراد معتمد و اهل فن بسیاری از مشکلات این صنعت مرتفع گردد، تا این بازار پا بر جا باقی بماند.

 

ادامه خبر ...

طرح بیمارستان خاتم قم، به‌عنوان طرح برتر فولادی کشور انتخاب شد

به گزارش اخباربانک، شهرک سلامت خاتم به وسعت ۱۰۰ هکتار در جنوب غربی شهر مقدس قم، توسط شرکت نسیم سلامت خاتم و با سرمایه‌گذاری بانک‌پاسارگاد در حال ساخت است.

بیمارستان ۱۰۰۰ تخت‌خوابی خاتم یکی از پروژه‌های مهم این شهرک است که در تمام ابعاد اعم از طرح، معماری، ساختمان، تجهیزات و … در سطحی بسیار حرفه‌ای و با استانداردهای جهانی در حال احداث است. این پروژه موفق شد طبق ارزیابی برجسته‌ترین استادان دانشگاه، تعدادی از اهالی خبره‌ی مهندسی و جمعی از نمایندگان عمرانی چند شهرداری بزرگ کشور، به‌عنوان طرح برتر فولادی سال ۱۳۹۸ در بخش ساختمانی برگزیده شود.

به گفته‌ی دکتر صادقی مدیرعامل شرکت مهندسین مشاور لیمان که مدیریت طرح این پروژه‌ را بر عهده دارد، بیمارستان ۱۰۰۰ تختخوابی خاتم قم، با وجود سرمایه‌های انسانی خلاق و خبره و توجه ویژه‌ی بانک‌پاسارگاد به‌عنوان سرمایه‌گذار، با در نظر گرفتن استانداردهای جهانی، یکی از عظیم‌ترین و ارزشمندترین پروژه‌های ساختمانی در بخش بیمارستان‌سازی است.

وی با تأکید بر اهمیت کنفرانس ملی سازه و فولاد به عنوان مهم‌ترین و بزرگ‌ترین رویداد برگزار شده در این حوزه، در خصوص معیارهای مورد ارزیابی در این کنفرانس ادامه داد: کیفیت طراحی سازه از نظر مهندسی، انطباق اسناد طراحی با آخرین استاندارهای جهانی، کیفیت عملکرد پیمانکار، کیفیت عملکرد مدیریت طرح و انطباق نقشه‌های اجرا شده با اسناد طراحی مشاور، رعایت کلیه‌ی استاندارهای کیفی ساخت سازه فولادی یا بخش‌های بتون‌ریزی و همچنین توجه به رابطه‌ی مناسب میان کارفرما، مشاور، پیمانکار و مدیریت طرح از اصلی‌ترین موارد مورد توجه هیأت‌داوران در این کنفرانس بود که با ارزیابی صورت گرفته، سازه خاتم قم، در بین طرح‌های ارسال شده به این کنفرانس، به‌عنوان برترین طرح سازه‌ای سال کشور انتخاب شد.

وی با اشاره به اینکه طراحی اصلی و مهندسی بیمارستان توسط مشاور اتریشی موزر در حال انجام است، افزود: بیمارستان خاتم قم یک نمونه از مجموعه پروژه‌های زنجیره‌ای در بخش بیمارستان‌سازی توسط هلدینگ سلامت پاسارگاد است. این هلدینگ قصد دارد با سرمایه‌گذاری بانک‌پاسارگاد، ۷ شهرک سلامت در نقاط مختلف کشور احداث کرده و در مجموع ۷ هزار تخت بیمارستانی به تعداد تخت‌های بیمارستانی کشور اضافه کند.

گفتنی است بیمارستان ۱۰۰۰ تختخوابی خاتم در ۳ بلوک اصلی A، B و C، به‌عنوان مرکزیت شهرک سلامت خاتم در اولویت ساخت قرار دارد. در حال‌حاضر عملیات اجرایی ساخت مرکز تخصصی درمان سرطان خاتم (بلوک C)، آغاز شده‌ و با سرعت و کیفیت بسیار مطلوب، در حال طی مراحل مختلف است. در آینده‌ای نزدیک، بیمارستان خاتم به‌ عنوان یکی از پیشرفته‌ترین مراکز ارائه‌ی همزمان خدمات پزشکی، درمانی و آموزشی با برخورداری از بالاترین سطح استانداردهای درمانی و سلامت در سطح کشور، جایگاه نخست توسعه‌ی سازمان‌یافته در نظام سلامت و آموزش پزشکی را از آن خود خواهد کرد.
 

 

ادامه خبر ...

کاهش عرضه برای حفظ عطش بازار

صادرات 10 میلیون تن مواد اولیه فولادی مورد نیاز داخل/کاهش عرضه برای حفظ عطش بازار
مدیرعامل نورد آریان فولاد معتقد است: عرضه درست مواد اولیه مورد نیاز صنعت‎های فولاد، موجب ایجاد اشتغال و افزایش ارزش افزوده صادرات خواهد شد.

بهمن قاسمی در گفت‎وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با بیان اینکه مشکل اصلی این صنعت کمبود مواد اولیه است، گفت:‌ در سال حدود 10 میلیون تن مواد اولیه مورد نیاز داخل، صادر می‎شود؛ این در حالی است که به شرکت‌های داخل کشور قطره چکانی عرضه می‎شود.

وی ادامه داد:‌ در حال حاضر مواد اولیه عرضه شده، بالاتر از قیمت بازار است. برای مثال قیمت پایه شمش در بازار 3 هزار و 100 تومان است، درصورتی که امروز در بورس با نرخ 3 هزار 800 تومان عرضه می‎شود. این مواد اولیه می‎تواند به تولیدکنندگان عرضه شود تا آنها تولید و صادر کنند که در این صورت به ایجاد اشتغال و ارزش افزوده بیشتری دست پیدا خواهیم کرد.

مدیرعامل نورد آریان فولاد با بیان اینکه برای رفع مشکلات این صنعت باید بر روی اشباع بازار داخلی تمرکز کرد، گفت: برای اینکه عطش بازار داخل را حفظ کنند، عرضه مواد اولیه کمتر از میزان تقاضا انجام می‎شود. برای مثال 100 هزار تن مواد اولیه مورد نیاز است، درحالی که 8 تا10 هزار تن عرضه می‎شود .

وی تصریح کرد: دود این تفاوت قیمت‎ها به چشم مصرف کنندگانی می‎رود که مواد اولیه 3 هزار تومانی را با ارزش افزوده و رقابت با قیمت 5 هزار تومان خریداری می‎کنند.

وی با اشاره به تاثیر تحریم‎ها در تولیدات این صنعت گفت:‌ با توجه به تحریم‎ها تامین قطعات و لوازم یدکی با مشکل مواجه شده است و نمی‎توانیم محصولات دارای کلاس بالاتر را از کشورهای دارای تکنولوژی‎های برتر خریداری کنیم. 6 ماه است که هیچ راهی را نمی‎توانیم پیدا کنیم تا مواد اولیه مورد نیازمان را حتی از هند خریداری کنیم. زیرا تمام راه‌های تجاری هند نیز بسته شده است.

قاسمی با بیان اینکه افزایش قیمت بنزین تاثیر 20 تا 30 درصدی را در تورم‎ خواهد داشت، ادامه داد: اولین تاثیر آن را در رفت و آمد پرسنل کارخانه نمایان شده است که با مشکل مواجه شده‎اند و تقاضای حقوق بیشتر را دارند.

قاسمی درخصوص وضعیت صادرات نورد آریان فولاد گفت: امسال 20 تا 30 میلیون دلار و درسال گذشته 30 تا 40 میلیون دلار صادرات داشته‌ایم.

 

 

 

ادامه خبر ...

وزارت صمت دخالت کند

سنگ‌اندازی کارخانه‌های فولادی پروفیل را گران کرد/ وزارت صمت دخالت کند
امیرحسین کاوه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، درباره افزایش قیمت پروفیل اظهار کرد: تولیدکنندگان لوله و پروفیل با کمبود مواد اولیه مواجه هستند و تولیدکنندگان ورق فولادی نمی‌توانند ورق مورد نیاز آن‌ها را تامین کنند.

دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل افزود: در کشور سه کارخانه تولید کننده ورق فولادی وجود دارد که از این تعداد دو کارخانه برای تولید ورق نیازمند تامین اسلب از سوی کارخانه‌های فولاد هستند اما به دلیل تامین نشدن مواد اولیه تولید یکی از این کارخانه‌ها متوقف شده است.

وی با بیان اینکه کارخانه‌های تولید کننده اسلب نیاز کارخانه‌های تولید ورق را تامین نمی‌کنند، گفت: این کارخانه‌ها اعلام کردند یا اسلب تولید خود را صادر و یا فقط در استان خود عرضه می‌کنند.

کاوه، تامین فوری و سریع اسلب موردنیاز تولیدکنندگان ورق فولادی را به عنوان درخواست تولیدکنندگان پروفیل اعلام کرد و گفت: تحقق این درخواست ضمن ایجاد رقابت باعث کاهش قیمت هم می شود.

دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل تاکید کرد: در کشور ۹ میلیون تن شمش و بلیت تولید می‌شود، بنابراین چرا کارخانه‌های داخلی باید در تامین مواد اولیه با مشکل مواجه باشند؟

وی با انتقاد از معاون معدنی وزیر صمت گفت: معاون وزیر صمت به جای دخالت در وظایف بانک مرکزی بهتر است در تامین زنجیره فولاد که وظیفه و تخصص اوست، دخالت کند.

کاوه با بیان اینکه این موضوع صددرصد بر قیمت تاثیر گذاشته است، افزود: زمانی که کارخانه‌های فولادی به تولیدکنندگان ورق مواد اولیه ندهند، کاهش تولید و تعطیلی آن‌ها را موجب می شوند و به تبع این امر قیمت افزایش یافته و ضریب اشتغال در این صنایع کاهش می یابد.

دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل با بیان اینکه حدود یک ماه گذشته بین ۱۵ تا ۲۰ درصد قیمت ورق و پروفیل افزایش یافته است، گفت: افزایش قیمت موجب کاهش فروش و کاهش سرمایه در گردش واحد‌های تولیدی می‌شود و این موضوع قطعا روی تولید تاثیر می‌گذارد.

 

ادامه خبر ...
در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به کمک ، با ما تماس بگیرید.
کارخانه
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
61 91 3432 (041)
60 91 3432 (041) (نمابر)
info [at] mehrsteel.com
فروش داخلی، فروش خارجی و فروش شرکتی
کیلومتر 35 جاده تبریز - آذرشهر شهرک صنعتی سلیمی | صندوق پستی: 154 - 53751
25 91 3432 (041)
85 95 3432 (041)
60 12 3432 (041)
83 95 3432 (041) (نمابر)