فرم کلی
محاسبه وزن لوله و پروفيل
  1. اندازه اسمي قطر لوله (D)
  2. ضخامت (T)
  3. وزن محاسبه شده:
 
پرینت

تعریف میلگرد

. ارسال شده در مقالات شرکت. بازدید: 450

تعریف میلگرد ها
میلگرد ها محصولی فولادی است که برای بالا بردن استحکام سازه ها در آن ها مورد استفاده قرار می گیرد. شاید این پرسش برای شما پیش آمده باشد که بتن خود سازه ای مستحکم است  برای چه نیاز به استفاده از میلگرد در آن است.

در پاسخ به این پرسش باید گفت اگر چه یک سازه بتنی دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر خرد شدن و ضربه دارد اما در برابر نیروهای کششی و چرخشی بتن هیچ استحکامی ندارد و سریعا خرد می شود. برای این که این ایراد را در سازه های بتنی از بین ببریم لازم است که از میلگرد در آن استفاده شود.

برای این که میلگرد درگیری بهتری با بتن ایجاد کند و از شکستگی بتن در طولانی مدت کاسته شود. میلگرد ها را به صورت آجدار تولید و مورد استفاده قرار می دهند. دارا بودن آج به درگیری میلگرد با بتن کمک کرده و کشش بتن را بیشتر می کند.  
برای همین استفاده از میلگرد ها است که هنگام وقوع زلزله ساختمان های بتنی دوام آورده و امنیت ساکنان را تامین می کنند. زیرا مانع از ترک خوردگی و شکستگی در صفحات افقی بتن می شود. در این زمان است که کاربرد میلگرد مشخص می شود و ضرورت استفاده از آن بر همه عیان می گردد.

میلگرد6
 
میلگرد
از چه زمانی استفاده از میلگرد ها درصنعت ساختمان شروع شد
در قرن هجده میلادی فردی به نام جوزف لوئیس برای اولین بار اقدام به استفاده از میله های نازکی در بتن نمود. این میله ها مقاومت بتن را تا حد زیادی افزایش دادند و باعث شد که سازه ی این شخص با مقاومت بالا در برابر نیروهای کششی و فشاری ساخته شود.

 بعد از این تاریخ استفاده از میلگرد ها در ساختمان سازی ها بیشتر شد و بیشتر شرکت های ساختمانی تصمیم به استفاده از این میله ها گرفتند. اما استانداری برای تهیه این میله ها وجود نداشت. در اواخر سال های قرن هجده اولین سیستم تولید استاندارد برای میلگرد ارائه شد. اما در قرن نوزده بود که این فرایند مورد محبویت شرکت های ساخت وساز قرار گرفت و تصمیم به استفاده از این استاندارد گرفته شد. سال ها طول کشید تا این فرایند تکمیل و بهبود یافت. تا سر انجام به استانداردهای فعلی انجامید.

در کشورهای مختلف استانداردهای مختلفی برای تولید میلگرد ها وجود دارد. که هر نوع استانداردی نیز طبقه بندی مشخصی در ارتباط با خواص مکانیکی فولادها را دارا می باشد.
در کشور ایران سهم زیادی از تولید فولادهای آرماتور که در کارخانجات ذوب آهن تولید می شود با استانداردهای روسی مطابقت دارد. قطر انواع میلگرد در کارخانجات مختلف متفاوت است. اما در سیستم روسی