فرم کلی
محاسبه وزن لوله و پروفيل
  1. اندازه اسمي قطر لوله (D)
  2. ضخامت (T)
  3. وزن محاسبه شده:
 
پرینت

تیرآهن و فرآیند تولید آن

. ارسال شده در مقالات شرکت. بازدید: 531

معرفی تیرآهن
تیرآهن ها و قیمت آن ها همیشه و همواره دست خوش تغییرات فراوان و زیادی بوده است و در طول زمان ساخت و سازها شکل جدیدی به خود گرفته‌اند. در دسترس بودن یک منبع معتبر و به روز در زمینه آهن آلات از نیازهای اساسی دنیای صنعت امروز به شمار می‌آید.


تیرآهن چیست؟
تیرآهن محصولی فولادی است که از طریق فرآیند نورد گرم حاصل می‌شود که مقطع عرضی معینی را دارد (قسمت میانی تیرآهن را جان و دو لبه‌ موازی را بال می‌نامند) و مهم‌ترین پروفیل ساختمانی است که در سازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. قیمت پروفیل های ساختمانی تنوع زیادی دارد و نسبت به هم متفاوتند که بسته به کاربرد، نوع پروفیل انتخاب می گردد. در این بین، تیرآهن از المان‌های ضروری در ساختمان‌سازی می‌باشد (علاوه بر این در پروژه‌های دیگری نیز کاربرد دارد). همان‌طور که می‌دانید وظیفه‌ اصلی تیرآهن تحمل فشارهای تنشی و خمشی است.


جان تیرآهن : همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، به قسمت اصلی و بخش میانی تیرآهن، جان تیرآهن می گویند.
بال تیرآهن : به کناره ها و لبه های یک تیرآهن ، بال تیرآهن می گویند.

 

girder

اجزای تیرآهن
در این مقاله به توضیح و بررسی این موارد می‌پردازیم: فرآیند تولید تیرآهن، روش‌های برش، استانداردها، دسته بندی تیرآهن براساس عملکرد و شیوه ساخت بعلاوه مزایا و معایب تیرآهن لانه زنبوری خواهیم پرداخت.

فرآیند تولید تیرآهن
در مرحله‌ اول و ابتدایی کوره‌ هایی برای عملیات تیرآهن سازی در نظر گرفته می‌شود. دمای این کوره‌‌ ها را برای آمادع سازی مرحله اول روی ۱۱۰۰ درجه سانتی‌گراد تنظیم می‌کنند. سپس تمام شمش‌ها به کمک یک جک هیدرولیکی قولی در ردیف‌های تعیین شده و مرتب به داخل کوره ‌ها هدایت می‌گردند. دوباره شمش‌ها به منظور عملیات نورد توسط جریان گرد آبی جهت نورد آماده می‌شوند.

اکنون با رسیدن دمای شمش‌ها به میزان مورد نظر و مناسب به سمت خط تولید ارسال می‌شوند. به منظور ارسال شمش‌های پخته شده به سمت مرحله‌ رافینگ از رول‌هایی استفاده می‌کنند. پس از آن مرحله‌ رافینگ به منظور کاهش قطر شمش‌ها و افزایش طول آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نهایت از قیچی متراژ به منظور برش محصولات تولید شده استفاده می‌کنند. محصولات تولیدی طبق